Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ce ar trebui facut legislativ pt achizitia unui teren

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
In functie de unde te afli si cat te duce buzunarul, piata imobiliara e sau nu o bula.

Problema e ca haosul este dorit pentru ca incurajeaza spaga, iar toate aceste piedici adesea nevazute si nestiute fac ca oamenii sa se indrepte catre imobilele deja construite, cu pret de aur si calitate de ~ grajd.

1. Cine doreste sa isi cumpere un teren, e rugat sa citeasca topicul meu Mic ghid achizitie teren pentru constructie
2. Exista prin legislatia noastra tot felul de virgule si mici paragrafe, care iti pot face viata un cosmar, de aceea aici discutia ar fi: ce ar trebui sa faca statul pentru a ne proteja de tepe.

In acest moment, daca te duci la notar, statul este foarte interesat doar de aspectul taxelor, de aceea iti cere:
- certificat fiscal ca imobilul nu are datorii locale.
- ca nu ai datorii la Asociatia de locatari (bloc/cartier rezidential), daca e cazul.
- impozitul catre stat +/- TVA, daca e cazul (vanzatorul).

Sub frumosul titlu de "teren intravilan" se ascunde... nimic.
E intravilan, dar nu stii mai nimic, de aceea e bine ca statul sa oblige ca la achizitia unui teren intravilan, sa existe obligatoriu la dosar urmatoarele:

- certificat de urbanism cu specificatiile cerute de cumparator.
Asta ar da foc la directiile de urbanism, dar poate s-ar misca mai repede si nu ar mai fi atatea tepe si surprize neplacute, gen acordul notarial dat de vecini.

- situatie utilitati, plecand de la banalul ATR, pana la schema stradala cu apa/canalizare, daca exista.
In acest fel nu ai surprize ca trebuie sa iti pui transformator in curte.

- cea mai cunoscuta situatie este cand imobilul e in zona monument istoric sau se afla in raza de 100m de un monument istoric (chiar daca e o casa pricajita, unde un poet necunoscut a injurat candva Partidul).

- garantarea faptului ca n-ai cine stie ce surprize (gaze, apa, petrol, canalizare, curent) pe sub pamant, sub protectia anularii contractului de achizitie, daca apar surprize extreme, cu titlu executoriu.

- putini stiu ca in limita a 20m de o linie ferata (chiar si una moarta, dar in scripte activa) NU se poate construi.
Nu iti da aviz de la CFR, iar anularea unei linii ferate se face doar prin Hotarare de Guvern!

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Putini oameni inteleg ce putere are in pix duamna de la Urbanism, care iti scrie certificatul ala nenorocit (teoretic in 30 de zile, dar practic cand vrea ea)!
Adesea e de fapt un formular tip, unde inlocuieste doar numele solicitantului, dar dureaza o vesnicie.
Daca o superi iti bifeaza tot, si nu ai la cine sa faci apel pt abuz.

Apropo de CFR, imi povestea cineva acum un an ca exista pe undeva un Supermarket care are peretele la 5m de calea ferata si dupa ani buni s-au sesizat si aia de la CFR de problema.
Au intrebat cum de au luat autorizatie de constructie?

Raspunsul e simplu si nimeni nu e de vina: in Certificatul de Urbanism nu era bifat "Aviz de la CFR si Ministerul Transporturilor".
O "simpla omisiune" a cuiva de la la Urbanism... Ghinion!

Daca tu vrei insa sa iti faci un imobil in aia 20m de langa calea ferata, fii sigur ca nu uita nimeni de acel aviz!
Nu scapi!

====
Nu se doreste responsabilizare, pentru ca nu ar mai semna; nici spaga... nimic.
Se vede deja in guvern fuga de responsabilitate si nestiinta.

#3
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
atunci eu tre sa duc un rachiu la urbanism
anu trecut am scos 1 si anu asta altu,instalatie gaz,respectiv imprejmuire,pt autorizatie nu mi s-a mai cerut nici un acord de nicaieri

#4
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
1. Depinde in ce oras. In orasele mici/sate, problema nu e foarte spinoasa adesea.
La fel, daca terenul e mare sau in camp.
2. Cum ziceam, multe prevederi sunt de fapt incluse prin Codul Civil si tot felul de acte normative specifice.
Problema e in orase, unde adesea loturile sunt mici, retragerile aberante si pretentiile SF. Pretul/mp nu are limita, degeaba ii explici vanzatorului ca poti face doar casa P+1/2 pe 300mp cu amprenta de 100, dar esti limitat e retragerile optimiste din CU.

Faza clasica e cu retragereile sau alipirea la calcan.

Ei isi spun ca te poti alipi la calcan, dar se subintelege - Codul Civil - ca poti face asta doar cu acordul vecinului de care te lipesti.
La fel, mai exista si acord notarial suprainaltare cosuri, daca vecinul are cosuri langa tine si tu faci casa mai inalta.

Ti le vor cere cand duci actele de autorizatie constructie, iar acolo incepi sa injuri, iar vecinul fie nu vrea (ca nu are fundatie), fie vrea sa fie uns, de preferinta generos.

Sa vezi ce frumos e cand vecinu si-a facut geam catre curtea ta, iar tu trebuie sa dovedesti ca nu e facut acum 50 de ani si el sa il anuleze, altfel trebuie sa ii faci o mica curte interioara, ca sa poti construi pe calcan, pe terenul tau.

Si astea le afli tarziu, cand datul cu basca e asfalt nu mai ajuta la nimic, doar sa incerci si tu sa dai teapa la alt fraier.

Daca stai prin Bucuresti si te uiti vara pe cer, zici ca e razboiul stelelor, sute de avioane zilnic trec.
Si uite aa, desi faci ceva in regimul de inaltime al zonei cf PPUG/PUZ etc, tot ai nevoie pt fiecare constructie de Autorizatia de la Autoritatea Aeronautica Romana!

Nu ma intelegeti gresit, nu e vorba de cei de langa Aeroport.
TOT Sectorul 1, Voluntari etc, toti cer aberatia asta.

Avionul trece ca o musca la N mii de metri, dar eu am nevoie de autorizatie de 1500 lei de la aia, ca nu se zgarie avionul de casa mea P+1+M.

In zona Pipera, cineva a cumparat cu 350 eur/mp teren pe Drumul Potcoavei.
Teren cu CU, constructii de jur imprejut si construibil. Omul a facut demersurile posibile, ar s-a lovit de cele imposibile/invizibile.

Supriza! Aia nu ii mai dau voie sa construiasca pt ca s-au schimbat normele, desi vecinul de langa el are casa cu acelasi regim de inaltime!

Si uite asa, ai procese, nervi, ani din viata!

Edited by Ahasverus, 26 September 2018 - 10:24.


#5
Libertarian

Libertarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 19.09.2018

View PostAhasverus, on 26 septembrie 2018 - 10:13, said:

Avionul trece ca o musca la N mii de metri, dar eu am nevoie de autorizatie de 1500 lei de la aia, ca nu se zgarie avionul de casa mea P+1+M.

In zona Pipera, cineva a cumparat cu 350 eur/mp teren pe Drumul Potcoavei.
Serios? Alea de aterizeaza pe baneasa(apropo, mai aterizeaza ceva acolo? daca nu, nu-i nimic, o sa aterizeze in curand) sunt la mii de metri deasupra strazii respective?

Eu chiar nu am inteles dorinta unora de a-si face casa langa aeroport. Si dupa aia sa mai aiba si tupeu sa sugereze ca aeroportul trebuie sa se inchida ca sunt ei deranjati de zgomot, cu toate ca ei au ales sa se mute acolo(evident, autoritatile nici nu trebuiau sa permita asa ceva, dar si aici mai mult ca sigur e vorba de sfanta spaga)

In rest ai dreptate. Eu as merge chiar mai departe. In momentul achizitiei sa ti se dea si un document emis de stat(un fel de pre-autorizatie) prin care sa ti se precizeze ce, cat si cum se poate construi pe el(puz/pug si alge minuni ce mai au ei), care sunt conditiile pt. diverse activitati, daca trebuie acord de la vecini(si aici e o nebunie adesea nejustificata) - daca statul isi schimba regulile pe parcurs, sa fii despagubit de catre stat. De impozite sau alte prostii, nici nu ar trebui sa aiba vreo grija noul cumparator.

Edited by Libertarian, 01 October 2018 - 14:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate