Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ghete impermeabile

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011
Am nevoie de o pereche de ghete impermeabile. Am sa le folosesc mai mult prin gradina (iarna uda), padure (parauri, frunze ude, noroi) si mai putin urcat pe munte.
Apelez aici pt. ca desi la unele ghete scrie ca-s impermeabile, ele de fapt nu-s. ex.: Columbia CRESTWOOD MID - dupa 10 min. prin iarba uda eram complet ud la picioare.

M-am uitat la:
• adidas AX2 MID GTX
• Merrell MOAB MID GTX
• Salomon EVASION 2 MID LTR GTX
care toate la descriere apar ca fiind impermeabili, insa parerile sunt ft. diverse: unii zic ca impermeabilitatea e o gluma, altii ca nu intra deloc apa in ei (reviewuri citite mai mult pe amazon).

Vreau sa aiba si o talpa cu care sa nu alunec cand alerg cu ei pe iarba uda sau frunze ude. Din experienta proprie, vibram-ul e foarte alunecos pe astfel de suprafete.

Is dispus sa dau pana in 500 RON pe o astfel de pereche. Nu trebuie sa fie si de iarna, 3 sezoane e OK.

Ms la toti.

Edited by ppp123, 24 September 2018 - 20:12.


#2
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
asta?
sau

Edited by Octavian_SK, 24 September 2018 - 20:21.


#3
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 ppp123, on 24 septembrie 2018 - 20:10, said:

• adidas AX2 MID GTX
• Merrell MOAB MID GTX
• Salomon EVASION 2 MID LTR GTX
GTX-urile astea... ia-o pe cea cu mai mult RAM. Posted Image

#4
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Bunica mea imi ungea ghetele din piele cu untura in vreo 2-3 straturi. Le ungea seara si le incalta nepotelul dimineata sa se joace prin gradina. Nu ma udam la picioare. Eram la inceputul anilor 80. Tehnica stiu sa o aplic si eu acum, numai ca am imbogatit reteta de untura cu ceara de albine, se amesteca bine de tot ceara fierbinte (putina ceara) cu untura topita.

#5
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011
@Octavian_SK: nu vreau Karrimor - stiu marca, am avut - nu mai vreau

@ursamajor: :)) habar nu am de la ce vine acel GTX

@ionut76: buna ideea - iesi mai ieftin ca cele din comert...

#6
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Bocanci pompieri. GAsesti pe net!

#7
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 ppp123, on 24 septembrie 2018 - 20:10, said:

Apelez aici pt. ca desi la unele ghete scrie ca-s impermeabile, ele de fapt nu-s. ex.: Columbia CRESTWOOD MID - dupa 10 min. prin iarba uda eram complet ud la picioare.

M-am uitat la:
• adidas AX2 MID GTX
• Merrell MOAB MID GTX
• Salomon EVASION 2 MID LTR GTX
care toate la descriere apar ca fiind impermeabili, insa parerile sunt ft. diverse

Pai alea 3 sunt clar mai bune decat ce ai avut tu, prin simplul fapt ca au membrana Gore-Tex iar Columbia (modelul ala), nu are.

Edited by don_dannielo, 24 September 2018 - 20:26.


#8
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Ghetele alea, cu material gen Goretex, costa multicel si trebuie sa cumperi si un spray cu substanta hidrofoba.
Eu le dau la 6 luni si nu am probleme.

Edited by Ahasverus, 24 September 2018 - 20:27.


#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003
GTX vine de la Goretex. Ghici? Goretexul nu e 100% impermeabil. Vrei 100 % impermeabil, cizmele din cauciuc sunt cele mai bune.

#10
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011
@Bursul: nu caut 100% impermeabil..dar nici sa ma ud la picioare dupa 10 minute.

@Ahasverus : cu ce anume le dai ?

#11
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 01.05.2004
Cum facem încălțămintea impermeabilă

În afara de cizmele de cauciuc nu prea exista încălțăminte impermeabilă pentru toată viața. Exista spray impermeabilizant pentru încălțăminte și/sau îmbrăcăminte, dacă îl aplici regulat o să ai impermeabilitate.

#12
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Nikwax are gama de solutii destul de buna
Mai sunt si altii
Important e sa le tratezi/ingrijesti de la inceput.

#13
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Folositi cu incredere, nu umblati cu prostii:
https://www.google.c...iw=1920&bih=914

#14
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011
Repet: nu vreau 100% impermeabilitate.. doresc sa tina macar 2-3 h in medii ude.

Cu cizmele de cauciuc (am si din alea) alunec de numa pe iarba :). Cum am spus: e importanta si aderenta pe astfel de suprafete: iarba, frunze ude. Am sa-i folosesc prin gradina cand ma joc cu cainele (implica alergare) si la padure.

 botelucian, on 24 septembrie 2018 - 20:32, said:

Important e sa le tratezi/ingrijesti de la inceput.
Adica nu vin gata tratati? Trebuie sa-i dau de cand vin sau e de-ajuns doar la cateva luni de la purtare (in functie si de cat de des ii porti)?

Edited by ppp123, 24 September 2018 - 20:35.


#15
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 Ion_Bumbu, on 24 septembrie 2018 - 20:33, said:

Folositi cu incredere, nu umblati cu prostii:
https://www.google.c...iw=1920&bih=914

A zis ca nu vrea sa patineze cand alearga.

#16
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 01.05.2004

 ppp123, on 24 septembrie 2018 - 20:33, said:

Adica nu vin gata tratati? Trebuie sa-i dau de cand vin sau e de-ajuns doar la cateva luni de la purtare (in functie si de cat de des ii porti)?
Da :D

#17
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Membrana deobicei e sub primul strat de piele/panza/etc . Ala se uda dar nu trece de membrana. Tratamentele protejeaza si stratul extern.
Dar probabil cizme de cauciuc ai nevoie.

Mai era ceva tratament de impermeabikitate extern . Nu mai stiu cum ii zice. Alea erau deja tratate . Nu intra apa deloc.


Asta era [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BvTkefJHfC0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Dar sigur nu ai nevoie.
O pereche de ghete de la un producator serios va face fata. In functie de buget/scop si mai ales "confortabilitate" gasesti oferte . Preferabil sa le probezi cu soseta adevarata

#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 ppp123, on 24 septembrie 2018 - 20:10, said:

Am nevoie de o pereche de ghete impermeabile.

Nu exista pe lumea asta ghete total impermeabile (cu care sa poti traversa un mic parau, calcand efectiv prin apa scazuta) decat ghetele din piele cu galosare totala.. iar o astfel de pereche costa 500 de euro.  Exista insa ghete care au performante mai bune la umezeala.. adica tot un fel de galosare integrala plus membrana impermeabila.  Marele pacat al acestor ghete este ca sunt de toamna-iarna deci mai calduroase ...

Daca vrei totusi ceva budget cu performante satisfacatoare poti incerca urmatoarele modele de la Decathlon (marca proprie):

https://www.decathlo...id_8319097.html
https://www.decathlo...id_8384362.html (la acest model prima varianta a fost chiar piele.. acum nu mai stiu ce e).

si ceva mai dichisit
https://www.decathlo...id_8398954.html

si mai e modelul asta, conceput pentru vanatoare (iarasi, vechea versiune cumparata de mine acu 5 ani era mai buna decat cea din prezent)
https://www.decathlo...id_8281598.html

Talpile sunt destul de bune pe iarba uda dar pe gheatza, te duci ca pe gheatza cu ele..

Oricum - examineaza-le cu maxima atentie - in ultimii ani s-a facut rabat la calitate la tot ce s-a putut face, plecand de la piele, talpa, galosare, membrana.. tot. asa ca poti spera, cel mult la un bun raport pret calitate.. adica sa nu decartezi 1000 lei pe un brand cand niste ghete cu performante similare non-brand le poti lua cu 500 lei.

Edited by rosix, 24 September 2018 - 21:03.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate