Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Infintare asociatie proprietari - rapid

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
BanciuMihai

BanciuMihai

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.02.2017
Buna seara,

Sunt presedintele ales al asociatiei de proprietari dintr-un bloc de 54 de apartamente. Din pacate aceasta asociatie de proprietari nu este infiintata, mai pe scurt, firma de administrare ce trebuia sa se ocupe de acest proces si careia i-am dat toate actele pentru a finaliza asociatia nu are nici o tragere de inima sa o duca pana la capat. Dupa 3-4 luni actele nu au ajuns nici acum la judecatorie, desi promiteau finalizarea asociatiei in 3-4 saptamani.
Intrebarea mea, cunoasteti pe cineva, persoana fizica sau juridica, poate chiar firma de administrare, ce ar putea infiinta o asociatie de proprietari in timp scurt, contra cost ?
Merci!

#2
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostBanciuMihai, on 19 septembrie 2018 - 21:47, said:

Buna seara,

Sunt presedintele ales al asociatiei de proprietari dintr-un bloc de 54 de apartamente. Din pacate aceasta asociatie de proprietari nu este infiintata, mai pe scurt, firma de administrare ce trebuia sa se ocupe de acest proces si careia i-am dat toate actele pentru a finaliza asociatia nu are nici o tragere de inima sa o duca pana la capat. Dupa 3-4 luni actele nu au ajuns nici acum la judecatorie, desi promiteau finalizarea asociatiei in 3-4 saptamani.
Intrebarea mea, cunoasteti pe cineva, persoana fizica sau juridica, poate chiar firma de administrare, ce ar putea infiinta o asociatie de proprietari in timp scurt, contra cost ?
Merci!
Cum esti presedintele ales al asociatiei de proprietari? daca nu exista Asociatia!? poate vrei sa spui presedinte de bloc Posted Image
din ce stiu, puteti sa va administrati singuri fara sa faceti o asociatie de propietari (o asociatie de obicei cuprinde mai multe blocuri, nu un singur bloc).
Daca tot vreti sa faceti asa ceva, mergeti la Primarie (exista un departament care se ocupa cu bunul mers al asociatiilor-numele departamentului difera de la o primaria la alta, de asta nu dau un nume- si intrebati care este procedura si ce acte va trebuie).
Poti sa intri si pe siteul Primariei din localitatea ta (daca are asa ceva) ca e posibil sa afli aceste lucruri mult mai rapid, uite un exemplu pe  siteul primariei sector 6, citeste "Ghidul de Constituire"

Edited by althea, 20 September 2018 - 04:49.


#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostBanciuMihai, on 19 septembrie 2018 - 21:47, said:

pe scurt, firma de administrare ce trebuia sa se ocupe de acest proces si careia i-am dat toate actele pentru a finaliza asociatia nu are nici o tragere de inima sa o duca pana la capat.
Nu este un contract cu firma asta? Nu de alta, dar poate există un termen în care trebuiau să facă demersurile și îi puteți presa, sau poate v-ați legat la cap cu ei și nu puteți renunța fără să vă treziți cu penalități.  
Din ce oraș ești?

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Te poti ocupa tu sau gasi un avocat care sa se ocupe.
Nu e mare scofala.

2. Vezi ca legea se schimba de pe 30 Septembrie si e jale cu fct de presedinte (pe viata).

https://forum.softpe...ominiilor-2018/

#5
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu ai nevoie de nicio firma pentru infiintare.
Mergi la primaria de care apartii si acolo vei gasi un serviciu care-ti va furniza formularele necesare si de principiu vor merge ei la judecatorie sa faca toate demersurile. Dureaza doar cateva zile si taxa este de vreo 25 de lei pentru toti.

#6
BanciuMihai

BanciuMihai

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.02.2017
Stiu ca daca nu ai un avocat care sa se ocupe si sa împingă putin dosarul o sa astept mult si bine.

#7
turbojet

turbojet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.10.2010

View PostBanciuMihai, on 19 septembrie 2018 - 21:47, said:

Buna seara,

Sunt presedintele ales al asociatiei de proprietari dintr-un bloc de 54 de apartamente. Din pacate aceasta asociatie de proprietari nu este infiintata, mai pe scurt, firma de administrare ce trebuia sa se ocupe de acest proces si careia i-am dat toate actele pentru a finaliza asociatia nu are nici o tragere de inima sa o duca pana la capat. Dupa 3-4 luni actele nu au ajuns nici acum la judecatorie, desi promiteau finalizarea asociatiei in 3-4 saptamani.
Intrebarea mea, cunoasteti pe cineva, persoana fizica sau juridica, poate chiar firma de administrare, ce ar putea infiinta o asociatie de proprietari in timp scurt, contra cost ?
Merci!

Aveți probleme în bloc, proprietari rău-platnici pe care trebuie să-i dați în judecată?
Dacă nu, n-are rost să înființați asociație din punct de vedere juridic, sînt costuri și birocrație suplimentară, iar odată înregistrată juridic numai bine te poate amenda primăria (pe tine, președintele) pentru enșpe motive legale, de pildă că n-ai bască.

#8
JasmineOancea

JasmineOancea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.09.2018
Buna ziua,

Contactati un avocat cel mai bine fiindca trebuie inregistrata o cerere si la Judecatorie. Puteti si singur, dar nu stiu cata disponibilitate aveti. Primul pas este convocarea proprietarilor din bloc, al doilea pas e inregistrarea unei cereri la Judecatorie prin care asociatia dobandeste personalitate juridica.
Vedeti art. 11 si urmatoarele din Legea nr. 196/2018. Daca mai sunteti interesat va pot trimite eu procedura care trebuie urmata direct din lege.

E obligatoriu sa aveti infiintata asociatia de proprietari (atat pe vechea legislatie cat si pe noua legislatie), si sunt reguli stricte cu privire la modalitatea in care aceasta trebuie sa functioneze.

Edited by althea, 02 October 2018 - 17:12.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate