Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...
 Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 

Tesla Motors in vizorul justitiei americane.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#55
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Si dezastrul ecologic facut de BP si criza mondiala provocata de Goldman Sachs au cauzat pierderi nesemnificative, nu? Stii ce amenzi s-au luat pentru astea? Stii ca nu a picat nici un CEO?

Edited by Dany_Darke, 04 October 2018 - 09:34.


#56
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postinuendo0, on 03 octombrie 2018 - 21:47, said:

Si dezastrul ecologic facut de BP si criza mondiala provocata de Goldman Sachs au cauzat pierderi nesemnificative, nu? Stii ce amenzi s-au luat pentru astea? Stii ca nu a picat nici un CEO?
Dar sigur, tu voiai

Viteji de tastatura, pe un forum din lumea a 3-a care TREBUIESC ascultati.


incepi printr'un exemplu clasic de whataboutism.
speculezi si oferi ca cert daca as fi vrut sa nu sa pice cineva in exemple de mai sus. oricum, nu prea vad legatura cu subiectul de fata.

acum, eu zic ca cel putin tu, ar cam trebui sa asculti cand eu vorbesc in aceasta chestiune. nu de alta, dar m-ai acuzat in trecut pe acest subiect, pe alt topic, ca habar nu am despre ce vorbesc si ca nu stiu ce inseamna bursa cand am spus ca musk o sa aibe probleme serioase pentru ce mesaj a scris. am si spus ca o sa pice pretul cand toata lumea radea a doua zi dupa mesaj si spunea, da uite cum pica, a crescut cu x%.  si am spus asta de la inceput pentru ca am ceva cunostinte, clar mai multe decat tine si tu cel putin, ai putea fi mai precaut cand ma iei peste picior. iar daca ai avea un pic de intelepciune si ai lasa ideologia deoparte, ai putea invata ceva din toata asta.
eu am black out pe bursa spre exemplu in anumite perioade prin legaturile ce le am. asta cred ca spune ceva, desi nu ar fi un criteriu de competenta. dar am asa un simtamant, ca stiu un pic mai mult decat tine pe acest subiect


apoi, vezi ca folosesti total gresit sintagma lumea 3a, plus ca intentia ta jigneste pe toata lumea ce scrie pe acest forum.  totusi, lumea a 3a nu inseamna nimic din ce vrei tu sa spui.
uite lumea unu esti tu
lumea 2 e torquemada666
doua tabere total opuse

iar lumea 3a e orice cititor de pe acest topic ce citeste si se minuneaza de contre. cititor ce incearca sa se tina deoparte de acest bors. asta e lumea 3a, in principiu, descrie un element de echilibru, non judgmental, open minded etc.

Edited by argentum, 03 October 2018 - 22:32.


#57
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Nu sunt fanul postarilor kilometrice si al jocurilor de du-te-vino.
Am spus de la inceput ca musk nu va avea de suferit prea mult, ceea ce s-a confirmat: o amendã si o pozitie simbolica.
Tu ai spus ca se vor rostogoli capete. Ceea ce nu s-a întâmplat si probabil de aia insisti cu

View Postargentum, on 03 octombrie 2018 - 18:06, said:

as fi vrut sa vad ca exista o sanctionare reala, cumva, cum se cerea pe aici, sa se faca cumva dreptate.
sa se arate capul lui motoc, lumea sa mearga la culcare linistita ca s'a facut ceva
pentru a-ti confirma teoria.

Ps: ai profitat de volatilitatea pe care o prevesteai? Sau erau doar vorbe?
Eu mi-am redus pretul mediu al acțiunilor TSLA cu cateva zeci de dolari. I put my money where my mouth is, cum ar zice francezul :)

Edited by inuendo0, 04 October 2018 - 00:21.


#58
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Nu, nu am profitat.
Sunt cateva chestii ce nu le fac, din principiu
- nu investesc in Tesla. E o chestie veche, personala la mine, de cand era 20 actiunea
- nu fac short
- nu cumpar fildes

Eu obisnuiesc sa pun altele inaintea banilor

Ca musk a scapat asa, scuza,ma nu o putea prevesti nimeni si nimeni nu a facut,o.
Tu ai spus ca nu s,a intamplat nimic, nu ca va scapa musk ieftin.
De intamplat s,s intamplat. Actiunea sec ce am prezis,o din prima secunda, s,s intamplat. E mult spus ca am prezis,o, ca nu am fost eu singurul nostrafamus, ci m,am raliat pozitiei celor ce sustineau asta
Acum ca musk a scapat asa ieftin, e alta problema. Cu doua taisuri. Si am explicat.
Doat ca o sa dea idei si altora, atata vreme cat riscul justifica profitul. Si riscul se vede ca e mic.

#59
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View Postericmario, on 03 octombrie 2018 - 22:00, said:


Serios? A fost prins cu softul mincinos în timp ce promova agresiv "Clean Diesel"?
Tu chiar nu mai ai rușine?

Tu nu stii ce s.a petrecut. Faci intelegere su platesti amenda, pentru ca esti vinovat.

Pt.imaculatul Musk, ce a facut, este o pata a imaginii si nu numai. Acum nu mai face chiar ce vrea, iar acesta este primul pas facut impotriva lui. Se vorbea ca sa fie schimbat de mult, dat inca nu indrazneau. Acum au ce sa faca.

Sa vedem acuma, cum se va descurca Tesla cu "targhetele", daca musk nu mai e presedinte. Parca dupa anubt actiunile au crescut. Sa vedem cum vor merge productia si livrarile.

Edited by Torquemada-666, 04 October 2018 - 07:37.


#60
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014

View PostTorquemada-666, on 04 octombrie 2018 - 07:35, said:

Tu nu stii ce s.a petrecut. Faci intelegere su platesti amenda, pentru ca esti vinovat.

Pt.imaculatul Musk, ce a facut, este o pata a imaginii si nu numai. Acum nu mai face chiar ce vrea, iar acesta este primul pas facut impotriva lui. Se vorbea ca sa fie schimbat de mult, dat inca nu indrazneau. Acum au ce sa faca.

Sa vedem acuma, cum se va descurca Tesla cu "targhetele", daca musk nu mai e presedinte. Parca dupa anubt actiunile au crescut. Sa vedem cum vor merge productia si livrarile.

Cred ca ti s-a spus de 10 ori sa cauti diferenta intre CEO si Chairman of the Board. Acum, nu ne nastem toti invatati, dar cand ai internet la bot si, in loc sa verifici o chestie care ti-ar lua 1 minut tu preferi sa postezi chestii absolut penibile si fara legatura cu realitatea e deja altceva.

Edited by calinkgb, 04 October 2018 - 14:00.
sa nu sarim calul...


#61
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
AJUNGE!
Va rog, pentru ultima data, sa incetati cu jignirile.
Am sters, dar, la urmatorul derapaj, se lasa cu puncte si suspendari.
Pentru ambele tabere!

#62
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Exista o sansa, relativ mica, dar xe creste de la minut la minut, ca aranjentul sec sa fie respins de justitie. A mai existat un precedent.
Acum, de ce spun asta? Exista aceasta sansa pt ca musk nu,si poate tine gura, ma rog, tqstaura si iar incepe pe tweet. Incep sa,l banuiesc de liniute


Just want to that the Shortseller Enrichment Commission is doing incredible work. And the name change is so on point!



Sunt niste conditii, aranjamentul urmeaza sa fie vazut de un judecator etc.
Astfel de chestii se fac in buna credinta, cel putin declarata, e ca un aranjament diplomatic
Se negociaza o sanctiune, termeni, tu eventual de s,a negociat asa iti poti trambita nevinovatia etc. Dar nu se mai fac atacuri. Se traseaza granitele, se stabileste status qua,ul.
Musk refuza sa intelega asta

#63
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Se pare ca nu sta linistit. Tic tac ...

https://www.google.c...F4-6D148A08B0E3

"Tesla shares slide 7% after Musk mocks SEC, swipes at short sellers"

#64
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Tic tac pe dracu' Posted Image .... omul are putere si le da peste bot mucosilor carora nu le convine cat de mult a crescut.

Tot din acelasi grup de mici investitiori sunt si suporteri, nu numai plangaciosi. Chiar si la acel articol pus de tine, unul din comentarii (al treilea cand am citit eu) il sustine 100% pe Musk.

Attached File  Screenshot 2018-10-08 at 13.30.16.png   168.42K   7 downloads

#65
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Omul mare, imediat a semnat intelegerea si a luat amenda. Pentru ca se temea sa mearga mai departe cu cercetarile?

Probabil erau art.care il sustineau si in "cazul SEC". Si la ce i.au folosit?

Edited by Torquemada-666, 08 October 2018 - 16:02.


#66
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostTorquemada-666, on 08 octombrie 2018 - 16:01, said:

Pentru ca se temea sa mearga mai departe cu cercetarile?

Probabil erau ....

Cat timp nu ai dovezi clare totul e speculatie (chiar si din partea ta) asadar ar trebui sa te abtii, nu de alta, dar este posibil sa nu se adevereasca ce crezi tu.

#67
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Muuult mai multe speculatii se fac din tabara musk.ienilor, asadar si ei sa se abtina mai des.

#68
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
EU speculez la greu dar anunt cu trambite faptul ca speculez. Altii, nu spui cine, persoana importanta, cu sigla antena 3 la avatar, vorbeste in certitudini si cand speculeaza.
Deci, cum e pana la urma? de ce a semnat? Stii sau doar incerci sa mai pui niste paie pe foc?

#69
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Dc a semnat? Din cauza ca a FRAUDAT. Scrie clar in proesa dc a semnat si a fost amendat.

Ups.

https://www.thestar....ndle-elon-musk/

"Tesla is looking for a manager to handle Elon Musk"

Edited by Torquemada-666, 09 October 2018 - 07:34.


#70
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
O camasa de forta era mai ieftina.

Edited by don_dannielo, 09 October 2018 - 09:34.


#71
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
mai e un mic hop dar Tesla isi poate revine.
vad ca oricate tampenii se intampla, nu scade sub 260
la cat a dat musk cu mucii in fasole, totusi nu a cazut. cred ca au atins the bottom of the barrel.

#72
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostTorquemada-666, on 04 octombrie 2018 - 07:35, said:

Tu nu stii ce s.a petrecut. Faci intelegere su platesti amenda, pentru ca esti vinovat.

Pt.imaculatul Musk, ce a facut, este o pata a imaginii si nu numai. Acum nu mai face chiar ce vrea, iar acesta este primul pas facut impotriva lui. Se vorbea ca sa fie schimbat de mult, dat inca nu indrazneau. Acum au ce sa faca.

Sa vedem acuma, cum se va descurca Tesla cu "targhetele", daca musk nu mai e presedinte. Parca dupa anubt actiunile au crescut. Sa vedem cum vor merge productia si livrarile.
Ai dreptate, hai să vedem cum e cu producția și livrările.
De căteva nopți mă tot zvărcolesc în pat din cauza asta... he he he.

Apropo, ăsta plătește o amendă, în timp ce alții sunt la "mititica". Posted Image

View PostTorquemada-666, on 09 octombrie 2018 - 07:29, said:

Din cauza ca a FRAUDAT.
Ce anume?

Edited by ericmario, 09 October 2018 - 20:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate