Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Unde sa merg in Spania ?

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Una dintre cele mai frumoase locatii din Spania este Donastia, dar in Septembrie e mai racoare un pic :)

#20
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
În ordinea în care ne-au plăcut:

Es Pujols, Formentera - pentru plaje cu nisip alb și apă transparentă. Insulița are 20 de km de la un capăt la altul. Recomand Hotel Blanco.

Insulele Canare sunt foarte frumoase de asemenea. Noi am luat un yacht și le-am văzut pe toate. Santa Cruz de Tenerife e cea mai bună opțiune, în cazul în care nu vreți să vă plimbați prea mult.

Valencia - plaje mișto, multe de văzut, mâncare foarte bună. Nu e de mers în septembrie, totuși, ci prin iulie sau august. Neapărat mergeți la Oceanogràfic și mâncați la El Pederniz.

Málaga- oraș foarte frumos. Se pot închiria yachturi la prețuri rezonabile, în caz că soțului îi place să pescuiască pe mare. Așa cum a zis si Freddy, aglomerație și set complet de chestii turistice, la prețuri puțin mai mari decât merită.

Coasta nordică a Spaniei. E o idee bună să închiriați mașină și să mergeți de la San Sebastián - Bilbao - Santander - Gijón - Aviles - A Coruña, apoi spre sud, Pontevedra și Vigo. Noi am făcut drumul ăsta în două zile, în total sunt cam 750 de kilometri. Alternativ, puteți să vă opriți în Gijón pentru că restul orașelor sunt more of the same.

#21
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Septembrie o sa vezi ca apa cam peste tot se raceste in Spania. In Tenerife cel mai bun sezon este septembrie/octombrie, apa inca este la 24-25 de grade, dar si temperatura de afara scade astfel ca senzatia ca apa este calda, este mult mai intesiva.

Iti recomand partea sudica, deoarece acolo temperaturiile sunt mult mai bune decat Santa Cruz dar si plaja mai frumoasa. Pe langa asta in septembrie/octombrie tineretul dispare si se schimba generatia, astfel ca este mult mai linistit si mai relaxant.

Si referitor la mancare, dupa parerea mea mancarea in Spania este printre cele mai slabe din zona mediterana, la galaxii distanta fata de Italia sau Grecia spre exemplu.

Edited by business11, 19 September 2018 - 16:07.


#22
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 business11, on 19 septembrie 2018 - 16:05, said:

Si referitor la mancare, dupa parerea mea mancarea in Spania este printre cele mai slabe din zona mediterana, la galaxii distanta fata de Italia sau Grecia spre exemplu.
Aici am alta parere. Bucataria italiana e de top, insa cea greceasca imi pare mai putin variata decat cea spaniola.
Dar, ca mai mereu in gastronomie, de gustibus non discutandum.

#23
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 nniki, on 19 septembrie 2018 - 21:40, said:

Bucataria italiana e de top,
Cui ii place :) in cazul meu de exemplu e catre coada listei mult dupa bucataria asiatica, greceasca, ungureasca, arabeasca

#24
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
daca ramanem in Europa, cea italiana mi se pare cea mai diversificata, problema este ca noi in general cunoastem decat Pizza si Paste, in rest nu gustam. Si bucataria franceza este foarte buna, pentru iubitori de peste si fructe de mare. Iar referitor la cea greceasca mi se pare ca au o gama larga de mancare pe baza de carne/gratar. In Spania nu mi-a placut niciodata mancarea si am fost de multe ori, doar peste Dorada preparat in Tenerife imi placea la nebunie.

#25
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 business11, on 20 septembrie 2018 - 10:07, said:

In Spania nu mi-a placut niciodata mancarea
:) In Estepona, dupa lungi cautari am gasit un restaurant argentinian super ok; in Madrid am comandat ceva ce se intitula pompos "specialitati iberice" si mi-a adus cateva felii de chorizo  cu niste alune pe ele la vre-o 15 euro; l-am intrebat pe ala ce-i aia si mi-a zis ca aia am comandat Posted Image , i-am zis ca de banii aia imi iau un kill de chorizo din supermarket, a bombanit dar a zis ok si le-a luat inapoi; iar noi ne-am ridicat si am plecat; in Barcelona am platit peste 100 euro pe paella, buna ce-i drept, dar personalul era "pakistanez"; in Sevilla abia am gasit ceva pe placul nostru, in Valencia am mancat pizza iar in Bilbao si San Sebastian mancare americana :) ...mda intr-adevar in Spania mancarea nu-i un punct forte....aaaa in Pamplona am gasit intr-adevar ceva misto, la un restaurant pe o stradusa in zona istorica

#26
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Eh, Octavian, pai o data ai avut ghinion si in rest ai mancat pizza si alte chestii nespaniole.

Nici noua nu ne place paella (am incercat de 2 ori) dar in rest am mancat foarte bine mancare locala in Spania si am fost de multe ori. E bine sa mergi pe unde mananca localnicii.

#27
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Cele mai bune si variate si de calitate fructe de mare le-am mancat in Calpe, chiar in portul pescarilor. Grecia sau Turcia nu se compara nici 10% cu ce aveau astia acolo.

#28
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 mdt, on 20 septembrie 2018 - 15:48, said:

Nici noua nu ne place paella
:) Mie imi place paella

#29
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Spania bate la cur multe tari europene cu bucătăria. Acum dacă va uitați pe TripAdvisor și mergeți sa mâncați paella in Malaga și pizza in Bilbao ....
Spania este o destinație gastronomica printre altele,  are peste 150 restaurante cotate Michelin și o Bucătărie diversificata de la un sat la altul.
Dacă vrei plaje spectaculoase caută in insule, nici o coasta nu se ridica la nivelul apei din Mallorca sau de prin anumite zone din Canare.


#30
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Turistul obisnuit nu da doi bani pe stelele alea Michelin. Personal, prefer o taverna normala unde sa mananc pe saturate si la preturi decente nu snobisme sau avioane :)

#31
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
+1 pentru restaurantele frecventate de localnici.

#32
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

 Octavian_SK, on 21 septembrie 2018 - 06:20, said:

Turistul obisnuit nu da doi bani pe stelele alea Michelin. Personal, prefer o taverna normala unde sa mananc pe saturate si la preturi decente nu snobisme sau avioane Posted Image

exact, plus in multe restaurante michelin nu se serveste mancare traditionala ci produse traditionale si bucatarie experimentala.

Revenind la spanioli, este posibil sa fie ok bucataria, ca asa si bucataria poloneza este ok pentru gusturile unora. Dar in general mancarea este destul de ciudata si combinatiile la fel.
Spre exemplu ei se rup in Gazpacho, este ok mananci odata, de doua ori dar atat de special nu este sa mananci mereu in Spania asa ceva.
Paella ok, in multe orase este vanduta ca si atractie turistica chiar daca nu stiu sa o prepare. Am mancat in toata Spania poate de 2 sau 3 ori o Pealla adevarata, la fel te saturi cat orez sa mananci.
Dupa care au Potajes si Pucheros care sunt ca si mancarea de fasole sau linte la noi, in general servite in zonele mai nordice unde nu exista peste pe vremuri.
Tapas la greu care sunt interesante dar in majoritatea timpului overrated si overpriced.

Nu vreau sa scot portofoliul italienilor, francezilor sau al grecilor in contextul de mancare ca nu ne mai oprim.

Edited by business11, 21 September 2018 - 08:24.


#33
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007

 tak30ver, on 21 septembrie 2018 - 00:17, said:


Dacă vrei plaje spectaculoase caută in insule, nici o coasta nu se ridica la nivelul apei din Mallorca sau de prin anumite zone din Canare.
Ce insula din Canare recomanzi ptr plaje? ma bate un gand de o Gran Canaria sau Tenerife in octombrie. Nu am fost niciodata in canare

#34
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Cred ca poti merge in amandoua, sunt relativ aproape

#35
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Vorbesc de nr de restaurante cotate pentru ca asta înseamnă ca au Bucătărie și au bucătari și sunt preocupați de mâncare. Analogii simple.
Restaurante frecventate de localnici găsești la orice colț de strada pentru ca astia mănâncă in fiecare zi in oraș și nu stau sa caute pe internet unde sa mănânce.
Ați mâncat vreodată carillada ? RABO de torro in Ronda sau in Cordoba ? Berenjenas con miel ? Sardinas al espeto ? Calamar la espeto ? Almejas cu sos de usturoi ?  Brânza de capra prăjită? Tapas in Granada ?
Business11, eu nu cred ca tu ai locuit in Spania.

Apropo, găsești și ceafa și șnițel sa mânânci pe saturate la preț de croissant in Franța.

Edited by tak30ver, 22 September 2018 - 00:00.


#36
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007

 atupi, on 21 septembrie 2018 - 18:31, said:

Ce insula din Canare recomanzi ptr plaje? ma bate un gand de o Gran Canaria sau Tenerife in octombrie. Nu am fost niciodata in canare
Pentru plaje iti recomand  Fuerteventura. Si poti vizita si Lanzarote, e o plimbare de 20 minute cu ferry intre cele doua insule, iar octombrie e luna perfecta pentru a vizita aceste insule.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate