Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Unde sa merg in Spania ?

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
bembo

bembo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 03.04.2008
Buna lista de recomandari @tak30ver! As mai adauga gambas pil-pil, pulpo a la galega si coquinas. Sunt printre preferatele noastre.
Insa,  asa cum remarca cineva mai sus,  fiecare zona, in Spania,  are specialitatile ei culinare.



#38
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007

View Postblue74lion, on 22 septembrie 2018 - 07:42, said:

Pentru plaje iti recomand  Fuerteventura. Si poti vizita si Lanzarote, e o plimbare de 20 minute cu ferry intre cele doua insule, iar octombrie e luna perfecta pentru a vizita aceste insule.
Din pacate in octombrie 2018 singurele zboruri disponibile sunt ptr Gran Canaria si Tenerife, asadar ce sa aleg? Inteleg ca e o problema si cu vantul prin zona asta.

#39
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
In afara the wizz (singurul zbor direct din ro) care ar fi alte optiuni pentru Teneriffe?

#40
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postnniki, on 19 septembrie 2018 - 21:40, said:

Aici am alta parere. Bucataria italiana e de top, insa cea greceasca imi pare mai putin variata decat cea spaniola.
Dar, ca mai mereu in gastronomie, de gustibus non discutandum.

Dintre bucatariile mediteraneene nu cred ca bucataria italiana are rival. Cea greceasca mi se pare oarecum prea clasica pentru pozitia pe harta a greciei, si cum ai spus si tu, prea putin variata. Cea spaniola o fi variata, si buna, insa eu am fost doar in Andaluzia unde chiar nu m-a dat pe spate. N-am murit de foame insa nici nu pot sa spun ca am mancat ceva memorabil in afara de doua locuri: un restaurant arabesc la Cordoba si unul marocan la Malaga.
In sudul Italiei si in insule am fost de 5 ori, probabil am mancat zilnic in oras si as avea nevoie de minute bune sa imi amintesc ceva masa de un nivel mediu.....

Edited by giuliani, 26 September 2018 - 11:33.


#41
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Este mâncare bună și în Spania, doar că trebuie să cauți localuri unde mănâncă exclusiv localnicii și nu turiști. Deloc turiști. Inițial așa credeam și eu, că au bucătărie slabă, apoi am văzut că nu e chiar așa. E drept că am parcurs aproape integral Spania.

#42
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postgiuliani, on 26 septembrie 2018 - 11:27, said:

Dintre bucatariile mediteraneene nu cred ca bucataria italiana are rival.
Chestie de gusturi...unii nu dau doi bani pe mancarea italieneasca si pe buna dreptate

LE inghetata in schimb e foarte buna :)

Edited by Octavian_SK, 28 September 2018 - 08:24.


#43
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View PostOctavian_SK, on 25 septembrie 2018 - 08:39, said:

In afara the wizz (singurul zbor direct din ro) care ar fi alte optiuni pentru Teneriffe?
Bucuresti-Madrid-Tenerife Nord am zburat noi, dar au aeroport si in sud; cu escala ai multe variante, prin Anglia, Italia, Austria, alte orase din Spania, cauta pe un site de gen, la noi asta a fost cel mai ieftin.
   In Tenerife plaja nu e deosebita, dar ai ce vizita, mai ales in sud; in port am mancat cea mai buna mancare din afara Romaniei...

#44
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Am gasit ceva convenabil la TUI pe Gran Canaria de la jumatatea lui octombrie. Sunt curios sa vad cum o sa-mi placa :) O sa iau de la Cicar o masina, sunt un pic dezamagit ca nu stiu ce motorizari au, in destinatiile turistice incerc sa inchiriez masini cat mai compacte din cauza problemelor cu parcarea dar la ce munti sunt in Canare sper sa nu aiba motorizari lesinate ca sunt patit deja cand nu puteam sa trec de 60/h in Madeira cu un Chevrolet din asta pitic.

#45
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
la portocali. e o zona faina langa valencia. intreaba pe localnici :D

#46
icemc90

icemc90

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 14.01.2018
O sugestie de la cineva pt luna de miere (august) 2019 ?

Multumesc.Posted Image

#47
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Posticemc90, on 07 decembrie 2018 - 20:30, said:

O sugestie de la cineva pt luna de miere (august) 2019 ?

Multumesc.Posted Image
Mallorca.
Andalucia.
In ambele variante poti combina leneveala la plaja cu vizitele la diverse obiective. Daca ai 10-12 zile de luna de miere, atunci e timp suficient sa le faci pe amandoua.
Daca ai mai multe zile, deja poti atinge perfectul. :)

#48
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Posticemc90, on 07 decembrie 2018 - 20:30, said:

O sugestie de la cineva pt luna de miere (august) 2019 ?

O lună de 30 zile?
Sau una light, de vreo 10 zile?   ����

În viziunea mea,  luna de miere înseamnă o experiență romantică din care să rămâi cu amintiri pentru o viață.
Opusul comercialului,  diferit.

Aș începe cu Barcelona.
5 zile, din care una musai la Montserat.

Apoi,  pe Costa Brava,  cu o mașină închiriată, două zile alocate pentru Tossa de Mar și salba de stațiuni înspre granița cu Franța.
Plimbare, plajă,  masa de seară pe promenadă,  în sunet de valuri.

După aceea,  dacă rezistați căldurii de August,  Toledo > Cordoba > Sevilla > Malaga > Granada.  
Primele trei sunt în zone uscate.   La 35 grade și 30% umiditate mă simțeam ca la 28 grade cu umiditate de 55%.  Se poate suporta fără probleme.  

Câte două sau trei zile pentru fiecare localitate.

Bugetul pentru doi este cam acesta:

Cazare - în medie 80 euro pe noapte.  Decent.
Mese - 70 euro pe zi.    Include cina la terase ori restaurante.  Decent.
Intrarea la obiective turistice - 40 euro.  În medie.  Pentru că mai faceți și pauze.  Stați și vă odihniți,  leneviți.  
Transporturi și drumuri -  depinde de soluția adoptată.    Să punem o medie de 50 euro zilnic.

Deci,  dacă socotim,  ne dă cam 240-250 euro pe zi, în medie.
Pentru ceea ce am înșirat mai sus trebuie alocate trei săptămâni.
Buget 5000 euro.

Asta ca să știți ce buget să alocați.
Poate fi cu plus sau minus.   Poate că cu o programare din timp,  de pe acum,  va ieftini luna de miere.
Depinde de voi.

Dar,  dacă îmi permiți o sugestie,  îți recomand să vă faceți de cap.   Cheltuiți banii acești cu inima deschisă.  La întoarcere veți fi schimbați și veți avea o altă perspectivă despre viață.   Banii se duc odată cu tinerețea.  Niciodată nu poți cumpăra timp cu bani.    Priviți această cheltuială ca pe o investiție în voi și în amintirile voastre.  Pentru că doar cu asta rămâneți, cu amintirile.   Restul ... nu prea contează.  

O asemenea haiducie vă va lega.   Sau vă va duce la divorț.
Indiferent de opțiune, în 2058 veți ofta la amintirea lunii de miere petrecute într-un astfel de tur.

Părerea mea
��




#49
rivali

rivali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 09.01.2008
Va rog sa imi recomandati o statiune pentru o vacanta de 7-10 zile vara viitoare. Vom fi 2 familii cu 3 copii , baieti de 11,12 si 13 ani.
Dorim plaja frumoasa,( va fi principala activitate), statiune in care sa te poti plimba seara, eventual un aquapark si poate un parc de distractii. Nu Barcelona, Portaventura si Tenerife ca am fost de curand.
O zona cu preturi decente pentru cazare si mancare, nu departe de un aeroport unde putem zbura direct din Romania cu un low cost. In principiu vam inchiria masina de la aeroport.

#50
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postrivali, on 28 august 2019 - 23:43, said:

Va rog sa imi recomandati o statiune pentru o vacanta de 7-10 zile vara viitoare. Vom fi 2 familii cu 3 copii , baieti de 11,12 si 13 ani.
Dorim plaja frumoasa,( va fi principala activitate), statiune in care sa te poti plimba seara, eventual un aquapark si poate un parc de distractii. Nu Barcelona, Portaventura si Tenerife ca am fost de curand.
O zona cu preturi decente pentru cazare si mancare, nu departe de un aeroport unde putem zbura direct din Romania cu un low cost. In principiu vam inchiria masina de la aeroport.

Romania e mare, nu avem de unde stii de unde vrei sa zbori tu si incotro se poate zbura de acolo cu low cost. Spania de asemenea e mare, asa ca daca dai mai multe detalii poate te ajuta cineva.

Eu de exemplu iti recomand San Sebastian.

#51
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007

View Postrivali, on 28 august 2019 - 23:43, said:

Va rog sa imi recomandati o statiune pentru o vacanta de 7-10 zile vara viitoare. Vom fi 2 familii cu 3 copii , baieti de 11,12 si 13 ani.
Dorim plaja frumoasa,( va fi principala activitate), statiune in care sa te poti plimba seara, eventual un aquapark si poate un parc de distractii. Nu Barcelona, Portaventura si Tenerife ca am fost de curand.
O zona cu preturi decente pentru cazare si mancare, nu departe de un aeroport unde putem zbura direct din Romania cu un low cost. In principiu vam inchiria masina de la aeroport.
Zona Benidorm corespunde cererii si undeva in apropiere era si un mare AquaPark. Poti zbura spre Valencia sau Alicante.

#52
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,831
  • Înscris: 13.07.2011
si eu tot Benidorm as fi sugerat. Am fost in mai acolo, foarte curata plaja si mare de tot. Oras cu zgarie nori direct la plaja foarte interesant peisajul si romani la greu

#53
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postbusiness11, on 29 august 2019 - 11:23, said:

si eu tot Benidorm as fi sugerat. Am fost in mai acolo, foarte curata plaja si mare de tot. Oras cu zgarie nori direct la plaja foarte interesant peisajul si romani la greu

De-aia spuneam ca ar fi indicat de stitu localitatea de unde vrea sa zboare. Daca de acolo ai doar zboruri la Madrid e cam mult de calatorit prin Spania.

#54
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
In Benidorm nu ai unde sa arunci un ac. Se calca turistii pe picioare, iar plaja e ca la Mamaia. Ia la ochi Sardinia si fa un compromis la modul ca aquapark la mare este la fel de important ca si o piscina

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate