Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Examen absolvire 8 clase

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009
Salutare!
Mi s-a cerut ajutorul din partea unei doame foarte in varsta care are o fata de clasa a 8-a cu ceva probleme cognitive (s-a nascut prematur). Vrea ca fiica ei sa se angajeze dupa ce termina cele 8 clase si sa o ajut la matematica sa termine scoala. Acum nu stiu ce examen simplificat daucei din categoria aceasta de copii. Are cineva idee cum se numeste examenul si unde as putea gasi ceva exemple de net?
Multumesc anticipat pentru ajutor!

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
Examenul de Capacitate

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Incearca la vreo scoala,ia contact cu invatatori/profesori de matematica,daca vrei sa duci pana la capat ce ti-ai propus.Cred ca doar ei (poate nici ei) ar putea sa faca lumina in haosul perpetuu in care se afla invatamantul in Romania.
Dar cu siguranta pot sa te indrume.

#4
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
de aici poti descarca atat subiectele la matematica cat si la limba si literatura romana/ materna. Posted Image

http://subiecte.edu....deledesubiecte/

Edited by CostyNn96, 18 September 2018 - 10:36.


#5
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009

 MarianG, on 18 septembrie 2018 - 10:31, said:

Examenul de Capacitate
Nu este examenul de Capacitate. Este un alt examen simplificat pentru copii cu probleme, care nu absolva decat 8 clase obligatorii.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu nu știu să existe alt fel de examen la finalul clasei a 8-a. Ce știu însă cu exactitate este că este interzis să muncească înainte de 15 ani. Între 15 și 16 ani se poate angaja cu acordul scris al părinților.

#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Daca vrea sa abandoneze scoala dupa ce termina 8 clase ce examen sa mai dea ? Ia diploma de 8 clase si aia e

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
E vorba de invatamantul special unde sunt alte programe. N-am idee ca-i destul de restrans.

Edited by neagu_laurentiu, 18 September 2018 - 11:07.


#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

Quote

Vrea ca fiica ei sa se angajeze dupa ce termina cele 8 clase


Attached File  michimaus.gif   30.5K   5 downloads

Quote

Acum nu stiu ce examen simplificat daucei din categoria aceasta de copii. Are cineva idee cum se numeste examenul si unde as putea gasi ceva exemple de net?

Nu-ți dă prin cap să întrebi LA ȘCOALA UNDE ÎNVAȚĂ ?

#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Probabil ca aia de la scoala sunt si mai ametiti cu toate normele si metodologiile.

@initiator, poate te ajuta discutia de aici, doar ca este din 2014.

#11
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Fiica doamnei urmeaza o scoala normala sau una ajutatoare?
https://www.edu.ro/invatamant-special

Edited by Gaby_M, 18 September 2018 - 13:24.


#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
in mod normal trebuie sa termine clasa a opta si atat. capacitate doar daca vrea sa continue scoala.

ceva de genul: daca eu am terminat 12 clase dar n-am luat sau nu m-am prezentat la bac sunt absolvent de 12 clase, dar nu primesc diploma de bac. pot sa ma angajez pe un post la care se cer 12 clase dar nu pot sa ma inscriu la o scoala superioara.

 AlexEn, on 18 septembrie 2018 - 11:44, said:

@initiator, poate te ajuta discutia de aici, doar ca este din 2014.
discutia aia e despre un copil care vrea sa continue scoala dupa clasa a opta. si mi se pare ca o dau cam in sf-uri cu drepturile unui asemenea copil. vrea curiculum adaptat ca sa intre la liceu ca dealtfel e discriminare. dupa aia probabil ca o sa vrea sa dea la medicina cu curiculum adaptat ca-i tot discriminare, iar la urma sa trateze oameni ca are diploma de medicina obtinuta cu curiculum adaptat. inteleg si sunt de acord ca trebuie ajutati, dar totusi, exista niste limite.

Edited by Fane, 18 September 2018 - 13:28.


#13
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 XORIAN_L, on 18 septembrie 2018 - 10:22, said:

Salutare!
Mi s-a cerut ajutorul din partea unei doame foarte in varsta care are o fata de clasa a 8-a cu ceva probleme cognitive (s-a nascut prematur). Vrea ca fiica ei sa se angajeze dupa ce termina cele 8 clase si sa o ajut la matematica sa termine scoala. Acum nu stiu ce examen simplificat daucei din categoria aceasta de copii. Are cineva idee cum se numeste examenul si unde as putea gasi ceva exemple de net?
Multumesc anticipat pentru ajutor!
Ai scris o mie de vorbe dar nu ai scris ce este necesar! In ce scoala a invatat pana acum? (si ce a invatat pana acum?) daca a invatat intr-o scoala normala si dupa aceeasi programa, va sustine acelasi examen ca si ceilalti,  daca invata intr-o scoala speciala era cu totul altceva.
(vezi foto)
SURSA EDU
[ http://forum.portal.edu.ro/uploads/post-40-1392647232.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 MarianG, on 18 septembrie 2018 - 10:31, said:

Examenul de Capacitate
Asa se numea pe timpul lui tataie Posted Image Se numeste Evaluare Nationala!

Edited by stlk, 18 September 2018 - 16:47.


#14
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Doamna s-a trezit tarziu. Locurile la scolile profesionale se pot ocupa si fara promovarea evaluarii nationale. Trebuia ca fata sa promoveze clasa a 8-a (chiar si cu 1-2 corigente pe care sa le ia in vara/toamna), apoi sa se inscrie la o profesionala in domeniul unde vrea sa se angajeze.

Acuma, nu prea se intelege din postul tau daca nu cumva fata abia a intrat in clasa a 8-a. Asa ar fi mai usor, faci ce ti-am spus mai sus si la vara poate intra la o profesionala sau se poate angaja doar cu certificatul de 8 clase (desi nu stiu cat o va ajuta).

#15
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009
Fata a inceput acum clasa a 8-a. Invata la o scoala obisnuita.

Va multumesc tuturor pentru sfaturi si informatii!

Toate cele bune!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate