Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...
 Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 

Călătoria cu trenul în România anilor '70-'90

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Cum era călătoria cu trenul în România anilor '70-'90? Am auzit că pe vremuri era aglomeraţie mare, însă nebunie nu am prins decât o dată la Sinaia, prin 1990 când am plecat pe ultima sută de metri.
În schimb ţin minte că vagoanele erau mai confortabile (ce "confortabile" sunt noile scaune de la vagoanele etajate...).
Cum era la vagonul de dormit, la vagonul cuşetă, la vagonul restaurant?

Edited by djl, 15 September 2018 - 15:00.


#2
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
5***** pentru subiect !!!!!!!!

:)

#3
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Trenuri? In anii 90 cam asa: multa mizerie , scaune rupte, mobilier distrus (chestiile alea de lemn de pe pereti), scrumiere rupte si pline de chistoace, usi blocate , aglomeratie mare, mirosuri de toate felurile. Mai tarziu au inceput sa arate mai confortabil , insa in majoritatea in anii 2000-2005 erau din alea tip cuseta cu 2 banci opuse in care stateau 6 persoane.

#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Cred că depindea şi de regională, ragnul trenului.
Ptiu, bine că cel puţin teoretic nu mai e voie să fumezi în tren. Că nu mai suport fumul de ţigară (deşi am fost fumător) şi precis se găseau unii să fumeze şi la vagonul de nefumători - să mă duc în vacanţă şi să-mi împută geamantanul   :disgust:
În general am nimerit în trenuri civilizate - sau dacă am dat peste mizerii, eram prea mic ca să-mi amintesc.

#5
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Am mers de multe ori in acea perioada (85 -90), aveam permis CFR clasa 1 , nu era rau, parca mergeau mai la fix decat acum.
Chiar imi placea sa fumez la geam , pe coridor sau cand nu era permis ... intre vagoane.

Edited by keta, 15 September 2018 - 15:25.


#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postdjl, on 15 septembrie 2018 - 14:59, said:

Cum era ...?
Cancerigen. Mureai de cancer entuziasmat fiind.

Poate ar trebui sa retraiesti acele momente, dandu-te putin in vagoane pline de azbest.

#7
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
In anii '70 am fost de 2x la Bucuresti si o data la mare. Am fost de 2x la clasa I-a unde a fost fain si curatenie si o data la mare la clasa II-a
dar si atunci a fost fain in tren, poate pentru ca au fost 3 vagoane una linga alta cu clujeni care a participat öa un sejur de 12 zile la Costinesti
si o zi la Varna la Bulgari.
Si drumul inpaoi a fost fain.

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Singurele vagoane cu azbetz de care am auzit sunt unele aduse la mâna a 2-a. Ăla e cacgerigen dacă inhalezi particulde aşa ceva, în rest nu are nici pe dracu'.

#9
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
am mers mult cu trenul in anii '80 (permis clasa a doua, dezlipeam timbrul ca sa nu se cunoasca data stampilei si refoloseam astfel foaia) nu era nimic epic, liric sau poetic. nici acum nu e. pur simplu mergi din punctul A in punctul B.
singurul avantaj era ca erau mai punctuale, iar in comparimente era mai mult loc pentru bagaje.
deseori erau aglomerate pana la refuz. in trenurile de navetisti, am vazut oameni mergand pe tren din cauza aglomeratiei.
mizerie ? aveam standarde mai reduse atunci, nu mi se parea asa mare. acum imi dau seama ca era mizerie. WC-uri preponderent fara apa, care nu erau niciodata spalate. se mancau seminte la greu.
la clasa a doua nu era aproape niciodata lumina in compartiment, iar in personale erau probleme si cu caldura.

#10
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Am uitat: cel mai mult mi-a placut insa Balt-Orient-Express de la Cluj la Budapsta si inapoi

#11
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postketa, on 15 septembrie 2018 - 15:24, said:

Am mers de multe ori in acea perioada (85 -90), aveam permis CFR clasa 1 , nu era rau, parca mergeau mai la fix decat acum.
Chiar imi placea sa fumez la geam , pe coridor sau cand nu era permis ... intre vagoane.
asta aveam si eu cand fumam. Mai mult de smecherie asa....ce sa zic  , visul idiot pe care l-am avut dintotdeauna, sa stau cu tigara in gura imbracat ca golanii la trening... si sa ma rup in figuri

View Poststrongsss, on 15 septembrie 2018 - 15:41, said:

am mers mult cu trenul in anii '80 (permis clasa a doua, dezlipeam timbrul ca sa nu se cunoasca data stampilei si refoloseam astfel foaia) nu era nimic epic, liric sau poetic. nici acum nu e. pur simplu mergi din punctul A in punctul B.
singurul avantaj era ca erau mai punctuale, iar in comparimente era mai mult loc pentru bagaje.
deseori erau aglomerate pana la refuz. in trenurile de navetisti, am vazut oameni mergand pe tren din cauza aglomeratiei.
mizerie ? aveam standarde mai reduse atunci, nu mi se parea asa mare. acum imi dau seama ca era mizerie. WC-uri preponderent fara apa, care nu erau niciodata spalate. se mancau seminte la greu.
la clasa a doua nu era aproape niciodata lumina in compartiment, iar in personale erau probleme si cu caldura.
sa stii..standardele se schimba de la an la an.....astazi ce era in anii 90 mi se pare de-a dreptul necivilizat..atunci eram asa obisnuit. Pe atunci eram manelist partial...acum ascult metallica din cand in cand...e drept eu am fost genul de copil cu potential trait printre golani.....

#12
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu era moda cu teningul la vremea aia, cel putin eu aveam un unic trening mai mult de stat prin casa sau de sport cateodata.

#13
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Daca nu ai mers Bucuresti - Baia Mare cu trenul de noapte (13 ore) in compartiment cu 6 paturi pe 8 metri patrati inseamna ca nu ai vazut adevarul. 3 paturi suprapuse pe o parte, 3 pe cealalta. Cu un ochi dormeam, cu altul vegheam geanta plina cu carti, dar grea, de sub pat.

#14
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Probleme cu încălzirea erau şi din cauză că pe liniile neelectrifcate sau în cazul trenurilor cu vagoane foarte vechi se folosea încălzirea cu aburi.
Din tren nu mi-au furat nimic.

#15
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postketa, on 15 septembrie 2018 - 15:49, said:

Nu era moda cu teningul la vremea aia, cel putin eu aveam un unic trening mai mult de stat prin casa sau de sport cateodata.
Ba da , treningurile de sport erau foarte populare in vremurile alea. Cel  putin cat am fost eu in generala , clasele 4-8. Si chiar si dupa. Insa dupa aia a venit moda hanoracelor cu gluga. Iar la moda au aparut astea de minimal si emo dupa 2005.

#16
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Imi mai placeau calatoriile pe distante scurte la vagonul restaurant. Nu aveai nevoie de bilet doar faceai o comanda de mancare cat sa te tina pina la destinatie.
De obicei aveam o calatorie de 30 min si luam dimineata cascaval pane si o cafea

#17
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Astazi e la moda sa te imbraci pestrit. In anii 90 era mai multa simetrie in haine.

View Postketa, on 15 septembrie 2018 - 15:57, said:

Imi mai placeau calatoriile pe distante scurte la vagonul restaurant. Nu aveai nevoie de bilet doar faceai o comanda de mancare cat sa te tina pina la destinatie.
De obicei aveam o calatorie de 30 min si luam dimineata cascaval pane si o cafea
N-am nimerit  niciodata in vagon restaurant. Si nici in vagon de dormit. Ce stiu e ca erau vanzatori de diverse alimente , cornuri si etc , plus ziare si reviste.

#18
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

View PostWestPoint, on 15 septembrie 2018 - 15:44, said:

Am uitat: cel mai mult mi-a placut insa Balt-Orient-Express de la Cluj la Budapsta si inapoi
Eu mergeam cu Panonia Expres in anii 80 .Pleca la 9 si ceva dimineata din Gara de Nord si ajungeam la Arad pe la 19,  parca .Ma umpleam de Zefir si Gent de la polonezi .
Trenul mergea vara de la Athina la Budapest Kpu si apoi pana la Berlin .
Faine vremuri .
Mai erau Wiener Waltzer si Danubius Expres,  prin 87 88 .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate