Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

RO ALERT

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
1009 replies to this topic

#145
alex_bv2001

alex_bv2001

    Hell of a member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,166
  • Înscris: 15.12.2013
A venit acum o ora in Brasov din nou, fara nicio setare pe S7.

#146
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
In urma cu cateva minute si la Giurgiu,fara nici o setare pe HuaweiP9...Sunetul de notificare strident si destul de ciudatel...
Si se aude o voce de [roboata] ce stalceste bine lb romana(cam asa cum traduce G....gle

Edited by gcom61, 21 September 2018 - 17:28.


#147
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008
Eu am primit si astazi mesaj de alerta (test), insa tot incomplet!


View Postcaiuscorneliu, on 21 septembrie 2018 - 16:56, said:

Nu-s la curent. Este și avertizare de cutremur sau ar face mai mult rău decât bine?

Quote

Dacă vorbim de cutremur, nu vom da alerte înainte de cutremur. (....) Pentru a nu induce panica, pentru că ştim că nu avem pregătirea necesară la nivelul populaţiei ca să reacţioneze cu calm, plus că nu ştim cât câştigă. Riscul să dai un mesaj cu 20 de secunde înainte cuiva care se află la etajul zece este mare ca să-l prindă pe scara blocului”, a spus Raed Arafat.
Sursa

View Postgcom61, on 21 septembrie 2018 - 17:27, said:

In urma cu cateva minute si la Giurgiu,fara nici o setare pe HuaweiP9...Sunetul de notificare strident si destul de ciudatel...
Si se aude o voce de [roboata] ce stalceste bine lb romana(cam asa cum traduce G....gle
Cred ca poti seta ce sunet vrei din setariile de sunet. Cat despre robot cel mai probabil este vorba de asistentul telefonului tau! (RO ALERT nu trimite mesaje vocale).

Edited by stlk, 21 September 2018 - 17:35.


#148
stericuta

stericuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 16.03.2005
Huawei P10 dual sim. Locatia Galati.

status: online radio la casti.


Primul mesaj a inchis tot sunetul online si a dat sunet de bip + vibratii. La deschiderea telefonului o voce tts a inceput sa-mi citeasca in casti ce scria pe ecran. Interesant.

Dupa 2 minute un nou mesaj, de data asta cu alt sunet de apel+ vibratii. Fara tts.

Presupun ca telefoanele dual sim primesc pentru fiecare sim cate un mesaj.

#149
MotanS_ReD

MotanS_ReD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 09.08.2018
Si care e rolul acestui ro-alert? Iar sa dus dracu bugetul pe anul asta :) poate folosi real cuiva acest ro alert? Poate fi folositor la ceva? Daca da, cum? Bani cheltuiti inutil, guvern si conducatori absolut imbecili.

#150
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015

View Poststericuta, on 21 septembrie 2018 - 17:28, said:

Huawei P10 dual sim (..........)


Primul mesaj a inchis tot sunetul online si a dat sunet de bip + vibratii. La deschiderea telefonului o voce tts a inceput sa-mi citeasca in casti ce scria pe ecran. Interesant.

Dupa 2 minute un nou mesaj, de data asta cu alt sunet de apel+ vibratii. Fara tts.

Presupun ca telefoanele dual sim primesc pentru fiecare sim cate un mesaj.
La fel si la mine.

#151
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009

View Posttrollerul_de_serviciu, on 21 septembrie 2018 - 17:00, said:

Sa ma f***********t pe ei, ca a sunat a doua oara, acum citeva secunde (prima a fost de dimineata).
Deci, turn off Posted Image
Bine ca nu a sunat unu', sa zica "tata, incarca-mi si mie cartela cu 5-10 euroi"!

#152
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009
Timisoara, acum 3 minute. Zona Intersectia Maria.
Vodafone.
Primit si sub forma de mesaj CB si prin emergency alert. Samsung Galaxy S7.

Attached File  Screenshot_20180921-184835_Messages.jpg   108.81K   29 downloads

Edited by l0calh0st, 21 September 2018 - 17:52.


#153
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,489
  • Înscris: 10.08.2005

View Posttrollerul_de_serviciu, on 21 septembrie 2018 - 17:00, said:

Sa ma f***********t pe ei, ca a sunat a doua oara, acum citeva secunde (prima a fost de dimineata).
Deci, turn off Posted Image
inteleg ca ai setat toate canelele ?

#154
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009

View PostMotanS_ReD, on 21 septembrie 2018 - 17:30, said:

Si care e rolul acestui ro-alert? Iar sa dus dracu bugetul pe anul asta :) poate folosi real cuiva acest ro alert? Poate fi folositor la ceva? Daca da, cum? Bani cheltuiti inutil, guvern si conducatori absolut imbecili.

Da. Ceva similar este si in Japonia. Nu te intereseaza sa fii avertizat de potentiale dezastre in zona ta? Se pare ca nu ai gandit-o pe asta. Stiu ca statul roman e imbecil, dar chestia asta e cea mai bine gandita chestie.

#155
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008

View PostMotanS_ReD, on 21 septembrie 2018 - 17:30, said:

Si care e rolul acestui ro-alert? Iar sa dus dracu bugetul pe anul asta Posted Image poate folosi real cuiva acest ro alert? Poate fi folositor la ceva? Daca da, cum? Bani cheltuiti inutil, guvern si conducatori absolut imbecili.
Ce te doare pe tine Posted Image  ca s-au dus niste bani, insa tipul asta de alerte pot salva vieti omenesti!
Grav este ca nu toti pot receptiona astfel de alerte, nu ca s-a implementat acest sistem.
Intrebi cum? iti dau un exemplu, se pierde un copil intr-o anumita zona iar toti din zona respectiva primesc alerte in timp real, sunt mai multe sanse sa gaseasca copilul rapid?

Edited by stlk, 21 September 2018 - 18:10.


#156
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009

View PostMotanS_ReD, on 21 septembrie 2018 - 17:56, said:

Si ce potentiale dezastre ar fi in zona mea? Sau in alta zona? Vin rusii? :))

Nu. Dar eu sunt in Timisoara si anul trecut a iesit prapad la furtuna din septembrie. Stiu, noi romanii suntem cei mai smecheri, noua nu ni se poate intampla nimic. Cu caterinca nu rezolvam nimic. Eu am facut destul offtopic.

View PostMotanS_ReD, on 21 septembrie 2018 - 18:01, said:

Ar fi utila la un cutremur, dar am inteles ca nu trimit meaaje pt asta. Asa ca e inutila. Sa inteleg ca daca da o ploaie cu piatra primesc mesaj sa inchid sandramaua? Super.. ce sa povestim. Statul se gandeste la noi.. prostii. Fiti seriosi oameni buni.

da si mie un exemplu cum poate salva acest mesaj vieti omenesti. Ce dezastre ar putea fi, ca nu traim pe venus.

Sa te feresti de furtuna sa stai la adapost, accidente chimice, nucleare, cutremure (aici trebuie sincronizat cu INFP) etc..

#157
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postaltuser09, on 21 septembrie 2018 - 16:52, said:

Eu cred (din ce am citit si mi se pare normal) ca alerta se poate primi pe orice telefon mobil functional, conectat la o retea telefonica.
Chestia cu setarile este in plus.
Fiică-mea pe Huawei P10 a primit două teste de alerte, eu pe Redmi Note 3 Pro, nu. Cum explici? Mai nasol e că eu nu găsesc în setări nimic legat de mesagerie... wtf?

#158
MotanS_ReD

MotanS_ReD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 09.08.2018
Eu am primit doua alerte. Deja m-au salvat. Love psd.

#159
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Credeam ca e vreun virus cand mi s-a activat telefonul si a inceput sa vorbeasca pe speaker. Am sapat adanc in optiunile de mesagerie si am dezactivat toate avertizarile, pacat ca nu pot sa le dezinstalez cu totul. Mai am un telefon mai vechi cu Android 4.4.2, asta nu are chestia cu avertizarile.

#160
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016
Daca ne avertizeaza, de ce ne avertizeaza. Daca nu ne avertizeaza, statul nu-si face treaba.....

#161
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Tot RDȘ primit și eu!

#162
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,778
  • Înscris: 07.02.2003

View PostVlad_22, on 21 septembrie 2018 - 16:39, said:

Configurare,opinii,daca ati primit mesaje de avertizare etc.
E topic vechi aici: https://forum.softpe...6#entry23540303

Nu deschideti altele cu acelasi subiect, acolo gasiti mesaje primite si zonele.

Edited by andreic, 21 September 2018 - 18:25.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate