Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Etanșare intre cada perete b...

Backu-up box Fronius

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt
 Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra
 

4l Cola pe zi

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#37
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,825
  • Înscris: 15.06.2007

 Onan_Barbaru, on 14 septembrie 2018 - 20:35, said:


Imi imaginez in ce hal arati...
mda, n-ai decat.
Am exact kilele din liceu, 99 la 1.95 inaltime.unii ar zice ca mi's slab.

 YourFan, on 14 septembrie 2018 - 21:14, said:


Pai si cu ficatu' cum stai?
ce treaba are cu ficatu'?
Ficatu' se paradeste de la bere, vodka, spirtoase.

Organizmu se adapteaza.

#38
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,756
  • Înscris: 29.10.2017
Am citit undeva ca reteta actuala de coca cola contine in continuare frunze de coca, doar ca sunt procesate de o firma din usa care le importa legal din bolivia/peru, le "spala"..extrage cocaina din ele si practic ramane frunza care se foloseste la fabricarea concentratului. Mai departe firma aia, singura autorizata sa faca asa ceva preda cocaina unui laborator medical care mai face ceva medicamente din ea.

Cred ca o coca cola facuta cu real coca leaves ar fi cea mai tare bautura :) Chiar si cu legalizarea drogurilor nu cred ca o sa apara prea curand

Cafeina din coca cola este destul de putina comparat cu cafeaua, pe langa zahar mai e daunator acidul ..cred ca cel mai daunator la bautura asta. Eu nu beau niciodata dimineata pe stomacul gol, mi se pare o bautura care o bei dupa ora 12 si in principiu dupa ce ai mancat, la fel daca nu ai mancat de multe ore in ziua respectiva si te ia foamea nu prea mai intra acidul

cafeaua vs coca cola
cafea= cofeina multa, aciditate medie, zero zahar/zero indulcitor artificial
coca cola= cofeina putina, aciditate mare, zahar mult/indulcitor artificial

In principiu daca fumezi mergi pe ambele, cafea de dimineata si dupa-miaza plus coca cola dupa mese :)

#39
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 stalker2142, on 14 septembrie 2018 - 22:27, said:

Cafeina din coca cola este destul de putina comparat cu cafeaua,
Cam pe jumatate. Eu nu cred ca este destul de putina comparat cu cafeaua

#40
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

 I2O, on 14 septembrie 2018 - 21:33, said:

Eu daca beau noaptea de sete coca cola sau pepsi ma trezesc cu un gust de otrava in gura sau daca mananc noaptea ceva cu zahar din comert,daca e cu miere nu am treaba dimineata

Tu esti organic rau!

#41
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,756
  • Înscris: 29.10.2017

 pasilla, on 14 septembrie 2018 - 22:35, said:

Cam pe jumatate. Eu nu cred ca este destul de putina comparat cu cafeaua

Am cautat acum pe net, pentru coca cola valoarea e destul de fixa o cutie/sticla de 330ml contine 32mg cafeina. Un shot de espresso contine cam 64mg pe cand o cana de cafea poate sa aiba vreo 150mg.  Probabil la cafea se simte mai bine efectul nu doar din dozajul cafeinei ci si actiunea altor alkaloizi din cafea

Daca ma gandesc bine nu m-am simtit rau niciodata de la cafea si coca cola, doar de la energizante

Edited by stalker2142, 14 September 2018 - 23:06.


#42
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Purpura, on 14 septembrie 2018 - 23:01, said:


Tu esti organic rau!
Poate vrei sa zici orgasmic rau...
La naiba nici aici nu imi dai pace...sa nu crezi ca te-am uitat

#43
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,825
  • Înscris: 15.06.2007
Decat un redbull mai bine un litru de cola. Asta daca conduc noaptea la drum lung.

#44
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Eu as recomanda si ceva benzina.Macar un litru pe zi, cu 1/1 (Cola/benzinz), iese racheta.

Edited by ionutz_joe2009, 15 September 2018 - 01:26.


#45
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 02.02.2008
dupa doar un pahar de cola devin irascibil si-mi pierd concentrarea... si o spune unu' care a baut cola aproape toata viata lui...

ce mai trebuie cocaina in cola? acu' le procuri separat, tragi pe nas, si apoi bei o cola sa-ti vina cocaina inapoi pe nas de la CO2.

garantat cola face bine organismului! asa cum scoate rugina si cum distruge definitiv o bucata de carne tinuta la macerat in cola.

Edited by zyppster, 15 September 2018 - 09:49.


#46
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
Am discutat de cateva ori cu o persoana care consuma 6 litri pe zi de cola , consumare cam 3 sau 4 ani in stilu asta.
Femeie in jur de 35 de ani , era foarte ingrijorata , spunea ca are dependenta mare , noaptea dormea numai cu sticla de 2 litri si consuma de cate ori simtea nevoia.
Ingrijorarea era ca nu stia cum sa scape , nevoia de cola era permanenta si nu putea sa reduca doza.

https://www.libertat...de-8-ani-732597

Trebuie multa cola ca sa o mierlesti.

acu cateva luni la o terasa , lumea bea bere.
Un singur tip cam la 35 de ani foarte gras , a baut 4 cutii de energizante , una dupa alta , incet incet , pret de 2 ore.
A plecat s a intors dupa o ra si si a mai luat 4 cutii pe care le a baut si pe alea.
de curiozitate m am dus si l am intrebat daca e vorba de energizante si mi a confirmat.
Ma gandesc ca e o doza cam mare 8 cutii de energizabte in cateva ore.

#47
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,825
  • Înscris: 15.06.2007
Energizantele mi se par o porcarie. Ma simt rau de la ele, imi tremura mana, imi dau o senzatie de anxietate.

#48
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

 Kokoshmare, on 14 septembrie 2018 - 17:08, said:

... in primavara m-a traznit doctorul cu un diagnostic de pre-diabet si mi-a taiat toate placerile vietii.

Cu ce te trateaza doctorul contra pre-diabet?

Sint multi care beau bautura asta in stil industrial din pacate si mai nou este cauza aproape a tuturor bolilor.

 tfmercedez, on 30 septembrie 2018 - 00:23, said:

Energizantele mi se par o porcarie. Ma simt rau de la ele, imi tremura mana, imi dau o senzatie de anxietate.

Sint droguri puternice acele energizante.  Eu n-am pus mana pe ele si nici vu vor fi amprentele mele pe cutiile alea.  Sint mortale dar se vand in scoli.

#49
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006

 Aranzazu, on 30 septembrie 2018 - 11:10, said:

...
Sint multi care beau bautura asta in stil industrial din pacate si mai nou este cauza aproape a tuturor bolilor.
...
Nu cauzeaza nicio boala.
Chiar daca ai bea varianta cu zahar dar ramai normoponderal, nu te vei imbolnavi din cauza sucului.

#50
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018
Bine de stiut, ca azi cu ori ce tusa mergem la doctori, imediat are 3 diagnoze dintre care unu va fi diabet, colesterolul s-a demodat ca si leucemia, dar apapre tiroida sau prostata.
Eu extrem de rar beau Coca-Cola, la petreceri, exclusiv sa nu adorm.

#51
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Nuuu, e foarte sanatoasa Cola... mai ales cand o zice un dependent.

Ia sa vedem cat de sanatoasa e:

https://www.nytimes....a-diabetes.html

https://www.hsph.har...ks-and-disease/

Quote


Soft Drinks and Disease
Soft drinks are the beverage of choice for millions of Americans, but sugary drinks increase the risk of type 2 diabetes, heart disease, and other chronic conditions.
   People who consume sugary drinks regularly—1 to 2 cans a day or more—have a 26% greater risk of developing type 2 diabetes than people who rarely have such drinks. (46)
A study that followed 40,000 men for two decades found that those who averaged one can of a sugary beverage per day had a 20% higher risk of having a heart attack or dying from a heart attack than men who rarely consumed sugary drinks. (47) A related study in women found a similar sugary beverage–heart disease link. (48)
A 22-year-long study of 80,000 women found that those who consumed a can a day of sugary drink had a 75% higher risk of gout than women who rarely had such drinks. (49) Researchers found a similarly-elevated risk in men. (50)
Dr. Frank Hu, Professor of Nutrition and Epidemiology at Harvard School of Public Health, recently made a strong case that there is sufficient scientific evidence that decreasing sugar-sweetened beverage consumption will reduce the prevalence of obesity and obesity-related diseases. (51)


Opa, ce avem aici? Atacul de cord ar putea fi provocat de zahar...wow wow.

Asta cu normoponderalul e de la tine din burta... zaharul in exces are multe alte efecte daunatoare in corp decat simpla ingrasare.
Adica vrei sa spui ca toti cei care fac diabet sau atac de cord sunt supraponderali? Evident ca nu.

Apoi:

https://academic.oup...7/3/517/4571511
Deci chiar si sucurile cu indulcitori sunt "Acelasi drac".


Sa luam si pozitia asociatiei de diabet din SUA. Apelul la autoritate, nu? Posted Image

Quote

The American Diabetes Association recommends that people avoid drinking sugar-sweetened beverages to help prevent type 2 diabetes.

sursa: http://www.diabetes....s-basics/myths/

Sau te pomenesti ca acum autoritatea nu mai e buna, e buna doar atunci cand spune ca grasimea saturata e rea.


Apoi:

http://care.diabetes...ontent/32/4/688

Quote

RESULTS At least daily consumption of diet soda was associated with a 36% greater relative risk of incident metabolic syndrome and a 67% greater relative risk of incident type 2 diabetes compared with nonconsumption

Wow wow, ce procente avem noi aici? Destul de maricele, spre deosebire de aia 18% de la "carnea provoaca cancer"... Ia sa te vedem EXIT, cum o "joci p-asta"... te pomenesti ca acum studiile epidemiologice nu mai sunt bune :)

Edited by epetroiu, 30 September 2018 - 11:52.


#52
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Sa vedem si cum e cu normoponderalitatea:

https://www.npr.org/...t=1538301216303

Quote

Even If You're Lean, 1 Soda Per Day Ups Your Risk Of Type 2 Diabetes

Quote

After the researchers adjusted their estimates for body weight, they found that — even for thin or normal-weight people — one sugary drink per day was associated with a 13 percent increased risk.

Deci faptul ca nu te ingrasi, nu inseamna ca esti scutit de orice risc.


Si multe altele:

https://www.telegrap...betes-study-fi/

Si ceva interesant:

http://annals.org/ai...ture-scientific

http://time.com/4553...esity-diabetes/
Adica studiile care nu gasesc probleme in consumul de sucuri sunt finantate , evident, de industria bauturilor.

Edited by epetroiu, 30 September 2018 - 12:00.


#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nuuu, i-ai naruit visele veganiste ale lui EXIT, cum ca VEGanismul lui e sanatos, 2 litri de cola pe zi, cartofi prajiti in ulei, si alte chestii de-astea. Astea sunt sanatoase 100% BIO ECO. Numai carnea e nociva si provoaca cancer, restul nu provoaca nicio boala, te ajuta sa traiesti 200 de ani si 3 luni.

#54
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 MembruAnonim, on 30 septembrie 2018 - 12:07, said:

Nuuu, i-ai naruit visele veganiste ale lui EXIT, cum ca VEGanismul lui e sanatos, 2 litri de cola pe zi, cartofi prajiti in ulei, si alte chestii de-astea. Astea sunt sanatoase 100% BIO ECO. Numai carnea e nociva si provoaca cancer, restul nu provoaca nicio boala, te ajuta sa traiesti 200 de ani si 3 luni.

Mda, dupa el diabetul e provocat de carne, si nu de sucurile cu zahar. Dar ce sa-i facem, el e mai "pe dos", asa...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate