Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Peste 86% dintre angajatii romani isi doresc sa lucreze de acasa

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Aia 86% isi doresc sa nu munceasca deloc, doar sa le vina salariul acasa. L-au spaguit pe ala cu studiul ca sa mai indulcesca putin optiunile lor.
@Argent. Nu-ti dori sa devii pensionar, vei realiza cat de inutil ai fost toata viata si mai ales cat de inutil esti din acel moment.

Edited by myshyk, 12 September 2018 - 07:40.


#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostArgent, on 12 septembrie 2018 - 07:37, said:

Isi doreste dracu sa lucreze acasa, majoritatea si-ar dori sa nu mai lucreze, viseaza(asa cum visez si eu) la ziua aia in care or sa poata sa se retraga.
Ma uit la generatia dinaintea mea, ma uit la prieteni de familie, la cunostinte, boss este trist sa vezi cum arata un om care se pensioneaza la 65 de ani, un om de 65 de ani muncit este bun de casat, corpul distrus.

Un om la 65 de ani e un om terminat, prietene, nu ai la ce sa te mai retragi. De altfel, din cauza stresului traiului modern, terminatia incepe de pe la 45 de ani...
Eu ma uit cu uimire la pensionarii care, dupa ce au muncit o viata, incearca sa se scoata dupa 60 de ani, din putinii bani de pensie, au o forfota, asa, vor sa faca cat mai multe pana vine Doamna cu Coasa.

Varianta mai buna decat munca la domiciliu, dupa parerea mea, ar fi programul flexibil la birou - respectiv sa ajungi cand poti (sa ai timp sa duci si copilul la gradi), sa-ti faci treaba si sa pleci, sa-ti vezi de ale tale.. pentru ca 80% din treaba cu adevarat importanta la birou se face in max 4 ore de munca, restul se freaca hartii de colo colo.. se scriu mailuri inutile, se fac rapoarte pe care sefii fac un pipi sau nu se uita pe ele, sau se freaca duda la o tigara cu colegii.. discutand kkturi.

Edited by rosix, 12 September 2018 - 07:52.


#21
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,139
  • Înscris: 22.05.2003

View PostCool_Kick, on 12 septembrie 2018 - 07:22, said:

Gandire tipic balcanica: Vino si fa prezenta la sediul firmei chiar daca nu lucrezi nimic.

Desi acasa ai mai fi putut scrie ceva linii de cod sau configurat un server, sau discutat cu un client o oferta etc
Cum ziceam, doare putine lucruri se poat face doar din tastatura dar ne place sa exageram.
Toti suntem sys-admini, care lovind random tastatura spargem in 10 minute serverele NSA.

@rosix - citisem ca aveai ganduri de "patron"pe undeva.
Matematica si economia ne omoara, tati, cand vorbesti de orarul flexibil.

Daca e o firma mare, orarul tau flexibil nu se pupa cu al celorlalti => haos.
Unde e Gogu? pai el vine la 10, traficul e naspa si de obicei ajunge la 11.
Ok, il asteptam pe Gogu!

Scolile incep programul pe la 8.30, deci realist vorbind angajatul iti ajunge ideal la 9-9.30 la munca.
E normal sa ai minim o ora de masa (unii chiar doua, ca digera greu).

9+1+8 = 18 sau 18.30

La 18-18.30 deja jumatate de an ploua si e bezna, deci mai faci o ora pana acasa, nde copilul deja a mancat singur si sta conectat la net sau TV.

Unde mai ingramadesti tu acel orar flexibil?

#22
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,037
  • Înscris: 07.11.2006

View PostCool_Kick, on 12 septembrie 2018 - 07:22, said:

Desi acasa ai mai fi putut scrie ceva linii de cod sau configurat un server, sau discutat cu un client o oferta etc

Ultima oara cand am discutat acasa cu un client de top s-a nimerit ca sotia sa faca zacusca.D-aia cu fasole si ciuperci cum imi place mie.Si ceapa multa.De asemenea,buda taman atunci dadea sincope si nu "tragea" cum trebuie.
Apoi ne-am asezat la masa,nu-i asa,sa guste si gura lu' clientu zacusca minune.
Am folosit foile de contyract pe post de servetele,ca s-au terminat si alea.

ps.
Apropo,casa mea ar trebui sa fie cuibusorul,lacasul sfant unde stau eu,familia si cei pe care-i agreez,nu o sala de sedinte,aula de studiu sau mai stiu eu ce.Asta in cazul cand sunt angajat undeva.

#23
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostAdm, on 12 septembrie 2018 - 07:58, said:

Unde mai ingramadesti tu acel orar flexibil?

Pai, n-o sa se mai insiste pe alea 8 ore obligatorii la job (care au fost implementate in epoca capitalismului fondat de Ford pentru lucratorii la banda)... o sa se insiste pe lucruri concrete facute si predate la timp.  Poate o sa se reduca programul standar la 6 ore, nu stiu.. Ideea este ca in alea 8 ore.. cel putin 2 ore zilnic se fac activitati de back-office care pot fi lasate pe altadata... Rar se intampla sa muncesti 8 ore si sa nu poti sa rezolvi toti clientii care dau navala.

#24
unix_programmer

unix_programmer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 23.08.2016
Ca tot se arunca cu vorbe, ca cei 86% nu ar vrea sa lucreze deloc. Probabil, dar la fel de probabil e ca un bun procent din angajatii romani pot face munca, macar intr-o parte din zilele lunii (nu doar una), de acasa.
Marea problema este ca se doreste prezenta la munca 8-9-10 ore si nu eficienta, time management si taskuri indeplinite. Sistemul acesta cu munca la birou, duce majoritatea angajatilor intr-o zona gri si trista, in care astepti sa treaca orele sa pleci acasa, nu sa tragi tare sa iti termini treaba in 6 ore si sa poti pleca. Nu, tu trebuie sa o intinzi 8-9 ore si sa stai in trafic inainte si dupa. Sa-ti omori toata ziua. Dupa, evident ca persoanele, (nu putine) aflate in scenariul descris, asteapta weekendul, pentru ca intr-o zi de saptamana maxim mai ai timp de o masa in familie.

#25
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
aruncati cu tot felul de joburi si explicatii ca sa va justificati alegerea
studiul ala pe ce categorie de angajati a fost facut?
daca sunt programatori, proiectanti etc e justificat
daca e pe strungari si mecanici auto sau tractoristi nu e real

#26
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009
si cu toate astea sunt oameni care reusesc sa faca asta

stiu pe cineva care castiga din IT peste 4000E pe luna

majoritatea timpului il petrece pe plaja ..... cu laptopul intre craci

locuieste intr-un apartament pe malul marii .... mediterane

cand nu lucreaza ..... face scufundari si filmeaza sub apa

Edited by hightech-sys, 12 September 2018 - 08:25.


#27
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004

View PostAdm, on 12 septembrie 2018 - 07:58, said:

Daca e o firma mare, orarul tau flexibil nu se pupa cu al celorlalti => haos.
Unde e Gogu? pai el vine la 10, traficul e naspa si de obicei ajunge la 11.
Ok, il asteptam pe Gogu!

Un program flexibil dar cu ceva limite, sa ai un buffer zone de 1-2 ore, sa poti veni la birou mai tarziu sau mai devreme dupa preferinte, dar mare parte din program sa se suprapuna cu al celorlalti pentru a putea lucra eficient intr-un birou. Se practica asta in unele birouri, in unele functioneaza mai bine decat in altele..

#28
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009

View Postadisz, on 12 septembrie 2018 - 07:59, said:

ps.
Apropo,casa mea ar trebui sa fie cuibusorul,lacasul sfant unde stau eu,familia si cei pe care-i agreez,nu o sala de sedinte,aula de studiu sau mai stiu eu ce.Asta in cazul cand sunt angajat undeva.
Mai iesi si tu din casa, mergi si te plimba in week-end, concedii etc

Work from home nu inseamna neaparat sa lucrezi MEREU de acasa, ci doar 1-2 zile pe saptamana/luna , depinde de mentalitatea firmei.

Cu cat mentalitatea firmei e mai comunista, cu atat vei sta mai mult la birou, eventual si noaptea si in week-end.

#29
belena6

belena6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 03.08.2010
O firma din Noua Zeelanda a experimentat ideea cu saptamana de lucru de 4 zile in loc de 5. S-au axat pe ideea ca firma trebuie sa plateasca pt productivitate, nu pt timpul de lucru petrecut la job.
https://www.business...-lumea-17362481

Se pare ca experimentul a fost un succes. Poate peste cateva zeci de ani ajunge asa si la noi Posted Image

#30
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Eu unu nu am deloc productivitate daca lucrez de acasa.
Cu toate ca la firma unde lucrez avem dreptul la 4 zile pe luna sa lucram de acasa eu nu am aplicat pentru acest beneficiu pentru ca stiu ca de acaas pot lucra doar daca arde rau de tot, altfel mai mult pierd vremea.

Am colegi care in fiecare luna se bucura de cele 4 zile care le pot folosii.

#31
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postunix_programmer, on 12 septembrie 2018 - 08:18, said:

Marea problema este ca se doreste prezenta la munca 8-9-10 ore si nu eficienta, time management si taskuri indeplinite. Sistemul acesta cu munca la birou, duce majoritatea angajatilor intr-o zona gri si trista, in care astepti sa treaca orele sa pleci acasa, nu sa tragi tare sa iti termini treaba in 6 ore si sa poti pleca. Nu, tu trebuie sa o intinzi 8-9 ore si sa stai in trafic inainte si dupa. Sa-ti omori toata ziua.

Exact!  Daca adaugi la cele 9-10 ore petrecute la birou inca 1-2 ore state in trafic, iti omori toata ziua pentru un salar din care iti cumperi mancare si platesti niste rate (banii tot la capitalisti ajung, nu-i bagi acasa intr-un seif, ca sa-ti permiti sa cutreieri lumea).  Daca imparti cat castigi la nunarul total de ore, iti da cu virgula, clar...  Majoritatea salariatilor romani castiga in medie 1500-2200 lei pe luna pentru 12 ore pe zi x 20-22 zile pe luna, adica, daca imparti 2200 lei la 240 de ore pe luna iti iese 9 lei pe ora (in cel mai fericit caz) adica 2 euro.. adica 16-20 de euro pe zi... mare caca.

Trebuie spuse lucrurile astea, inclusiv angajatorilor la interviu..

Edited by rosix, 12 September 2018 - 08:56.


#32
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009

View Postmirel3003, on 12 septembrie 2018 - 08:52, said:

Am colegi care in fiecare luna se bucura de cele 4 zile care le pot folosii.
Invidiosule :)
Ai putea sa folosesti lucrul de acasa pentru a mai rasfoi niste carti de limba romana.

#33
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Observatia conforma careia daca oamenii ar fi liberi, n-ar mai munci nici drku este cunoscuta din timpuri stravechi, atunci cand statul a introdus taxele mai mult decat puteau iobagii duce, astfel incat acestia sa trebuiasca sa faca rost de bani de undeva.

Lucrul acasa ar confrunta omul in primul rand cu imposibilitatea obiectiva de a se trezi mai devreme de ora 10. Apoi oamenii si-ar da seama ca are cheltuieli mai mari decat atunci cand mergeau la birou.  Curentul costa, aerul conditionat sau caldura la fel...  Plus ca trebuie sa ai ceva in frigider, sa bagi in fizic la ore regulate, lucru pe care la birou nu-l faceai.

Edited by rosix, 12 September 2018 - 09:10.


#34
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 29.10.2007

View PostCool_Kick, on 12 septembrie 2018 - 06:32, said:

Cine nu si-ar dori asta ? Posted Image

Nu romani.

#35
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017
doamne fereste, eu am lucrat un an de acasa, mi s-a parut cea mai groaznica experienta din viata mea, un soi de inchisoare cu executare. nu lucrati de acasa, ajungeti direct la obregia la nebuni. nu are rost doar pentru lamentarea unui drum la un birou..

concluzia mea e simpla: din cei 86%, nici 10% nu stiu despre ce este vorba!

#36
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009

View Postkopac, on 12 septembrie 2018 - 09:22, said:

eu am lucrat un an de acasa
Ce ai lucrat ? Si de ce un an ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate