Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Constructii prin ograda - garaj, magazie si alte acareturi

- - - - -
  • Please log in to reply
206 replies to this topic

#19
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Uita-te la usile comuniste care erau vopsite cu vopsea alchidica , alea nu absorb apa . Gasesti ieftina de la policolor , ideea este sa-i dai o lazura / grund inainte ca altfel o sa absoarba cam multa vopsea . Lavabila nu merge direct ca in timp se exfoliaza daca nu are strat de amorsa , dar daca nu ai altceva prin ograda , fa-o asa si revii cu rezultate dupa 1-2 ani Posted Image

#20
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Gasesti vopsea mata.

#21
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Eu am folosit vopsea mata de la kober, neagra si alba exista sigur.
Pe zidarie tine de rupe si o cureti cu peria si furtunul.
Pe lemn nu stiu.

Ps. Ma amuza ca unii acuza romanismul in faptul ca unii isi fac anexe samd... in opinia mea cel putin la fel de romanesc e sa te frece grija altuia, ca de ce face asa, ca la ce ii trebuie samd.
Daca si pt un sopron la tara ca sa pitesti de ploaie un tractor ne trebuie arhitecti...ma intreb oare daca va uitati ce senconstruieste in inima oraselor, si cum...in fine, discutie fara sens, plina lumea de filosofi care n-au batut un cui in viata lor.

#22
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Lavabila sa alchidica?

#23
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Lavabila e decorativa si atat. Nici in casa nu imi place.
Alchidica deci, la aia ma refeream.
Tabla eu am ales sandwich cu spuma densa, am gasit o oferta la 100mm, taiata la dimensiune..am calculat cat ma costa astareala, sipca samd si eram tot acolo doar ca munceam mai mult si pierdeam timp.
Vrea sa spun ca e neasteptat de jmechera, am lucrat in atelier la finisaje cand afara erau 35 si parca aveam aer conditionat, asta fara polistiren pe pereti ...cu polistirenul cred ca era chiar super racoare.
Am avut de tencuit un pod mic si afara era vipie, eu imediat sub tabla eram ok...
Inca o treaba, prostia aia de folie pe astareala..mai vorbim peste 5 ani...bani aruncati si timp pierdut, bine, e valabil pt multe alte prostii din diverse tehnologii ( gips carton, izolatii, montaj diverse, instalatii)..domne trebuie folia x,banda y, filtrul z, brida ț, etc...aberatii...

#24
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
10cm izolatie conteaza, iar daca incepi cu podul/acoperisul e perfect.
Cat a costat metrul patrat de sandwich?

Despre folie, nici eu nu o consideram cine stie ce. Dar acum ca am vazut cum e... pare foarte ok. Desi am pus din aia subtire de 95g pe mp, tine apa pe ea, la ploaie directa nu a trecut nimic dedesubt, iar rezistenta mecanica e foarte buna, o rupi foarte greu ca e formata din multe fibre, e ca o vata bine presata.

Folia aluminizata pentru coama, nu as fi pus-o, mai ales ca obtureaza ventilatia de sub tabla. Dar am pus-o si am gaurit-o din loc in loc.

Ai o poza cu peretele dat cu alchidica?

#25
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Folia de pe aste...riala ajuta la evacuarea condensului de sub tigla de tabla . Crede-ma ca nu e aiurea acolo , adica nu ai vrea sa intre condensul ala in scandura si s-o putrezeasca sau sa faci cultura de mucegai ciuperci etc ! E gandita treaba !
Referitor la panouri , ai facut o alegere exceptionala - asa vreau si eu sa fac viitoarea constructie Posted Image

Edited by Baxon, 12 September 2018 - 16:00.


#26
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
oricat este panoul  ( in jur la 10-15 euro mp), chiar merita! Toamna scade pretul la ele.

#27
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Ca si concept folia anticondens e ok. Practic o sa va arat cu prima ocazie cum sta treaba dupa vreo 6-7 ani.
E dusa si nu din cauza UV-ului.
Nu mai stiu de care am pus dar stiu ca in hornbach nu era cea mai ieftina, peste mediu ca pret.

Ca si exemple de alte "aiureli" imi vine in cap aia cu bariera de vapori.
La gips se impune folosirea sub placa a foliei bariera ca sa nu ajunga umezeala in stratul rece/la perete...
Pe de alta parte aceiasi ingineri spun ca la interior ni se foloseste polistiren pt ca peretii nu "respira".
Acuma, respiratul asta inseamna o migrare a vaporilor ( in principal).
In primul caz e de dorit va vaporii sa nu migreze, in al doilea e rau pt ca nu e posibila migrarea acestora.

Pai sa se hotarasca si sa ne anunte si pe noi.

Eu consider ca povestea e putin mai complicata, nu are sens sa dezvolt.


#28
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Stai putin ca nu am priceput , de unde si pana unde si cine sustine ca nu e buna folia bariera de vapori ?
Peretii nu respira ca nu-s vii si nici nu au voie sa absoarba umiditate care poate condensa in interriorul lor ! De aia folia bariera de vapori e impermeabila . Folia anticondens pe o parte e permeabila , pe cealalta nu e, asa ca verifica cum ai montat-o ca nu e totuna ! Asta permite migratia vaporilor din perete/scandura etc spre exterior dar nu si invers ... greu tare cand nu se cunosc chestiile ce definesc un material Posted Image
L.E. Inginerii care sustin ca polistirenul nu e bun la termoizolatii interioare probabil se refera ca nu e bun de aplicat pe pereti proaspeti care nu sunt complet uscati ca altfel nu-mi explic Posted Image

Edited by Baxon, 12 September 2018 - 19:56.


#29
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Te`ai fript! :D :D

#30
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
In ce priveste panourile pt acoperis...am dat p3 cele pt cladire, de 10cm, cam 84 lei/mp, parca.
Comparativ, astareala e cam 20-22 lei metrul la care daca o calculezi realist mai urci putinspre 25 lei/mp cin cauza pierderilor samd.
Mai pui un minim de 5 lei mp sipca si folia. Cu tot ce inseamna restul de costuri mai mult sau mai putin materiale am estimat la aprox 10 lei/mp.
Apoi, avand experientele lucrarilor trecute si dat fiind particularitatile constructiei mele( deschideri samd) pentru rigiditate/rezistenta samd imi mai urca pretul per mp cu insa vreo 10 lei pentru ca rezistenta/complexitatea structurii de sub astareala  era diferita.
Tabla in sine... pai o tabla ondulata decenta e vam 22-25 lei si asta cam la limita.
Am experienta unei tabla luate "la viteza" si care daca umblu eu pe casa ...se deformeaza daca nu esti atent unde calci.
Sandwich-ul are sus tabla de 0.4 sau 0.45, nu mai stiu, oricum groasa bine.
Spuma e piatra, foarte foarte densa, tabla de jos are 0.3...per total panoul e "piatra" si nico vorba sa poti deforma taa superioara fsra sa dai ciocane ca boul in ea...rigiditatea panoului mi-a permis sa am o structura de sustinere mai simpla si mai zdravana, portanta 12x10 la 70-80cm si montanta 80-80 la 90-100.
Ca si costuri pana avum deci am
25+5+25= 55 lei/mp MINIM
Daca pun 10 in loc de 5 la accesorii(folii, sipca, cuie, barait drujba, ) etc. si omit plusul de pret la structura( intre 5 si 10 lei mai mare , zic ca era o particularitate la ce voiam eu..).
Costul 65-70 ar fi putut fi deci unul realist...


La 55 deci, cu mai multa munca si mai ales timp pierdut plus nevoia de un om mai meserias/mai multa atentie din partea mea.


Dar la 55 aveam o izolatie...ca afara, adica zero barat.

Oricum finisez cu tavane de gips pe structura metalica dar asta e deja un moft, nu sunt obligat, la tabla vhioara eram fortat si eram fortat sa dau banii si sa muncesc in plus din prima.
Costuri.
Panoul de gips e cam 10 lei mp. Vata..realist, 20 cm de isover twin fac treaba pe care o fac cei 10 cm de spuma.
Mp de vata e cam 9 lei/10 cm.  Zicem ca puneam doar 10 dar 10 e departe de ce ofera cei 10 de spuma.
Profile...perimetral, 2 randuri de cd si piese de imbinare..portantul pus la 60 cm si montantul tot la 60 desi eu pun la 40.
Stiu ca se poate sa le pui mai rare dar am invatat sa nu ma ieftinesc si pt mine atat ar fi costat, adica pret pt o caviula de.profile.
Ca sa fac un calcul la o camera 6x3.6...
11 cd-uri cu 14(sau 20, pt 60 cm respectiv pt 40 interax)..zicem minim 25.....buc dar pun profil rigips care e 15 lei si nu tinichea noname de 10 lei pt ca iarasi zic, ju lucrez cu mizerii ca sa ma enervez aiurea..
15x25...vreo 450 lei cu tot cu UD-uri, cu bride si piese de imbinare rotunjim la 550 lei.
Banda si pasta ..600 ...un cost mediu pt 22mp..per mp sa zicem fara sa calculam la sange ca iesenun 25 lei.

Deci gipaul 10 lei, vata cam 10 lei( e vreo 8.5 dar cu ce mai cade ..)...cu 25 fiarele...zicem un 40-45 lei plus munca.
Iesim la un 100 lei mp in varianta cu tabla ondulata...nu atat de rezistenta mecanic.si cu izolatie mai slaba..la un 105 sa spunem sa mai bagi 10 de vata, mai economisesti ici colo si pui 20 de vata...

Asadar am dat 85-90 sa zicem si am o tabla superzdravana si izolatia deja montata, am avut torul masurat si taiat, le-am urcat in 2 zile pt 90mp cu un om care stie tabla inmultirii mai pe sarite.
Daca luam tabla ma costa 100-105, eram obligat sa lucrez mult mai mult si mai migalos, depindeam mai mult de vreme si poate ma intindeam aiurea pana "la anul", cu siguranta greseam ici colo pt ca nu am rutina unuia care din asta traieste...trebuia sa mai stau dupa x sau y care are habar pt ca singur sa pui tabla si gips nu e usor.

Poate ca era putin mai aspectuoasa si aveam tavan finisat, asa am hala dar e tun, ca rezistenta, lemnul e mai protejat sub izolatie samd...

O sa pun tavan de gips peste tot desi e anexa si initial ziceam ca voi face doar in sala de sport insa o pot face cand vreau fara sa imi inghete capul p-acolo iarna si facamd-o fara sa fiu zorit o fac sa imi placa si nelimitat de bani...zcand am bani si chef adaug 20 cm vata si le fac pe idelete, sa fie si zdravene si eficie.te energetic si sa stiu ca am facut o treaba calumea si imi e drag.

Cam asta e pe lung povestea cu tabla sandwich... e scumpa dar daca te gandesti nu e chiar drama daca ti-o poti permite, e chiar mai ieftina si mai buna per total daca socotesti la finalul lucrarii...necazul e ca adesea omul nu are finantare la discretie si face pe bucati, taie in ideea ca o sa faca la anul sau cand s-o putea..plateste mai mult la final si nici nu iese adesea la fel de bine...dar asta e viata...



#31
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Cam multa vorbarie si se pare ca tot nu ai inteles cum sta treaba cu folia bariera vapori si folia anti condens Posted Image .
Ti-am zis ca ai facut o alegere excelenta cu panourile sanwich , asa vreau si eu sa-mi fac o cabana ( chiar daca unii vor stramba din nas ca , cabana se face toata din lemne , nu ma intereseaza ) Posted Image

Edited by Baxon, 12 September 2018 - 22:25.


#32
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003

View PostBaxon, on 12 septembrie 2018 - 22:24, said:

Cam multa vorbarie
Ai cerut-o. Grig te-a avertizat; eu mi-am luat popcorn :)))

Parinte, daca poti pune si niste poze ar fi super. Cum arata acoperisul? Eventual structura, imbinari panouri, streasina samd. Si peretii cu vopsea mata.

#33
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Posted Image
Discutiile sunt bune daca sunt punctual la obiect si constructive Posted Image

#34
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View Postmariovrs, on 10 septembrie 2018 - 05:21, said:

Pare foarte firava sandramaua.. Parca-s chibrite lemnele alea de 10x10..  Se mai intareste cand pui osb-ul cred. De ce sa dai cu lac inainte de lavabil?

Taica-miu tot asa.. Are curte de 2000 m2 si daca va vine sa credeti n-ai pe unde sa mergi de acareturi si prostii una mai mare ca alta( foisor,magazii mici si mari,solar,garaj cu mansarda,garduri care separa pe dracu sa ma ia, carute decorative si pitici,cascada din piatra, un fel de lac mic,gratar din caramida cat o catedrala..si pe vulva ma-sii...).
DOI oameni locuiesc acolo!

Is scumpe masinile alea de te chinui asa cu magaoaia aia?

Nu am mai ras de mult asa pe softpedia ! Multumesc !


Revenind la topic,
Sincer si eu ma gandesc la o astfel de constructie in curte. Nu stiu cat de etica o fi, dar am nevoie de o zone de lucru, spatiu de depozitate profi etc.
In zilele noastra nu se stie cat de sustenabile o sa mai fie orasele noastre.
Eu am considerat intotdeauna ca asezarile rurale pot oferi o siguranta nationala in fata oricaror calamitati, mai ales a celor de ordin economic-social.

Deci bafta,

p.s. Singurele mentiuni ar fi ca este bine sa pastram cat mai frumoasa privelistea, deci nu la sosea cu aceste acareturi ! :)

#35
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postparintele, on 12 septembrie 2018 - 20:43, said:

In ce priveste panourile pt acoperis...am dat p3 cele pt cladire, de 10cm, cam 84 lei/mp, parca.

Niste poze la sistemul de fixare a panourilor de acoperis ar fi binevenite :)

#36
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005

View PostBaxon, on 12 septembrie 2018 - 22:24, said:

Cam multa vorbarie si se pare ca tot nu ai inteles cum sta treaba cu folia bariera vapori si folia anti condens Posted Image .
Ti-am zis ca ai facut o alegere excelenta cu panourile sanwich , asa vreau si eu sa-mi fac o cabana ( chiar daca unii vor stramba din nas ca , cabana se face toata din lemne , nu ma intereseaza ) Posted Image

1. Vorbaria e pt a ilustra un mod de a compara costurile uneia sau alteia dintre alegeri, tigla de tabla vs panouri cu spuma. Poate pe unii ii ajuta.
2. Stiu cum e treaba cu foliile, necazul e ca innafara de practica mai am un "defect" in plus in afara de "stiinta": scepticismul.
Nu cred nimic si pe nimeni fara sa probesz sau sa verific ceva.
In speta, anticondensul tau e avum plasa de fibra si fulgi de polietilena sau ce dracu o fi aia...nu stiu sa iti spun nu e de produs, am totul notat dar nu cred ca e relevant pt ca nu e un caz izolat, am vazut vreo 3 acoperisuri si macar 2 din ele au folosit folie peste medie ca pret, una de la sistemul lindab, a mea de la ceva italieni , a treia nu stiu.
Or fi si folii superbune DAR bazandu-ma pe observatiile mele soun ca majoritatea alora de pe piata si cu atat mai mult daca e o ieftinitura, in 5 ani de stat sub tabla care vara ajunge la 70-75 grade probabil se dezintegreaza.

3. Sensul foliei asteia e pt neventilate/neizolate, avolo unde ai inchis sub invelitoare( izolatie plus placat cu ceva)...la ventilate pe probate lemnul e ok 50 de ani, am desfacut suficiente sandramale de.toate felurile si asa cum ziceam de regula belesc ochiul la orice rahat legat de constructii.

Beleaua deci e la zonele mansardate, inchise jos, care se zvanta mai greu daca apare condens.
Treaba e ca acolo se pune folia ailalta pe care probabil trebuie sa o mai studiez, bariera de vapori...tocmai de aia se pune.

Ca fapt divers, tot observatii, dupa cr mi-am pus rigipsul in casa am inceput sa fiu atent la drtaliile astea sa vad cum e treaba cu vaporii aia, in varii locatii lucrate in toate modurile...cu folii, fara folii, zone normale ca umiditate, zone superumede gen o bucatarie de vara folosita iarna cu abur de curgea apa pe pereti iarna si tavan montat sub tabla chioara fara nimic...
Fix vrajeala in proportie de 90%.

Aaa ca domnu Baxton...putin cam greu sa fiu scos la tabla in materie de santier...poate pe la electrica la care ma alint spunand ca sunt bata insa dupa vreo 3 "proiecte" posibil sa nu fiu chiar atat de habarnist.:P



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate