Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Constructii prin ograda - garaj, magazie si alte acareturi

- - - - -
  • Please log in to reply
206 replies to this topic

#37
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Baxon fara T .
Deci s-o luam babeste :
1. Folia din fibra de sticla aia galbena sau gri are microperforatii si se foloseste pe astereala la acoperisuri cu tigla CERAMICA sau de BETON ! NU se utilizeaza la invelitoare de tabla ( doar unii fac chestia asta din considerente financiare si fac o prostie )
2. Folia bariera vapori NU se utilizeaza ca folie de difuzie !
3. Folia bariera vapori , aia impermeabila de ambele parti se foloseste doar la inchiderea peretilor si tavanelor , deci spre partea interioara .
4. Folia de difuzie , aia care se foloseste pe astereala sub invelitoare de tabla este din material ( tesatura speciala ) nu din plastic , care rezista la temperaturi mari ( chiar daca Dorel care executa caroiajul de lemn nu lasa spatiu de ventilare ) . Stii ca exista fante de ventilare care se monteaza pe tigla de tabla ?
Acoperisurile cu invelitoare din tabla trebuie sa fie obligatoriu ventilate , altfel apare condensul si-ti rugineste tabla pe dedesubt .

P.S. Daca vi se pare normal sa curga apa pe pereti , imi imaginez ce e la dvs acasa Posted Image .
Pt alte lamuriri nu ezitati sa intrebati Posted Image

Edited by Baxon, 13 September 2018 - 15:00.


#38
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
Tu vrei sa ma turezi sau ce? Dupa ce povestii, de exemplu, cam cum prefer eu sa lucrez un tavan de gips desi pana si producatorii au recomandari mai  permisive, tu ai inteles ca me imi curge apa pe pereti?
Pe bune, ti spun direct, stiu tot ce spui si probabil milt mai milt de atat.
E
Afirmatiile preluate de tine se refera la faptul ca eu si verific ce se intampla in timp vu povestile astea si fiind oarecum pasionat de constructii sunt atent permanent la detalii cand dau peste o sandrama in renovare demolare, constructie samd...
Pe aceste observatii coroborate atat cu teoria cat si cu bun simt imi bazez "parerile personale".
Iar aceste pareri personale, pe foarte scurt, le-am expus partial mai sus...exista si un sambure de adevar in multe teorii dar adesea 90% e prosteala de teoretician si in unele cazuri chiar teoriile se bat cap in cap, de aici si exemplul cu bariera pt vapori la interior.

Ps. In cazul in care nu reiese din context, meseria mea de baza e de inginer intr-o ramura a constructiilor, nu profezez, practic strict pt uz personal, pt ca am avut nevoie, pt ca imi place sa construiesc si pt ca...a fost un fel de lucrare de diploma la modul practic...traind din alta ocupatie si tot neamul acamd misto de mine ca ma fau inginer, am zis sa vad daca am pierdut degeaba anii aia in facultate.
In rest...scuze ca ti-am pocit numele, pe astea mai abstracte le mai turtesc :P

#39
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
Hop, am ajuns si la diplome.
Ma duc dupa refill la popcorn, mai vrea cineva?

Nu ma bag ca nu am experienta in constructii, dar sunt tot asa sceptic, ca parintele. Dar folia asta de am pus-o pe acoperis a lasat o prima impresie pozitiva. Mai vedem in 5 ani.

Parinte, poze? Cu sandramaua, nu cu diplomele :lol:

#40
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postparintele, on 13 septembrie 2018 - 21:11, said:

...exista si un sambure de adevar in multe teorii dar adesea 90% e prosteala de teoretician si in unele cazuri chiar teoriile se bat cap in cap, de aici si exemplul cu bariera pt vapori la interior.
Teoriile care se bat cap in cap is spuse de prosti ( sper sa-mi ierti franchetea ) , in rest daca ai nevoie de indrumari , cere si ti se va da , cu argumente nu ca asa zice Dumitru de la marginea satului .
Oricand sunt dispus la o discutie obiectiva , constructiva dar fara exprimari de genul " ca stiu io ca e prosteala etc " . Io iti zic din experienta mea personala daca esti dispus sa citesti bine, daca nu , fa cum crezi ca atata timp cat tu construiesti doar pt tine , nu ma doare capul ca nu pui folie de aia sau de aialalta Posted Image .
Is dispus si io ( mereu ) sa invat lucruri noi ca doara nu-s io cel mai destept si grozav , dar cu argumente, ca sa fie veridice Posted Image

Si asteptam POZE cu ce ai facut , sper sa le si pui !!

P.S. Urasc placile de gips carton  .

View Posttil, on 13 septembrie 2018 - 22:32, said:

Hop, am ajuns si la diplome.

Da-le dracu de diplome ca nu valoreaza nici hartia pe care-s tiparite

Edited by Baxon, 13 September 2018 - 23:19.


#41
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007
Offtopic!

Diplomele nu te ajuta in mod deosebit daca le ai dar te incurca ingrozitor daca nu le ai. Citire de la un fost profesor .

#42
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
V-ati cam incins, aveti apa in instalatie? Radiatoarele's desfundate? Ventilatoarele va merg bine?

Inca nu m-am hotarat cum fac spoiala - alchidica si atat sau nu? Lac sub lavabila sau doar lavabila?
Parinte, poze, te rog.

#43
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010

View PostBaxon, on 13 septembrie 2018 - 23:21, said:

Da-le dracu de diplome ca nu valoreaza nici hartia pe care-s tiparite

Valoreaza macar 4 ani vechime in munca la pensie, daca ai studii superioare 5 ani la zi,daca insa e de timplar autogen nu valoreaza nici cit o ceapa degerata.

#44
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostIon_Bumbu, on 14 septembrie 2018 - 10:04, said:

Valoreaza macar 4 ani vechime in munca la pensie, daca ai studii superioare 5 ani la zi,daca insa e de timplar autogen nu valoreaza nici cit o ceapa degerata.
Pensie ? Ma faci sa rad Posted Image
Am o gramada de diplome studii universitare si postuniversitate si lucrez in cu totul alt domeniu unde nu am nici o diploma . Diplomele stau bine mersi in sertar de mai bine de 15 ani Posted Image .
Gata cu off topicul din partea mea.

View Posttil, on 14 septembrie 2018 - 09:16, said:



Inca nu m-am hotarat cum fac spoiala - alchidica si atat sau nu? Lac sub lavabila sau doar lavabila?
Parinte, poze, te rog.
Dpmdv vopsea alchidica , inchide porii si respinge apa; de preferat culoare maro ( arata mai fain decat alb ) .

Parinteee vrem poze ! ( nu cred ca pune vreo poza , de rusine ... )

#45
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
Eu cred ca are cu ce se mandri.

#46
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
Ma omorati cu pozele, daca intelegeti ceva de prin ele, nah...e harababura aici, loc sa fac poze ioc, cand o sa termin si o sa curat prin curte/daram ce e de daramat/car ce e de carat( pt ca nu lucrez doar aici, mai am un santier in lucru unde va fi livada))  o sa fac ceva mai clar si mai pe idelete daca va intereseaza.
Peretii sunt tencuiti cu dracia aia despee care vorbeam mai demult.

Ps. Scuze pentru eventualele poze rotite aiurea, scriu si urc de.pe telefon si de cand forumul nu mai suporta tapatalk e o aventura softpedia, a durat juma de ora pe ceas sanincarc postul asta...bag picioru in ea de treaba.

Attached Files



#47
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu-i rau ! Dar sa inchizi bine tavanele adica partea intre panouri si terminatia zidurilor , nu de alta dar nu cred ca vrei sa faci cutie de rezonanta in camere cand latra potaile vecinilor .
In poza 20180914_170918.jpg ce e cu bara aia traversa ? Aia acolo ramane ?

Coamele imi par cam prea inguste si la viscol iti baga zapada si ploaia sub pt ca ai panta foarte mica .
Stai sa mai studiez poate mai gasesc ceva de zis Posted Image

Edited by Baxon, 14 September 2018 - 17:17.


#48
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
Pe alocuri am mai inchis, urmeaza sa mai inchid  si restul, oricum mare drama nu e acolo pt ca in una din camerele mari va fi tavan de gips  cu inca 20 de vata chiar de acum iar atelierul pana la urma cred ca si el va fi inchis cel tarziu la primavara ,initial zisesem ca ramane asa dar parca nu l-as lasa asa.
Grinda aia e prinsa in centuri/stalpi,  si in structura acestora , initial mi s-a.parut ca parca parca deschiderea e cam maricica si am zis ca nu strica un reazem in plus pt grinzile de lemn cu atat mai mult cu cat  am si un pop in "plan" pentru ca oricum intentia era ca acolo sa fie o zona de lucru cu descarcari mai mari in jos( atelierul e facut in principal pt una din pasiunile mele care e legata de mesterit/fierarie/confectii de diverse lucruri mai milt sau mai putin  necesare ..pe stalpul ala in plan vin montate menghine de fierarie, poate si un sistem gen palan prims de acea grinda samd..) sub acea grinda am deja o zona fundata ai zdravan gen cuzinet, cred ca am 1-1.5 mc beton bagati acolo.
Mai vedem, am zis ca mai bine sa prisoseasca decat sa regret ca lipseste.
In rest...mai sunt lucruri discutabile daca e sa fii taliban( asa cum in multe privinte sint eu)..sunt si complicatii sau lucruri mai delicate care implica solutii mai mult sau mai putin ...originale, in principal din cauza faptului ca urasc proiectarea si fac totul in si din cap si doar sumar pe hartie...
Ma amuzam deunazi cand citeam la colegul til despre cat de dreapta e placa sau cat de dreptunghiulara e...
Poate am.vreme sa gasesc poze dr cand am facut casa ca sa vada cam in ce hal.era la mine terenul ...am construit in niste munti de daramaturi de nu vedeai calaretul calare dintr-o parte in alta cu toleranta disponibila infimaintre cladirile care erau atunci inca in picioare... scule moderne ...sfoara si ruleta, firul cu plumb ...la final, abatere dimensionala de max 18 mm in plan, si eu ma inchin uneori cand ma uit cum am infipt-o si ce tolerante am...
Ieri montam ultima fereastra, singura recuperata din casa veche( de mila sa n-o arunc cand o sa demolez)..ma tot enerva bolobocul si zic..ia stai ma.sa.o masor ca asta nu e dreapta..abatere? Fix 18 mm intre diagonale... sa ma ...in ea de meserie a aluia de l-a croit pe el de geam, cred ca si beat si orb daca era si fara "luleta" si tot iesea mai in firea ei fereastra.

Asa ca...vei gasi cu siguranta lucruri care trebuie  nu neaparat remediate dar puse la punct, iti dai seama ca si eu le cam stiu/vad insa daca ai observatii nu strica sa le punctezi, poate imi scapa oarece.

Despre coama...e si nu e. Ai dreptate in principiu.
Practic nu e bai din 2 motive.
1. Coama are vreo 40 latime, cred. Sare de 30 sigur sigur, posibil sa aiba si peste 40.
Oricum imbinarea pe canalul de curgere e la vreo min 10 cm de taietura panoului si pe sub acea zona nu intra pe probate, daca intra demontez si bag mastic apoi remontez.
Oricum intre panouri sub coama am deja ceva  spuma deci chiar daca intra ceva nu are unde sa se duca in jos, spuma aia netaiata nu e permeabila usor.
Problema reala e ca am acele fante mici cauzate de decuparea coamei la suprapunesea peste nervuri...
La proba cu furtunul ..greu intra ceva prin cateva puncte.
Oricum intentia mea e sa ermetizez si acolo, adica voi baga spuma sa completez tot spatiul gol care e ramas sub coama, incerc sa nu am exces prin acele gauri ca sa nu fiu nevoit sa tai, apoi gaurelele vor fi umplute cu mastic.

Deci da, unghiurile nu-s tocmai favorabile si in plus nici coama/modalitatea asta de montare nu e senzationala insa practic problema in practica e acum mai mica decat pare  si oricum intentionez sa o elimin complet pe cat posibil fix pt ca nu imi plac mie chestiile aproximative.
Daca ne gandim bine asta e tabla.pt hale.
La hale im principiu unghiurile sunt cam in halul asta, poate putin mai bune dar oricum nu cele de la avoperisurile unei case normale. Tocmai de aia coamele sunt mult mai late si de aici si lipsa aproape totala a problemelor desi am montat cu taierea fantelor pt nervuri.
Normal se monteaza fara fante, raman ditamai gaurile in care se pun "buretii" aia profilati...alte minunatii dar nu mai comentez ca iar imi explici ca sunt buni, la ce si de ce.
Eu m-am uitat chiar la niste sandramale ale producatorilor si facute de producatori, in mod special i-am chestionat pe tema asta,  si in acest caz am vazut buretii lu peste si cum erau praf si pulbere facuti ( de exemplu de pasari dar cu siguranta si din alte motive)...am vazut chiar nemontati pe alocuri, probabil, sau ma rog, pierduti intre timp...
Cred ca intr-o singura zona fusesera ceva mici probleme dar nenea de acolo cu care am dezvoltat o relatie cordiala imi zicea ca nu a fost bai...ceva "light" o data, vara, la o furtuna samd...

Cam asa, de fapt, am ajuns la modalitatea asta de montare.

Oricum, multumesc pentru observatie, e util de stiut ca nu doar eu am gasit solutiile "standard" ale producatorului cam...laxe...

De.fapt, ca ultima observatie, as zice ca asta e minusul sistemului cand vrei sa il montezi pe ceva care mai degraba aduce a casa si mai putin a hala industriala.
Accesoriile, robustetea si atentia la detaliile astea . Inchiderile astea, spuma.aia lasata asa belita sa curga apa pe ea si sa o bata soarele, inchiderile /prinderile jgheaburilor, inchideri si mufari pe la burlane samd...
La cat de "misto" e panoul merita ceva mai multa minte investita in completarea sistemului cu accesorii macar ca la sistemele de invelitori de tabla ondulata daca nu chiar mai ceva...






#49
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Bravo Parinte !
Nu am facut observatii cu repros , departe de mine , eu ma bucur ca mai sunt oameni care-si construiesc cu mana lor ( asa fac si io ) .
O chestie tardiva de comentat pr ca lucrarea e facuta , io in locul tau faceam acoperisul intr-o singura apa cu panta spre " tereasa " si scapam de imbinarile cu spuma si coame si scapam si de jumatate de jgheaburi .
Despre " buretii " de etansare nu pot sa-ti impoi capul cu nici o informatie intru-cat dpmdv sunt niste aberatii din lipsa unor solutii tehnice fara compromis !
Daca e hala de productie , mesterit si nu e locuinta in loc de placile gips-carton io as pune placi de osb de 10 mm .

Edited by Baxon, 15 September 2018 - 11:04.


#50
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010

View PostBaxon, on 14 septembrie 2018 - 11:16, said:

Am o gramada de diplome studii universitare si postuniversitate si lucrez in cu totul alt domeniu unde nu am nici o diploma .

Tipic romanesc, timp pierdut ca apoi sa faci o munca necalificata.

#51
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
Parinte, ai facut treaba serioasa acolo, nu cutie de chibrite. Atat doar, mi se pare ca hornurile nu stun la fel de verticale.

Acuma sa va spun ce imi spune o mamaie , vecina: De ce nu pui, mama, ondulina din aia transparenta pe pereti, in partea de sus, pe V-ul ala intors de sub acoperis?

Mi se pare o idee interesanta, dar as pune plexi. Baga mai lumina inauntru, pot sa renunt la un rand de ferestre.
Partile negative ar fi ca daca dublez OSB-ul, sa pun si pe interior, cu vata/lana pentru isolatie, acolo sus nu o sa izolez, doar pun al doilea rand de plexi. Tot izoleaza putin, dar nu ca vata.

Cum vi se pare? Unde gasesc plexiglass bun si la pret decent?

PS. Brrr, mama ce preturi am gasit pe e-mag si dedeman...
Un compromis ar fi https://www.hornbach...996/produs.html

#52
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010
Parca, parca nu`s la fel pe verticala, da fumul tot in sus se duce! :D
Policarbonatul ala e minunat dar face un efect de sera prima clasa.
Daca ai si tot podul termoizolat bine, si acolo asa pare a fi, cuptorul cocator e gata, soare sa fie!

#53
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
Adica face efect de sera pentru ca-i plastic?

Tavanul are osb de 6 la interior, vata de 10, scandura, folie de acoperis, caroiaj si tabla

#54
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Cand e frig afara , nu se face nici un efect de sera . Plexiglas e scump ca naiba , mai bine pui folie transparenta de la guttagliss ( folie grosime 1mm ) e ca sticla insa moale si o poti prinde si in unghi ( stii , ca si la foisoare , am pus si eu o bucata pe foisorul meu ) numa ca iarna nu ofera termoizolatie deloc .
Iarna poti sa faci niste capace captusite care le aplici peste " luminatoare " pe interior sau pe exterior pt ca oricum se intuneca repede si vei folosi lumina becului Posted Image

View PostIon_Bumbu, on 16 septembrie 2018 - 19:08, said:


Tipic romanesc, timp pierdut ca apoi sa faci o munca necalificata.
Am o scuza : am fugit mereu sa scap de facut armata ...

Edited by Baxon, 16 September 2018 - 22:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate