Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Calculatoare -> Info economica

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

View Postneagu_laurentiu, on 06 septembrie 2018 - 13:36, said:


Insa cand ai sa descoperi vei incepe sa zici cat te incurca nu stiu care materii iar dincolo erau mai pe gustul tau!
Primii 2 ani probabil ( la poli) , in anul 3-4 putine sanse , nu?

@A10Warthog , nu sunt din Bucuresti si parintii nu mi permit sa pierd un an din diverse motive.
Pot si la Ase in anul 1 daca am timp liber sa fac cursuri din anul 3 , care ma intereseaza si pana in vara poate imi fac un portofoliu si prind internship platit...

Edited by exydos, 06 September 2018 - 15:08.


#20
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postexydos, on 06 septembrie 2018 - 15:07, said:

Primii 2 ani probabil ( la poli) , in anul 3-4 putine sanse , nu?
Depinde ce-ti va placea si ce nu.

Edited by neagu_laurentiu, 06 September 2018 - 15:15.


#21
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Pot sa mi dau de acum seama ?

#22
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View Postexydos, on 06 septembrie 2018 - 16:15, said:

Pot sa mi dau de acum seama ?

View Postelbjorn, on 06 septembrie 2018 - 12:43, said:

E mai simplu de atat.

Cu ce te impaci mai bine Mate/Fizica sau Mate/Economie ?


#23
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postexydos, on 06 septembrie 2018 - 16:15, said:

Pot sa mi dau de acum seama ?
In teorie da. Cate si ce fel de programele ai facut pana acum? Ce pasiune ai spre automatizari, electronica, modele arhitecturale de calculatoare incat sa te determine sa citesti literatura de specialitate? Care au fost motivele reale de vrei la calculatoare ori informatica? Dincolo ca ai auzit de tot felul (eu cand am intrat aveam un habar, experimentasem ceva, trecusera prin mana mea niste maculatura de la biblioteca - nu era net).

Edited by neagu_laurentiu, 06 September 2018 - 17:23.


#24
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Am facut website in html+css , am facut un todolist in java script ( unde am pus la punct si am invatat arrays, functions, objects, booleans, loops of logic etc.)  , am aproape terminata o biblioteca de functii in c. Automatizari, electronica nu e cea mai mare pasiune a mea dar am o oarecare curiozitate de inceput. Pai vreau la calculatoate(info) pentru ca ma vad toata viata ca programator , invatand incotninuu tehnologii noi si consider ca facultatea ma va indrepta intr-o directie buna , nu atat facultatea , ci  munca mea de sine statator si invatand materiile pe care le voi avea ajungand poate sa fac vreun internship la google/facebook dupa.

Edited by exydos, 06 September 2018 - 17:52.


#25
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postexydos, on 06 septembrie 2018 - 17:50, said:

Automatizari, electronica nu e cea mai mare pasoune a mea dar am o oarecare curiozitate de inceput.
Daca vrei sa-ti satisfaci curiozitatea printr-o maniera educationala, stiintifica (explicabila de catre matematica si fizica) atunci ramai la inginerie. Daca vrei doar ca fapt divers, o poti face cand ai tu chef, nu impins de un curs, de o programa, si alegi informatica unde nu ai treaba cu fenomenele ingineresti.

Edited by neagu_laurentiu, 06 September 2018 - 17:57.


#26
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

View Postneagu_laurentiu, on 06 septembrie 2018 - 17:55, said:

Daca vrei sa-ti satisfaci curiozitatea printr-o maniera educationala, stiintifica (explicabila de catre matematica si fizica) atunci ramai la inginerie. Daca vrei doar ca fapt divers, o poti face cand ai tu chef, nu impins de un curs, de o programa, si alegi informatica unde nu ai treaba cu fenomenele ingineresti.
terminand politehnica cred ca sunt mai largi directiile in care pot merge , fata de info-economica , nu ?

#27
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
La nivel teoretic, da. Pentru ca degeaba te formeaza facultatea in multe directii, tu tot pe una vei merge, nu vei putea aborda pe toate la nivel detaliat.

#28
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postexydos, on 06 septembrie 2018 - 18:47, said:

terminand politehnica cred ca sunt mai largi directiile in care pot merge , fata de info-economica , nu ?
Nu, ce inveti in facultate este absolut fix pix si mai mult ca sigur n-o sa folosesti in lumea reala nici 5%. Tot ce conteaza este ce vrei tu sa inveti si cit te duce capul sa o faci, pe linga scoala, pentru ca in domeniul asta practic trebuie sa inveti tot timpul ceva nou.

#29
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

View PostMosotti, on 07 septembrie 2018 - 10:25, said:

Nu, ce inveti in facultate este absolut fix pix si mai mult ca sigur n-o sa folosesti in lumea reala nici 5%. Tot ce conteaza este ce vrei tu sa inveti si cit te duce capul sa o faci, pe linga scoala, pentru ca in domeniul asta practic trebuie sa inveti tot timpul ceva nou.
statistic vorbind macar  50% din cei din anu 3 la info economica la ase sunt angajati deja, la poli cam la fel , am vorbit cu cativa care lucreaza si au zis ca in mare parte i-a ajutat ceea ce au invatat la facultate

#30
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003
P-aci de obicei absolvenții de Info Eco. ajung testeri sau junior dev (slăbuți).

#31
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View Postexydos, on 07 septembrie 2018 - 10:28, said:

statistic vorbind macar  50% din cei din anu 3 la info economica la ase sunt angajati deja, la poli cam la fel , am vorbit cu cativa care lucreaza si au zis ca in mare parte i-a ajutat ceea ce au invatat la facultate
No, acum problema ta o sa fie sa ajungi in anul 3 la poli cand tu esti paralel cu fizica!

View Postshiva, on 07 septembrie 2018 - 10:33, said:

P-aci de obicei absolvenții de Info Eco. ajung testeri sau junior dev (slăbuți).
Ei, vezi ca ai pus punctul pe i ,)

Edited by elbjorn, 07 September 2018 - 10:35.


#32
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

View Postelbjorn, on 07 septembrie 2018 - 10:34, said:

No, acum problema ta o sa fie sa ajungi in anul 3 la poli cand tu esti paralel cu fizica!
Crezi ca fizica de liceu are atat de mult tangenta cu cea de la facultate? Sub denumirea de "fizica" exista doar o materie in semestrul 2 , in rest electrotehnica si altele

#33
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Pai si electronica aia nu crezi ca tot din fizica face parte? Ai avut ceva si prin liceu.
Insa fizica din facultate, prezenta prin mai multe materii ce nu poarta numele, e mult matematizata.

Edited by neagu_laurentiu, 15 September 2018 - 16:14.


#34
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View Postneagu_laurentiu, on 15 septembrie 2018 - 16:13, said:

Pai si electronica aia nu crezi ca tot din fizica face parte? Ai avut ceva si prin liceu.
Insa fizica din facultate, prezenta prin mai multe materii ce nu poarta numele, e mult matematizata.
Noh, acum crezi ca isi mai aminteste ceva din legile lui kirchhoff?

#35
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Raman la poli.

#36
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
@elbjorn: eu zic că 95% din populație știe legile lui kirchhoff dar nu [mai] știe că așa se numesc.

cînd nea Vasile are 2 reșouri care consumă 10A și te întrebi: cît trebuie să fie siguranța pt ele (răspuns: 10+10=20A), folosești prima lege a lui Kirchhoff
cînd ai o baterie de 12V și te întrebi cîte becuri de 6V poți pune în serie la acea baterie (răspuns: 2 becuri, 6+6=12V), folosești legea 2.

Altfel zis legile lui K sînt chiar mai simple și mai intuitive decît legea lui Ohm (un procentaj semnificativ mai mic din populație calculează tensiunea în funcție de curent si rezistență, decît cei care adună tensiuni sau curenți; plus că rezistența în ohmi este o mărime electrică MULT mai rar întîlnită de către nespecialiști decît curenții în A si tensiunile în V).

Problema cu mulți oameni din ziua de azi este că refuză să vadă școala ca ceva util, ci doar ca o obligație.

Edited by XON-XOFF, 17 September 2018 - 11:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate