Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Calculatoare -> Info economica

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 28.07.2014

View Postexydos, on 06 septembrie 2018 - 13:29, said:

Eu nu am de gand sa fac o facultate doar asa sa fie facuta.  Eu chiar vreau sa ma dedic facultatii , sa muncesc singur extrascolar , sa ma duc la cursuri , sa incerc sa prind cat mai multe lucruri , sa particip la hackathoane, sa imi fac proiecte personale , etc. Din aceasta cauza am dat la UPB-Calculatoare , de bine de rau , daca ma dedic facultatii tot o sa ies cu ceva la absolvirea ei , daca o sa ma zbat cat de cat tot ajung undeva. E evident ca tine de individ - un programator bun se va discurca cu oricare dintre facultati. M-am axat pe poli , pentru ca , fiind la inceput nu sunt 100% de ceea ce imi place sa fac , facand politehnica am ocazia sa fac cunostinta cu mai multe domenii ale IT-ului. Nu sunt speriat de greutatea de la politehnica, imi place sa invat si sa ma descurc cu chestii grele , fizica nu e o pasiune a mea , ma vad lucrand cu soft pe un sistem de operare dar asta nu inseamna ca nu as incerca si altceva.
doamne ce aberatii:))))) jumate de an mai incolo , ce e tampenia asta de facultate , o urasc din tot sufletu)) cum naiba am nimerit aici.

Edited by exydos, 13 March 2019 - 00:44.


#38
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Lasa bre ca dupa absolvire ai sa schimbi iar discursul. Acum doar te streseaza materiile.

#39
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 28.07.2014

View Postneagu_laurentiu, on 13 martie 2019 - 07:40, said:

Lasa bre ca dupa absolvire ai sa schimbi iar discursul. Acum doar te streseaza materiile.
Da , dar la alea cu programare nu prea ma descurc , la alea gen fizica , mate nu e deloc greu ca inveti si poti rezolva. Multi studenti din ani mai mari mi au zis ca cele mai grele materii li s au parut matematicile , da pt mine e invers , locu meu era clar pe la ase cv cibernetica si eventual master in it daca ma plictiseam dupa. Acum na poate ma mut la alta facultate din UPB. Mai vad.

#40
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Nu te inteleg! Daca programarea nu se lipeste de tine (nu-i o tragedie, vezi alt domeniu) atunci ce mai cauti la alte facultati tot cu acest specific?!

Edited by neagu_laurentiu, 13 March 2019 - 18:45.


#41
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 28.07.2014

View Postneagu_laurentiu, on 13 martie 2019 - 18:43, said:

Nu te inteleg! Daca programarea nu se lipeste de tine (nu-i o tragedie, vezi alt domeniu) atunci ce mai cauti la alte facultati tot cu acest specific?!
Pentru ca ma gandesc si eu la un viitor la care sa nu mor de foame, traind cat de cat decent.  Bine nu programare atunci ce sa incerc , marketing , economie? Uitandu-ma la salarii nu-mi prea face din ochi. Momentan legat de programare,  ma descurajez cand , altii care tot au inceput de la 0 se descurca cu mult peste mine, prind concepte la ani lumina distanta fata de mine.
Si nu  , nu mi se pare ca sunt atat de prost , incat am luat examenele in afara de 1 la care n am fost.
Abia acum am descoperit ca nu prea ma pasioneaza it-ul , pe atat de mult pe cat credeam. Desi daca as avea timp liber as studia web dev si m-as angaja.

Edited by exydos, 13 March 2019 - 18:54.


#42
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Degeaba te uiti la domeniu ca-i banos daca tu nu te vei ridica la standardele cerute de angajator.
Ai mai zis povestea cu web dev, nu difera cu nimic de orice alta programare, doar nu vezi cum ce inseamna asa ceva.

Ai cerut ajutor cuiva (pe oricine prinzi in domeniu) sa te lamureasca mai bine asupra unor notiuni pe care nu le intelegi? Se acumuleaza goluri cu timpul si greu le acoperi in raport cu altii. Dar daca nu merge si nu, lasa-te cat inca nu-i prea tarziu si n-ai pierdut nimic. Mai sunt alte profesii din care nu mori de foame cat timp ai o pasiune pentu ele.

Edited by neagu_laurentiu, 13 March 2019 - 19:13.


#43
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 28.07.2014

View Postneagu_laurentiu, on 13 martie 2019 - 19:11, said:

Degeaba te uiti la domeniu ca-i banos daca tu nu te vei ridica la standardele cerute de angajator.
Ai mai zis povestea cu web dev, nu difera cu nimic de orice alta programare, doar nu vezi cum ce inseamna asa ceva.

Ai cerut ajutor cuiva (pe oricine prinzi in domeniu) sa te lamureasca mai bine asupra unor notiuni pe care nu le intelegi? Se acumuleaza goluri cu timpul si greu le acoperi in raport cu altii. Dar daca nu merge si nu, lasa-te cat inca nu-i prea tarziu si n-ai pierdut nimic. Mai sunt alte profesii din care nu mori de foame cat timp ai o pasiune pentu ele.
Au incercat colegi sa ma ajute , dar fara mult succes, desi am prins concepte de la ei, la cursuri nu prea inteleg mare lucru. In esenta inteleg chestii , dar cand sa le aplic , nu prea merge.
Vad si eu dupa ce termin anu asta , daca pana atunci nu merge , o las balta.

#44
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Dar schimba sursa de informare, ia carti si aplica in practica, intreaba pe forum ce nu-i clar, zbate-te ca nu o va face nimeni altcineva in locul tau.

#45
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 28.07.2014

View Postneagu_laurentiu, on 13 martie 2019 - 19:18, said:

Dar schimba sursa de informare, ia carti si aplica in practica, intreaba pe forum ce nu-i clar, zbate-te ca nu o va face nimeni altcineva in locul tau.
Nu am motivatia necesara , m-am mai apucat de cateva carti si nu le-am finisat , mi se par cam plictisitoare,  mai interesante sunt cursurile pe net , dar putine bune , mai ales in C.

#46
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Informeaza-te despre un subiect din mai multe surse, asa vezi abordari diferite si din toate poate una va fi pe gustul tau. Motivatia e tocmai reusita in meseria asta. Iti consuma timp, chestiunea e ca timp vei aloca si dupa ce devii meserias, e o profesie cu dinamica mare care mereu iti va solicita studiul (el nu devine o corvoada daca toate se aduna pas cu pas la timpul lor - adica experienta).

Edited by neagu_laurentiu, 14 March 2019 - 10:18.


#47
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,022
  • Înscris: 03.02.2014

View Postexydos, on 13 martie 2019 - 19:16, said:

Au incercat colegi sa ma ajute , dar fara mult succes, desi am prins concepte de la ei, la cursuri nu prea inteleg mare lucru. In esenta inteleg chestii , dar cand sa le aplic , nu prea merge.
Vad si eu dupa ce termin anu asta , daca pana atunci nu merge , o las balta.

Si eu am terminat automatica si calculatoare in 2012 si am avut o colega care nu prea facuse informatica in liceu si anul 1 a picat (sau a luat note mici) cam la orice materie care avea legatura cu IT-ul/programarea. Dar nu a renuntat si in timp a inceput sa se descurce si acum lucreaza in domeniu. Imi amintesc si acum cum prin anul 1 ne-am strans cativa colegi intr-o camera de camin si am ajutat-o sa inteleaga modul de gandire si algoritmica necesara pentru o tema de programare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate