Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Calculatoare -> Info economica

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Am intrat la calculatoare , upb , merita sa ma schimb ( adica zilele astea e turu 2 )  la info economica la ase daca vreau sa invat doar software ))?

#2
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
E mai simplu de atat.

Cu ce te impaci mai bine Mate/Fizica sau Mate/Economie ?

Edited by elbjorn, 06 September 2018 - 12:45.


#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,594
  • Înscris: 30.07.2003
Ai mai avut de ales in vara si ai facut-o. Acum iar ai dubii?

#4
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

View Postelbjorn, on 06 septembrie 2018 - 12:43, said:

E mai simplu de atat.

Cu ce te impaci mai bine Mate/Fizica sau Mate/Economie ?
normal ca mate economie , intrucat fizica nu stiu mai deloc

View Postneagu_laurentiu, on 06 septembrie 2018 - 12:46, said:

Ai mai avut de ales in vara si ai facut-o. Acum iar ai dubii?
totusi tine de viitorii mei 3-4 ani , inca ma gandesc daca merita efortul de la poli

#5
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View Postexydos, on 06 septembrie 2018 - 12:55, said:

normal ca mate economie , intrucat fizica nu stiu mai deloc
Si atunci ce pui mei faci la politehnica ?!?!?

#6
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

View Postelbjorn, on 06 septembrie 2018 - 12:59, said:

Si atunci ce pui mei faci la politehnica ?!?!?
incerc sa ma pregatesc pt viata , invat mult mai multe lucruri din domenii variate , invat sa rezist la stres , sa imi ocup timpul liber cu invatatul , sa deprind obiceiuri bune nu sa am timp liber mult ca la ase si sa nu stiu ce sa fac cu el

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,594
  • Înscris: 30.07.2003
Timp liber nu ai nicaieri. Pentru ca ai de studiat o bibliografie, ce-ti spune un curs e apa de ploaie. Aia de ai auzit tu ca au, nu-si urmaresc scopul prea bine.

View Postexydos, on 06 septembrie 2018 - 12:35, said:

vreau sa invat doar software
Ce fel de software? Ca e destul si la inginerie care nu-i la info.

#8
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Uită-te la programele de studii. La informatică economică vei face (în mod surprinzător) și economie, nu doar software development. Altfel, vezi ce parteneri are fiecare facultate. UPB e clasată mai sus, dar ambele sunt irelevante în cercetare.

Cât despre materia de la orice licență, se începe de la zero, cu foarte puține excepții. Am avut studenți la master care n-au programat niciodată și au trecut fără probleme pentru că știu să citească și să caute pe net.

#9
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View Postexydos, on 06 septembrie 2018 - 13:03, said:

.. nu sa am timp liber mult ca la ase si sa nu stiu ce sa fac cu el
Hai ca imi placi. Esti paralel cu fizica, dar ti-e teama ca o sa ai prea mult timp la ASE.

Un sfat pt tine, CSIE nu este aceiasi cu facultatea de Agricultura.
Iti garantez ca o sa ai o carca de invatat acolo, vointa sa ai ,)

http://revistaie.ase...s.aspx?aid=5103
"During the bachelor years she participate in many student competitions both at national and international level obtaining a lot of first and second prizes. The most important competitions she was finalist in were Microsoft International Imagine Cup Competition, Software Design section (national finalist)"

#10
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

View Postneagu_laurentiu, on 06 septembrie 2018 - 13:08, said:

Ce fel de software? Ca e destul si la inginerie care nu-i la info.
software dev momentan , dar probabil in viitor o sa-mi placa altceva

View PostA10Warthog, on 06 septembrie 2018 - 13:10, said:

Uită-te la programele de studii. La informatică economică vei face (în mod surprinzător) și economie, nu doar software development. Altfel, vezi ce parteneri are fiecare facultate. UPB e clasată mai sus, dar ambele sunt irelevante în cercetare.
nu ma intereseaza economia , daca o sa intru o sa invat atat cat sa trec la economie , am altceva  pe ce sa imi axez atentia.

View Postelbjorn, on 06 septembrie 2018 - 13:10, said:

Hai ca imi placi. Esti paralel cu fizica, dar ti-e teama ca o sa ai prea mult timp la ASE.
totusi un student de la poli iese probabil cu mai multe abilitati decat unul de la ase. La ase mi s-a zis ca primul an e foarte usor , iar ultimul foarte greu.

Edited by exydos, 06 September 2018 - 13:18.


#11
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View Postexydos, on 06 septembrie 2018 - 13:17, said:

totusi un student de la poli iese probabil cu mai multe abilitati decat unul de la ase. La ase mi s-a zis ca primul an e foarte usor , iar ultimul foarte greu.
Ironic, insa te contrazic profund.
Am vazut ambele tabere, si pot sa iti spun ca tine de la individ la individ. Nu de facultate.
Cat ase vs poli este o discutie veche de cand lumea!
Vezi ca mai ai si la universitate mate-info ,)

Edited by elbjorn, 06 September 2018 - 13:20.


#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,594
  • Înscris: 30.07.2003

View Postexydos, on 06 septembrie 2018 - 13:16, said:

software dev momentan , dar probabil in viitor o sa-mi placa altceva
Pai tu nu explici ca sa intelegem si noi perspectiva ta despre sintagma in cauza. Eu banuiesc ce vrei tu sa zici, am mai discutat doar (daca-mi aduc bine aminte). In acel termen intra si dezvoltare software cand nu ai un sistem de operare, pe microcontrolere, alte automatizari ori tu nu stii ce-s cu astea. Tu faci referire doar la programele ce au la baza un sistem de operare, care, desigur, ocupa piata cea mai mare.

View Postexydos, on 06 septembrie 2018 - 13:17, said:

mi s-a zis ca primul an e foarte usor , iar ultimul foarte greu.
Si cum evaluezi tu asta? Cum cantaresti? Astfel de perceptii nu sunt transmisibile cu adevarat.

#13
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Eu nu am de gand sa fac o facultate doar asa sa fie facuta.  Eu chiar vreau sa ma dedic facultatii , sa muncesc singur extrascolar , sa ma duc la cursuri , sa incerc sa prind cat mai multe lucruri , sa particip la hackathoane, sa imi fac proiecte personale , etc. Din aceasta cauza am dat la UPB-Calculatoare , de bine de rau , daca ma dedic facultatii tot o sa ies cu ceva la absolvirea ei , daca o sa ma zbat cat de cat tot ajung undeva. E evident ca tine de individ - un programator bun se va discurca cu oricare dintre facultati. M-am axat pe poli , pentru ca , fiind la inceput nu sunt 100% de ceea ce imi place sa fac , facand politehnica am ocazia sa fac cunostinta cu mai multe domenii ale IT-ului. Nu sunt speriat de greutatea de la politehnica, imi place sa invat si sa ma descurc cu chestii grele , fizica nu e o pasiune a mea , ma vad lucrand cu soft pe un sistem de operare dar asta nu inseamna ca nu as incerca si altceva.

Edited by exydos, 06 September 2018 - 13:29.


#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,594
  • Înscris: 30.07.2003

View Postexydos, on 06 septembrie 2018 - 13:29, said:

nu sunt 100% de ceea ce imi place sa fac , facand politehnica am ocazia sa fac cunostinta cu mai multe domenii ale IT-ului
Insa cand ai sa descoperi vei incepe sa zici cat te incurca nu stiu care materii iar dincolo erau mai pe gustul tau!

#15
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View Postneagu_laurentiu, on 06 septembrie 2018 - 13:23, said:

Pai tu nu explici ca sa intelegem si noi perspectiva ta despre sintagma in cauza. Eu banuiesc ce vrei tu sa zici, am mai discutat doar (daca-mi aduc bine aminte). In acel termen intra si dezvoltare software cand nu ai un sistem de operare, pe microcontrolere, alte automatizari ori tu nu stii ce-s cu astea. Tu faci referire doar la programele ce au la baza un sistem de operare, care, desigur, ocupa piata cea mai mare.
Rumega bine ideea asta, si dupa aceea o sa iti cunosti raspunsul.

#16
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,818
  • Înscris: 16.05.2015
Eu iti recomand sa urmezi o facultate de arte. Conform spuselor lui Pambuccian, in 10-15 ani nu va mai fi nevoie de programatori, ci doar de creativi.

#17
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Propun altceva - ia-ți un an de pauză dacă nu știi ce vrei să faci. Ai destule resurse încât să-ți ocupi minimum patru ore pe zi. Poți să te duci la cursuri atât la ASE cât și la UPB ca să vezi care-i treaba, nu o să intereseze pe nimeni că nu ești student cât timp nu au examen și nu deranjezi în niciun fel.

Ca fapt divers, un bun profesionist nu se pierde în detalii irelevante. Dacă vrei să te apuci de ceva chiar acum, încearcă să scrii următorul post în limba română, cu tot ce implică asta.

View Postelbjorn, on 06 septembrie 2018 - 13:10, said:

Un sfat pt tine, CSIE nu este aceiasi cu facultatea de Agricultura.
Iti garantez ca o sa ai o carca de invatat acolo, vointa sa ai ,)

http://revistaie.ase...s.aspx?aid=5103
"During the bachelor years she participate in many student competitions both at national and international level obtaining a lot of first and second prizes. The most important competitions she was finalist in were Microsoft International Imagine Cup Competition, Software Design section (national finalist)"

Și totuși, chiar în linkul dat de tine, această studentă de nota 10 se exprimă ca un culegător de căpșuni cu opt clase. Chestia cu TotalSoft a fost bomboana de pe colivă, e fix mediul în care mediocritățile se pot preface în continuare că excelează în ceva.

#18
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View PostA10Warthog, on 06 septembrie 2018 - 14:20, said:

Și totuși, chiar în linkul dat de tine, această studentă de nota 10 se exprimă ca un culegător de căpșuni cu opt clase. Chestia cu TotalSoft a fost bomboana de pe colivă, e fix mediul în care mediocritățile se pot preface în continuare că excelează în ceva.
No, si totusi e/era distractie cu Image Cup Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate