Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 

Fotografie panoramică

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,913
  • Înscris: 28.12.2006

View Postdjl, on 07 septembrie 2018 - 09:51, said:

Posted Image
Off-topic: ca și curiozitate, a existat un aparat care făcea poze 24 x 24 m.m. Adică format pătrat pe film normal, nu lat. Nu mai știu cum Ăźi zicea - să văd dacă găsesc cartea Ăźn care era menționat.
Folosesti o foarfeca si faci si panoramice sau little planets..

#20
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,678
  • Înscris: 13.06.2004
Deci vreau o 15 x 21 care să fie însă vreo 15 x 30. Nu merge cu tăiatul imaginii, merge cu fantă mai lată la aparatul foto.

#21
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006

View Postdjl, on 07 septembrie 2018 - 22:09, said:

Deci vreau o 15 x 21 care să fie însă vreo 15 x 30. Nu merge cu tăiatul imaginii, merge cu fantă mai lată la aparatul foto.

Te referi cu acele cifre la mm de film sau la cm de hartie foto dupa marire ?

Daca e vorba de hartie, trebuie sa gasesti si labul care iti mareste tie asa pe hartie de 15 latime.
Probabil ca si la cele care pot asta, trebuie sa le faca niste setari si in general o sa zica ca nu are masina fie pt ca nu stiu laborantii, fie pt ca nu vor sa se complice. Probabil ca in unele locuri se poate, dar trebuie sa ai noroc cu cine vorbesti si cum vorbesti...
Altfel tot la hartie de 30 ajungi daca nu reusesti sa-i convingi sa traga pe rola de 15.

Daca te referi la film de 35, o sa ai 36mm pe lungime.
De ex. la Pentax Z1p formatul panoramic este de 13 x 36mm, marcat in vizor cu linii orizonatale (prezente mereu) si la film obturat cu doua lamele metalice.

La format mediu Pentax nu a facut dedicat asa ceva.
Exista pt Pentax 6x7 si 67II niste adaptoare facute de terti, formate din doua piese, o fereastra care se pune sub pentaprisma detasabila, peste geamul mat, cu risc de zgariere, si unele nici nu stau bine si trebuie fixate sau mai bine zis centrate cu scotch. ( probabil e o diferenta intre 6x7 si 67 II...), si un cadru metalic care se pune in fereastra filmului, plus role si adaptoare distantiere pt centrarea rolelor de film, cu unele mai mari sus deact jos, pelicula cu lungime de compensare pt primele 4-5 cadre late (6x7) care se pierd obligatoriu, etc., trebuie setat 220 si in interiorul usii si pe setarile externe ale camerei, etc. E cu bibil, si e mai simplu sa tragi direct si sa recompui dupa la marire. Valabil si pt 35 si pt 67...

Edited by loock, 08 September 2018 - 23:34.


#22
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,678
  • Înscris: 13.06.2004
Îmi dau seama că la mărirea pe hârtie vor fi probleme.
Dar "Hasseblad"-ul ăla care era de fapt un "Fuji" şi la care puteai seta şi format panoramic pentru film de 35 m.m. ce dimensiune "tipărea" pe peliculă?   :huh:

#23
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
Formatul panoramic la Fuji TX-1 / Hasselblad XPan este 24 x 65mm, si intradevar poate sa traga si 24x36, si se poate schimba formatul oricand, si dupa ce ai inceput sa folosesti pelicula cu alt format la inceput, si de mai multe ori daca vrei.
TX-1 / Hasselblad XPan a aparut in 1998.

Are obiective interschimbabile:
Au fost facute 3 obiective, 45 f4, 90 f4, si 30 f5,6 - ultimul necesitand un vizor extern suplimentar celui incorporat.
Camera este de tip rangefinder, cuplat la obiective.
Vizorul incorporat are corectie de paralaxa cu linii luminoase care se schimba automat in f de obiectiv si format.

In 2003 a aparut Fuji TX-2 / Hasselblad XPan II.

Edited by loock, 09 September 2018 - 00:27.


#24
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,678
  • Înscris: 13.06.2004
24 x 65 m.m... hmm, asta înseamnă cam 1 : 2,7. Nu e deloc rău. Păcat că aparatele aleau au nişte preţuri   :(   Ce chestie, eu credeam că au obiectiv fix   :huh:
Am văzut în poze pe net unele cu burduf care erau pentru format panoramic - cred că era pe film format mediu.
Unul pe format mediu care face 6 x 24 (deci cam 1/4), dar are un preţ... https://mattlauder.f...n_backopen1.jpg
Văd că există oameni care şi-au făcut singuri asemenea aparate.

#25
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
Rangefinderele japoneze sunt aparate de precizie, astea au si un format atipic, multa tehnica si tehnologie - se poate schimba formatul oricand si totusi contorizeaza, au si motorizare, sunt serie mica, au si obiective dedicate cu optica performanta, corpul e facut din titan si aluminiu, sunt si cu target pt premium-lux, nu au cum a fie si bune si ieftine.
Ieftin in general e o porcarie infecta.
La SH preturile pot sa scada doar daca sunt foarte vechi si nu au inca nici valoare de colectie sau nu e inca cunoscuta, sau au fost facute in serie mare si inca nu se cer pt colectie, sau nu e un brand f cautat, etc. Rar exista exceptii, mai ales acum cu internet ( acum insemnand din anii '90 incoace...) si cand orice colectionar nebun poate sa liciteze oricat pt orice.
XPanul nici nu e f vechi...
Lucrurile deosebite sunt scumpe si la SH/TH chiar si cand au fost facute in serie mare si foarte mare de milioane de bucati, valabil si pt. obiective foto si camere vechi.

Si 13 x 36 ( Z1p) era asemanator ca proportie, dar desigur cu rezolutie mai mica.

Mai lat am amintit mai sus de Fuji G617 si GX617.
Am vazut asa ceva, inclusiv pelicula si mariri facute, dar n-am lucrat personal cu ele.

Edited by loock, 09 September 2018 - 01:08.


#26
winetu

winetu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.09.2006
Salut!
Mai exista panoramice, poate mai greu de gasit, ca Widepan, Widelux, Tomiyama Art Panorama, GILDE 66-17.
Eu am Noblex 35 si Noblex 175 UX, Widepan 617. Am avut si fuji 617 dar am dat-o si am luat Widepan care e mai faina.
Din pacate le folosesc cam rar. Ma gandeam la un moment dat sa le inchiriez, pe stuffz.
Daca e cineva interesat, lasati un mesaj.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate