Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Toyota, recall pentru un milion de mașini hibride din cauza unui risc de incendiu la motor: sunt afectate modelele Prius și C-HR.

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Un nou recall la Toyota pt.masinile hibride.

Toyota, recall pentru un milion de mașini hibride din cauza unui risc de incendiu la motor: sunt afectate modelele Prius și C-HR produse între iunie 2015 și mai 2018

http://m.automarket....2018-86679.html

"Toyota a anunțat miercuri că pregătește un recall pentru aproximativ un milion de vehicule hibride din toată lumea, ca urmare a unor probleme la cablajele motorului ce pot provoca un incendiu. Sunt vizate modelele hibride Prius și C-HR, produse în Japonia între iunie 2015 și mai 2018 și vândute în Europa, Australia, SUA și alte țări.

Japonezii de la Toyota au descoperit o problemă la una dintre mașinile lor hibride și, din motive de siguranță, vor începe un recall la nivel global.

Constructorul nipon susține că vor fi chemate în service aproximativ un milion de vehicule hibride, în total. Motivul? O problemă la cablajele motorului poate provoca un scurtcircuit și, în consecință, există riscul de incendiu.

Afectate de recall vor fi modelele hibride Prius și C-HR, produse în Japonia între iunie 2015 și mai 2018 și vândute în Europa, Australia, SUA și alte țări. Japonezii nu au specificat ce clienți europeni vor avea de suferit.

Totuși, constructorul a anunțat că jumătate din mașini vor fi chemate în service în Japonia, iar aproape 200.000 de unități vor fi verificate în Statele Unite.

Toyota susține că decizia a venit ca urmare a unui incident din Japonia, în care o mașină hibridă a scos fum din cauza unui scurtcircuit."

Aviz celor cu astfel de masini. Sunt cativa pe forum.

Edited by Torquemada-666, 05 September 2018 - 13:50.


#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Macar astia o fac preventiv Posted Image

#3
niggaru

niggaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 05.05.2005
nu se face niciodata preventiv ;) daca ai lucra in industrie, ai stii. problema exista. nu plateste nimeni banii de recall, asa, preventiv.

#4
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View PostBaxon, on 05 septembrie 2018 - 14:02, said:

Macar astia o fac preventiv Posted Image

Da cu banul, ce ai vrea ca Toyota sa mai previna si scrie.le sa faca recall. Sa faca un recall la covorasele din spate de la pasageri. Asa preventiv, sa nu se destrame materialul.
Ai afirmat ceva, ce tine de domeniul emisiunii iUmor.

Edited by Torquemada-666, 05 September 2018 - 14:18.


#5
niggaru

niggaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 05.05.2005
stii ce ma mir ca nu urla lumea m...e Toyota sau ceva de genul, ca la cate OTS-uri au avut... sau de Ford.

in schimb zic m...e Dacia, si nu-mi amintesc mai mult de 3 OTS-uri pe toata gama, in lume Posted Image si nu la milionul de masini fiecare. poate toate 3 insumate au fost 1 mil.


ah si inca o chestie: e groasa rau daca anunta oficial. de regula exista si situatia, mai putin grava, cand se face schimbul fara sa anunte oficial clientul.

Edited by niggaru, 05 September 2018 - 14:21.


#6
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,388
  • Înscris: 24.09.2017
eu chiar nu-mi amintesc sa fi fost vreun recall la Dacia. si cunosc oameni cu toate modelele de Logan fabricate.

#7
niggaru

niggaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 05.05.2005
eu stiu 2, specifice pe Maroc. pb de asamblare pe lodgy una si dokker alta. d-asta nu se muta fabricatia de la pitesti in maroc.

#8
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Bravo lor fiindca vor sa previna incidente foarte periculoase! Isi asuma o eroare de fabricatie,un neajuns ce se poate indrepta pana nu este prea tarziu!
In lumea auto au fost de-a lungul timpului multe recall-uri la diverse marci,chiar si la Dacia Logan... fiindca se tot specifica aici.
La Dacia au fost acum cativa ani chemate un numar de masini in service tot datorita unor probleme ale unor cablaje la motor.

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

View Postniggaru, on 05 septembrie 2018 - 14:07, said:

nu se face niciodata preventiv Posted Image daca ai lucra in industrie, ai stii. problema exista. nu plateste nimeni banii de recall, asa, preventiv.


Oameni buni, romanii au ajuns in halul asta de agramati?

#10
niggaru

niggaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 05.05.2005
Lex404. ce sa zic. wow! ai gasit o greseala. super! you missed the point.

@tehnicianul1970: nu face omule nimeni recall preventiv, intelegi? se face recall atunci cand chiar exista o problema. cu atat mai mult cu cat e si publica rechemarea ;)

#11
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Bine ca fac rechemarea. Sunt altii care recunosc o greseala tehnica dar nu fac recall deloc. Stiu ca tot un constructor nipon a avut probleme cu airbagurile care sareau datorita caldurii din habitaclu (daca lasai masina la soare) si le-au rezolvat.
Dar nemtii sunt nesimtiti la greu. Stiu de probleme de proiectare si ii doare in fund...

#12
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012
Așa bună e marca Toyota. Asta înseamnă proiectare rapidă și presiuni pe ingineri. Se lansează o grămadă de modele și nu se mai face față la toate cerințele. Nimeni nu recheamă mașinile preventiv, decât dacă există o problemă reală și există cazuri.

Edited by corectsunt, 05 September 2018 - 14:50.


#13
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postniggaru, on 05 septembrie 2018 - 14:44, said:

Lex404. ce sa zic. wow! ai gasit o greseala. super! you missed the point.

@tehnicianul1970: nu face omule nimeni recall preventiv, intelegi? se face recall atunci cand chiar exista o problema. cu atat mai mult cu cat e si publica rechemarea Posted Image
Eu unul cred ca se face recall nu doar cand se gaseste o problema; ci Toyota face o analiza cinica daca problema va genera daune mai mari care vor costa mai mult decat costul unui recall. Daca problema nu genereaza costuri mai mari prin nechemare decat recallul nu vor rechema pe nimeni. Vor prefera sa plateasca pagubele atunci cand se vor produce. Dar eu unul sunt mai cinic de felul meu.

Edited by ccdsah, 05 September 2018 - 14:58.


#14
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
Stiti ce e culmea? Mai discut cu unii, pe teme filozofice (ca asta cu masinile), care afirma sus si tare ca Toyota fac masini adevarate, tati! Dar au fost N recall-uri. Doamne fereste sa afirm cumva ca nu imi voi lua o astfel de masina. Toyota rulz!

Edited by SPX808, 05 September 2018 - 15:39.


#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postniggaru, on 05 septembrie 2018 - 14:20, said:

stii ce ma mir ca nu urla lumea m...e Toyota sau ceva de genul, ca la cate OTS-uri au avut... sau de Ford.

in schimb zic m...e Dacia, si nu-mi amintesc mai mult de 3 OTS-uri pe toata gama, in lume Posted Image si nu la milionul de masini fiecare. poate toate 3 insumate au fost 1 mil.



Dacia daca face recall la ceva , orice . ar da faliment la " prima strigare " .
Nu lucrez in industrie dar vad cum toyota isi asuma responsabilitatea inainte fie n cazuri cu probleme fata de VW care asteapta sa fie prins cu matza in sac ca sa declare ceva .. deci CINSTE TOYOTA !

View Postniggaru, on 05 septembrie 2018 - 14:44, said:

nu face omule nimeni recall preventiv, intelegi? se face recall atunci cand chiar exista o problema. cu atat mai mult cu cat e si publica rechemarea Posted Image
La o singura problema semnalata se gandesc PREVENTIV ! Pricepi sau esti hater ?
Ciez : " Japonezii de la Toyota au descoperit o problemă la una dintre mașinile lor hibride și, din motive de siguranță, vor începe un recall la nivel global.
....
Toyota susține că decizia a venit ca urmare a unui incident din Japonia, în care o mașină hibridă a scos fum din cauza unui scurtcircuit. "

Edited by Baxon, 05 September 2018 - 15:45.


#16
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Cinste si la mai multe recall.uri. Nu?

#17
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Asta trebuie s-o faci vis-a-vis de VW care tace ca porcul in cucuruz desi au o gramada de probleme la motoare cu MULTE cazuri nu unul singular !
Pacat ca cititi si nu intelegeti sau nu vreti sa intelegeti .
P.S. Ura e boala grea si netratabila ,  nu va invidiez ...

Edited by Baxon, 05 September 2018 - 15:48.


#18
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Aici e vb.de recall la Toyota, la hibride.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate