Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Boiler electric ACM -sfat

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Momentan am cate unu din asta in fiecare baie sub chiuvete ( datorita traseului mare de la CT la robinet , le-am inserat pt a avea apa calda instant ( sa elimin timpul " mort " in care vine apa rece de pe teava ), Au capacitate de 10 L si pana se termina apa calda din ele deja ajunge apa calda din centrala ( acm ) si am continuitate .
Eu o sa las doar unul pt chiuveta din baia cea mai departe de centrala iar celalalt o sa-l scot si vreau sa montez unul mai mare gen 120-150 L pt ca acm din CT tot face figuri ( am scris pe topicul ptobleme centrale protherm ) . No , asta mare eram curios daca are ceva restrictii in a fii montat sub nivelul robinetului ( desi logic nu are treaba din moment ce e presurizat si functioneaza pe baza presiunii apei de la retea , nu ? ) .
Intrebare : e gresit daca trec acm centralei direct in admisia boilerului ? Nu conteaza ca voi consuma si gaz si curent daca asta ar fi unica problema .

Attached Files



#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005

 Baxon, on 05 septembrie 2018 - 10:13, said:

Intrebare : e gresit daca trec acm centralei direct in admisia boilerului ? Nu conteaza ca voi consuma si gaz si curent daca asta ar fi unica problema .
totusi la 150l o sa ai probleme cu amestecatul apei reci cu cea calda in interiorul boilerului din cauza ca nu se va mai mentine stratificatia.

totusi de curiozitate, cat de lung e traseul de la centrala pana la consumator, din ce sunt tevile si ce diametru au?

Edited by arg, 05 September 2018 - 10:34.


#21
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Logic ca alea mari nu au restrictii.
Poti sa-l legi si pe ala mare inseriat (exact cum le-ai legat pe alea mici). Nu-i nici o problema.
La ala mare o sa fi nevoit sa-i pui pe intrare o clapeta de sens, un vas de expansiune si o supapa de siguranta.

Centrala unde face figuri ? La cele 2 bai sau la bucatarie ?
Pe topicul dedicat nu ai spus nimic de cele 2 boilere. Este posibil ca problemele tale sa vina de la cele 2 boilere si nu de la centrala. Mai trebuie putin studiata problema.

#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005

 florin71_skoda, on 05 septembrie 2018 - 10:29, said:

...La ala mare o sa fi nevoit sa-i pui pe intrare o clapeta de sens, un vas de expansiune si o supapa de siguranta.
de obicei orice boiler vine cu piesa aia in cutie.
https://www.dedeman....13n12/p/2001862

Edited by arg, 05 September 2018 - 10:33.


#23
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Piesa pe care eu de regula o arunc la gunoi, deoarece consider ca nu-i buna, si prefer sa pun o supapa de sens cu arc si o supapa de siguranta de 6bar, una tarata si inscriptionata cu 6bar. (nu una care se deschide la o presiune necunoscuta, ca si aia din poza). Ma uit la ce presiune rezista boilerul, ca-i posibil sa fie la 8 bar, aleg un vas de expansiune care sa reziste minim la cit rezista boilerul si dupaia aleg supapa de siguranta, un pic mai jos, fata de restul echipamentelor.

#24
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Completare.
- Supapa din link poate fi folosita la o adica si ca supapa de sens, insa dublata de o supapa de siguranta corespunzatoare (care sa fie conforma cu presiunea maxima a echipamentelor)
- Trebuie vazut si ce model este supa din link, deoarece exista supape dinalea care au in ele 2 supape de sens si o supapa de siguranta. Cele care sint cu 2 supape de sens, au respectivele supape in contrasens si au arcurile diferite (diametru si "tarie"). Cind deschizi apa calda, se deschide supapa de sens principala, ca sa intre apa in boiler. Daca nu consumi apa si incalzesti boilerul, creste presiunea in boiler si la un moment dat se deschide supapa aia ce-i pe invers si scapa presiunea inapoi in retea. Cu astea cica nu mai trebuie montat vas de expansiune pe boiler.

#25
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 florin71_skoda, on 05 septembrie 2018 - 10:29, said:

Logic ca alea mari nu au restrictii.
Poti sa-l legi si pe ala mare inseriat (exact cum le-ai legat pe alea mici). Nu-i nici o problema.
La ala mare o sa fi nevoit sa-i pui pe intrare o clapeta de sens, un vas de expansiune si o supapa de siguranta.

Centrala unde face figuri ? La cele 2 bai sau la bucatarie ?
Pe topicul dedicat nu ai spus nimic de cele 2 boilere. Este posibil ca problemele tale sa vina de la cele 2 boilere si nu de la centrala. Mai trebuie putin studiata problema.
Nu au treaba boilerele micute cu problema semnalata ( la dus la ambele cabine din baia 1 si 2 aveam problema cu acm din centrala ; desi azi am mai reglat-o nitel si culmea e ca iar merge bine , naiba s-o ia ca mi-a scos peri albi ) . Boilerele acelea mici sunt doar pt chiuvetele de la bai .
Vas de expansiune este montat demult pe acm ( 20 L - cam mare stiu dar sa nu am lovituri de berbec ) .
Clapeta de sens de ce ? Pt ca apa ce vine prin centrala si implicit de la retea nu o sa faca cale intoarsa niciodata , corect ?In rest apa vine din centrala intra in boiler si mai departe la consumatori  . Supapa de siguranta clar ca trebuie montata nici nu se pune problema Posted Image
LE : Daca nu exista clapeta de sens la dilatare cand se incalzeste apa in boile poti sa zic ca face cale intoarsa insa nu e de speriat pt ca am vas de expansiune si pe apa rece , admisia in centrala . Acuma intrebarea de baraj : este cumva montata o clapeta de sens in centrala pe circuitul acm ? Eu nu cred dar intreb .

 florin71_skoda, on 05 septembrie 2018 - 10:42, said:

Piesa pe care eu de regula o arunc la gunoi, deoarece consider ca nu-i buna,
Idem , asa am facut si eu cu cele cu care au venit boilerele mici Posted Image

Edited by Baxon, 05 September 2018 - 18:04.


#26
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 Baxon, on 05 septembrie 2018 - 18:05, said:

Acuma intrebarea de baraj : este cumva montata o clapeta de sens in centrala pe circuitul acm ? Eu nu cred dar intreb .
Nu, nu exista. Pina acum nu am intilnit centrala care sa aiba supapa de sens pe intrare apa rece. Doar site si "reductor" de debit, aseamator cu ala ce-i inauntru perlatoarelor de la baterii.

#27
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Apropo de " reductorul ala de debit , ce face mai exact si este absolut necesar sa ramana acolo ? Daca se scoate e vreo problema ? Mersi .
P.S. Ieri si azi CT a mers ok pe acm , dac-o tine tot asa , renunt sa pun boilerul mare Posted Image

#28
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Poti sa-l scoti linistit daca el exista.
Reductorul ala este o inventie a producatorilor de centrale, ca sa nu se mai plinga lumea ca centrala nu incalzeste apa suficient de "tare". Teoretic vorbind, o centrala de ~24kW poate produce vara cam 13 litri/minut si iarna un 8 litri/minut, la un ecart satisfacator. In unele locuri, daca deschizi robinetul la cada la maxim, poate sa curga si peste 15 litri/minut. Asa ca centrala nu are cum sa incalzeasca apa aia si sub nici o forma sa o faca "fiarta" cum o vor uni in cada. In special iarna, cind cada este rece si mai ales la uni care nu-si montau radiator in bucatarie si baie, ca ziceau ca lor nu le trebuie (asa era mentalitatea prin 2000). Cum au fost multe reclamatii pe tema asta si cei de la servis pierdeau vremea cu explicatiile si masuratorile, uni producatori s-au apucat sa puna niste reductoare de debit, astfel incit clientul si daca deschide robinetul la maxim, sa nu-i curga mai mult de un 10 litri / minut. Asa sa rezolvat problema si toata lumea a ramas multumita.

Edited by florin71_skoda, 06 September 2018 - 20:45.


#29
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pai atunci clar ca trebuie scos pt ca instalatorul mi-a zis ca la CT , a mea  e de 28 kw , schimbatorul de caldura e prea mare ( cica ) si zicea ca debitul este insuficient pt el ( de aia taia flacara ca se supraincalzea ) desi pe regulatorul de apa de la retea am setat la 3,5 bar ( e 5 bar pe retea si mi-era sa nu-mi puste ceva fiting de la presiune ) . O sa incerc si treaba asta poate o sa am o presiune mai buna la para de dus si sper sa fie ok ; daca nu , il pun la loc .
Cum se scoate acel limitator ? Mersi Posted Image

#30
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Cu o surubelnita mica, sau cu o brisca cu virf ascutit, sau ....
Pe intrare apa rece, sub centrala, in interiorul niplului de sub centrala, niplul centralei la care te-ai racordat cu teva de apa rece, ai un filtru de plastic cu o "sita fina" de plastic. Chestia este ca nu-l prea poti scoate afara fara sa-l distrugi. Se poate scoate, daca sti ca ai alte filtre prin casa pe teava de apa rece.

#31
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Am inca 2 filtre la apa rece pe teava .
Deci limitatorul ala nu are filet sa se scoata invartit ?
Mersi Posted Image
L.E. Se gaseste cumva de cumparat ( daca o sa il stric ) ?

Edited by Baxon, 07 September 2018 - 12:17.


#32
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu are filet si din cite stiu eu, nici nu-l gasesti de cumparat. Nu am desene in explozie de la modelul nou de linx. Practic nici nu-s sigura ca acolo gasesti filtrul, ca m-am luat dupa un manual general si o schema de principiu si m-am bazat pe faptul ca acolo este un filtru la multe modele de centrale. Am ceva manual mai vechi, cu foarte multe poze, si la sfirsit cu lista de piese de schimb, insa la vremea respectiva linx-ul era cu schimbator bitermic si nu cu schimbator in placi, deci total diferit. In schema de principiu din manualul de linx vechi, apare undeva un "filtru pe alimentare cu apa rece", insa in lista cu piese de schimb nu apare.
Daca-l strici nu-i nici o problema, iar daca vrei neaparat sa pui altul, se poate gasi la multe centrale SH.

Este simplu: Daca-l dai jos o faci pe raspunderea ta. Tu decizi daca-ti asumi sau nu raspunderea. Care este raspunderea ? Pai teoretic fara sita aia se poate infunda/bloca mai des "morisca" aia din debitmetru.
La o adica, poti monta pe intrare apa rece un filtru Y de gaz. Nu stiu pe unde mai gasesti asa ceva, dar se gaseste. Filtrele Y sint identice ca si aspect, insa la ala de gaz ai inauntru o sita mult mai fina decit la alea de apa.

#33
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Multam fain de lamurire ! Daca oi gasi unu de schimb , o sa-l dau jos pe asta ca sa vad daca e diferenta in bine au ba Posted Image . Pana una alta merge bine acum acm la centrala dupa ce am schimbat sonda .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate