Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Scoala acasa vs scoala cu profesori.

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007

View Postalex14dlk, on 02 septembrie 2018 - 22:00, said:

Si nu consider ca m-au invatat lucruri utile.

View Postalex14dlk, on 03 septembrie 2018 - 00:57, said:

In Romania scoala nu e o obtiune.
Ai perfecta dreptate, nici macar sa scri corect:

View Postalex14dlk, on 02 septembrie 2018 - 22:58, said:

Noi am  invatat unii de la altii. Sa fumam sa bem.
Iar ai dreptate ! Da-o dreq de scoala cu profesorii ei cu tot, mai buna e scoala vietii ... Posted Image

#20
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

View Postalex14dlk, on 02 septembrie 2018 - 22:58, said:

Noi am  invatat unii de la altii. Sa fumam sa bem ... In alte tari civilizate nu se intampla asa ceva.
Asta cam asa e!
Aia trec direct la droguri si in loc de aragaz folosesc kalasnikoave.
Iar cand se rupe filmul se sinucid in masa ( l i t e r a l m e n t e ).

#21
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postionut76, on 02 septembrie 2018 - 22:12, said:

Ai copil/copii ? Copiii au nevoie de un mediu colectiv, invata unii de la altii, ei trebuie sa mearga la scoala/gradinita pentru a invata, dar si pentru a fi in colectivitate. Ce spui tu cu aragazul, rufele etc. sunt total de acord, insa astea pot fi invatate acasa in afara orelor de scoala. Este posibil ca sistemul de invatamint sa se modifice in urmatoarele decenii, insa sistemul de acum e bun fiindca ofera tuturor o paleta larga de cunostinte, pe care tu, ca parinte, ar trebui sa le stapinesti foarte bine ca sa le poti preda copilului tau. Si sa ai si timp pentru asta, sau sa ai un profesor sa stea cu copilul tau. Cam asta e ideea, un profesor vine si invata ceva niste copii, el expune din cunostintele sale unui numar mare de copii, acum cit absorb fiecare din aceste cunostinte e alta discutie.
Poate in loc de gradinita si scoala obligatorie , care se pot face si acasa, ar trebui sa avem obligatoriu o institutie numita in genul "institutia nationala de  socializare si formare a legaturilor interpersoane". Care aceasta institutie sa nu aiba  rol de a invata carte ci de a aduce copii impreuna sa socializeze si sa formeze relatii.  Un fel de club insa legal si organizat si civilizat.

View PostBlueKing-69, on 03 septembrie 2018 - 08:14, said:

Asta cam asa e!
Aia trec direct la droguri si in loc de aragaz folosesc kalasnikoave.
Iar cand se rupe filmul se sinucid in masa ( l i t e r a l m e n t e ).
Asa e , la noi nu avem arme la liber insa ia sa facem calculul cati betivi si cutitari sunt in cartierele din Romania si  care e media de incidente gen batai, injunghieri, furturi, scandaluri etc fata de media americana sau europeana. SI sa nu comparam acuma neaparat cu ultima favela din america/europa ca asa pot sa zic si eu ca bucurestiul se rezuma la rahova si ferentari.

Edited by karax, 03 September 2018 - 08:23.


#22
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Eu zic sa se apuce de predat acasa. Asteapta de la noi o confirmare sau ceva? Ca de la noi sigur nu o sa primeasca asa ceva.
Pentru un om de rand, scoala normala e buna. Daca esti cine stie ce casa regala sau cine stie ce mare bogatas al lumii, e buna si scoala acasa.
Altfel, du copilul la scoala normala sau privata mai deosebita, dar undeva unde sa invete ceva. Ca de dat cu aspiratorul, de facut de mancare, de spalat haine, invata singur de nevoie cand pleaca de acasa.

#23
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

View Postalex14dlk, on 02 septembrie 2018 - 22:00, said:

Eu am fost 12 ani la scoala. Si nu consider ca m-au invatat lucruri utile.
Trist!
Acum serios, daca dupa 12 ani nu ati reusit sa ramaneti cu nimic de pe urma frecventarii scolii, aflati ca este strict si absolut problema voastra (ma adresez folosind pluralul tuturor celor care veniti cu  / diseminati ideile astea crete)..

Nu zice nimeni ca trebuie sa iasa genii din scoli, dar sa nu ramai cu o oarece capacitate de analiza / sinteza, sa te exprimi greu / neinteligibil, sa nu fii capabil sa ramai cu ceva dupa o lectura (aveai / ai destul timp plus suficiente oportunitati sa citesti mult si diversificat in vacante si sa iti dezvolti astfel ceva spirit critic), sa fii inapt sa conlucrezi intr-o echipa (dupa ce 12 ani ai facut parte integranta dintr-una)... trist!

Intrebarea se pune si: v-a dat scoala inapoi cu ceva?

Scoala acasa poate fi oarecum o "obtiune", numai ca extrem de putini si-ar permite asa ceva cu adevarat.
Casele regale de ce si-or duce progeniturile la scoli / licee / facultati?

Edited by BlueKing-69, 03 September 2018 - 08:48.


#24
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostBlueKing-69, on 03 septembrie 2018 - 08:48, said:

Casele regale de ce si-or duce progeniturile la scoli / licee / facultati?
Cele mai scumpe colegii sunt prin Elvetia iar clientii provin din familii regale din toata lumea, care si-ar permite oricand "homeschooling" , numai ca, colectivitatea e mai importanta fata de izolarea de acasa din fata calculatorului.

Edited by Octavian_SK, 03 September 2018 - 09:00.


#25
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Exista home schooling dar nu il inveti tu ce vrei pe puradel ci ai o programa de urmarit. Este, de fapt, aceiasi.
Si testele se dau oficiale.

In rest, vii cu exemple din Murica care nu o sa functioneze niciodata in Europa.

Edited by Lex404, 03 September 2018 - 09:17.


#26
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,712
  • Înscris: 21.06.2016
Haha.
Inca unul din lunga lipsa de insi cu probleme serioase de pe forum.
Ma intreb daca asta e o sectiune corecta statistic a societii romanesti, sau inadaptarea sociala si probleme psihice/intectuale te ghideaza spre forumuri.

Dar uite un raspuns serios: cu cit ai probleme mai mare cit e greseala mai mare sa te izolezi de societate facind scoala acasa. Pentru ca ti le amplifici.

View Postalex14dlk, on 02 septembrie 2018 - 22:58, said:

Cultura armelor, nu era o chestie. In videoclip zicea si ca, copilul lui invata acasa. Si mi se pare mult mai civilizat copilul ala decat un pustan de la noi in clasa a-1-a.
In alte tari civilizate iti poti invata copilul acasa si la facultate e admis pe cunostintele pe care le detine, nu pe ce diploma are in buzunar. Cunostinte generale il poti invata si acasa si logica la fel. Orice profesor preda din carti pe care el le-a invatat corect ? Tu cu ce esti mai prejos ca parinte de nu poti sa inveti sa pregatesti o lectie interesanta nu robotica cum e la scoala si copilul sa invete mult mai repede si mult mai placut.

Intr-o scoala sint nu stiu citi profesori cu facultati in domenii diferite.
Acasa ai numai parinitii, care probabil ca sint niste idioti daca accepta asta, asa ca ce poti invata de la ei?dar chiar daca ar avea doctorate nu poat acoperi toate materiile.

#27
dorin_filimon

dorin_filimon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.06.2018
Mie mi se pare o tâmpenie să-ți ții copilul acasă și să nu-l dai la școală. Ok, multe dintre materii sunt total degeaba, dar se învață cu a fi într-un colectiv, cu a interacționa cu fel și fel de oameni. Altfel, atunci când o să dea de real life, o să aibă un șoc.

#28
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postalex14dlk, on 02 septembrie 2018 - 22:00, said:

copii vor fii
Da, clar!

View Postalex14dlk, on 02 septembrie 2018 - 22:00, said:

As invata mai degraba un copil cum sa foloseasca un aragaz in siguranta, sa isi spele hainele, sa se fereasca de oamenii rai, sa aiba respect fata de animale etc.
Asta exclude mersul la scoala? :habarnam:

View Postvrajitoruldinoz, on 03 septembrie 2018 - 09:51, said:

Acasa ai numai parinitii, care probabil ca sint niste idioti daca accepta asta, asa ca ce poti invata de la ei?dar chiar daca ar avea doctorate nu poat acoperi toate materiile.
Ei, acu' nici sa cadem in extrema cealalta. :) Un bun prieten isi educa acasa copiii, din motive de izolare (locuieste la o fosta ferma, in British Columbia). Copiii sunt inscrisi la o scoala ce ofera cursuri la distanta si invata dupa programa scolara. Au manuale, au teme, au teste etc. Parintii le supravegheaza programul de invatat, ii ajuta, le explica. Nu l-am intrebat pana la ce nivel se poate aplica sistemul, nu-s chiar sigur daca ar functiona si la nivel liceal, dar la cel de scoala primara si gimnaziala, cu siguranta da...
Lipsa de socializare e, intr-adevar, un mare minus al homeschooling-ului.

#29
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostKarhu, on 03 septembrie 2018 - 10:28, said:

. Au manuale, au teme, au teste etc
N-au colegi, n-au prieteni de scoala, nu fac sport, n-au profesori reali de care sa se ataseze s-au sa-si creeze modele, nu bat mingea-n curtea scolii, etc

LE Un fost coleg, englezoi de ala plin de ifose ca mai toti de altfel isi tinea fata de 7 ani acasa sa faca home schooling pe motiv ca nevasta-sa era profesoara, asta intmplandu-se undeva intr-o tara din Middle East unde Brtish School-ul e destul de raspanditi dar copii provin din toate colturile planetei

Edited by Octavian_SK, 03 September 2018 - 12:07.


#30
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Poate in alte tari sportul e bun. Pe noi la sport ne punea sa jucam fotbal, eu nu stiam sa joc si ma puneau mereu pe banca. Ce fel de sport era ala? In Romania profesorii degeaba au facultate, profesoara mea de engleza habar nu avea. La matematica ne preda teoreme din carte nici o lectie nu stia. Degeaba ma luati voi la misto, am fost aia 12 ani la scoala si stiu cum e sistemul si cum se formeaza anturaje rele si dubioase.

#31
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostOctavian_SK, on 03 septembrie 2018 - 12:04, said:

N-au colegi, n-au prieteni de scoala, nu fac sport, n-au profesori reali de care sa se ataseze s-au sa-si creeze modele, nu bat mingea-n curtea scolii, etc
Da, am mentionat ca partea de socializare le lipseste.
Mingea insa o bat, au spatiu destul..

#32
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Exista inclusiv o familie de romanicare s-a apucat de calatorit si copii fac scoala la distanta (scoala franceza parca).

Ah, si la partea cu socializarea, copiii au invatat si Farsi de la alti copii, joaca pokemonGo, etc.

Edited by Lex404, 03 September 2018 - 13:00.


#33
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Scoala nu inseamna doar informație seacă .  Inseamna integrare timpurie în societate și acest aspect este mai important chiar decât materiile predate. Exista tot felul de încercări de a ieși din turma .  Mulți încearcă dar puțini reușesc. Turma asigura protecție . Asigura inertie socială și profesională .  Ca sa reușești în viața de unul singur ai nevoie de coaie  mari. Eu nu am cunoscut pe nimeni care sa fi avut.

#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003

View Postalex14dlk, on 02 septembrie 2018 - 22:58, said:

Cultura armelor, nu era o chestie. In videoclip zicea si ca, copilul lui invata acasa. Si mi se pare mult mai civilizat copilul ala decat un pustan de la noi in clasa a-1-a.
In alte tari civilizate iti poti invata copilul acasa si la facultate e admis pe cunostintele pe care le detine, nu pe ce diploma are in buzunar.
La facultate toti dau examen deci asta cu diploma e o lozinca, o ignoram acuma. Sistemul este bun in masura in care acasa are acces la cunostintele din programa si are si cine sa-l invete... parintii in general nu au neaparat calitati didactice.
Mai important este ca daca parintii muncesc nu vad cum ar face home schooling... am putea concluziona pripit ca fanii sistemului ori nu muncesc ori au pe cineva profesor...
Deasemenea de observat in SUA ca sunt destui care folosesc sistemul in mod abuziv, pentru a inocula religia. Vei gasi familii mari (cu multi copii) de baptisti de ex care cand ii vezi si se uita la tine zici ca au sindrom down... toti parca inadaptati dar cica fac home schooling da nu stiu decat religie. Americanii din pacate nu au un sistem asa potent precum e Barnevernetul sa evite aceste abuzuri si e dificil de dovedit ce fac aia (sunt documentare in acest sens)...

Pe scurt sistemul este asa de bun pe cat de buni sunt profesorii (fie parinti fie angajati).

View Postalex14dlk, on 02 septembrie 2018 - 22:58, said:

Cunostinte generale il poti invata si acasa si logica la fel.
Daca are profesor bun acasa... altfel nu are cum sa invete.

Edited by andreic, 03 September 2018 - 13:13.


#35
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postalex14dlk, on 02 septembrie 2018 - 22:58, said:

Informatie falsa ? Pai si cum detinem adevarul ca ceea ce ni se preda la scoala nu este informatie falsa ? Ai scris tu manualele ?
Cu siguranta manualele contin doar informatie falsa, iar ce scrie ValiVanturel, VasileParizer sau JeanPsihopatu' pe Interneti (de acolo de unde tre' parintii sa citeasca si sa isi invete plozii) e adevarul adevarat, pur si curat, nealterat, garantat etc.

#36
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Chiar as vrea sa vad un parinte care se trezeste la 6 sa plece la munca, vine la 17, gateste, face curat si are rabdare cu un copil de 7 ani sa-l invete alfabetul si socotelile.


Matematica nu se rezuma doar la calcule, te invata sa ai o gandire logica si sistematica.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate