Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Scoala acasa vs scoala cu profesori.

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#1
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Voi cum ati creste copilul acasa sau la scoala ? Eu am fost 12 ani la scoala. Si nu consider ca m-au invatat lucruri utile.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QEFkHr9MkXg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si ma gandeam, chiar daca nu esti un parinte destept. Poti sa iei informatia de pe net si sa o prezinti copilului, nu trebuie sa fii un munte de cultura.
Imi place ca acel om si-a invatat copii sa foloseasca o arma sa ramana in siguranta.
La scoala nu se invata aceste lucruri, + copii vor fii influentati de ceilalti.
Eu as miza mai repede pe scoala acasa lasand copilul ce vrea sa invete azi sau maine si sa ii invat lucruri elementare si care sa ii ajute in viata nu cum sa faca teoreme ale lui pitagora.
As invata mai degraba un copil cum sa foloseasca un aragaz in siguranta, sa isi spele hainele, sa se fereasca de oamenii rai, sa aiba respect fata de animale etc.

#2
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
Ai copil/copii ? Copiii au nevoie de un mediu colectiv, invata unii de la altii, ei trebuie sa mearga la scoala/gradinita pentru a invata, dar si pentru a fi in colectivitate. Ce spui tu cu aragazul, rufele etc. sunt total de acord, insa astea pot fi invatate acasa in afara orelor de scoala. Este posibil ca sistemul de invatamint sa se modifice in urmatoarele decenii, insa sistemul de acum e bun fiindca ofera tuturor o paleta larga de cunostinte, pe care tu, ca parinte, ar trebui sa le stapinesti foarte bine ca sa le poti preda copilului tau. Si sa ai si timp pentru asta, sau sa ai un profesor sa stea cu copilul tau. Cam asta e ideea, un profesor vine si invata ceva niste copii, el expune din cunostintele sale unui numar mare de copii, acum cit absorb fiecare din aceste cunostinte e alta discutie.

#3
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
shoot em mothafucka

#4
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postalex14dlk, on 02 septembrie 2018 - 22:00, said:

Eu am fost 12 ani la scoala. Si nu consider ca m-au invatat lucruri utile.
Dezvolta ideea; ce anume crezi ca nu te-au invatat la scoala?

#5
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

Si nu consider ca m-au invatat lucruri utile.
Se vede.

Eu am avut "suficienți" copii (și de fapt am, dar au ajuns la vârsta la care să le spui copil e o mică dramă :) ) încât să ajung la concluzia că este o corelație puternică între componenta socială (care bineînțeles se formează în bună parte la școală) și cea de echilibru interior și armonie personală.

Quote

Si ma gandeam, chiar daca nu esti un parinte destept. Poti sa iei informatia de pe net
Școala nu are nimic de-a face exclusiv cu informația, ci cu un întreg set de abilități de dezvoltare individuală și colectivă care sunt stimulate în mod integrat și holistic. Profesorii buni fac diferența, dar cel puțin în România la noi e cam dezastru în acest domeniu.

Edited by britneysbitch, 02 September 2018 - 22:23.


#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Prin Vaslui se face la fel, dar in lipsa de automate, ne descurcam cu toporul si furca.

#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Primii 12 sunt incalzirea . Urmatorii 6 fac diferenta. Continua sa mergi la scoala . Posted Image

#8
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postalex14dlk, on 02 septembrie 2018 - 22:00, said:

Si ma gandeam, chiar daca nu esti un parinte destept. Poti sa iei informatia de pe net si sa o prezinti copilului, nu trebuie sa fii un munte de cultura.
Posted Image Posted Image Posted Image
Aia era! Orice dobitoc cu acces la informatie, mai ales la informatie falsa, la informatie despre care nu stie nimic sau doar la informatia care ii convine, devine un super-destept!

N'am mai ras de mult timp asa de bine... Mai ai ceva glume in program?

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
Cultura armelor nu prea are legatura cu homeschooling-ul in sine, oricuine isi poate invata copilul orice indiferent de sistem.

View Postalex14dlk, on 02 septembrie 2018 - 22:00, said:

As invata mai degraba un copil cum sa foloseasca un aragaz in siguranta, sa isi spele hainele, sa se fereasca de oamenii rai, sa aiba respect fata de animale etc.
Si cu ce ajuta asta in campul muncii ? Oricine invata asta acasa.. e logic, scoala are insa alt scop, acela a dobandi cunostinte generale, de a forma gandirea logica samd...

Edited by andreic, 02 September 2018 - 22:45.


#10
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

View Postdexterash, on 02 septembrie 2018 - 22:33, said:

Posted Image Posted Image Posted Image
Aia era! Orice dobitoc cu acces la informatie, mai ales la informatie falsa, la informatie despre care nu stie nimic sau doar la informatia care ii convine, devine un super-destept!

N'am mai ras de mult timp asa de bine... Mai ai ceva glume in program?
Informatie falsa ? Pai si cum detinem adevarul ca ceea ce ni se preda la scoala nu este informatie falsa ? Ai scris tu manualele ?

View Postionut76, on 02 septembrie 2018 - 22:12, said:

Ai copil/copii ? Copiii au nevoie de un mediu colectiv, invata unii de la altii, ei trebuie sa mearga la scoala/gradinita pentru a invata, dar si pentru a fi in colectivitate. Ce spui tu cu aragazul, rufele etc. sunt total de acord, insa astea pot fi invatate acasa in afara orelor de scoala. Este posibil ca sistemul de invatamint sa se modifice in urmatoarele decenii, insa sistemul de acum e bun fiindca ofera tuturor o paleta larga de cunostinte, pe care tu, ca parinte, ar trebui sa le stapinesti foarte bine ca sa le poti preda copilului tau. Si sa ai si timp pentru asta, sau sa ai un profesor sa stea cu copilul tau. Cam asta e ideea, un profesor vine si invata ceva niste copii, el expune din cunostintele sale unui numar mare de copii, acum cit absorb fiecare din aceste cunostinte e alta discutie.
Nu au nevoie de un mediu colectiv. Noi am  invatat unii de la altii. Sa fumam sa bem. Noi nu avem sisteme ca in alte tarii sa protejeze copilul in scoala. La noi in Romania elevii fumeaza in curtea scolii si nimeni nu le zice nimic. In alte tari civilizate nu se intampla asa ceva.

View PostOctavian_SK, on 02 septembrie 2018 - 22:16, said:

Dezvolta ideea; ce anume crezi ca nu te-au invatat la scoala?
Nimic important, la scoala nu iti dau alegeri ce vrei sa faci, ce vrei sa inveti. Nimic care sa ma ajute intr-un viitor loc de munca, a trebuit sa invat de la parinti. si scoala in mod normal te pregateste pentru un loc de munca sau nu asa zice proverbul "n-ai carte n-ai parte". E degeaba. Am invatat totul mai mult de la parinti. Pot sa zic ca m-am dus degeaba la scoala. Profesoara mea de engleza stia engleza asa de bine ca puteam sa iau un om de pe strada si sa ma invete aceleasi chestii. Profesorul meu de matematica citea teoremele dintr-un caiet. Deci iti imaginezi ce buna e scoala la noi. Sau cum e noua generatie de profesori. Poate in afara e altcumva, dar in Romania e jalnic.

View Postandreic, on 02 septembrie 2018 - 22:44, said:

Cultura armelor nu prea are legatura cu homeschooling-ul in sine, oricuine isi poate invata copilul orice indiferent de sistem.

Si cu ce ajuta asta in campul muncii ? Oricine invata asta acasa.. e logic, scoala are insa alt scop, acela a dobandi cunostinte generale, de a forma gandirea logica samd...
Cultura armelor, nu era o chestie. In videoclip zicea si ca, copilul lui invata acasa. Si mi se pare mult mai civilizat copilul ala decat un pustan de la noi in clasa a-1-a.
In alte tari civilizate iti poti invata copilul acasa si la facultate e admis pe cunostintele pe care le detine, nu pe ce diploma are in buzunar. Cunostinte generale il poti invata si acasa si logica la fel. Orice profesor preda din carti pe care el le-a invatat corect ? Tu cu ce esti mai prejos ca parinte de nu poti sa inveti sa pregatesti o lectie interesanta nu robotica cum e la scoala si copilul sa invete mult mai repede si mult mai placut.

Edited by alex14dlk, 02 September 2018 - 23:01.


#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View PostJurasikMan, on 02 septembrie 2018 - 22:25, said:

Primii 12 sunt incalzirea . Urmatorii 6 fac diferenta. Continua sa mergi la scoala . Posted Image
pardon, primii 12 absolviti

#12
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postalex14dlk, on 02 septembrie 2018 - 22:00, said:

Eu am fost 12 ani la scoala. Si nu consider ca m-au invatat lucruri utile.

Macar stii sa scrii si sa citesti , in rest , ce " ajungi " in viata tine de caracter si vointa , unii si-au educat aceste calitati , altii ... considera ca scoala e inutila !

#13
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

View Postalex14dlk, on 02 septembrie 2018 - 22:00, said:

Voi cum ati creste copilul acasa sau la scoala ? Eu am fost 12 ani la scoala. Si nu consider ca m-au invatat lucruri utile.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QEFkHr9MkXg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si ma gandeam, chiar daca nu esti un parinte destept. Poti sa iei informatia de pe net si sa o prezinti copilului, nu trebuie sa fii un munte de cultura.
Imi place ca acel om si-a invatat copii sa foloseasca o arma sa ramana in siguranta.
La scoala nu se invata aceste lucruri, + copii vor fii influentati de ceilalti.
Eu as miza mai repede pe scoala acasa lasand copilul ce vrea sa invete azi sau maine si sa ii invat lucruri elementare si care sa ii ajute in viata nu cum sa faca teoreme ale lui pitagora.
As invata mai degraba un copil cum sa foloseasca un aragaz in siguranta, sa isi spele hainele, sa se fereasca de oamenii rai, sa aiba respect fata de animale etc.
Si cum il inveti sa se fereasca de oamenii rai daca nu il lasi in societate? Scoala e utila, chiar daca nu toate materiile le folosesti in viata, dar inveti cum sa te comporti in contact cu altii.

#14
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014
Poti sa-l scolesti acasa, dar tot va trai intr-o societate care isi are propriile reguli, asa ca pana la urma tot se va adapta la prostime. Altfel nu se va integra. Scoala romaneasca produce analfabeti functionali --- dar de astia te lovesti in viata, trebuie sa stii sa vorbesti si pe limba lor.

#15
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

View PostBaxon, on 02 septembrie 2018 - 23:33, said:

Macar stii sa scrii si sa citesti , in rest , ce " ajungi " in viata tine de caracter si vointa , unii si-au educat aceste calitati , altii ... considera ca scoala e inutila !
Am ajuns foarte bine, si tot consider ca scoala e inutila, nu m-a ajutat cu nimic. Nimic, dar nimic. In Romania scoala nu e o obtiune.

View Postfqx, on 02 septembrie 2018 - 23:37, said:

Si cum il inveti sa se fereasca de oamenii rai daca nu il lasi in societate? Scoala e utila, chiar daca nu toate materiile le folosesti in viata, dar inveti cum sa te comporti in contact cu altii.
Eu cred ca nu ai citit bine, cine nu il lasa in societate ? Doar scoala este societatea ? Parcuri, prieteni cu copii, il lasi sa se joace pe calculator cu alti copii de varsta lui. Il poti integra in societate si nefiind la scoala.

#16
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Postalex14dlk, on 02 septembrie 2018 - 22:00, said:

Voi cum ati creste copilul acasa sau la scoala ? Eu am fost 12 ani la scoala. Si nu consider ca m-au invatat lucruri utile.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QEFkHr9MkXg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si ma gandeam, chiar daca nu esti un parinte destept. Poti sa iei informatia de pe net si sa o prezinti copilului, nu trebuie sa fii un munte de cultura.
Imi place ca acel om si-a invatat copii sa foloseasca o arma sa ramana in siguranta.
La scoala nu se invata aceste lucruri, + copii vor fii influentati de ceilalti.
Eu as miza mai repede pe scoala acasa lasand copilul ce vrea sa invete azi sau maine si sa ii invat lucruri elementare si care sa ii ajute in viata nu cum sa faca teoreme ale lui pitagora.
As invata mai degraba un copil cum sa foloseasca un aragaz in siguranta, sa isi spele hainele, sa se fereasca de oamenii rai, sa aiba respect fata de animale etc.

Sa il inveti si limba romana (pe tine te cam bate, mai bine trage cu pusca in "i"-urile alea). Ar fi pacat sa maresti numarul analfabetilor din tara asta

#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postalex14dlk, on 02 septembrie 2018 - 22:00, said:

Voi cum ati creste copilul acasa sau la scoala ? Eu am fost 12 ani la scoala. Si nu consider ca m-au invatat lucruri utile.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QEFkHr9MkXg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si ma gandeam, chiar daca nu esti un parinte destept. Poti sa iei informatia de pe net si sa o prezinti copilului, nu trebuie sa fii un munte de cultura.
Imi place ca acel om si-a invatat copii sa foloseasca o arma sa ramana in siguranta.
La scoala nu se invata aceste lucruri, + copii vor fii influentati de ceilalti.
Eu as miza mai repede pe scoala acasa lasand copilul ce vrea sa invete azi sau maine si sa ii invat lucruri elementare si care sa ii ajute in viata nu cum sa faca teoreme ale lui pitagora.
As invata mai degraba un copil cum sa foloseasca un aragaz in siguranta, sa isi spele hainele, sa se fereasca de oamenii rai, sa aiba respect fata de animale etc.
Dupa cum postezi, nici eu nu cred.

#18
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postalex14dlk, on 03 septembrie 2018 - 00:57, said:

In Romania scoala nu e o obtiune.
Ce nu-i scoala in Romania? Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate