Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Cel mai bun broker pt actiuni americane?

- - - - -
  • Please log in to reply
1033 replies to this topic

#811
vwvwvw

vwvwvw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 07.02.2010
Interactive Brokers tocmai ce au renuntat la comisionul lunar de 10$, asta ii face cea mai buna optiune acum din aproape toate punctele de vedere.
https://www.interact...dex.php?f=38234

Dear Client,
While many of our clients actively trade or maintain substantial equity in their account, we have decided to eliminate our monthly inactivity fee so there are no impediments to maintaining an account with IBKR. Effective July 1, 2021, you will no longer be charged USD 10 for not maintaining a minimum balance or transaction activity for account U********. This change will be reflected in your August 2021 account statement. Our decision to remove inactivity fees aligns us with industry standards and reflects our ongoing commitment to provide clients with low-cost trading solutions.


#812
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020
De interes pt cei cu conturi / care asteapta la Trading 212: https://community.tr...has-begun/49304

#813
lazio44

lazio44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 19.01.2011
Introducere:
Urmaream la Digi "Bani in Miscare" si prezentatorul explica un caz in care randamentul obtinut din imobiliare, pe termen lung poate fi batut de investitii, relativ "safe" in ETF-uri.
Cu ocazia asta, mi-am adus aminte ca am in contul BT niste dolari (nu foarte multi - cateva mii) si niste euro (la fel) care zac de vreo 10 ani in banca, fara sa produca nimic.
Greseala mea e ca am fost comod, luat cu altele si nu i-am pus la treaba pana acum.

La subiect:
Am inceput de vreo jumatate de luna sa studiez problema ETF-uri, a trading-ului in general. Deci nu am experienta, nici macar nu stapanesc bine toti termenii. Insa stiu ca invat foarte repede.
Am citit tot topicul acesta, plus partial altele de aici, si rog niste sfaturi de alegere broker, raportat la situatia mea.

Tinand cont, ca de la inceputul topicului situatia a evoluat (in materie de comisioane/conversii) in cazul tuturor brokerilor, socoteala de la inceputul topicului nu mai bate cu cea de acum.

Ce am retinut eu:

1) Interative Brokers:
- am inteles ca e pentru profesionisti/high rolleri - ceea ce nu este cazul meu (cel putin nu anul asta)
- interfata greoaie
- profesionisti/siguranta activelor
- pana la urma, "greii" ajung pe IB (portofoliu diversificat)

2) Interative Brokers: prin TradeStation
- inteleg ca pica din cauza Brexitului / noi comisioane pe Tradestation

3) Trading 212
- user friendly
- foarte bun pentru pufarini din astia ca mine care testeaza apele
- comisioane mici la inceputul topicului
- au introdus noi comisioane intre timp
- bun pentru short trade
- discutii cu privire la seriozitatea brokerului
- au blocat conturile noi

4) XTB
- au mai redus din comisioane
- permit cont cu 2/3 monede distincte (IBAN-uri diferite)
- impozitare de 30% a dividentelor pentru US, fara posibiltare de acord de impozitare
- nu permite fractiuni de stocks

5) Revolut
- nu ma prinde / nici macar nu am cont / card

6) Etoro
- nu stiu prea multe de ei

Situatia mea:
Doresc sa "investesc", pentru inceput cca 6000 USD + 2000 EUR, (mai mult USD, care zac aiurea in cont BT, fara sa produca nimic), urmand sa completez pe parcurs, daca ma prinde treaba. (daca invat intre timp)
Pentru inceput 90% in ETF-uri - long term și 10% pe actiuni individuale (medium-short) daca ma duce capul. Fara Forex, CFD-uri, coins, etc.
Depuneri dorite: direct din cont BT: (fara card) transfer IBAN USD / transfer IBAN EUR. Nu am portofele electronice. Acum nu stiu daca BT accepta transfer direct catre brokeri online / citisem pe topic probleme de genul asta (parca cu carduri) la alte banci: nu am retinut foarte bine.

ETF-uri dorite: diversificate, inclusiv US (de asta am postat aici), preferabil cu acumulare (daca prin asta evit duble impuneri / declaratii / impozitari dividente cu 10/30%)
Stocks: doar pentru testare abilitati de a obtine randamente mai bune decat prin ETF-uri. (sume mici)

As dori:
- Comisioane adaptate la disponibilitatea mea initiala.
- Platforma cat mai user friendly, pana ma acomodez.

Prin topic era cineva care propunea si optiunea cu 2 brokeri: IB / XTB pentru ETF long term si Trading212 pentru short term.

Multumesc anticipat pentru sfaturi.

Edited by lazio44, 19 August 2021 - 15:26.


#814
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017
Eu folosesc XTB. Comisionul e 0 pentru rulaj lunar sub 100k USD (exceptie CFD-uri, pentru care e 8$)

Experienta pe customer support foarte ok (peste asteptari, sa fiu sincer). Platforma mi se pare ca ofera necesarul de baza. Stocul de actiuni pe US e generos, n-ai chiar tot, in special de pe NASDAQ, acolo par sa fie mai deficitari. Am ratat niste oportunitati din cauza asta. Le pot adauga la cerere, dar ar fi fost prea tarziu. Nici IPO-uri nu acopera, la scurt timp dupa listare apar in platforma.

Ar mai fi si eToro pe langa ce ai tu acolo...e un concept usor diferit, merg pe ceva gen social trading si au o chestie prin care poti copia diversi traderi. N-am incercat, dar ideea in sine e interesanta.

#815
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
Un sumar bun.
Cam aceeași strategie o adopt și eu. Termen lung fãrã bãtãi de cap = etf cu acumulare.
Eu am mers pe XTB pentru ca au comisioane zero momentan, iar la tot ce am vrut eu ca etf au varianta cu acumulare în euro, pe care ii transfer fãrã bãtãi de cap via Revolut.

La etf cu acumulare nu te intereseazã acordul ala cu US.

Ce nu înțeleg eu e de ce nu oferã xtb și acces la bvb.

#816
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
Vad ca s-au redeschis de ceva timp inregistrarile pe T212 si m-am gandit ca nu e o idee rea sa imi fac un cont la ei, dar nu imi dau seama in ce valuta e mai bine sa fac contul avand in vedere ca ulterior nu poate fi schimbata, in EUR sau RON? Ma gandesc din perspectiva comisioanelor pentru a duce si intoarce bani catre T212.

Ma gandesc ca daca il fac in RON nu prea voi gasii banci care sa iti permita sa faci transfer international in RON(nu stiu, zic doar), dar daca il voi face in EUR as putea folosi Revolut, dar aici nu mai stiu ce comisioane sunt la transferuri.

Ce sfaturi imi puteti da?

#817
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
https://www.revolut....l/standard-fees

#818
mytzulyka

mytzulyka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 13.01.2008

View Postomg99, on 11 octombrie 2021 - 16:22, said:

Vad ca s-au redeschis de ceva timp inregistrarile pe T212 si m-am gandit ca nu e o idee rea sa imi fac un cont la ei, dar nu imi dau seama in ce valuta e mai bine sa fac contul avand in vedere ca ulterior nu poate fi schimbata, in EUR sau RON? Ma gandesc din perspectiva comisioanelor pentru a duce si intoarce bani catre T212.

Ma gandesc ca daca il fac in RON nu prea voi gasii banci care sa iti permita sa faci transfer international in RON(nu stiu, zic doar), dar daca il voi face in EUR as putea folosi Revolut, dar aici nu mai stiu ce comisioane sunt la transferuri.

Ce sfaturi imi puteti da?

Am facut eu transfer in lei din Revolut in T212. Nu au luat nimic comision, nici speze swift. Totusi, e mai usor in euro cred din contul de la banca. Costa 3-4-5 lei un transfer SEPA in zilele astea..

#819
aitooh

aitooh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 23.10.2005

View Postomg99, on 11 octombrie 2021 - 16:22, said:

Vad ca s-au redeschis de ceva timp inregistrarile pe T212 si m-am gandit ca nu e o idee rea sa imi fac un cont la ei, dar nu imi dau seama in ce valuta e mai bine sa fac contul avand in vedere ca ulterior nu poate fi schimbata, in EUR sau RON? Ma gandesc din perspectiva comisioanelor pentru a duce si intoarce bani catre T212.

Ma gandesc ca daca il fac in RON nu prea voi gasii banci care sa iti permita sa faci transfer international in RON(nu stiu, zic doar), dar daca il voi face in EUR as putea folosi Revolut, dar aici nu mai stiu ce comisioane sunt la transferuri.

Banca Transilvania te lasa sa faci transfer international in RON. Eu fac transfer BT - T212 din UK si comisionul e 10 lei/transfer. Si prin Revolut ma lasa sa trimit international RON, dar comisionul e 25 lei.
Daca vrei sa iei ETF-uri si alte instrumente direct in EUR, e convenabil sa iti faci cont in EUR. Daca vrei sa iei mai mult instrumente in USD, atunci e acelasi lucru daca trimiti EUR sau RON, pentru ca oricum vei face schimb valutar la ei pe platforma, cu comisionul lor de 0.15%.

#820
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
Din Revolut poti trimite si USD; eu de ex am trimis la XTB de vreo 2 ori si nu mi s-a perceput comision.

#821
Dinutzel

Dinutzel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 23.04.2009

 omg99, on 11 octombrie 2021 - 16:22, said:

Vad ca s-au redeschis de ceva timp inregistrarile pe T212 si m-am gandit ca nu e o idee rea sa imi fac un cont la ei, dar nu imi dau seama in ce valuta e mai bine sa fac contul avand in vedere ca ulterior nu poate fi schimbata, in EUR sau RON? Ma gandesc din perspectiva comisioanelor pentru a duce si intoarce bani catre T212.

Ma gandesc ca daca il fac in RON nu prea voi gasii banci care sa iti permita sa faci transfer international in RON(nu stiu, zic doar), dar daca il voi face in EUR as putea folosi Revolut, dar aici nu mai stiu ce comisioane sunt la transferuri.

Ce sfaturi imi puteti da?

Te sfătuiesc să alegi moneda contului în funcție de unde vrei să învesteti. Dacă te axezi în principal pe actiuni din SUA, atunci dolarul este clar valuta contului. Dacă vrei sa investesti pe bursele europene atunci EURO. Te sfatuiesc să tranferi banii din Revolut (la început prin card, apoi prin transfer în cont pentru a evita comisionul) dacă ai lei si trebuie să schimbi în USD sau EURO. Dacă ai valută în banca din România poți să faci transferul direct în contul T212.


 Hybr1d, on 11 octombrie 2021 - 21:21, said:

Din Revolut poti trimite si USD; eu de ex am trimis la XTB de vreo 2 ori si nu mi s-a perceput comision.

Eu am transferat 2150 de USD din Revolut pe T212 (cont IBAN de Barclays - UK) și mi-au luat 3,56 $ comison, iar la 1230 USD am platit 3,51$.


Edited by Dinutzel, 21 October 2021 - 08:52.


#822
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
M-au suparat putin astia de la T212.

Imi expira cardul la sfarsitul lunii, dar cardul nou mi-a venit de saptamana trecuta. Am facut o mica depunere de pe el, ca alta metoda nu ai sa adaugi card. Insa nu apare si la withdraw.

Am vorbit pe chat si au zis ca noul card o sa apara la withdraw abia dupa ce expira cel vechi. Mai sa fie!

#823
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

View PostMizu, on 22 noiembrie 2021 - 21:19, said:

M-au suparat putin astia de la T212.

Imi expira cardul la sfarsitul lunii, dar cardul nou mi-a venit de saptamana trecuta. Am facut o mica depunere de pe el, ca alta metoda nu ai sa adaugi card. Insa nu apare si la withdraw.

Am vorbit pe chat si au zis ca noul card o sa apara la withdraw abia dupa ce expira cel vechi. Mai sa fie!

Cam urat. Dar totusi, dat fiind ca, cardurile sunt legate de un cont specific, cred ca daca faci withdraw pe orice card, tot in cont iti ajung banii.

#824
vwvwvw

vwvwvw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 07.02.2010
Tastyworks a folosit cineva? Ce ati recomanda pt comision minim la depunere/retragere? Eu detin un cont USD la Unicredit pe care as putea sa il folosesc.

Nu accepta Revolut si Transferwise, ci doar CurrencyFair unde comisionul din ce-am citit ar fi 20$ la depunere si 25$ la retragere:
https://tastyworks.f...les/43000435321
tastyworks does not charge any fees for incoming wires. However, CurrencyFair's intermediary bank charges $20 to forward funds to your tastyworks account.

https://tastyworks.f...ional-accounts-
Outgoing Domestic Wire Fee (when using CurrencyFair): $25
Outgoing Foreign Wire Fee: $45

#825
vwvwvw

vwvwvw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 07.02.2010
^ am aflat raspunsul, Wise e cea mai ieftina metoda prin transfer ACH direct debit. Depozit RON in Wise, convert USD, transfer gratuit catre Tastyworks.

Am testat si merge, singurul fee este cel de conversie RON/USD in Wise si anume 0.45%. In rest e totul gratuit, si deposit si withdraw.

E invechita informatia la ei pe site ca nu accepta TransferWise, asta era in trecut pana sa introduca Wise conturi USD cu numele tau si posibilitate ACH direct debit.

#826
cipocip

cipocip

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.02.2019
Imi poate confirma va rog cine a folosit Tastyworks daca retin corect la sursa impozitul de 10% pe dividende sau daca trebuie sa le trimit formularul W8BEN? De asemenea, am remarcat ca te loghezi in cont cu o singura parola, adica nu cu 2FA. Nu e riscant?

Edited by cipocip, 10 January 2022 - 04:29.


#827
vwvwvw

vwvwvw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 07.02.2010

View Postcipocip, on 10 ianuarie 2022 - 04:28, said:

Imi poate confirma va rog cine a folosit Tastyworks daca retin corect la sursa impozitul de 10% pe dividende sau daca trebuie sa le trimit formularul W8BEN? De asemenea, am remarcat ca te loghezi in cont cu o singura parola, adica nu cu 2FA. Nu e riscant?
Formularul W8BEN e submis automat la momentul crearii contului, intrebasem eu la suport si au raspuns asa: "I can confirm that our clearing firm has you set to 10% w/h."

Referitor parola, la My profile-Security poti seta 2FA fie prin SMS sau aplicatia Authenticator. Dar setarile astea apar doar pe web, nu si in aplicatia mobila.

Edited by vwvwvw, 10 January 2022 - 10:24.


#828
cipocip

cipocip

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.02.2019
vwvwvw, multumesc de raspunsuri. Din cate vad, logarea e fara 2FA la ei, desi am activat. Deci 2FA e doar daca faci withdrawal sau schimbi parola sau emailul. In rest, datele personale si tradingul in sine nu au protectie 2FA, ceea ce e de neinteles. In fine, am facut si eu un bank wire transfer. Tie cate zile lucratoare ti-a luat cu wise sa iti vezi fondurile in cont?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate