Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Istoria procesoarelor Cyrix

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Cyrix nici macar n-a mai avut timp sa scoata ceva pentru ca si-au incetat activitatea ca firma prin 1998. Era vremea jocurilor micute (comparativ cu zilele noastre) gen doom 2, half life 1 si toate chestiile alea Au fost cumparati de altii practic, pe wiki cica au fuzionat cu National Semiconductor. Un fel de fuziune prin disparitie. Amd le-au achizitionat alte chestii tot de la wiki zicere. Adevarul e acesta. Cred ca National Semiconductor a mai continuat sa produca vreo doi-trei ani in baza probabil a unui acord cu ei habar n-am, ultimele procesoare Cyrix M2 bazate pe designul 6x86MX si erau bune pentru acel pret. Erau de vanzare masiv in 1999-2000. Tin minte ca in 2000 am avut Amd Duron la 800 care era varianta de buget a celor de la Amd, iar un prieten si-a luat un Cyrix M2 233 parca, eu jucam Diablo2 perfect cu Duronul meu, el avea probleme devenind nejucabil cand se inghesuiau prea multi carcalaci pe ecran. Dar era la juma de pret fata de Duron si mai vechi cu doi ani practic. Eu am fost cu el sa-si ia tot sistemul,  asa ca stiu despre ce vorbesc, chiar daca n-am avut Cyrix. A folosit sistemul ala bine mersi, a dat vreo 500 de dolari, era de buget, cu taieturi la memorie, hdd, placa video, comparativ cu ce era pe acele timpuri "mediu" sa zicem.
Ultimul lor procesor, acest M2 a fost chiar bun. Iar Cyrix MediaGX nici macar n-am vazut la noi pe vremea aia, asta fiind o gaselnita de-a lor, un CPU revolutionar atunci pentru sistemele very low budget ce integra solutia audio si grafica. Au avut ceva comenzi, parea promitator...dar au decedat.



#20
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,568
  • Înscris: 25.04.2007

 pacopaco1967, on 01 septembrie 2018 - 19:04, said:

Eu chiar nu inteleg cum si-au dat seama ca sunt puturoase din moment ce se fereau de ele.
Zi frate adevarul, ca erau niste lichele care ridicau in slavi procesoarele intel si le criticau  pe cele ale concurentei. Chiar si azi apar tot felul de trolleri  care chipurile isi fac sistem performant dar vor numai cu procesor intel. Pai in acest moment raportul pret performanta pe primul loc e AMD. Era o perioada cand pe piata Europeana nu patrundeau procesoarele VIA Nano , erau si acestea superioare multor procesoare Celeron  la acelasi pret .
Pe vremea aia existau niste reviste, Chip (asta mai e si acum), PcGaming, XtremPc, PCmagazine (poate am mai gresit cand le-am scris numele, imi cer scuze, scriu din amintiri), care faceau teste si publicau rezultatele. Nu poti spune ca toate aceste reviste, unele cu redactia mama in occident, erau corupte de catre Intel sau AMD.
Via a fost o mare porcarie, vindea mult la nivel global ca cipurile lor erau foarte ieftine dar erau catastrofale ca functionare, blocau des sistemele. Nu vorbesc de procesoarele lor ca m-am ferit de ele dupa ce m-am fript cu placi de baza cu cipset Via si am aflat ca multi pateau asta. Sau placile interfata fireware care... mai bine sa nu-mi amintesc cat de proaste erau. De asta o fi si disparut. Iar tu faci comparatie intre Via Nano si "unele" Celeron? De ce nu cu Pentium?

Edited by Cousteau, 02 September 2018 - 08:55.


#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 rosix, on 02 septembrie 2018 - 05:40, said:

Imi amintesc ca, la vremea respectiva, "Intel inside" era considerat cea mai buna varianta, daca iti permiteai sa cumperi. Cyrix insa nu era cu nimic mai prejos in ce  rula tot poporul pe un PC la acea vreme.
Terminati cu propaganda asta... este culmea Posted Image la proace de 100-120MHz, Cyrix nu putea rula mp3 128k stereo fara lag si intreruperi... (codate cu Fraunhofer si playate cu Winamp, nu mai zic, codarea unui CD in MP3 dura cate 3-5 ore) Intel o putea face daca era Intel Pentium 100 mhz cu fsb de 50mhz si faceai buffer de 30 sec, AMD 100MHZ putea daca faceai buffer de cel putin 30-40 sec (mergea intr-adevar putin mai bine decat intel pe integer si logic, desastru pe floating point ca si in zilele noastre unde Intel are supermatia la matematica) iar daca era AMD 486 DX la 120 mergea real time cu vreo 95-96% cpu load, daca nu te apucai sa mai deschizi o fereastra ceva...
Cyrix ce facea ? Nimic din astea...

Edited by andreic, 02 September 2018 - 08:56.


#22
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,568
  • Înscris: 25.04.2007
Mai e un aspect la care trebuie sa va ganditi: cine cumpara un sistem cu CPU mai ieftin, sau si-l alcatuia acasa, sigur nu avea o placa de baza de calitate, in general se mergea pe cele cu cipset Via caci cele cu Intel erau scumpe. Am spus mai sus ca aceasta firma dadea rasol la calitate, poate nici nu-si batea capul cu drivere soft bune. In plus si componentele de pe aceste placi, ba chiar si traseele de pe circuitul imprimat nu erau de calitate respectiv elaborate bine, de aici si blocaje, lag, performante scazute. Ca sa nu mai zic si de memorii mai ieftine si deci mai lenese ori cu probleme.
Nu sunt fanboy Intel sau AMD, dar am avut PC inca dinainte de revolutie si nu ma refer la HC84 pe care mi l-am construit in 1985, urmate de Cip, cu 128 KB ram, ci de un XT 186 facut tot de mine piesa cu piesa si apoi prin 1990 am asamblat primul meu AT 286. De atunci am avut zeci de configuratii, bineinteles ca initial cu CPU Intel 386, urmat de I 486, apoi am trecut pe AMD 5x86 care aveau raport performanta-pret mai bun decat primele Pentium. Am revenit pe Intel odata cu aparitia Pentium 2, cand AMD a ramas un pic in urma, dar nu asta era motivul principal ci faptul ca multi producatori de soft nu-si bateau prea mult capul cu AMD. Nu stiu acum daca AMD iar a trecut in frunte, eu sunt foarte multumit in prezent de Intel I7-7700K, Insa ii doresc lui AMD viata lunga deoarece e buna o concurenta. Nu mi-ar placea sa ramana o singura firma producatoare.

p.s. Oricum sustin financiar si AMD prin placile video achizitionate, exclusiv GPU AMD de care n-am fost dezamagit niciodata, e drept ca am avut GPU-uri de varf.

Edited by Cousteau, 02 September 2018 - 09:34.


#23
CrocodiluMereuVesel

CrocodiluMereuVesel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 23.07.2018
Cele mai vandute placi de baza din perioada  96-2002 , au fost placi de baza pe socket A cu chipset VIA Apollo KT 133 (cel mai stabil chipset creat vreodata).
Cei de la MSI vindeau pe banda aceste placi, AMD + Via kt 133 = Success.

Edited by CrocodiluMereuVesel, 02 September 2018 - 09:29.


#24
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Păi nici nu prea mai erau alte chipseturi pt. AMD, a lor 750 şi 760 erau scumpe şi rare.

#25
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Aici confirm si eu, motherboard-urile cu Via erau ca-tas-tro-fale ! Daca aveai norocul sa n-ai probleme cu tot felul de drivere, ceea ce eu n-am auzit, erau cu cel putin 20% performanta globala sub competitori cu staif.

#26
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,674
  • Înscris: 03.10.2014
In a doua jumatate a anilor '90 AMD-ul si Cyrix-ul scoteau rahaturi pe banda cu evaluate cu  P rating  (amd-ul a scos totusi primele athloane pe slot A, care au fost chiar bune ).
Cel putin pe parte de FPU intel matura pe jos cu ei... si cum inca accelerarea 3d nu exista sau era la inceput performantele respectivelor procesoare erau jalnice  mai ales in jocuri.
Eu neavand accelerator 3d nu am reusit sa joc quake-ele cum trebuie pana nu am avut un celereon300A.

Edited by elef, 02 September 2018 - 12:46.


#27
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Xlander, on 02 septembrie 2018 - 12:40, said:

Aici confirm si eu, motherboard-urile cu Via erau ca-tas-tro-fale ! Daca aveai norocul sa n-ai probleme cu tot felul de drivere, ceea ce eu n-am auzit, erau cu cel putin 20% performanta globala sub competitori cu staif.
Da cate placi de baza cu cipset VIA ai avut si nu ai fost multumit ? Eu am avut doua si functionau ireprosabil , producator Asus . Poate ca erau de la producatori ce au implementat defectuos  , si drivere slabe.

#28
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Aici nu te contrazic total. :peacefingers:
Depinde de producator, am avut 3 care mi-au scos peri albi, era o firma taiwaneza pe vremea aia Acorp, aia a fost chiar un jeg. Si doua bune, fara probleme majore, una de la Asus si una Dfi. Dfi-ul a fost foarte foarte buna, stabila, si la performanta statea bine. Acum, ajungem vrem nu vrem la aceeasi chestie, cat dai atata face.

Edited by Xlander, 02 September 2018 - 17:49.


#29
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 27.03.2010
Am avut Cyrix MII (PR-300 sau ceva de genul asta).  Ca performanta era sub AMD care la randul lui era semnificativ sub Intel, dar statea foarte bine la power management.

#30
CrocodiluMereuVesel

CrocodiluMereuVesel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 23.07.2018
AMD la aceea vreme erau peste Intel.(Mai mereu au fost), apoi a urmat o perioada in care Intel a fost peste AMD, acum iarasi AMD este peste Intel. De fapt Ryzen i-am cam zapacit de tot pe cei de la Intel facand greseli peste tot la toate capitolele : de la marketing pana la proiectare.

#31
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 CrocodiluMereuVesel, on 02 septembrie 2018 - 21:37, said:

AMD la aceea vreme erau peste Intel.(Mai mereu au fost), apoi a urmat o perioada in care Intel a fost peste AMD, acum iarasi AMD este peste Intel. De fapt Ryzen i-am cam zapacit de tot pe cei de la Intel facand greseli peste tot la toate capitolele : de la marketing pana la proiectare.
Care vreme, aia cand erau Cyrix M2 pe piata, anii 98-2000 ? Cred ca glumesti. Chestia cu AMD-ul pe vremea aia era cu acea bulibaseala de producatori pentru AMD, care erau multi, da multi nu gluma.. Instabilitate, pentru ceva cu adevarat special tot trebuia sa scoti banul. Plus performanta inferioara per ansamblu.
Placile de baza cu chipset Intel erau sfinte, stiai ca n-ai dureri de cap cu ele, mergeai la sigur plus performanta. Ce a urmat dupa acea perioada a fost altceva, maturizarea unor firme de motherboard-uri gen Asus, Abit, Msi, Gigabyte, Dfi etc.
Chiar daca am folosit preponderent AMD pe vremea aia, din motive pecuniare, am pus mana si pe alte sisteme cu Intel si mereu le-am invidiat stabitatea si performanta. Erau superioare atunci, costau ce-i drept.

#32
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Aici e o problema, ptr ca unii vad ca isi amintesc perioade diferite. A avut si AMD o scurta perioada de glorie cu al sau 686. Doar ca l-au scos cam prea tarziu, la doar cateva luni Intel schimba socketul si veneau cu P2. Insa pe versiunile vechi de placi au mers foarte bine.
Cineva zicea mai sus de chipuri AMD - alea s-au scos la ani de zile dupa ce Cyrix a iesit de pe piata.

Pe vremea Cyrix aveai Intel, VIA si daca isi mai aduce aminte careva - ALI. Si cam asta era ordinea si la performanta.

#33
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Mai era şi SIS, pt. cei strâmtoraţi rău.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate