Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandare prize și intrerupatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Chiar si daca e iesita un pic tot nu-i problema, se mai ia la pila, clema metalica sa nu iasa afara.

@Sonic
Fa un necesar de aparataj.
Rame, module, masti si vezi pe unde iesi ca bani si cat te poti intinde cu ei.

Eu am luat comtec care sunt copiate dupa gewiss dar mult mai ieftine. Ca forma si culoare sunt la fel asa ca am zis ca ce se strica schimb cu gewiss.

p.s. cand pui variator in fiecare camera o sa vezi diferenta.

Edited by arg, 03 September 2018 - 01:20.


#20
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
În cazul ăsta, placa aia de faianță sau ce-o fi (mie mi se păruse că e rigips la început) e prea groasă pentru lungimea șuruburilor de prindere ai suportului. Sunt 100% sigur de asta, întrucât am întâlnit în practică câteva situații similare. Șuruburile originale nu au filet metric și n-am găsit în niciun magazin unele similare, dar mai lungi, însă le-am înlocuit cu succes cu „negrese” pentru gipscarton.
Eu rămân, însă la părerea expusă într-un mesaj anterior, aceea că doza din fotografie nu este bine înglobată în materialul de umplutură.

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
in bca le-am fixat cu spuma poliuretanica.

#22
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Am montat personal cam 200 de astfel de doze si aparatajul aferent in 4 imobile si pot da (cred) niste sfaturi pertinente.

Vad ca nu a mentionat nimeni, dar trebuie stiut ca in afara de doza, ansamblu rama + aparataj modular + masca trebuie sa fie din aceeasi gama si de la acelasi producator, altfel nu se potrivesc. Sunt prea putine cazurile de compatibilitate cand merge montat aparataj in rama de la alt producator, in general se intampla acolo unde un no mane copie pe altul la indigo, vezi cazul Comtec - Gewiss.

Revenind la doze si la Gewiss, in acea poza e o astfel de doza de 4 module e una dintre cele mai populare dar si cele mai proaste alegeri de pe piata. Cred ca de fapt e un fals produs de Comtec, are un material casant, acele cleme cu filet au obiceiul sa iasa din doza daca sunt putin fortate, filetul e de multe ori stricat si nu e astupat cu silicon ca sa previna intrarea molozului in el si de aici incep problemele la montajul ramei. Recomand ca doze de tencuiala pe cele de la Bticino si Vimar cu care am lucrat si sunt mult peste.

Cum a zis si multa lume inaintea mea, in doza nu trebuie sa fie praf de la tencuiala pentru ca in final va ajunge in aparataj si va face viata grea in special la intrerupatoare. Se rezolva in cateva minute problema cu un aspirator si un cutit mai bont/surubelnita. In caz ca se strica filetul merge si o carpeala cu un TN de rigips, dar atentie la insurubare sa nu crapi rama ca are gaura de cap de surub mai mica. Am avut si eu nevoie de suruburi mai lungi pt a ajunge la o doza montata mai adanc dupa ce s-a pus gresie pe langa ea si am gasit pe filet exact.

Mai recomand ca dupa stabilirea lungimii firelor electrice ce ies din doza ( eu le las de cca 15 cm), ca acestea sa fie cositorite in cazul in cazul celui MYYF (litat). Stiu ca e munca de chinez batran pe care nici un constructor nu o va face de bunavoie, dar e de preferat in locul papucilor electrici. Nu recomand lucru cu FY (cablu plin) e o aventura sa bagi intr-o doza de 7 module toate acele cabluri.

Ca si marci de aparataj, cele mai proaste (penale e cuvantul potrivit) sunt cele facute de Comtec copie Gewiss, nu merita montate nici la cotet. O treapta mai sus ar fi cele rebranduite si copiate mai bine care le gasim la noi in magazine de bricolaj gen Leroy si Dedeman. Urmeaza cele de la Schneider gama Unica, care sa zicem ca sunt decente ca si calitate, apoi Gewiss original.
Calitate peste medie gasim la Vimar si Bticino, am lucrat la aparataj cu Vimar gama Plana si pot spune ca e o alegere optima cu preturi decente. De vreo 2 ani Vimar Plana se gaseste si la Leroy M, dar cu ambalaj schimbat, calitate ceva mai slaba dar si preturi mai mici. la Vimar in intrerupatoare se pot monta beculete de diverse culori dar nu prea se pupa cu becurile economice care vor cam palpai continuu pt ca "are intoarcere"

#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
tot la leroy gaseti si vimar neve care e mult mai ieftina decat plana

#24
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
danutlupu
În mare parte sunt de acord cu comentariul tău, mai puțin partea cu doza din fotografie. Să știi că nu e „făcătură”, ci e chiar originală Gewiss. Și eu am lucrat mult cu gama asta și le cunosc foarte bine.
Și încă ceva: nu există conductor MYYF. Cel multifilar e codificat MYf sau H07V-K.

#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
astea de la gewiss sunt faine pentru ca sunt mari inauntru si poti inghesui/manevra usor cablul in ele

in ceea ce priveste clemele.... dorel le vine de hac si celor mai antiprost.

Edited by arg, 03 September 2018 - 21:13.


#26
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
flomelomanul
Mi-au trecut prin mana mai multe "Gewiss" din astea, unele erau mai deschise la culoare, aveau material mai bun, mai elastic, clemele nu sareau si filetul era bun, altele........din contra. E diferenta prea mare intre ele, deci una e un fals, sau o fi pentru Europa cu viteza a doua, curentul paralel Posted Image Dupa ce a trebuit sa scot cateva din tencuiala si sa sap din nou pt alta ca s-au crapat / le-au sarit clemele sau li s-a stricat filetul, m-am lecuit de ele, nu merita chinul pt 2-3 lei economie. Legat de codificari, cred ca se intelege ca am zis ca cablu multifilar.
Si cu Bticino e fain de lucrat si sunt spatioase, mai nasol cu doza de 7 module la faianta ca are o forma mai neregulata si trebuie bibilta ca altfel rama nu acopera golul.


Attached File  1016872.jpg   70.7K   20 downloadsAttached File  410440000.bticino-doza-aparat-tencuiala-6m-matix-bticino-506l-506l.jpg   16.62K   23 downloads

#27
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
danutlupu

Poate ca tu ai avut ghinionul sa nimeresti marfa proasta.
Eu n-am avut niciodata vreo problema cu calitatea dozelor rosii marca Gewiss. Singurele probleme, pe care le-am si mentionat deja anterior, au fost cele legate de montajul in situatii asemanatoare celei din fotografia de la inceput, cand a trebuit "sa ma descurc" fiindca doza era montata prea adanc si n-am gasit suruburi cu filetul potrivit mai lungi. Culmea este ca montasem dozele cu 1 cm in afara cotei peretelui, tocmai pentru ca stiam ca urmeaza o placare cu faianta, dar a venit in urma mea proprietarul apartamentului (care era si "faiantar de serviciu") si a facut o incarcare "de neam prost" cu 2 cm de adeziv+grosimea placii, dupa care m-a chemat sa-i montez aparatajulPosted Image

#28
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Cu doze modulare am inceput sa lucrez de prin 2009 la propria casa, a urmat biroul, apartamentul sorei si al meu in 2014 si de atunci am terminat (sper) cu molozurile si renovarile mari, deci e posibil sa se mai fi schimbat cate ceva. Oricum cand pun mana pe una imi dau seama daca e ok si de preferat sa aibe filetul protejat cu silicon. In bucatarie deasupra blatului de lucru am placat cu granit si adezivul aferent, deci nici o sansa sa ajunga suruburile vechi, dar cum am zis am gasit suruburi lungi compatibile in magazine de bricolaj.

Attached File  40694704_2156018754614891_8752866628800086016_n.jpg   85.59K   107 downloads Attached File  40659332_1924379287864829_8238781467493138432_n.jpg   75.18K   93 downloads

In completare pt initiatorul topicului, la doza din poza de 4 module probabil e un circuit de prize si un intrerupator simplu. Ca si aparataj ar merge o priza schuko ce ocupa 2 module, una italiana (1 modul) si un intrerupator de 1 modul. Mai exista varianta cu o priza schuko si un intrerupator de 2 module dar pierzi loc de o priza care iti poate fi utila. Se pot face si alte combinatii in doza cu retea de telefon, internet, tv sau intrerupator cu variator.

Attached File  40684027_316685962212204_5945044137135833088_n.jpg   52.16K   72 downloads
Attached File  40684616_1492987510802910_3466891742995808256_n.jpg   32.17K   54 downloads

Attached File  40772902_2138364733152269_6304249303120478208_n.jpg   33.09K   55 downloads
Attached File  40840137_250813472432149_3664140482591588352_n.jpg   24.78K   56 downloadsAttached File  40898143_2191750677780151_5817260712526872576_n.jpg   28.28K   57 downloads

#29
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View Postdanutlupu, on 04 septembrie 2018 - 10:36, said:

...nici o sansa sa ajunga suruburile vechi, dar cum am zis am gasit suruburi lungi compatibile in magazine de bricolaj.
Esti norocos!Posted Image

#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
am si eu cateva care stau cu negrese.
cea mai semechera e una care sta in beton fara doza prinsa cu negrese in dibluri de plastic.

#31
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
Eu am lucrat cu modulo si gewiss
am fost foarte multumit de ambele
gewiss sunt mai scumpe si mai bine finisate, plastic mai de calitate
dar la ambele se pot strange suruburile fara sa cedeze precum alte porcarii din comert.
Se pot face nenumarate combinatii: priza cu impamantare, priza model italian subtire, priza tv, priza date, sau priza si intrerupator ... etc...

Attached Files



#32
CarpLove

CarpLove

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 06.09.2012
Off topic: de ce nu sunt buni papucii pini? Sunt curios cati clienti sunt gata să plătească pentru atâtea fire de cositorite.😁😁

#33
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Daca n-ai un cleste de sertizat bun, poate ca poti pretinde asta. Dupa ce il ai, ai pune tuburi de capat si la snurul de la pantaloni.

#34
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Daca mai ai treaba in doza ulterior, dupa cateva strangeri in surubul de la aparataj, firele din papuci se cam rup indiferent de clestele sau modelul de papuci folosit, eu folosesc clestele doar la dezizolat si taiat fire. Dupa ce am lucrat in doze, am mai gasit cabluri de cupru oxidate, daca nu le cositoream si puneam papuci, era mai problematic cu contactul. Oricat de comod ar fi lucru cu cleme rapide si papuci, cositorirea asigura cel mai bun contact electric si mecanic si impiedica oxidarea. Doar clientii care ar sti diferenta ar plati pt cositorire, la mine eu sunt clientul si nu lucrez pentru altii.

#35
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
La fel si eu, si nu am cositorit pentru mine, nici nu as face-o. Pune mana pe un cleste dedicat pentru sertizat pini si atat. Nu papuci, nu combinat. Strange asa de bine incat mai degraba oxideaza firul in camasa de izolatie decat in pin.
Despre cleme rapide, la fel. In mediu normal sunt la fel de rezistente ca si cablul in sine, iar in mediu dificil se pot umple cu pasta sau inchide in cutie cu gel. Dar daca ai problema asta, nu ai apreciat corect nivelul de expunere la umiditate al instalatiei. Sunt curios cum rezolvi problema la aparataj, cand va aparea si acolo coroziunea datorita aceluiasi mediu.

Ambele solutii sunt testate si ras-testate si duc in practica curenti mai mari decat ce-i scris pe ele cu cel putin 100% fara probleme de contact.

In secundar, in lumea civilizata nu sunt acceptate fire cositorite sub terminale mecanice pentru ca au cam aceleasi probleme pe care le are conductorul de aluminiu. Inclusiv producatorii de electrocasnice de putere pun pini si nu cositor pe capetele firelor atunci cand nu furnizeaza stecher, desi cositorul ar fi de minim 10 ori mai ieftin in productie, si semnificativ mai rapid.

#36
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postsebulbus, on 05 septembrie 2018 - 11:38, said:

....Pune mana pe un cleste dedicat pentru sertizat pini si atat. Nu papuci, nu combinat....
m-am jucat si eu cu unul, e super fain si rapid.
daca ai mult de lucru isi face banii rapid.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate