Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

Recomandare prize și intrerupatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
Sonic3R

Sonic3R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 02.02.2011
Salut

Ce prize modulare îmi recomandați și ce intrerupatoare in cazul in care am doza (sau se zice duza?) portocalie băgată in perete?

Attached File  42938BC3-70FC-4DA8-92D6-0CAFEFA140F8.jpeg   350.86K   250 downloads

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Doza , bine ai zis din prima . Pune Scheneider prize modulare ingropate .

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu sunt fan Gewiss.

Edited by pasilla, 31 August 2018 - 17:17.


#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,291
  • Înscris: 13.01.2011
Gewiss, Schneider, etc.
Ce iti place.

Siemens :naughty:

#5
Sonic3R

Sonic3R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 02.02.2011
Un link ceva cu prize compatibile? Ca sunt multe modele dar nu știu care-s compatibile

#6
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
"Cate bordeie, atatea obiceie".
Panasonic. Am montat prize, ingropate, simple. Impecabile din punctul meu de vedere. Stecherul este prins ferm, se simte la mana cum este prin de clemele de contact.

#7
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Doza aia din poză este Gewiss (așadar DOZĂ, nu „DUZĂ”).
În acest tip de doză se poate monta aparataj modular de la Gewiss, Legrand ,BTicino. Nu știu de Schneider, de la ei am lucrat doar cu modularele din gama Unica Top, care se montează în doze clasice.
Bineînțeles că fiecare tip de aparataj are propriile sale suporturi și rame decorative, care nu sunt inter-schimbabile.

#8
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Schneider, gama Unica.
Calitate pret o alegere buna.
Le gasesti la Hornbach mai ieftine.

Iti trebuie doua prize Shuko, o rama de patru module si un suport de patru  module. Din cate vad in poza doza e pentru patru module.  Posibil sa fie de trei module, atunci iei rama si suport pentru trei module o priza shuko si o priza simpla.

https://www.dedeman....-alba/p/1002143

https://www.dedeman....-alba/p/1002170

https://www.hornbach...205/produs.html
https://www.dedeman....odule/p/1002152

cam astea iti trebuie, cu siguranta le gasesti pe toate la acelasi magazin

#9
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Sonic3R, on 31 august 2018 - 16:57, said:

Salut

Ce prize modulare îmi recomandați și ce intrerupatoare in cazul in care am doza (sau se zice duza?) portocalie băgată in perete?

Doza portocalie e doză de aparat montată neglijent. Poți băga în ea ce aparataj dorești dar mai întâi curăță molozul ăla care nu ar fi trebuit să existe..

#10
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 DaculScoril0, on 01 septembrie 2018 - 01:20, said:

Doza portocalie e doză de aparat montată neglijent.
Ideea este că omul voia să știe ce aparataj poate monta în doză. Acum, dacă începem să studiem lucrarea propriu-zisă, „neglijent” este un termen blând pentru porcăria  ce este acolo. Din câte pot să-mi dau seama, în spatele peretelui ăluia din gipscarton nu există umplutură cu tencuială, mortar sau adeziv (în cazul în care placa de gipscarton ar fi lipită direct pe peretele suport). Asta înseamnă că sunt șanse extrem de mari ca, în momentul în care se va dori extragerea unui ștecăr din priză, să se dizloce întreg ansamblul, cu doză cu tot. Este clar o lucrare făcută de un „electro-nemernic” policalificat, care „știe să facă de toate” și care a citit și el „pe net” despre aparataj modular.

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,291
  • Înscris: 13.01.2011
Ei, acum, se descurca omul, baga adeziv pe linga, la greu :lol:
Ori scoate doza, ii #ute in perete un diblu, baga prin fundul dozei un șurupel" cu șaiba, si apoi baga adeziv pe linga, nu mai are moarte.

#12
Sonic3R

Sonic3R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 02.02.2011
Sunteti pe langa subiect ...

Edited by Sonic3R, 02 September 2018 - 16:31.


#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,291
  • Înscris: 13.01.2011
Raspunsurile la obiect/ subiect, au fost date. :)

#14
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 Sonic3R, on 02 septembrie 2018 - 16:31, said:

Sunteti pe langa subiect ...
Iar domnia-ta ești obraznic. După ce că ne-am rupt puțin din timpul nostru ca să-ți dăm sfaturi și încercăm să-ți explicăm ce probleme are lucrarea respectivă, asta e tot ce ai de spus?
În cazul ăsta, descurcă-te singur, electrozugravule!Posted Image

#15
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,952
  • Înscris: 03.12.2005

 flomelomanul, on 01 septembrie 2018 - 19:41, said:

câte pot să-mi dau seama, în spatele peretelui ăluia din gipscarton nu există umplutură cu tencuială, mortar sau adeziv (în cazul în care placa de gipscarton ar fi lipită direct pe peretele suport).

Eu vad o doza pentru zidarie de 4 module in spatele unei placi de faianta. Da, pare ingropata insuficient, dar nu justifica in mod deosebit calificativele. Nu e nici cea mai prost montata nici cea mai murdara doza pe care am vazut-o in urma unui dorel.

Chiar m-as arunca sa spun ca dupa ce va strange rama pana aduce umarul dozei in contact cu placa de faianta nici macar nu se va mai misca din loc doza.

#16
Sonic3R

Sonic3R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 02.02.2011

 flomelomanul, on 02 septembrie 2018 - 16:49, said:

Iar domnia-ta ești obraznic. După ce că ne-am rupt puțin din timpul nostru ca să-ți dăm sfaturi și încercăm să-ți explicăm ce probleme are lucrarea respectivă, asta e tot ce ai de spus?
În cazul ăsta, descurcă-te singur, electrozugravule!Posted Image
Nu am vrut sa supăr pe careva, m-a interesat în special ce întrerupătoare și prize se potrivește la acea doza...știu ca doza aia e murdara...s-a schimbat toată instalația electrica apoi au început tencuiala pentru ca s-au tras fire prin podea și prin perete (fire băgate într-un tub special, nu știu cum le spune)...și de aici putina murdărie...

Nu sunt eu cel care repara sau tencuiește ... eu sunt cel care plătește "meseriașii" și vreau sa fie ca la carte (mai ales partea electrica unde chiar trebuie făcut cum trebuie), de aceea am întrebat aici pentru ca sa îmi confirm anumite bănuieli.

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Asigura-te ca acea doza este prinsa bine in perete, ca este in acelasi plan cu suprafata peretelui si ca nu sunt pline de moloz suprafetele exterioare si suportii de prindere ai ramei.
In urma celor care tenciuesc, sau a electricienilor, trebuie sa ramana totul curat.

Edited by pasilla, 02 September 2018 - 20:05.


#18
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,952
  • Înscris: 03.12.2005
N-are absolut nimic daca doza e mai adanc in perete. Rama are suruburi mai lungi cu care se prinde in alea doua urechi de tabla din poza si se va lipi de perete la strangere. Inestetic e cand doza e iesita din planul peretelui pentru ca nu ti se va lipi priza de perete.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate