Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Prâslea cel voinic și merele de aur (proiect pentru livadă)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006
Am incercat in paint un desen la scara
Plantati la 3m unul de altul, respectiv 9 mp alocati pentru fiecare pom fructifer, ar trebui sa incapa 34 pomi, iar harta lor sa arate asa :
Attached File  schita.png   18.99K   36 downloads

#20
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Acum deseneaza si umbra pe care o va face paduricea dimineata, la pranz si spre seara

#21
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Daca plantezi via in dreapta la livada, soare cam putin trebuie sa ai in vedere acest aspect cand pomii devin maturi.

#22
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postsubway_guru, on 09 septembrie 2018 - 18:06, said:

Acum deseneaza si umbra pe care o va face paduricea dimineata, la pranz si spre seara

Pentru o inaltime de 2-2.5 m a unui copac, vara, dimineata si seara ma pot asptepta , calculat aprox. la 3-4 m umbra in sensul desenat
La pranz, datorita orientarii, terenul agricol nu va fi afectat, nici via, sau macar foarte putin, umbra staturii unui om de 1.80m nu depaseste 70-75 cm.
Am precizat orientarea terenului in prima postare, pun desenul anterior si cu orientarea
Attached File  u3.png   27.61K   17 downloads

View Postcalinus68, on 09 septembrie 2018 - 20:08, said:

Daca plantezi via in dreapta la livada, soare cam putin trebuie sa ai in vedere acest aspect cand pomii devin maturi.

Via va beneficia din plin de soare dupa ora 10 pana seara
Vara !
Primavara si toamna ...toata dupa-amiaza !

Edited by LORELYAN, 10 September 2018 - 19:45.


#23
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Pomii fructiferi plantati la 3 x 3 m sunt destul de apropiati. Daca vor interveni si pomi fructiferi vigurosi cum ar fi caisi sau ciresi, atunci ar fi foarte greu sa nu acapareze acei pomi suprafete mult mai mari. In plus, chiar daca sunt taiati sever nu prea rezolvi nimic, deci vor trebui plantati pomi pitici din anumite soiuri sau care sa nu aiba vigoarea prea mare.
Insa nu prea inteleg ce sa caute salcamul, dudul si nucul la distanta de doar 3 m fata de ceilalti pomi fructiferi. Astia se fac de-a dreptul imensi si nu pot fi tinuti in frau prin taieri, decat daca vor avea doar rol decorativ.
Cred ca ai putea sa te intinzi cu pomii fructiferi pe tot spatiul verde, ca si asa doar iarba si atat nu prea ajuta mare lucru.
Oricum, intre pomi tot vei avea iarba, iar in jurul lor pe o raza de maxim 2 m se sapa pamantul si se poate acoperi cu resturile vegetale de la cositul ierbii din jur.

Edited by Vincentiu_1981, 10 September 2018 - 21:06.


#24
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Eu am incercat sa fac o mini livada in fata casei aici...invat pentru cand voi avea posibilitatea sa o extind la juma de hectar...

Am ales 4 tipuri de pomi: mere,pere,cirese si prun.
Toate soiurile sunt alese bazat pe tipul de polenizare,ca sa am maxim de flori / fructe si sa fie sanatosi.

In poze,sunt in primul an de trait in acele containere de plastic,fiecare cu 80 litri de pamant.
Am avantajul ca ii put muta in jur iar la iarna ii pot inconjura cu o plasa anti_inghet.

Am avut fructe , cirese,mere si prune din primul anisor.

Eu cred ca daca poti sa iti faci ceva mobil la care sa schimbi in functie de anotimp sau vreme sau dupa cum o duce in gradina,va fi mai bine !?

Multa bafta.

Attached File  20180626_120522.jpg   534.91K   44 downloads

#25
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Ala intr-o rana e artar japonez? De ce-l chinui in <degetar>???

#26
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
@guru
Nu inteleg aluzia,scuze.
Eu vorbeam de pomii in containere...gradina din stanga este "work in progress" ...nimeni si nimic nu este chinuit...totul si toti sunt in balanta...yin si yang :)

Am incercat sa recreez o livada in miniature dupa spatial pe care il am.
Invat cum se lucreaza si se comporta un pom ca mai apoi sa ma extend la una mare.

Pentru toti ce iubesc pomii,multa bafta.

#27
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View PostEmeraldCountryHouse, on 22 septembrie 2018 - 14:53, said:

@guru
Nu inteleg aluzia,scuze...
Cred că se referea la asta:

Attached File  20180626_120522.jpg   538.77K   42 downloads

Adică-i prea mic ghivechiul pentru ditamai pomișorul.
În rest, faină tare oaza aia de verdeață, place la ochi Posted Image

#28
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Eu cred ca e vorba de celalalt, in vasul tronconic. Dupa aspect pare artar. Si intr-adevar pare chinuit, ca si cum ar fi cautat lumina la umbra altuia mai mare.

#29
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Era vorba de cel indicat de scaiba iar aluzia la artarii japonezi se referea la bonsaii in ghivece minuscule comparativ cu planta...atat si nimic mai mult, ba chiar arata super. Daca-mi este permis chiar as dori amanunte foarte importante, cum irigi vara si cum vei proceda la iarna

#30
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Salut,

Acel copacel aratat in sageata este un Gingko Biloba...l-am cumparat zilele acelea si nu am apucat sa il asezam intr-un loc mai mare.
Nu prea a crescut pentru ca l-a cam ars soarele din vara asta.

Acea planta decorative moarta din giveciul patrat a fost o orchidee din spatele casei.
Cand am lucrat in spate,am smuls-o si am pus-o in ghiveci...se apre ca nu i-a placut miscare,prea sensibilia poate
O tinem acolo sperand s aisi revina dar sper ca va fi un amintire de cum nu se face gradinaritul.

Pomii sunt cumparati in martie si plantati in aceesi luna.
Am pus pamant cu gainat de pui ca sa ajute NPK factor.
Apoi,am plantat capsuni in fiecare ghiveci si o planta de rosie.

Toate au crescut frumos si verde...am fost satisfacut sa le vad ca se prind si cresc vegetativ,,,
Le dau din cand in cand minerale si gainat organic de pui,amnadoue certified organic de autoritatea locala de la noi.
Le udam can vedem ca rosiile sau capsunii cer...dar minim o data pe saptamana un "full bath" pana cand curge apa dedesubt.

Noi iarna aici nu avem temperaturi sub inghet,dar le-am pus un fel de o folie de aluminiu pentru calorifere, de jur imprejurul ghiveciului si apoi umplut cu pamant bun cu alge marine.
Sub ghiveci sunt roti si nu este in contact direct cu solul rece.
Ma gandeam la iarna sa ii acoper pe cei mai mici cu o folie gaurita da plastic sa ii protejez de bruma,voi vedea cum evolueaza vrenea ca nu vreau sa le dau semnalul fals ca a venit primavara in mijlocul iernii !

Nu este nimic special...trebuie doar "love and care" si sa le dai apa regulat,minerale si sa tii NPK sub control.
La anumite plante / pomi le place soarele mai mult sau mai putin,apa si soarele,pamantul trebuie cel putin la doi ani schimbat si reimprospatat.
Le-am taiat zilele astea varfurile ca sa ii tin vegetattiv pe coroana si nu pe inaltime.
Curatat apropae zilnic de paianjeni si alte insecte,daca trec in fiecare zi pe acolo,o palcere sa ii cauiti si sa ii mangai la coroana,ca doar,treba sa te apleci sa culegi rossile si capsunii ! :)

Poze,mai jos.
Multa bafta !

#31
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Asa a inceput o binecuvantata si plina de resultate aventura:

Attached File  InceputulAventurii_March2018.jpg   302.73K   38 downloads


Am mutat un liliac mare si gros si radacini adanci din spatele casei cand an facut renovari si mi-a parut bine ca a supravietuit.
Acuma va trebui sa ii tai din ramuri si sa iil adapostesc intr-un ghiveci mai mare.

Attached File  LiliacSurvicedMove_Sept2018.jpg   408.36K   37 downloads


Copaceii mei,mandri de ei :

Attached File  Apple#1_Sept2018.jpg   379.36K   28 downloads - Attached File  Cherry#2Apple_Sepr2018.jpg   368.19K   22 downloads - Attached File  Cherry_Sept2018.jpg   376.61K   22 downloads - Attached File  Pear#2_Sept2018.jpg   416.9K   22 downloads - Attached File  Pear1_Sept2018.jpg   346.42K   22 downloads - Attached File  PrunBardaj_Sept2018.jpg   401.64K   26 downloads


Acea orchidee de care tot ati intrebat,aici:
nu a supravietutit:

Attached File  DeadOrchidee_Sept2018.jpg   448.79K   25 downloads


Acel copacel este un Gingko Biloba...

Attached File  GinkoBiloba_Sept2018.jpg   291.13K   27 downloads


O poza mai veche din timpul lucrarilor din spate gradinii.
Am mutat anul trecut cu greu si frica patru pomi care multam lui Dumnezeu au reusit sa traiasca dupa mutare si in anul asta, ne-au dat cirese,mere si pere dar nu prune.

Attached File  OazaVerdeDinSpate_Sumemr2018.jpg   1.05MB   32 downloads

Si dovada si rasplata dupa munca si ingrijire:

Attached File  CeBunatateAici_Sept2018.jpg   436.76K   28 downloads - Attached File  MutumescPrunule_Sept2018.jpg   559.36K   30 downloads


Va doresc sa aveti parte de aceeasi multumire visuala si interioara mai multa decat mine...
Bafta !

Attached Files


Edited by EmeraldCountryHouse, 24 September 2018 - 13:10.


#32
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Daca nu ai temperaturi arctice, nu-i problema.
Ghivecele pune-le pe pamant, pamantul tine de cald, aerul batut de vant nu.
Arunca folia metalica, are efect contrar. Pune de jur-imprejurul ghiveciului folie de plastic din aia cu bule, e cea mai buna izolatie termica.
Bafta!

Edited by subway_guru, 24 September 2018 - 20:47.


#33
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012

View PostEmeraldCountryHouse, on 24 septembrie 2018 - 12:40, said:

Acel copacel aratat in sageata este un Gingko Biloba...l-am cumparat zilele acelea si nu am apucat sa il asezam intr-un loc mai mare.
Nu prea a crescut pentru ca l-a cam ars soarele din vara asta.
Si de la mine o ramura de Ginko...
Posted Image

Attached Files



#34
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
@guru

Si de la mine doua minunatii de Artari Japonezi de care sutn foarte fericit ca s-au prins si le place solul de la mine din gradina… o binecuvantare pentru toti ce pot vedea frumusetea ...

@ lorelyan

ai mai facut progrese cu planul tau sau am reusit nefast sa iti compromit topicul !? :(

Attached Files



#35
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostEmeraldCountryHouse, on 07 octombrie 2018 - 11:29, said:

....
@ lorelyan

ai mai facut progrese cu planul tau sau am reusit nefast sa iti compromit topicul !? Posted Image

....astept .....sa cada frunzele !

#36
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Nu sunt sigur dar am inteles ca sunt perioade mai bune sau mai rele cand poti planta pomi.
De asemenea,anumiti pomi le merge mai bine plantati in toamna decat in primavara.

Sunt opinii pro si contra,depeidne de pamant,radacina,temperatura.
Bafta

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate