Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Prâslea cel voinic și merele de aur (proiect pentru livadă)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006
Am incercat un titlu potrivit pentru initiativa mea ....
urmatoarea schita "
Attached File  ans3.png   23.74K   129 downloads

N-am terminat organizarea, am prezentat ideea, cu spatiul hasurat albastru VREAU merele de aur cum spun povestile !
Stiu ca nu este chiar usor, in spatiul hasurat cu albastru doresc o mica livada !
Cerinta minima, sa pot ...."manca" din gradina mea, macar un fruct in functie de perioada din an !

Amintesc, cires de mai, cires de vara, visin, dud, gutui, piersic, cais, mar varatic, mar tomnatic, par varatic, par tomnatic, prun varatic, prun tomnatic,
zarzar, nuc, salcam, afine, coacaze, zmeura, mure, macese, soc... !

Pretentie mare, recunosc, in fapt, alea-s merele de aur ale unui Praslea intr-ale tot ceea ce inseamna agricultura !

Edited by LORELYAN, 30 August 2018 - 17:50.


#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Pai si care sunt dimensiunile livezii?
Ca din ce vad eu, mai mult de 2-3 pomi, ai sa zicem maxim 8-10, in functie de soi, nu incap acolo! pe spatiile inguste pui zmeura/mure, pomi nu poti.
Pune cote exacte pentru fiecare albastreala!
Si nu prea merge gratarul langa livada.

#3
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006
Am precizat, n-am terminat organizarea, am prezentat ideea, doresc sugestii pentru livada !
Poate nu este cazul, accept, si mergem mai departe !
Am fost incantat de a imaginea unui om care se satura de problemele de zi cu zi, iese din casa si da intr-o livada !
Rasare soarele din stanga, putem face gratar in dreapta, avem iarba sub copaci...care ce fel de copaci trebuie sa plantez ?

#4
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Eu am doi meri in gradina si zac merele pe jos si putrezesc. Invit vecinii sa ia mere cu galetile si tot nu se termina. Am dus cuiva 2 saci de mere sa-si faca tuica . Doar cu 2 meri si deja sunt satul. Eu zic sa pui diversi. Visini 3, pruni 3 (pentru tuica), 4 caisi , ciresi 2, meri 2, gutui 3, piersici sau nectarini 3,  iar pe langa gard smochini .  Posted Image

Edited by pacopaco1967, 30 August 2018 - 19:23.


#5
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 LORELYAN, on 30 august 2018 - 17:50, said:



N-am terminat organizarea, am prezentat ideea, cu spatiul hasurat albastru VREAU merele de aur cum spun povestile !
Stiu ca nu este chiar usor, in spatiul hasurat cu albastru doresc o mica livada !
Cerinta minima, sa pot ...."manca" din gradina mea, macar un fruct in functie de perioada din an !

Amintesc, cires de mai, cires de vara, visin, dud, gutui, piersic, cais, mar varatic, mar tomnatic, par varatic, par tomnatic, prun varatic, prun tomnatic,
zarzar, nuc, salcam, afine, coacaze, zmeura, mure, macese, soc... !

Pretentie mare, recunosc, in fapt, alea-s merele de aur ale unui Praslea intr-ale tot ceea ce inseamna agricultura !

     Planteaza pomii si revii pentru sfaturi pe Softpedia in 2-3 ani.

#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006

 pacopaco1967, on 30 august 2018 - 19:16, said:

Eu am doi meri in gradina si zac merele pe jos si putrezesc. Invit vecinii sa ia mere cu galetile si tot nu se termina. Am dus cuiva 2 saci de mere sa-si faca tuica . Doar cu 2 meri si deja sunt satul. Eu zic sa pui diversi. Visini 3, pruni 3 (pentru tuica), 4 caisi , ciresi 2, meri 2, gutui 3, piersici sau nectarini 3,  iar pe langa gard smochini .  Posted Image
Pe 20 mp?
Poate daca pune pomi in ghiveci si ii plimba de la soare la umbra!

#7
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 viceroy56, on 30 august 2018 - 19:43, said:

Pe 20 mp?
Poate daca pune pomi in ghiveci si ii plimba de la soare la umbra!
Sunt pomi "miniatura" daca vrea initiatorul. Eu vad ca are suprafata decenta pentru ce isi doreste si i-am propus. Suprafata pentru un mar e de 10 mp. La cires daca e soi care creste enorm are nevoie de 20-25 mp .
Prefer mai multe feluri de pomi fructiferi, se coc pe rand, de la ciresi pana la gutui. Eu am toate cele enumerate. initiatorul in functie de suprafata ce doreste sa o aloce va pune un numar mai redus sau nu de arbusti.

#8
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
In situatia de diversitate dorita pe o suprafata mica apare si problema tratamentelor specifice ce trebuiesc aplicate.
Si se intampla ca ce trebuie la meri nu face bine la ciresi si dauneaza major la caisi! Nu mai vorbesc de piersici.
Sau viceversa.
Da, sunt si tratamente generice, dar ajuta doar la subconstient si la alungarea insectelor in general. Bolile se trateaza specific si particular.

Dupa cum ne comunica dl. ministru Daea, Tuta Absoluta a fost, este si va fii, nu o poate nimeni starpii!

#9
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
1. sursă de apă doar într-un colț e nașpa (bagă țeavă de 1” - 25mm - prin pământ spre toate colțurile)
2. s-a mai zis: unde-i îngust fă zmeuriș, că altfel îți acoperi grădina
3. grădina e ffff mare - mai bine schimbă locul cu livada
4.sper că mai ai ajutoare, că io pe 1100 mp muncesc ca sclavu'... șiii bine zice un coleg mai sus: NU MĂNÂNCĂ NIMENI !!! (nici culese și spălate!!! :( )
5.să îți iei și cazan de țuică...

#10
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Daca imi dau bine seama ce ai schitat acolo, livada e de aprox. 180 mp. Greu de imaginat cum vor incape acolo 15-16 pomi din care cel putin doi sau trei vor fi de vigoare foarte mare. (nuc, zarzar, salcam). Trebuie sa mai tii cont de faptul ca nu poti planta de capul tau exact pe hotar. Exista legislatie in domeniu.

#11
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

 cotzi, on 31 august 2018 - 11:55, said:

Daca imi dau bine seama ce ai schitat acolo, livada e de aprox. 180 mp. Greu de imaginat cum vor incape acolo 15-16 pomi din care cel putin doi sau trei vor fi de vigoare foarte mare. (nuc, zarzar, salcam). Trebuie sa mai tii cont de faptul ca nu poti planta de capul tau exact pe hotar. Exista legislatie in domeniu.

Aproximativ corect ! M-am straduit sa fac desenul cata de cat la scara !
Am mai aflat intre timp, ca este, intr-adevar greu sa..... pastrezi limitele in care poate creste un pom !
Initial am avut tendinta sa consider ca pot tunde oricare pom, astfel incat sa-i "creasca" ramurile doar pe teritoriul meu ! Mi s-a explicat ca voi avea parte de multe ...crengi !
Candva, am vazut o cultura de meri, pe spalieri, erau tunsi astfel incat doar ramurile care dadeau spre stanga sau spre dreapta sa se dezvolte, de-a lungul spalierilor !
Este adevarat, o sa fie greu cu atatea soiuri pe care le doresc in gradina mea, dar vreau sa sper ca nu este imposibil !

Apoi, pe aceeasi suprafata prezentata in primul post, pot opera cateva modificari, in sensul ca pot diminua terenul pentru gradinarit pe directiile SE si SV, astfel incat
sa maresc oarecum suprafata pentru pomicultura.

Attached File  ans4.png   27.46K   17 downloads

Tot din suprafata pentru gradinarit, langa casa, intentionez o camera tehnica/magazie, unde sa instalez o centrala termica plus oadihna sculelor si utilajelor
de gradinarit, la subsolul careia consider ca pot amenaja un fel de camara/beci pentru pastrarea alimentelor/fructelor/legumelor .

Repet, astea-s intentii, inainte de a le pune in practica, este ok sa ascult de sfaturi/sugestii !
Multumesc !

#12
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Pomicultura inspre nord, legumicultura inspre sud, altfel e belea!
��

#13
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Acei pomi pe spalieri sunt altoiti pe portaltoi de vigoare mica si au nevoie de sustinere altfel sunt culcati la pamant de un vant mai puternic. Pe langa spalier acei pomi au nevoie de apa si fertilizare pentru ca dezvolta radacinile foarte aproape de suprafata solului. Asta implica costuri dar si sa stii ce si cand sa dai pomului. Va fi relativ usor sa gasesti la mar, par si cires pomi altoiti pe astfel de portaltoi de vigoare mica, mai dificil cu ceilalti (cais, piersic, prun) care se altoiesc preponderent pe mirobolan si rezulta pomi destul de vigurosi. Cand ii plantezi par mici si pare ca e spatiu berechet. Sa vezi cum sta treaba dupa anul 5.... Nucul are nevoie de minim 8x8m adica o treime din ce ai tu acolo. Mai pui salcamul (nu-i vad rostul da' nu ma bag in livada ta (si nu gradina cum zici tu) ), visinul, dudul si zarzarul si ai umplut livada.
Lasa ca da de topicul tau parintele si intri pe mana lui Posted Image Eu incerc sa fiu pe faza cu ceva popcorn langa mine Posted Image

Edited by cotzi, 31 August 2018 - 22:59.


#14
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,040
  • Înscris: 17.03.2005
Nope.
Eu nu vad sensul notiunii de "livada", e impropriu spus.
Pragmatic vorbind, eu as face randuri sustinute cu spalieri, forme zvelte/aplatizate, implicit si folosind portaltoi potriviti pentru asa ceva, evential si grupand speciile ( gen un rand de mar si par, un rand de cires si visin eventual si ceva prun).
Restul pusi razlet pe unde e cate ceva loc, atat pt fructe cat si decorativ sau pt umbra.
Nu ai ce livada sa faci in 100mp.



#15
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

 parintele, on 01 septembrie 2018 - 16:33, said:

.
Eu nu vad sensul notiunii de "livada", e impropriu spus.
Pragmatic vorbind,...
Nu ai ce livada sa faci in 100mp.

Alocarea a cate 4 mp pentru fiecare pom si tot inseamna 25 de pomi !
In fapt sunt cam 200 mp
Insa, constient fiind ca nu in toate cazurile, lucrurile stau la fel, ex am precizat de la inceput ca vreau coacaze, afine, mure, zmeura, macese, soc, adaug acum ...alune,
astea pot fi plasate pe un rand, chiar cate 2-3 din fiecare. trebuie sa fac astfel incat sa nu-mi para rau ca nu am un pom dorit in curtea mea !
Partea din fata casei m-am gandit s-o populez cu cires, 2-3 soiuri, cate unul din fiecare, mar 2-3 soiuri, cate unul din fiecare, par 2-3 soiuri, cate unul din fiecare.
De-a lungul vecinatatii dinspre SV, pruni, zarzari, gutui, visin, piersic, cais
Salcamul, dudul si nucul  pe partea SE / NE , probabil ca vor creste mai inalti si nu este cazul sa tina umbra terenului agricol pentru mai tarziu de ora 10 a zilei
Partea de NV va fi populata cu vita de vie, de-a lungul gardului, cu bolta spre interiorul proprietatii.

Ca idee !
Multumesc pentru interventie, nu ma descuraja, ci incurajeaza-ma, te rog !

Apropo...pe suprafata colorata gradinarit din primul post, am plantat :
capsuni, ceapa, usturoi, rosii, castraveti, ardei (grasi, iuti, capia) morcovi, pastarnac, telina, mazare, fasole, sfecla, cartofi, dovlecei, varza, marar, patrunjel
Am suc de rosii la borcan, castraveti la borcan, ardei iute la murat, dovlecei, ardei gras si capia tocat, fasole verde la congelator, cartofi la ladite, fasole boabe, marar, patrunjel si la congelator si pe camp, inca, morcovii si pastarnacul pe camp, inca, rosiile necoapte pe camp, inca, capsuni pe fiecare saptamana cate un castronel

Edited by LORELYAN, 01 September 2018 - 20:17.


#16
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Locatia exacta?
Si tot ce ai spus mai sus in aer liber, neprotejat?
Legumele au fost plantate din samanta de catre tine sau ai cumparat rasaduri? Rosii, ardei, castraveti si unii dovlecei se planteaza rasad, foarte rar direct samanta in pamant. Celelalte se pun direct samanta in pamant.
Imi vine greu a crede ca la o asa mare diversitate de legume pe respectiva suprafata ai avut si recolte din care deja sa ai congelatoare pline.
Sau poate ai tu o metoda infailibila pe care noi nu o cunoastem.

#17
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

 viceroy56, on 01 septembrie 2018 - 21:08, said:

..
Si tot ce ai spus mai sus..

In aer liber !
Nu face obiectul acestui topic, dar se poate face o legatura referitor la diversitate.
Motocultor, bilonat, am impartit terenul pentru gradinarit astfel :
Attached File  gr1.png   19.63K   24 downloads
3/4 din rosii au fost rasad, ardeii rasad, telina rasad si evident stolonii de capsuni, restul seminte
Am un congelator cu 6 sertare la tara si combina cu 2 sertare congelator in oras, care nu-s full, nu este nicio magie, doar munca si rodul muncii !

Daca la legumicultura se poate, cu siguranta trebuie sa se poata si la pomicultura
Nu vreau sa fac fructe sa vand, vreau fructe pentru consumul propriu si cat mai diversificat.

Chiar vreau si brad in curte !
M-am gandit la asa ceva :
Attached File  gr2.png   15.35K   25 downloads

Edited by LORELYAN, 02 September 2018 - 09:54.


#18
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

 cotzi, on 31 august 2018 - 22:56, said:

Va fi relativ usor sa gasesti la mar, par si cires pomi altoiti pe astfel de portaltoi de vigoare mica, mai dificil cu ceilalti (cais, piersic, prun) care se altoiesc preponderent pe mirobolan si rezulta pomi destul de vigurosi.
Exista soiuri de pomi pitici si mai ales la piersic sunt soiuri pitice care sunt si foarte decorative, cu frunze rosii si cu flori foarte spectaculoase.

http://www.design-u....-patio-peach-2/

Cateva soiuri de piersic pitic:
http://fructifer.ro/...iniera_Dumbrava
https://sweetgarden....pitic_honey_red

Edited by Vincentiu_1981, 02 September 2018 - 14:30.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate