Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Casa D+P Salaj

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#19
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Nu prea poti trage utilitati daca nu ai AC.

#20
Lachitza

Lachitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 10.01.2014
Gaz ma gandesc la faptul ca pot, pana in vecintatea terenului, respectiv pana in fata?
Curent electric in vederea construirii se introduce doar cu AC?
De apa inca nu mi-a spus nimeni nimic.
Respectiv daca renteaza forajul sau nu. Peste cativa ani posibil sa introduca pe ceva fonduri apa si canalizare.
Daca astept cum asteptam toti autostrazile, cred ca nu voi avea in veci apa.

Ar putea fi mai ieftin daca vom chema doua sau 3 familii aceiasi firma pentru foraj?
Am auzit ceva de aprox. 80 metri adancime in zona, apa are mult mangan, este cam rosiatica.
Cu stima.

#21
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Ai plecat de la un site care prezinta multa poezie si putin context Posted Image . Daca ai luat teren in panta as face casa  P+M+ Terasa (personal consider ca sunt destul de costisitoare demisolurile / subsolurile) merita daca e buget si vrei ceva baci ascuns in pmant gen adapost anti "ceva"
Ai deja o tema de proiectare, ai niste idei cu nivele la cote diferite de inaltime. In principal daca vrei sa ai un model propriu de casuta poti incepe in punctul asta sa cauti un arhitect spre a ajunge la "casuta visurilor " dar in acelasi timp sa demarezi si partea de acte (certificat de urmbansm, plan de situatie vizat de cadastru - ulterior avizele din C.U. ) sa colaborezi  fie cu inginerul de rezistenta si inginerul de instalatii cu care colaboreaza arhitectul ( fie cauti tu ori ai vreo cunostinta) de unde sa iti rezulte documentatia pentru obtinerea autorizatieie de constructie.
O data obtinuta A.C. gasesti un diriginte de santier (platit de tine care sa te reprezinte pe tine pe santier) preferabil sa nu fie unu din partea echipei / firmei de contructii  (nu se mai poate constru in regie proprie cel putin in punctul asta) Cat tine de cost deja ai primit cateva estimari , fara un plan si fara sa ai o strutura este cam greu de estimat .
Sa faci camerele de 14-16 mp , un necesar de 2 bai ar trebui sa iti ajungaPosted Image
Va fi socant  in prima faza trecerea, dupa aia va fi obositor , curte de ingrijit dar va merita (inceteaza sa compari apartamentele cu casele)
Uite o idee - https://www.archdail...rchitects  (poate te scoate din blogul unui designer de interior si te introduce in lumea proiectari de arhitectura) Posted Image Posted Image
Gaz spre final cand notezi casa, curent platesti de doua ori daca nu e final , mare grja unde faci forajul sa nu te incurce la pozitinara casei

Edited by lestad_25, 31 August 2018 - 12:10.


#22
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Mergi la orice firma de gaze si intreaba. Iti trebuie AC. La curent te complici inutil daca vrei sa construiesti o casa, adica nu are sens sa faci alt tip de bransament. Iarasi, vorbeste cu o firma specializata. Apuca-te cu inceputul: foraj, gard provizoriu sau definitiv pe 3 laturi, imprumutat curent, arhitectura.

#23
emp123

emp123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 08.06.2015

View PostLachitza, on 31 august 2018 - 11:05, said:

Gaz ma gandesc la faptul ca pot, pana in vecintatea terenului, respectiv pana in fata?
Curent electric in vederea construirii se introduce doar cu AC?
De apa inca nu mi-a spus nimeni nimic.
Respectiv daca renteaza forajul sau nu. Peste cativa ani posibil sa introduca pe ceva fonduri apa si canalizare.
Daca astept cum asteptam toti autostrazile, cred ca nu voi avea in veci apa.

Ar putea fi mai ieftin daca vom chema doua sau 3 familii aceiasi firma pentru foraj?
Am auzit ceva de aprox. 80 metri adancime in zona, apa are mult mangan, este cam rosiatica.
Cu stima.
Inca o data. Cere CU ca s vezi daca poti sa construiesti legal in zona aia.
D-aia pamantul acolo este mai ieftin.
Faza cu amenzile si intrarea in legalitate s-a cam fumat.
Inainte era de la 1000-10000 acum este de la 10000-100000 si vezi ca s-au dat si sentinte cu demolare.

#24
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Solicita la Primarie un Certificat de Urbanism pentru Construire.
In el vei primi de ce Avize ai nevoie.
Solicita Avizele de Amplasament la Gaz,Compania de Electricitate si vei afla concret ce implica acele Bransamente

#25
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
@ emp123 inainte sa  de a afirma ca e zona cu teren cu probleme poate sa fie si lipsa de utilitati ori costuri enorme pentru bransamente, Faza cu ne adunam mai multi si iesim mai ieftin incepe sa nu mai fie chiar asa Posted Image , patanie proprie  -  un vecin de al meu a dus gaz (extindere de retea vreo 50-60 ml la costat 12000 de lei, ati in alta directie s-au adunat 2 si au impartit un cost de 22000 de lei, anu asta am demarat si eu (ne-am adunat vreo 15 case cost per casa 8800 de lei (treaba cade nu mai vor o parte)

#26
Lachitza

Lachitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 10.01.2014
Eu nu am cumparat terenul pana nu am vazut CU. Ce e adevarat, este pe toata parcela, a fost una mai mare, ulterior am rupt si am scos extras de CF pe parcela noastra daca nu gresesc.

Pamantul nu a fost deloc ieftin, doar ca nu ajunge la niste aberatii in zone fara asfalt si gaze.

Attached Files



#27
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
@ Lachitza  - prima investitie recomandata e sa iti cumperi o masina de tuns iarba motorizata Posted Image , cu scaun si loc de bere Posted Image . Am 1090 mp la teren si tai iarba de ma satur,  3300 de mp ai loc da camping si drumetii in propria curte  Posted Image

#28
Lachitza

Lachitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 10.01.2014
Deci ce parere aveti de CU? Eu stiu ca totul este ok cu foaia si cu terenul.

Lestad_25, nu beau, nu fumez. Masina de tuns ma gandesc, la 8 ari am ce sa tot dau jos :)

#29
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
@ Lachitza mai revin cu intrebarea cu berea cand  e gata casa si te pui sa tunzi iaba  sambata Posted Image . C.U, pare ok  - in prima pagina scrie de constructie ori de informare ?
Acolo scrie de  3662 mp adica 36 de ari  ,  0.36 hectare (ori e parcelat terenul respectiv ?)

#30
Lachitza

Lachitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 10.01.2014
S-a parcelat suprafata de 36 ari, eu am luat 8 ari din totalul acela. E singura parcela cu deschidere la drum si cel mai aproape de gaze.
Nu consum alcool, ca e sambata sau duminica. Asa cum stau si repar uneori cu orele la masina personala din pura placere de a face ceva DIY, ma gandesc la faptul ca si cu gazonul fac eu sa fie bine.

Certificat de urbanism in scopul vanzare si conditii de construibilitate.
La extras CF apare de informare.

LE: cum faci o casa pe panta dar practic fara demisol? Nu faci oricum ziduri exterioare si jos ca sa te duci cu ele in pamant, spre fundatie? Acoperi cu pamant acolo sau cum?
Aveti o sursa de info + poze pentru astfel de case, pe teren in panta dar fara demisol, doar P+M ? Ma refer la ceva exemple de case. Eu tot caut cu sotia in engleza astfel de case si nu prea am gasit mare surse de inspiratie. Multe sunt pe teren drept.
Cu stima.

Edited by Lachitza, 31 August 2018 - 13:25.


#31
emp123

emp123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 08.06.2015

View PostLachitza, on 31 august 2018 - 13:22, said:

S-a parcelat suprafata de 36 ari, eu am luat 8 ari din totalul acela. E singura parcela cu deschidere la drum si cel mai aproape de gaze.
Nu consum alcool, ca e sambata sau duminica. Asa cum stau si repar uneori cu orele la masina personala din pura placere de a face ceva DIY, ma gandesc la faptul ca si cu gazonul fac eu sa fie bine.

Certificat de urbanism in scopul vanzare si conditii de construibilitate.
La extras CF apare de informare.

LE: cum faci o casa pe panta dar practic fara demisol? Nu faci oricum ziduri exterioare si jos ca sa te duci cu ele in pamant, spre fundatie? Acoperi cu pamant acolo sau cum?
Aveti o sursa de info + poze pentru astfel de case, pe teren in panta dar fara demisol, doar P+M ? Ma refer la ceva exemple de case. Eu tot caut cu sotia in engleza astfel de case si nu prea am gasit mare surse de inspiratie. Multe sunt pe teren drept.
Cu stima.
Te costa prea mult. Cauta house on sloping lot pe gugal.

Attached Files



#32
Grime

Grime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.07.2005
fa sdiul geo "pe bune", mai ales daca este in panta, intrucat la terenurile astea pe coama si i panta s-ar putea sa dai de o panza freatica de suprafata sau de un izvor care sa-si bage picioarele foarte tare in toate visele tale si in tot proiectul tau.
un studiu geo de obicei costa cam 400 ron de foraj si se dau minim 3 foraje din cate tin eu minte ca s-a dat la mine.

#33
Lachitza

Lachitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 10.01.2014
Clar, tinand cont de seriozitatea unui astfel de proiect personal, mergem pe bune cu totul.
Cel putin asa mi am propus.

Ce parere aveti despre caramida vs bca? E povestea Samsung vs Apple sau Posted Image

Vad case in cartierul nostru din BCA complet. Vad multe caramida Cemacon.
Plus ca aici este o fabrica Camacon, poate poate iesim mai ieftin cu caramida cumva.
BCA am vz ca este mai usor de prelucrat si de modelat. Caramida ma gandesc la faptul ca nu.
Dar is curios de izolarea termica si fonica pe care o ofera una vs cealalta.

Cu stima.

Edited by Lachitza, 31 August 2018 - 13:47.


#34
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007
BCA-ul in general este mai ieftin. Din punct de vedere termic izoleaza ceva mai bine. Nu este portant deci merge doar la solutii pe cadre. Pe de alta parte caramida poate fi portanta iar rezistenta mecanica este mult mai buna. Dupa parerea mea caramida este de preferat oricum vei izola termic cel putin pe exterior.

#35
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
@ Lachitza - la caramida Cemacon daca e  fabrica aproape poi sa scoti un pret bun / mc (dar cand ai un plan suna direct la reprezentantul  zonal de pe situl lor si negociaza un pret cu transport cu tot) - BCA-ul nu e chiar asa ieftin (costul la mc e asemanator cu cel ai raramizii poate chiar mai scump fata de unele modele (mare atentie la zona seismica si la tipul de zidarie / structura )
Toate chestila astea o sa le sti cand faci studiul geotehnic

#36
Lachitza

Lachitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 10.01.2014
Va salut.
Rezum iarasi (din nou, again) pasii, si pentru altii care trec prin aceleasi probleme si distractii:

1. Ideal de cerut CU inainte de cumpararea terenului, eu asa am facut si nu cred ca sunt probleme.
2. De mers la proiectant si de facut schita sau planul.
3. De obtinut autorizatiile necesare si ulterior se pot adauga si utilitatile pe teren.

Pana acum eu am CU pentru parcela mare, am gasit un arhitect cu care vreau sa colaborez si autorizatiile cred ca le obtin la anul.
De luat in calcul faptul ca in 2020 se va modifica PUG, deci cred ca cel mai ok este sa incep anul viitor constructia pentru a ma incadra in vechiul PUG. Mit sau nu, ca tot romanul, nu-mi plac schimbarile, mai ales cele venite din partea statului si ma grabesc putin sa incep macar fundatia ca sa fie valabile autorizatiile in vechiul PUG.

Deciziile pana acum cam tind asa:
1. Acoperis tigla Tondach, nu vreau alte solutii.
2. Polistiren exterior de minim 15.
3. Fundatia si nu numai sa fie izolate cat mai bine pentru eficienta termica ridicata.
4 Dpdv al tamplariei, tind spre tripan cu lambda cat mai mic.
5. Incalzire in pardoseala. Costa dar se pare ca este cel mai logic si eficient termic. Incalzirea va fi pe gaz. Centrala clasica presupun.
6. Casa va fi cu demisol clar. Cred ca la parter va fi o baia mica (acolo va fi garajul, buc+dining+living+terasa pentru ca avem o priveliste misto de tot) dar jos pentru 3 dormitoare posibil 2 bai pana la urma. Urmez sfatul cuiva si chiar voi incerca sa creez un confort sporit in casa, nu prea mai vreau sa ma leg de ce a fost viata la bloc Posted Image
7. Cred ca vom merge pe caramida. Cemacon are aici fabrica si poate iese ceva mai ok, dar va trebui sa ma ocup eu de transport.
8 Tind sa cred ca cel mai ok sa iei materiale este perioada iernii. Nu stiu unde le voi depozita dar cred ca atunci pot obtine preturile cele mai bune.
9 Echipe sunt multe daar cred ca praf. Putine bune si mereu ocupati, te tot duc cu zaharelul. Nu stiu daca exista echipa 100% serioasa si care sa nu te tot duca cu vorba pana se apuca de ceva.

Posibil in mesajele mele sa se tot strecoare greseli si conceptii depasite sau eronate. Acolo unde este cazul, sanctionati-le si eu voi reformula mereu, ca sa ramana totul scris si ca si ajutor pentru multi altii care urmeaza sa-si faca o casa si o vor buna si eficienta.

Cu stima. Multumesc.

Edited by Lachitza, 03 September 2018 - 10:56.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate