Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Casa D+P Salaj

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#73
emp123

emp123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 08.06.2015

View PostLachitza, on 10 decembrie 2018 - 15:05, said:

Am inteles.
Tinand cont de panta, cum sa fac sa nu am doua etaje, fiecare 110 mp utili? Stiu perfect ce spuneti dar? Cum sa rezolvam?
El a spus ca nu a reusit sa deseze pe un singur nivel casa...
Sau se poate dar nu se vrea? Stiu ca este platit per MP deci i-ar conveni ca tot omul sa faca un ban, nu sa lucreze gratuit, ceea ce este normal la fiecare dintre noi.

Propuneri?
Da, pozele voi incerca sa le adaug mult mai mari.

Cu stima.

Nu "scapi" fara demisol+parter. Nu  iesi mai ieftin decat P+1E. Pe terenul ala nu este fezabil sa faci casa doar parter.

#74
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View Postemp123, on 10 decembrie 2018 - 14:32, said:

320m2 construiti x 180euro (la rosu) cam 57-58 mii de euro. La rosu...


180 EUR la rosu eu cred ca e cam putin (din experienta)
Voi inchide in curand executia la rosu, si voi prezenta pe jurnalul meu costurile.. dar am depasit de mult 180 EUR/mp

#75
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008

View PostLachitza, on 10 decembrie 2018 - 15:05, said:

Propuneri?


La etaj:  elimini Birou, din garaj faci carport, practic elimini tot ce e de la axa 5 spre axa 8

La demisol: elimini camera de cafea, iar spatiul de depozitare si camera tehnica le pui in continuarea baii (ca idee), practic scapi de spatiul de la axa 6 inspre axa 8.

Asta daca vrei neaparat ca spatiul intim sa fie folosit ca spatiu de trecere.

View PostLachitza, on 10 decembrie 2018 - 15:05, said:

El a spus ca nu a reusit sa deseze pe un singur nivel casa...

Eu nu sunt arhitect, dar gasesc ca este o diferenta intre 2 nivele si 2 etaje. Se poate face casa cu un etaj si 2 nivele, dac a ai panta asa de mare.

Cam asa ceva Attached File  1.jpg   52.33K   5 downloads Mai poti sa rupi si acoperisul sau faci acoperisul plat din 2 terase. Chestia cu trepte interioare e fix ca in casa de la care ai plecat: mica functionala, deosebita. Acum ai ajuns la un mastodont de beton.

Edited by iladi, 10 December 2018 - 16:32.


#76
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008

View Postemp123, on 10 decembrie 2018 - 15:22, said:

Pe terenul ala nu este fezabil sa faci casa doar parter.

Crezi?  Are diferenta de nivel de 2 m. Eu am avut de 1.34 si nici macar nu a fost nevoie sa fac trepte interioare.

#77
3071

3071

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.09.2016
Mie imi plac arhitectii de genul "old schoool" care mai pot desena un partiu cu mana. Sunt multi arhitecti tineri care invata un program de proiectare fancy, fac niste randari colorate si futuriste si cam atat... Totodata si mie mi se pare mult prea mare pt 3 persoane, si nici intrarea in zona de noapte nu o vad reusita. Eventual ai putea face modificarile sugerate de iladi + sa inceri sa faci intrarea principala pe laterala casei, coborand niste trepte pe exterior sa ajungi la nivelul de jos.

#78
Lachitza

Lachitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 10.01.2014
iladi, foarte utile informatiile. Si nu doar cele de la tine. Multumesc tuturor.

Intradevar, holul este imens, pentru niste scari, adica zona tranzit si cam atat. Camera de cafea nici nu am vrut-o, am zis ca am nevoie de un spatiu unde sa pun aparatura de cafea, dar eu prin spatiu ma refeream pe blat, el a inteles o ditamai camera, cat un dormitor :)

Da,noi plecasem de la o casa cu 1 etaj dar doua nivele.
Nu reusesc sa gasesc undeva un plan cu primul nivel : hol, baie mica, bucatarie, dining, sufragerie iar sus 3 dormitoare cu baie.
Cred ca zona tehnica o bagam cumva in garaj.
Dorim garaj pentru ca acolo si vom depozita multe dintre cele necesare. Adica in plan nu prea reusim sa vedem unde sa le incorporam pe toate
Dar stiu ca un carport este mult mult mai ieftin...

Cat de util este defapt un garaj la voi? Cati dintre voi l-ati mai face daca ati lua-o de la capat?

Acoperisul stiu ca daca e din doua este mai ieftin. Cu cat mai putine varfuri si unghiuri, cu atat mai bine.

Multumesc.

#79
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008

View PostLachitza, on 12 decembrie 2018 - 10:28, said:

Dorim garaj pentru ca acolo si vom depozita multe dintre cele necesare. Adica in plan nu prea reusim sa vedem unde sa le incorporam pe toate
Dar stiu ca un carport este mult mult mai ieftin...



Daca ai panta asa cum e si garajul la intrare o sa-ti fie destul de peste mana sa tot te plimbi cu masina de tuns iarba din fata in spate pe panta. Ma rog, in functie de cum vrei sa-ti organizezi gradina s-ar putea sa fie mai utila o anexa in fundul curtii decat sa-ti depozitezi sculele in garaj.

View PostLachitza, on 12 decembrie 2018 - 10:28, said:


Nu reusesc sa gasesc undeva un plan cu primul nivel : hol, baie mica, bucatarie, dining, sufragerie iar sus 3 dormitoare cu baie.


Nu ar trebui sa fie treaba ta. De aia dai o copaie de bani arhitectului, sa-ti proiecteze el cerintele.

Eu am carpot si-mi ajunge. Dar am facut (inpreuna cu sotia si pisicile) o anexa in spate in care am depozitat masina de tuns iarba, drujba, motocoasa, toate cele necesare gradinii si care imi sunt mult mai la indemana decat daca le-afi fi tinut in garaj.

#80
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007

View PostLachitza, on 12 decembrie 2018 - 10:28, said:

Cat de util este defapt un garaj la voi? Cati dintre voi l-ati mai face daca ati lua-o de la capat?
Extraordinar. Eu nu concep o casa fara garaj. Daca as mai face odata, si as avea buget, as face unul pentru 2 masini. Parerea mea.

#81
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 21.01.2013
Eu am un carport acoperit. Suficient dpmdv. Toate cunostintele mele care au garaj, usor, usor l-au transformat in magazie.

#82
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Eu il vad ca pe un multi-function, dar denumit garaj atat timp cat mai incape masina acolo :D

#83
Lachitza

Lachitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 10.01.2014
Ce părere aveți dacă garajul devine o zona hibrid, respectiv sa pun în el centrala termica și spatii de depozitare pe pereți.
Plus ca datorita business ului propriu, am nevoie de o zona în care sa asamblez niște produse. Nu mari. Dacă tot fac un garaj izolat cu geam, poate îl fac puțin mai mare și sa înghesui în el toate acestea?
Astfel încât jos la demisol, cum a spus un coleg, sa scap de zona din spate cam inutila și f mare.
Dpdv al costurilor, ce înseamnă să fac la demisol schimbările, adică sa renunț la holul mare, camera speciala de cafea, camerele f mari de depozitare și spălătoria? Zona de la parter cum se va susține? Se poate sa ai la parter 100 mp și jos doar 60?
Pot face diferit zona scărilor cu o baie mica sub ele și o camera mica doar sa fie spălătoria și cămară + zona depozitare.
Voi cere arhitectului și o vedere 3D, eu cu soția nu prea reușim sa ne dam seama cum va arata desenul în realitate. Poate unii dintre voi ați fi renunțat demult dar ne am gândit sa ii mai acordam o șansă. Sa facem câteva propuneri și sa vedem dacă ne întâlnim la mijloc sau nu.
Ce părere aveți?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate