Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cyberpunk 2077

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#73
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostLex404, on 14 decembrie 2020 - 18:45, said:

Ce ma ingrijoreaza insa e AI-ul. AI mai prost nu cred ca am vazut in ultimii ani... si pe asta nu stiu cum o sa-l repare la nivel de joc. Lipseste viata din oras si asta face jocul destul de liniar.
200% de acord. AI-ul in jocul asta e de rahat.

Ce cred eu ca s-a intamplat (doar un "educated guess": au facut un engine prea puternic pentru hardware-ul existent. Au descoperit ca la sfarsit, cu toate briz-briz-urile jocul nu poate fi jucat decat pe sisteme potente ... deci, ce au facut ? Au inceput sa opreasca din chestii ... asa a ajuns ce se vede.

Sunt articole care arata ca e dezastruos pe consolele last-gen, chiar si asa handicapat cum e acum (cica PS4 PRO scoate o grafica upscaled de la 900P ... si de abia merge in 30 fps cu caderi frecvente in 20). Asta a si fost motivul amanarii in opinia mea. Au trebuit sa taie ca sa il faca sa incapa pe o platforma generica ...

Pacat.

Pe partea buna, au lasat loc in harta pentru expansiune. Sunt aproape sigur ca o sa fie cel putin 2 DLC-uri cu story-line noi si cu extensie de harta in universul existent.

#74
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
AI-ul ar merge pe CPU.

Deci e de unde...

Sper sa crească harta “văzând cu ochii”.
Sunt drumuri marginale care se termina cu “go back,  nothing to see here... yet”.

Jocul arată bine și povestea ii faina, chiar dacă nu l-as numi RPG. Pentru mine nu ar fi mare bătaie de cap dacă l-ar lasa pe action-adventure.

Doar sa repare AI-ul și sa adauge chestii extra (tattoo, barber shop, sa poți fura din magazine, restaurante, etc). Știu. Suna a GTA. Dar dacă tot nu l-au făcut rpg măcar sa îl facă action complet.


#75
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Posibile imbunatatiri la performante pentru PC (mie mi-a adaugat vreo 10-15 fps la aceleasi setari grafice):

https://www.reddit.c...pped_the_wrong/

Edited by ro_explorer, 15 December 2020 - 11:14.


#76
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Am făcut și eu aia. Plus încă una specifica pentru AMD.

Amu de performanță nu prea ma plâng :)

#77
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Sample RTX OFF/ON pe compul meu ... huh cum poate sa se vada:

Attached File  Cyberpunk 2077 Screenshot 2020.12.15 - 17.55.31.44.jpg   1.45MB   48 downloads  Attached File  Cyberpunk 2077 Screenshot 2020.12.15 - 17.55.19.82.jpg   1.36MB   52 downloads


Si trasaturile faciale ale caracterelor .. aproape ca nu imi vine sa cred ca astea se randeaza in timp real ...

Attached File  Cyberpunk 2077 Screenshot 2020.12.15 - 17.34.47.29.jpg   739.49K   53 downloads

#78
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postro_explorer, on 10 decembrie 2020 - 12:43, said:

Daca ti-a placut ceva din seria Metro: Exodus, Fallout 4 si The Witcher 3 .... combinandu-le cu un stil de dezvoltare dinamic gen Detroit: Become human nu are cum sa nu iti placa jocul asta.

Ba are. Seria Metro mi-a placut mult, Detroit: Become Human fantastic, Fallout 4 si Witcher nu mi-au placut deloc. Iar Cyberpunk 2077 mi se pare cam bleah! Nu stiu cum poti compara FPS-uri, aventure si RPG intre ele.

#79
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 19.07.2005

View Postro_explorer, on 15 decembrie 2020 - 19:01, said:


Wtf, ala e fake RTX, nu vad pe cer norii care sunt oglinditi in apa?

Poate sunt dar nu apar in poza, ar fi de porc ca la activarea RTX sa se activeze si functii NON-RTX. Insa la cat de mult promoveaza cei de la Nvidia ray tracing-ul, de l-a banat pe acel youtuber in a primi placi de review pentru ca s-a axat mai pe rasterizare..

Edited by vj_Heaven, 15 December 2020 - 19:31.


#80
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostIon_de_la_Raion, on 15 decembrie 2020 - 19:07, said:

Nu stiu cum poti compara FPS-uri, aventure si RPG intre ele.
Nu le compar intre ele .. toate cele citate sunt ARPG ... mie imi plac la nebunie toate. Am peste 60 de ore arse in Cyberpunk deja si inca nu ma pot opri ... si de abia am terminat un fir cap-coada .. CORPO pe finalul "The star", versiunea 1 .. mai e de explorat destul.
Esti liber sa nu iti placa.

View Postvj_Heaven, on 15 decembrie 2020 - 19:28, said:

Wtf, ala e fake RTX, nu vad pe cer norii care sunt oglinditi in apa?
Ei, atunci joaca tu cu "real RTX" ;) ... eu ma multumesc cu fake, "whatever the fuck that is", ca sa parafrazez stilul de exprimare din cyberpunk.

#81
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 19.07.2005
Pai m-am mirat ca norii oglinditi in apa nu apar pe cer.

Mi-e ca au folosit si texturi pentru acele reflecti iar acele texturi puteau fi folosite si fara RTX.

#82
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
M-am uitat citeva ore cred la buguri de Cyberpunk si m-am cracanat de ras. Nu pot sa cred cit de destept m-a facut mama ca sa nu cumpar jocuri in ziua lansarii. Absolut penibil. :roflmao:

#83
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Are patch-uri.

#84
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Pe consolele last gen PS4/PRO si Xbox One/X e un dezastru jocul, buguri, FPS care scade pana la 15! Jocul e bun doar pe PC.
Nu trebuia lansat pe console anul asta avand in vedere starea in care e, trebuia sa il amane min 6 luni daca nu 1 an.

#85
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
E praf si pe PC. Praf si pulbere. Probabil peste vreo 6 luni o sa fie gata :first:

#86
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
E departe de praf pe PC. Are buguri dar nimic care sa ruineze experienta. Da, mai sta cate un obiect in aer, mai mor NPC-uri in pozitii hilare .. dar jocul in sine, universul, actiunea .. raman super OK.
Grafica e superba si se poate juca la un framerate decent, fara sa scada sub 60FPS chiar si cu ray tracing pe ultra (pe rasterizare merge brici si pe placi video mai slabe conform standardelor de azi).

Sa nu uitam ca Fallout 4 de exemplu a avut mereu buguri ... si inca are. La ani de zile de la lansare, dupa nenumarate patchuri. Asta nu il face un joc rau ... este chiar unul din top 3 in cazul meu.

Edited by ro_explorer, 16 December 2020 - 14:39.


#87
eaox

eaox

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,409
  • Înscris: 16.08.2007
Prea multe probleme, așteptăm februarie pentru patch-uri, păcat că nu am făcut refund.

Varianta PC că vai de cei cu PS4 și Xbox. Sfatul meu este sa așteptati că la Witcher 3.

Edited by eaox, 16 December 2020 - 14:53.


#88
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postvj_Heaven, on 16 decembrie 2020 - 00:23, said:

Pai m-am mirat ca norii oglinditi in apa nu apar pe cer.

Mi-e ca au folosit si texturi pentru acele reflecti iar acele texturi puteau fi folosite si fara RTX.
Am studiat asta in mai multe locuri unde se pot vedea reflexiile in suprafete.
La cer probabil ca este un layer de nori deasupra cerului randat .. si ala apare in reflexia rtx ... caci norii care sunt chiar langa cladiri, la linia orizontului, se vad si pe cer si in reflexie .. restul nu ..
Este un "work-around" in mod evident ... probabil bagat dupa de a intrat nvidia pe fir cu RTX-ul lor.

Sunt chestii care este evident ca nu le-au gandit in avans cand au implementat engine-ul grafic.
De exemplu, caracterul principal nu se poate vedea in sufrafere reflectorizante ... degeaba re uiti in geamuri, vitrine si oglinzi ... esti ca o fantoma. Dar obiectele de peisaj se reflecta.

Dar asta nu face jocul nejucabil ..

#89
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Well, depinde de ce astepti de la un joc, mai ales unu care necesita o placa video de 1500 de euro ca sa chiar ai parte de "experienta vizuala fantasmagorica". Oricum pentru mine ce am vazut in review-uri si gameplay este absolut inacceptabil si probabil n-o sa-l joc decit prin 2022, daca l-or repara... Oameni, masini si motociclete care zboara aiurea sau se infing in pereti/pamant nu sint niste chestii care sa ma atraga. AI-ul pare sa fie complet debil, buguri care nu te lasa sa continui, crash-uri, holy fuck...

Si nu stiu ce vrei sa spui ca nu te vezi in oglinzi, probabil ai un bug si crezi ca e feature :lol:

#90
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostMosotti, on 16 decembrie 2020 - 15:39, said:

Oricum pentru mine ce am vazut in review-uri si gameplay este absolut inacceptabil si probabil n-o sa-l joc decit prin 2022, daca l-or repara...
Din partea mea poti sa te apuci de el si in 2077.

View PostMosotti, on 16 decembrie 2020 - 15:39, said:

Si nu stiu ce vrei sa spui ca nu te vezi in oglinzi, probabil ai un bug si crezi ca e feature Posted Image
Am zis eu ca faza cu reflexiile e un feature sau ca imi place? Era o plangere. Cred (sper) ca e doar o codare proasta a obiectelor si reflectivitatea lor si se rezolva printr-un patch.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate