Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Buggy home made

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#55
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Suuper ...

Am impresia ca are centrul de greutate cam sus (dar poate e doar o iluzie din cauza "cabinei") ...

 silenced, on 07 aprilie 2019 - 15:54, said:

Scriu rar aici ptr ca nu prea intereseaza pe nimeni, vad, dar eu sunt multumit de jucărie.
Pai daca nu e diesel si nu e nemteasca cum vrei sa ai succes "aicișa la noi in ograda"? asa iti trebuie daca vii cu mizerii din astea coreene pe benzina Posted Image

Glumesc, desigur ... dar nu glumesc cand spun ca cei cu inclinatii specifice spre construit minuni full custom fac parte dintr-o specie rara (nu pe cale de disparitie dar genele astea ies greu la suprafata).

Edited by ro_explorer, 07 April 2019 - 16:42.


#56
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Multumesc frumos ptr comentarii.

Din punct de vedere al stabilitatii la înclinație, nu are nici o problema, era oricum f lata, putin peste 2m.

Acum s-a mai ingustat putin.

Merge super.

Eu sunt f multumit.

Ai dreptate, nu e usor sa construiesti asa ceva cu scule casnice.

Tot inainte.



#57
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Scrie in continuare ca io ma gandesc serios sa transform " TractoLancia " din dotare intr-un soi de ATV , doar timpul imi lipseste Posted Image .
Am reusit de am vandut toate piesele care nu-mi trebuiau si am iesit pe zero cu banii bagati in " proiect " si daca nu-mi iese treaba fac un foc mare de tabara cu ea Posted Image

#58
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Eu urmaresc pe Master Milo de pe youtube, filmele lui m-au incurajat.

Lucreaza dezordonat si urat dar face lucruri interesante si cu bani f putini.

Cum la mine banii sunt principalul impediment, seamănă f mult cu ce face el.

Desi, el are bormasina de banc, stivuitor, dispozitiv de îndoit tevi, sudura argon, etc, eu nu am nimic din acestea.

Dar, m-am descurcat.

Sunt constient si vad pe youtube lucrari de zeci de mii de euro, cu sute de cai si tot felul de brate si suspensii si alea alea.
Dar eu nu-mi permit asaceva, si intre a nu avea deloc o jucarie ca e scumpa si a avea ce am acum, urata si ieftina, ce necesita intretinere periodica, aleg oricand calea prezenta.

Majoritatea din jurul meu se stramba ca e urata si e o prostie, eu cred ca se uita prea mult la tv sau youtube, viseaza la chestii prea scumpe.

In fine, sunt constient ca e urâtă si slabuta, dar eu sunt multumit.
Mi-a adus f multe satisfactii, in principal pe domeniul creatiei.
Am invatat f multe, vad altfel si inteleg mult mai mult din ce inseamna brate pivoti bucsi suspensii etc...

Astea inseamna o masina, modul in care sunt puse impreuna piesele.

Adica buggy meu are la baza tico, dar nu au nimic in comun cu mersul pe drum, sunt total diferite,

In fine, ma opresc, sa nu va plictisesc.

Eu sunt multumit.

Probabil cand si daca ma voi opri din modificari tehnice, daca voi fi multumit, poate voi trece si la cosmetizare, sa o infrumusetez.

Momentan sunt ca in Mad Maxx dupa mine potopul.

E f hazlie sa stiti...
Face furori, mi-ar place sa ma duc la servici cu ea, nu ma lasa RAR.ul 😀😀😀


Proiectarea "computerizata" 😀😀😀😀

Si rezultatul

Attached Files


Edited by silenced, 07 April 2019 - 17:45.


#59
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Zici ca e "Bones Buggy" mai patratos un pic:
Attached File  Bones_Buggy_5.jpg   344.41K   24 downloads

Daca nu iti pui o masca de paintball si niste protectii negre la maini (ca in MadMax) nu ai rezolvat nimic :D ...

#60
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Asa zici?

😀😀😀😀

Deci am dreptate, are si asa farmecul ei, e urata cu spume, dar e ceva....

Lasand gluma la o parte, am plimbat cativa vecini, care au avut curaj si parerile au fost impartite, unii nu s-ar mai urca de frica 😀, la altii le-a placut.

Dar pe niciunul nu i-am plimbat in extrem cum fac doar singur sau cu finul, alergam pe campuri cu peste 60 si prin padure si peste canale de irigatii, e super.

Attached Files


Edited by silenced, 07 April 2019 - 17:58.


#61
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 silenced, on 07 aprilie 2019 - 17:53, said:

Asa zici?
Exact aproape asa Posted Image

#62
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Pacat ca nu am o drona, sau cineva sa filmeze mai bine, e greu sa prinzi in miscare toate aspectele frumoase.

Iar cand ne punem pe alergat uitam de tot, urlam si zbieram si du-te tataaaaa.😀😀😀

Nebuni, stiu.



Ce ma pune pe ganduri e ca nu gasesc pe nimeni pe forumuri care sa faca asa ceva, s-au sa stea sa povesteasca despre asa ceva.

Pe afara da, dar...

Sunt pe olx cativa, dar sunt la alt nivel, mult mai avansat,

Eu financiar sunt blocat la nivelul asta mediocru.

Daca aveam un "pipe notcher", o bormasina de banc, argon, etc si ajutor poate faceam altceva, dar de unul singur singurel cu cunostinte sumare de mecanica si buget f f fmic, e f greu.

Dar, roata se invarte, si inca f bine...
Ptr nivelul meu


P.S.
Cu banii de pe punte am luat troliu.
E montat in fata dar e mobil, il agat de orice parte a cadrului sa trag in orice directie, 10m de sufa si 20m de franghie sa ajung la copaci...


Pic..

Attached Files


Edited by silenced, 07 April 2019 - 18:11.


#63
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Felicitări pentru munca depusă. A iesit bine pentru un prim proiect. Daca nu te deranjează ti-as da o sugestie. Lățimea este buna la un buggy...dar ar fi mai usor pentru tine si structura ar fi mai rezistentă daca ai obtine-o parțial din roti mai mari si mult mai late.  În felul ăsta scurtezi  suspensia care devine mai robustă și scapi de torsionarile ei si ale planetarelor . Aduci spre masina fuzetele si pui niste jante cu ET negativ. În felul ăsta scad torsionarile, măresti aderența si stabilitatea si scurtezi planetarele.

Edited by JurasikMan, 07 April 2019 - 18:21.


#64
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu conteaza " nivelul " sau potenta financiara cat vointa sa faci ceva , in cazul tau sa faci de la zero e ceva , tot respectul !
Io nu am timp si sincer nici rabdare sa fac ceva la la zero asa ca m-am orientat spre ceva gata facut , ca s-o modific eu dupa cum cred / pot etc .
Asta a fost 800 de lei cand am luat-o , apoi am vandut ce nu-mi folosea , am taiat caroseria sa fac bena in spate , am adaptat motor de motosapa cu transmisie pe fulie .... inca e in lucru , lipsa de timp Posted Image

Oricum nu sunt nici la jumatate din nivelul tau dar , cu pasi timizi o rezolv eu..
Ghinionul e ca trebuie s-o termin ca s-o testez,  trebuie s-o duc pe platforma la 40 km unde am " mosia " ...

Attached Files


Edited by Baxon, 07 April 2019 - 18:33.


#65
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008

 JurasikMan, on 07 aprilie 2019 - 18:21, said:

Felicitări pentru munca depusă. A iesit bine pentru un prim proiect. Daca nu te deranjează ti-as da o sugestie. Lățimea este buna la un buggy...dar ar fi mai usor pentru tine si structura ar fi mai rezistentă daca ai obtine-o parțial din roti mai mari si mult mai late.  În felul ăsta scurtezi  suspensia care devine mai robustă și scapi de torsionarile ei si ale planetarelor . Aduci spre masina fuzetele si pui niste jante cu ET negativ. În felul ăsta scad torsionarile, măresti aderența si stabilitatea si scurtezi planetarele.

Jantele sunt intoarse deja, et negativ, nu ma deranjeaza ca e lata decat in padure, in rest sunt numai avantaje, adica orict as inclina-o nu da semne de rasturnare.

Latimea mare e data de lungimea bratelor, 60cm fara fuzete si roti, cca 2m latime totala, nu am masurat dupa inaltarea ultimă.

Sunt multumit in general.

Am avut multe probleme cu sudurile mele, daca nu sunt de meserie nici mecanic nici sudor nici pe aproape, am terminat electronică, (lucrez ca automatist de multi ani), imi e greu sa fac suduri si prelucrari rezistente.

Dar usor vad unde cedeaza si de ce si refac si intaresc.

Vom vedea...

#66
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008

 Baxon, on 07 aprilie 2019 - 18:29, said:

Nu conteaza " nivelul " sau potenta financiara cat vointa sa faci ceva , in cazul tau sa faci de la zero e ceva , tot respectul !

Oricum nu sunt nici la jumatate din nivelul tau dar , cu pasi timizi o rezolv eu..


Multumesc frumos,

Stiu, timpul liber ma retine f mult.
Lucrez doar sambata cateodata cand ma duc la țară.

Sa ai spor si tu in proiectul tau, nu pare f greu, sa ai curaj.

#67
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Paste fericit.

Eu sunt fericit, cu suspensia dubla pe spate am trecut la alta categorie, la sarituri cu masina.
Sarituri mici ptr inceput, acum vad cum cedeaza sudurile mele.
Ce buna era o freza sa imbin tevile frumos, si o mână bună la sudura...
Hmmm

Dar, trăgând linie, e bine, simt ca avansez
Attached File  sketch-1556559525306.png   3.79MB   5 downloads

Edited by silenced, 30 April 2019 - 14:20.


#68
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Poze cu garda la sol.
Te culci sub ea ca sub căruță.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hEK-C0KznnU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by silenced, 30 April 2019 - 14:52.


#69
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Incaltari noi, caci cele vechi si tocite m-au tradat.

Attached Files



#70
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Bestial!
Bravo, jos palaria!
Hai, ca te urmaresc cu placere.

#71
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Multumesc frumos.

#72
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
salutari,

M-am apucat de facut frumos buggy-ul.
L-am demontat complet, intarit sudurile, modificat putin, grunduit si vopsit.
Astept weekendul viitor sa continui lucrul.

Tot inainte

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate