Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Accident culpa comuna( sofer beat)

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#73
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View Postarg, on 24 august 2018 - 12:39, said:

si te bagi rapid.
Cu conditia ca la volanul alui care ti-a facut semn, sa nu fie un tiiiiiiiiiiigan de la "sintesti ", care din pura intamplare se afla in deplasare, in detasare parca-i termenul exact.
Doar cine s-a fript cu ciorba invata pe pielea lui ca trebuie sa sufli chiar si-n iaurt.
Aculta "umpic" si de astia care au imbatranit cu covrigul in mana.
Dorin2k si altii stiu ei ce spun.
Ca tu te crezi mai cu mot, cu reflexe mai bune, si un tip extraordinar de adaptabil si care invata intr-o mie de km cat altii in 15.000 este dor o impresie.
Impresiile pot insela amarnic uneori.

Edited by OPEDI, 24 August 2018 - 13:05.


#74
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Ba nene e clar ca betivul nu mai avea rabdare in spatele astuia si avand si Audi *samsarit* si cum era si baut, gradul de cocalareala a crescut exponential si a ignorat complet semnalizarea astuia pentru ca nu avea si el o masina de clasa cum avea betivul, si  l-a depasit rapid, din scurt,  prin stanga fara asigurare, fara semnalizare, fara frica, fara nimic ca un adevarat boss de boss cu audi si beat pe deasupra.
Audi e clar vinovatul. Dar initiatorul nu are de unde sa stie pentru ca nu s-a uitat in oglinda, desi trebuia sa faca acest lucru dupa semnalizare si trebuia sa acorde prioritate bizonului cu audi care nu mai avea rabdare sa faca el stanga.

#75
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View Post_-AppleS-_, on 24 august 2018 - 13:02, said:

si trebuia sa acorde prioritate bizonului cu Audi care nu mai avea rabdare sa faca el stanga.
Asta-i singurul lucru care conteaza, restul e can-can.
Poti pica cu curul in maracini si fara sa te treaca diareea. E suficienta o clipa de neatentie, o miime de cecunda in care faci o manevra insuficient de bine gandita si pregatita.
Asta este, oameni suntem, suntem supusi greselii, sortii.
Bine ca nu sunt victime.
Daca ai fost atent, nimeni nu l-a invinovatit pe initiator.
Toti cei care au intervenit doar au incercat sa-i explice ca indiferent ce vina are celalalt, dpdv legal, a comis-o.

Edited by OPEDI, 24 August 2018 - 13:11.


#76
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostOPEDI, on 24 august 2018 - 13:01, said:

....
Doar cine s-a fript cu ciorba invata pe pielea lui ca trebuie sa sufli chiar si-n iaurt.
....
Dorin2k si altii stiu ei ce spun.
Ca tu te crezi mai cu mot, cu reflexe mai bune.....
ai inteles gresit, citeste si mai in urma.
eu nu am reflexe rapide, reactionez incet si din cauza asta imi aloc rezerve foarte mari....

chestia cu bagatul rapid are urmatorul sens:
nu te mocai sa sigur vine unu care te prinde in ofside....

exact ce a patit si initiatorul daca schimba banda scurt, ala il lovea in spate (toto spatele)  si gata cu dilema.

p.s. crezi eu nu am dat de indivizi care au vrut sa-mi "gadile" cate un stop?
p.p.s. am trecut de multe ori pe doamna ghica si stiu ce haos e pe acolo, de crezi ca-s diperat sa-mi mearga bine camera.

Edited by arg, 24 August 2018 - 13:22.


#77
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Post_-AppleS-_, on 24 august 2018 - 13:02, said:

Ba nene e clar ca betivul nu mai avea rabdare in spatele astuia si avand si Audi *samsarit* si cum era si baut, gradul de cocalareala a crescut exponential si a ignorat complet semnalizarea astuia pentru ca nu avea si el o masina de clasa cum avea betivul, si  l-a depasit rapid, din scurt,  prin stanga fara asigurare, fara semnalizare, fara frica, fara nimic ca un adevarat boss de boss cu audi si beat pe deasupra.
Audi e clar vinovatul. Dar initiatorul nu are de unde sa stie pentru ca nu s-a uitat in oglinda, desi trebuia sa faca acest lucru dupa semnalizare si trebuia sa acorde prioritate bizonului cu audi care nu mai avea rabdare sa faca el stanga.
Francis Ford Coppola. De unde stii ca asa a fost, ai vreun ghioc? O fi asa, nu e exclus, dar sa fii atat de sigur pe ceva cand in fata ai doar niste declaratii ale unui necunoscut mi se pare usor riscant...
Nimeni nu raspunde la intrebarea: e posibil ca betivanul sa fi mers pe doua benzi si sa-l fi lovit in spate stanga pe ala care semnaliza, dar era pe loc?

#78
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View Postarg, on 24 august 2018 - 13:16, said:

ai inteles gresit, citeste si mai in urma.
Nu am inteles absolut NIMIC gresit.
Intelege odata, ca eu daca sunt excroc, tiiiiiiiiiigan,  rau intentionat, si vreu cu tot dinadinsul sa te bag in belele, etc., exact asta fac.
Caut cu lumanarea accidentul.
Gasesc "portita" legala, ma pozitionez pe drumul cu prioritate ( de preferat in trafic aglomerat), astept sa gasesc un fraier ( curcan bun de muls sau de facut misto de el),  franez in asa fel incat sa-i ofer posibilitatea sa faca o manevra periculoasa, flutur din mana  ( ai fac semn)  ca sa-i atrag atentia ca-i ofer posibilitatea sa se incadreze in trafic, si la momentul "oportun", demarez ( eventual cu scart, ca-mi place sa uzez caucioacele) si manevrez volanul cu multa atentie in asa fel incat sa NU-L ratez.
Daca cineva imi reproseaza( dovedeste cu camera de filmat, ca i-am facut semn), "o bag" pe aia, cu era o musca care ma deranja, etc.
Ti-am "desenat", doar cine s-a fript cu dreptatea-n mana sufla chiar si-n iaurtul abia scos din frigider.

Edited by OPEDI, 24 August 2018 - 13:29.


#79
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
@OPEDI
Exact. Cred ca sunt multi din astia.
Si nu-i poti deosebi de altii.

#80
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View Postdorin_2k, on 24 august 2018 - 13:28, said:

@OPEDI
Exact. Cred ca sunt multi din astia.
Si nu-i poti deosebi de altii.
Nu poti TU (personal), ca nu ai abilitatile speciale necesare.
Arg si altii ca el au impresia ca lor nu li se poate intampla asa ceva, niciodata, niciunde.
Eu am patit trebusoara de genul asta de minim 7 ori in viata.
Ultima data in masina cu mine se afla chiar un ofiter de la rutiera.
Nu aveam camera de filmat.
Respectivul cocalar sicana un alt autoturism. Dar extraordinar de periculos, eram pe la borsec, pe serpentinele alea nasoale.
L-a aruncat pe ala-n sant si a tulit-o.
Eu eram la volanul unui microbuz plin de copii, vazusem in oglinda retrovivoare cum se sicanau, i-am zis militianului, am oprit intrun refugiu, cei doi au trecut in fata mea.
Ala sicanat a ajuns in sant idiotul a fugit. Militianul meu minte antrenata, deja era cu telefonul in mana, raportase evenimentul.
I-a organizat tipului un baraj de toata frumusetea.
Si-a intrerupt vacanta personala si impreuna cu echipajele care l-au oprit s-au dus direct la procurorul de serviciu, si peste cate ore ne=a prins din urma,
si-a urmat concediul. Mi-a aratat o copie xerox, dupa ordonanta de retinere a "gagiului".
Nu stiu exact cum s-a solutionat dosalul, al voi intrebasi va tin la curent.
Cred ca a luat cu suspendare.

Edited by OPEDI, 24 August 2018 - 13:42.


#81
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
OPEDI nu am zis ca nu mi se poate intampla, ci din contra.
intru doar in momentul cand sunt sigur ca ala nu mai are cum sa loveasca in lateral... din cauza asta intru repede.

Edited by arg, 24 August 2018 - 13:39.


#82
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View PostOPEDI, on 24 august 2018 - 13:09, said:

Asta-i singurul lucru care conteaza, restul e can-can.
Pai asta inseamna ca daca exista vreo masina in spatele meu (pe aceeasi banda cu mine) si eu vreau sa schimb banda sau sa o iau la stanga ar trebui sa semnalizez, si apoi sa astept ca cei din spatele meu sa ma depaseasca ca sa fiu sigur ca cineva nu se baga in ultimul moment pe banda din stanga si intra in mine. Altfel spus daca ai in spate o coloana de masini, opresti toata coloana si astepti sa te depaseasca toti pana nu mai ai pe nimeni in spate ca sa poti sa fii sigur ca nu te loveste nimeni din spate cand faci stanga, altfel tot timpul o sa apara unul care desi era pe banda ta se hotaraste sa schimbe banda o data cu tine si te loveste in cur.

#83
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@ _-AppleS-_
poti sa ajungi inaintea lui pe b2.
in bucuresti e sport national: cand unul semnalizeaza, cel din spatele lui se baga fara semnal in locul ala.

Edited by arg, 24 August 2018 - 13:44.


#84
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Iti convine, nu-ti convine, asta e situatia.
Dpdv legal, esti la mana aluia.
Daca vrea , te poate baga in belele, nevinovat.
Bea grigore aiazma, indiferent daca te-este sete ori ba.
Cunoasterea situatiilor acestea, si manevrarea autoturismului tinand cont de ele este ceea ce diferentiaza amatorii de adevaratii soferi.
Asta de fapt inseamna conducere preventiva, anticiparea eventualelor situatii periculoase si minimizarea  ( daca se pate chiar eliminarea) consecintelor care pot aparea din aceste situatii.

Edited by OPEDI, 24 August 2018 - 13:50.


#85
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View PostOPEDI, on 24 august 2018 - 13:25, said:


Nu am inteles absolut NIMIC gresit.
Intelege odata, ca eu daca sunt excroc, tiiiiiiiiiigan,  rau intentionat, si vreu cu tot dinadinsul sa te bag in belele, etc., exact asta fac.
Caut cu lumanarea accidentul
Si dai de  unul ca mine, care iti pune asigurarea in brate si sta pe tusa o luna (in mod cert iau examenul 13/15). OK.

#86
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View Postdanvlas, on 24 august 2018 - 13:47, said:

Si dai de  unul ca mine, care iti pune asigurarea in brate si sta pe tusa o luna (in mod cert iau examenul 13/15). OK.
Pai scopul meu asta este.
Vreau asigurarea ta.
Eu bara din fata si radiatorul vreau sa le schimb.
erau vechi, uzate.
Daca pun noi pe masina ce-am avut si ce-am pierdut?
In plus, romanul este inventiv,.
Monteaza de la dezmembrari si deconteaza piese noi.
Nu intelegi ca-s rau intentionat?? Excroc de profesie?????

Edited by OPEDI, 24 August 2018 - 13:54.


#87
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Pai aia nu vor asta. Ei vor sa te santajeze sa le dai bani ca sa-si faca, chipurile, masina in regie proprie si tu sa-ti pastrezi permisul. Dupa care baga doua ciocane si cauta alt fraier. Eu n-am auzit de escroci din astia care sa faca amiabila. Cand le zici "ma doare-n cot de permis, hai la politie", i-ai terminat.

#88
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
iar la politie scoti filmarea, cu hai te rog treci si zbang.

Edited by arg, 24 August 2018 - 14:10.


#89
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Nu e nevoie. Oamenii merg pe principiul "easy money or no money". Am avut parte de unul din asta. Eu am stat pieton 30 zile, el 90, ca era si baut. Nu voia sub nici o forma sa mergem la politie, ca-i era mila de mine sa nu raman pieton. Hai sictir si-o bere rece.

#90
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

View Postdanvlas, on 24 august 2018 - 13:47, said:

Si dai de  unul ca mine, care iti pune asigurarea in brate si sta pe tusa o luna (in mod cert iau examenul 13/15). OK.
Si la anul creste clasa bonus-malus

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate