Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Accident culpa comuna( sofer beat)

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#1
bogdanionescu1989

bogdanionescu1989

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.08.2018
Buna seara.

Am avut un accident în București, venind dinspre Declinului spre strada Doamna Ghica. Eram pe banda 1, am semnalizat stanga însă nu am mai apucat să intru pe banda 2 întrucât am fost izbit puternic de o masina din spate( audi) si am fost proiectat în alt autoturism parcat langa bordura. Am chemat poliția si salvarea, poliția pe celălalt sofer l-au găsit baut( 0.37 g/l in aerul expirat), conducere cu permis suspendat si fuga de la locul accidentului. Poliția a concluzionat faptul că este culpa comună zicand ca am apucat să intru pe banda 2. După cateva ore ne-ai chemat la poliție pt a semna procesul verbal Însă am refuzat să semnez. Mi-au oprit permisul pt cercetari. Prin urmare, am cateva intrebari:

1) dacă până la urmă voi fi încadrat in culpa comună trebuie sa repar cu bani proprii masina mea sau Audi care .-a lovit sau si a masinii parcate pe bordura?

2) celălat sofer fiind prins băut la volan, asiguratorul lui imi va da despăgubiri?

3) mi-au reținut permisul 3 luni pt cercetari cu dovada de condus de 15 zile. Masina mea este deplasabila, mai pot circula asa cu ea pana sa o repar?

4) care este procedura de reînnoire a dovezii de conducere. Va multumesc



#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
1. Cred ca da.
2. Nu cred.
3. maxim 30 de zile.
4. Actiune in instanta.

#3
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

 bogdanionescu1989, on 21 august 2018 - 23:11, said:

am semnalizat stanga
Bla, bla, bla.
daca semnalizezi nu inseamna automat ca ai prioritate.
Daca militianul a zis culpa comuna, inseamna ca ceva, ceva s-a intamplat DIN VINA TA.
Faptul ca celalalt a fost baut, ca avea sosete verzi, chiloti mov, capra bolnavioara nu inseamna ca NUMAI din vina lui s-a produs accidentul.
Pe ce banda circula cel care te-a lovit?

Edited by OPEDI, 21 August 2018 - 23:23.


#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
bogdane, semnarea pv-ului nu inseamna ca esti de acord cu el.

La politie nu exista culpa comuna, iar situatia asta nu exista 2 vinovati.
E ori neasigurare la schimbarea directiei de mers ori nepastrarea distantei fata de masina din fata.

#5
IpsilanteCucuruz

IpsilanteCucuruz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 08.08.2018
Daca nu exista si o a treia masina cred ca scapai si il gaseau doar pe el de vina. Asa cu o a treia trebuie sa faca dosar de cercetare. Daca ala ar fi fost curat erai singurul vinovat, practic nu te-ai asigurat la schimbarea directie de mers, asa macar sunteti doi.
Si lasa gargara asta cu "nu am apucat" si altele ca politistul vede sute de accidente si imediat isi da seama.

1. fiecare isi repara masina si pe a treia amandoi. O sa va dea ala in judecata sau casco-ul lui daca are.
2. nu
3. pai astea 15 zile dupa care vezi punctul 4 pentru innoire dovada. sau mai stai 15 zile dupa si dai examen.
4. ce a zis @pasilla

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Adica: ai semnalizat, te-ai asigurat ca poti executa manevra in deplina siguranta si ai schimbat directia de mers? Ce legatura are asta cu alcoolul, permisul suspendat al aluia ssi cum de l-a pus politia sa sufle-n fiola daca a parasit locul accidentului?
Cred ca politistul a vrut sa te ajute sa nu platesti singur toate reparatiile,.

Edited by myshyk, 21 August 2018 - 23:28.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 myshyk, on 21 august 2018 - 23:25, said:

Adica: ai semnalizat, te-ai asigurat ca poti executa manevra in deplina siguranta si ai schimbat directia de mers? Ce legatura are asta cu alcoolul, permisul suspendat al aluia ssi cum de l-a pus politia sa sufle-n fiola daca a parasit locul accidentului?
Cred ca politistul a vrut sa te ajute sa nu platesti singur toate reparatiile,.
Art. 54
(1) Conducătorul de vehicul care execută o manevră de schimbare a direcţiei de mers, de ieşire dintr-un rând de vehicule staţionate sau de intrare într-un asemenea rând, de trecere pe o altă bandă de circulaţie sau de virare spre dreapta ori spre stânga sau care urmează să efectueze o întoarcere ori să meargă cu spatele este obligat să semnalizeze din timp şi să se asigure că o poate face fără să perturbe circulaţia sau să pună în pericol siguranţa celorlalţi participanţi la trafic.

#8
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
Problema e: ai apucat sa intri pe a doua banda dupa semnalizare? Audi venea din spate, de unde? Pe banda nr. 1 sau pe 2?
Nu prea exista culpa comuna in cazul tau. Ori ai intrat pe banda a doua fara sa te asiguri, ori te-a lovit ala pur si simplu pentru ca nu a pastrat distanta. Unde te incadrezi?

#9
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Este singurul vinovat.
A auzit el, undeva, ca daca era baut celalalt implicat in accident, atunci ala poarta toata raspunderea, el scapand basma curata.
Tot acolo a auzit ca societatile de asigurari refuza plata daca ai consumat alcool.
Lucrurile sunt clare. I s-a retinut deja permisul.
Cauta o poveste buna de adormit copii. Ce sa spuna colegilor de munca?
Ca-i nevinovat. A venit ala cu beutura-n nas, si din cauza asta asigurarea nu plateste nici dauna masinii lui, nici pe a celui parcat linga bordura.
El oricum semnalizase.
Iar astia binenteles, vor varsa o lacrima si ai vor da dreptate.

Edited by OPEDI, 22 August 2018 - 00:56.


#10
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 01.05.2006
Ce numar de inmatriculare avea ala cu audi?
Ca poate e dragnea de vina si ai scapat!

#11
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Ăla cu Audi o belește pt ale lui, tu o belești pt neacordare de prioritate.
Altă întrebare.

#12
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Nu exista neacordare de prioritate la deplasarea in acelasi sens. Daca s-a retinut permisul, probabil ca s-a deschis un dosar penal pentru ceva. Intr-un dosar penal, cred ca exista si cazuri de culpa comuna, nu e ca la contraventii. Vreo victima?
Lovitura a venit in spate central sau cumva in lateral stanga? Conteaza.

1. RCA-ul tau ar trebui sa acopere daunele din sarcina ta.
2. Asiguratorul RCA al celui care te-a lovit va acoperi partea de dauna a lui.
3. Cred ca dovada e cu drept de circulatie pe 30 zile, nu 15. Altfel ar fi vorba de o contraventie si as fi curios care e aia. Daca e pe 30 de zile, se reinnoieste periodic. Vei putea conduce doar pe teritoriul Romaniei. Atentie, masina ar trebui reparata in termen de 30 zile de la data autorizatiei de reparatie, altfel risti o amenda.
4. Intri pe site-ul DRPCIV si afli.

#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"Nu exista neacordare de prioritate la deplasarea in acelasi sens"
Nu se deplasau in acelasi sens, ca atunci nu se ciocneau. Unul mergea inainte, altul vira la stanga. Deci?
1- Ar trebui. S-au n-ar trebui. Depinde de incadrare.
2- Ala era baut. Si atunci? Crezi ca avea asigurare si pentru asta?
3- "mi-au reținut permisul 3 luni pt cercetari cu dovada de condus de 15 zile." N-ai citit postarea pana aici, nu-i asa? Te-ai grabit sa nu pierzi randul la postare.
4- Posibil., dar nu e chiar asa simplu.

Edited by myshyk, 22 August 2018 - 06:57.


#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
PV! Ce scrie in el?
A! Tu esti cetatean european si nu vrei sa il semnezi? Foarte bine.
Stai pe bara cat mai mult. Citeste in acest timp OUG.
De ce oare sunt asa de multi ce nu vor sa semneze PV-ul si sa il primeasca pe loc? Oare nu stiu sa semneze?

#15
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008

 dorin_2k, on 22 august 2018 - 07:02, said:

De ce oare sunt asa de multi ce nu vor sa semneze PV-ul si sa il primeasca pe loc? Oare nu stiu sa semneze?

Nu stiu sa citeasca, nu s-au prins ca intre "am primit o copie" si "sint de acord cu cele mentionate" exista o oarecare diferenta.

#16
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,942
  • Înscris: 02.09.2005

 bogdanionescu1989, on 21 august 2018 - 23:11, said:

Eram pe banda 1, am semnalizat stanga însă nu am mai apucat să intru pe banda 2 întrucât am fost izbit puternic de o masina din spate(

asta e maxima, cu semnalizarea si neapucarea (adica neasigurarea) incadrarii pe alta banda
din pacate e plin bucurestiul de asemenea soferi, imi place sa-i observ in trafic, ii vad cum semnalizeaza dar ochii lor sunt in fata, nicidecum in oglinda laterala
nu stiu cine dracu' v-a invatat la scoala de soferi ca daca ati dat semnal aveti si prioritate Posted Image


a dat culpa comuna fiindca era ala beat, altfel erai singurul guster din ecuatie, aveai de decartat plata reparatiilor pentru 3 masini

Edited by jericho, 22 August 2018 - 07:45.


#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
De ce ai semnalizat stanga?
Oare nu trebuia mai intai asigurare? Apoi semnalizare?

#18
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Tu puteai sa zici ca mergeai legal pe banda a 2-a cand un Audi te-ai troznit din spate. Unu' beat muci. Ala ar fi fost singurul vinovat si poate chiar o merita.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate