Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Misterul preturilor de pe OLX

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
552 replies to this topic

#1
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Imi plac chilipirurile, asa ca adesea caut pe OLX diverse chestii, dar sunt din ce in ce mai uluit.

Un mic rezumat al frustrarilor mele:

1. Romanul este sigur ca ceilalti sunt mult mai prosti ca el.

- pun preturi mai mari sau ~ egale cu cele din magazine
- cu cat vanzatorul este dintr-o regiune mai saraca, cu atat pretul e mai aproape de cel din magazin (sau chiar mai mari, daca la magazin e oferta).
O specie aparte sunt aia cu "doar predare personala in #orasdeprovincie". (oras mic, cu putini/0 posibili clienti)

2. Romanul nu a inteles o chestie basic (raportat la pretul de nou, actual):
- la -10% nu intereseaza pe nimeni. Nu merita.
- la -20% ai sanse sa vinzi, daca nu exista concurenta pt produs la vanzare.
- la -30%+ vinzi!
* nu ignorati costul transportului si al rambursului ~ 25 lei minim!

3. Daca e un produs care se gaseste din plin la alti vanzatori, trebuie sa te orientezi in fct de pretul cerut de ceilalti.
Cat visezi tu sa iei pe acel produs e doar un vis, nu e relevant!

4. Cu cat obiectul e de mai mare valoare, cu atat pretul este mai stratosferic vs valoarea de piata (a se vedea mai ales la case si terenuri), pe ideea ca nu il costa nimic sa gaseasca un fraier.
Practic, adesea pretul e umflat cu 50% si minim 30% e loc de negociere rromeasca.

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
A ajuns o porcarie! Unii vand si samponul din baie!

Ma uitam la catei yorkie, fiecare cere cat vrea, inclusiv pe corcituri si caini inexistenti. Samsarii zburda!

Edited by arab, 20 August 2018 - 17:53.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
E o societate de consum, dar oamenii nu inteleg asta.

Bisnita cred ca e de fapt cea mai veche meserie, doar ca acum se face cu produse din China sau luate la reduceri.
Parca chestiile furate de afara s-au mai rarit pe OLX.

Acum cateva zile au fost reduceri mari la Fitbit Versa pe Orange.ro, dar nu am apucat.

A doua zi au scazut preturile pe Olx si am luat cu 550 lei unul nou.
Acum au ajuns iar la 750-800 lei.

P.S. E uimitor cu unii pun preturi ~ cu cele din magazinele online.

#4
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008
Acum 5 minute căscam gura la nişte telefoane pe OLX şi am observat şi eu aceleaşi lucruri.

Edited by driftking91, 20 August 2018 - 18:02.


#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,872
  • Înscris: 25.01.2007
nu am inteles aia cu predare personala si oras de provincie. sau asta e marca exclusiva bucuresti?

Edited by slai, 20 August 2018 - 18:03.


#6
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
OLX au vreo modalitate de contact?

#7
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 Ahasverus, on 20 august 2018 - 17:49, said:

* nu ignorati costul transportului si al rambursului ~ 25 lei minim!
Eu mereu le cer banii inainte.

#8
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008

 babarzotea, on 20 august 2018 - 18:04, said:

OLX au vreo modalitate de contact?
https://ajutor.olx.r...7483049-Contact

#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Si pe ebay.de s-au imputit lucrurile. Am crezut ca deh, nemti, vand ce nu mai au nevoie, dar multe jerpelituri sint mai scumpe ca la noi.

#10
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Ei nemti,ce mai injur si eu la cate-o masina de Germania sau Elvetia care taie fata sau alte faze nasoale si la volan cand te uiti e clar ca soferul e din alte parti mult mai estice. La fel si cu ebay ul

#11
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

 Ahasverus, on 20 august 2018 - 17:49, said:

pe ideea ca nu il costa nimic sa gaseasca un fraier.

Sincer, nu inteleg ce nu intelegi din ce ai zis aici. Ce-i cu nelamuririle?

#12
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
eu nu inteleg de ce pe unii ii f... grija ca altii nu-si vand marfa pe net si raman cu ea?
ah scuze, n-am citit randul 2 :D

Edited by mihnearau1, 20 August 2018 - 18:51.


#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Ahasverus, on 20 august 2018 - 17:49, said:

Imi plac chilipirurile, asa ca adesea caut pe OLX diverse chestii, dar sunt din ce in ce mai uluit.

Un mic rezumat al frustrarilor mele:

Nu inteleg de ce ai frustrari.
OLX este un site de anunturi.
Inainte de internet, era Anuntul Telefonic. Inainte de economia de consum, exista pagina de publicitate din Romania Libera, sau Informatia Bucurestiului.
Intotdeuna anunturile au fost la fel. Nu este nimc schimbat.

Edited by pasilla, 20 August 2018 - 18:57.


#14
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,671
  • Înscris: 24.11.2015

 Adm, on 20 august 2018 - 17:55, said:

Parca chestiile furate de afara s-au mai rarit pe OLX.

Am fost intrebat daca nu vreau carduri de memorie de 128gb fara ambalaj la 50lei bucata Posted Image Carduri originale, nu fake-uri sau noname.

 atupi, on 20 august 2018 - 18:27, said:

Ei nemti,ce mai injur si eu la cate-o masina de Germania sau Elvetia care taie fata sau alte faze nasoale si la volan cand te uiti e clar ca soferul e din alte parti mult mai estice. La fel si cu ebay ul

Au venit italienii, doar azi unul a iesit din intersectie pe banda din sens opus, era in spatele meu si eu ieseam si s-a bagat si el , ca la ma-sa in .... Posted Image

#15
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Aveam ceva componente vechi de calc (pt. socket AM2). Am vrut să scap de ele fără să le arunc la gunoi fiind perfect funcționale. La 30 de lei bucata, a fost bătaie pe ele.

#16
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 Ahasverus, on 20 august 2018 - 17:49, said:

Asa e ! si eu am observat "românismul" asta pe olx.
Am fost sfatuit sa caut niste telefoane anume cu preturi corecte si pe olx romanii vindeau telefoane sparte cu 50-100 Lei mai ieftine decat in magazin.
Scriau in anunt ca reparatia nu costa mai mult de 40, 50, 84 de Lei Posted Image
Iar telefoanele in stare buna le vindeau mai ietine cu 1-5 Lei daca nu si mai scumpe decat in magazin Posted Image
M-am lipsit de telefon, mai bine cumpar un Allview la 150 Lei nou decat sa bag bani in buzunarul romanilor care cer cat nu face pe produse Second Hand.

Ei prefera sa ramana cu ele decat sa le vanda.
Am bagat de seama ca unii fac abonamente sau prelungiri cumparand telefoane cu 1 Leu si le vand pe olx cu preturi ca in magazin
Attached File  Cand ne zicea tigani, tot ce faceam zicea ca-i tiganie. Acu ca ne zice romi, ... e Romanie!.jpg   313.15K   152 downloads

#17
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
https://ajutor.olx.r...7483049-Contact

aia e doar de praf in ochi.
Cum adica program email? si oricum nu se raspunde.

Iar telefon sau chat deloc.
Chatul se pare că a disparut chiar acum câteva zile

 slai, on 20 august 2018 - 18:02, said:

nu am inteles aia cu predare personala si oras de provincie. sau asta e marca exclusiva bucuresti?
nu vrea complicatii cu colet. Predare personala poate fi si cu proba, deci mai elimini din complictaii, deteriorări ulterioare

#18
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006
cand am citit toate comentariile mi-a rasarit un gand si nu mi-a dat pace...l-am identificat : "strugurii sunt acrii" se potriveste exact la toti de pe aici.

oare cand o sa intelegeti ca nu e bolnava capra vecinului? piata intotdeauna s-a reglat dupa cerere-oferta...indiferent de vanzatori/cumparatori/timp/spatiu.

poate un individ are telefon bun si isi prelungeste abonamentul si astfel face rost de alt telefon luat moka. sa zicem ca telefonul e 1000 lei in magazin. telefonul lui e nou, in cutie sigilata si il vinde cu 900. ce mama dracu va roade ma invidia? ca nu-l vinde cu 600? ca sa ai "tu" acces la el? sau si mai bine, sa negociezi pana la 500 si apoi sa-l vinzi cu 700? hai ma ce dracu...strugurii e acrii sau nu?

prosti vor exista intotdeauna, oportunisti la fel...nu inteleg ce vrea initiatorul...sa educe cetateanul cu cont pe olx sa faca vanzare-cumparare dupa standardele lui? si la preturile stabilite de el?

lasati ma fratilor piata sa se regleze singura...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate