Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...
 Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 

Misterul preturilor de pe OLX

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
552 replies to this topic

#37
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Orice ai spune ar trebui sa stii ca si in America sunt asa-numitele Thrift-Store adica un fel de magazine pt oamenii saraci unde se vand inclusiv haine SH bineinteles ca in magazinele respective ai cam ce gasesti la hoi pe Valea Cascadelor haine gen 3 bucati la 5 lei/dolari.
Oricum chiar si pe internet ai E-Bay sau Craigs List tot asa cu produse la pret de chilipir

#38
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
In thrift store-urile respective gasesti si deck-uri cu 3 dolari sau cd playere cu 5.

#39
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,422
  • Înscris: 05.07.2018
Cu toate astea, sunt foarte multi (prea multi) care reusesc sa isi vanda produsele puse la vanzare.

Au preturi mari? Da. Au produse folosite, ciobite etc? Da. Si reusesc sa le vanda?! Da.

Ce explicatii aveti pentru cazurile astea?

#40
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,643
  • Înscris: 09.05.2008

View PostPuferiu_, on 27 august 2018 - 06:18, said:

Cu toate astea, sunt foarte multi (prea multi) care reusesc sa isi vanda produsele puse la vanzare.

Au preturi mari? Da. Au produse folosite, ciobite etc? Da. Si reusesc sa le vanda?! Da.

Ce explicatii aveti pentru cazurile astea?
Aceeasi din primu' post.
Cum ca pe lume exista multi fraieri.

#41
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Chiar așa, am văzut și eu un produs folosit mai scump ca in magazin. M-am gândit care-i faza si am ajuns la concluzia ca pt unii, lucrurile au valoare sentimentala. De ex cumperi o masa de gradina cu 200 lei și peste doi ani, ceri 300 lei pe ea ca te-ai Atașat de ea

#42
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,658
  • Înscris: 13.12.2006
sa mor io de ii inteleg pe unii....ce va doare de grija postacilor pe olx? daca vrei cumperi, daca nu cauti in alta parte

e ca si cum te-ai duce la piata si te-ai mira ca de ce nenea ala din colt vinde struguri cu 5 lei iar pe masa de randul 2 tanti aia blonda vinde strugurii cu 7 lei. plus de asta ti-ai mai gasi inca unul ca tine si v-ati duce la coltul pietei sa va intrebati de ce dracu vinde aia cu 7 lei cand pe piata pretul e de 5...

sunt eu mai idiot de felul meu si logica mea sufera uneori, asa ca ce am scris mai sus e doar retoric

#43
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Mai nou olx iti limiteaza contul daca nu le dai un numar de telefon. Nu mai poti posta anunturi, edita, etc. Se strange latul, dupa ce au introdus taxa, acum vor si nr. de telefon. De ce conditioneaza unii un serviciu de a avea nr. de telefon ? In curand vor cere si adresa si date din buletin.

#44
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,490
  • Înscris: 02.09.2006

View PostIon_de_la_Raion, on 21 august 2018 - 16:38, said:

In thrift store-urile respective gasesti si deck-uri cu 3 dolari sau cd playere cu 5.
Da, eu chiar astazi mi-am luat un cd player  cu radio FM, functional suta la suta, curat, etc cu 5 lire!

#45
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,490
  • Înscris: 02.09.2006

View PostPuferiu_, on 27 august 2018 - 06:18, said:

Cu toate astea, sunt foarte multi (prea multi) care reusesc sa isi vanda produsele puse la vanzare.

Au preturi mari? Da. Au produse folosite, ciobite etc? Da. Si reusesc sa le vanda?! Da.

Ce explicatii aveti pentru cazurile astea?
sint destui care sint asa de siguri ca pe olpix este cel mai bun pret, incit cumpara direct de acolo, fara a mai cauta in alta parte!
iar la vinzatori am mai intilnit si ideea ca la vinzarea unui obiect folosit an buni trebuie ''sa-mi scot macar banii dati pe el''!

#46
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,658
  • Înscris: 13.12.2006
hai sa va dau o barfa proaspata:

ca orice alt idiot muritor din provincie am pus anunt "nu trimit prin curier".
ma suna un individ ieri, din cluj(gizas...cat de clar trebuie sa scriu "nu trimit prin curier" ????? )
dupa niste discutii amicale i-am explicat de ce n-am chef sa trimit prin curier, omu a inteles si se parea ca va trimite pe cineva sa vada marfa. la 5 min primesc sms sa-i trimit poze cu marfa despaturita, impaturita, acoperita, agatata, dezbracata, etc. Avand in vedere ca e din cluj si tranzactia oricum stiam ca nu se va intampla mi s-a parut inutil sa pierd 15 min din viata. Am primit totusi si al doilea sms :) ...marfa e buna si ieftina
acu 10 min ma suna sa ma certe ca "in stilul asta nu vand marfa" si "era greu sa faci doua poze"...i-am spus politicos un "pa" si i-am inchis fara sa mai astept altceva.

ideea e ca indiferent ce vrea un vanzator pe olx intotdeuna se va gasi un cumparator nemultumit.

#47
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Ole ics îi plin de oamenj serioși, vânzător și cumpărătorii.
Este cel maj serioși peste care am dat, o ca zii a dat cu bâta-n baltă păcat de iel urmează dă ceva timp pă urma lu’ mer ca dor.

#48
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,422
  • Înscris: 05.07.2018

View PostVipeR85, on 02 septembrie 2018 - 19:36, said:

ma suna un individ ieri, din cluj
Daca nu te grabesti sa vinzi ce ai de vanzare, scoate numarul de telefon si lasa activata doar mesageria.

#49
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,658
  • Înscris: 13.12.2006
nu ma grabesc si ce am la vanzare, daca nu se vinde, pot sa il fac cadou. indiferent...si daca iau bani tot trebuie sa caut un cadou :)

sunt genul de om care prefera sa vada marfa cand o cumpara si sa o testeze. de asemenea imi place sa vina omu, sa vada marfa, sa isi arate nemultumirile la fata locului si sa cumpere sau nu constient de avantaje si/sau defecte. n-am chef sa trimit pe curier si sa vina inapoi ca era o scama pe produs, sau ca nu a fost ridicat. si nici n-am chef sa fiu certat ca a vazut x o zgarietura care nu se vedea in poze si nici nu i-am spus de ea. prefer sa nu imi complic viata pentru niste bani

#50
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Mi se nazare mie sa pun un nou procesor (maxim) la la NAS, pentru ca saracu e cam batranior si in curand probabil nu voi mai gasi nici la SEHASURI procesoare pentru el.

Ochesc unul de top, compatibil, si caut pe ebay.
Iese 180 USD ~717 lei...

Caut si pe olx, gasesc acelasi procesor, pret 1000 lei.
Dau mesaj, ii explic omului frumos (zic eu) dilema preturilor si ii ofer 800 lei.

Raspuns? (nu refuzul ma deranjeaza, ci tonul)

"Scrie in anunt ca e negociabil?"

Nu doar ca e marlan, dar e si magazin de IT, iar pe OLX vinde la acelasi pret ca pe site, dar fara factura.

Edited by Ahasverus, 06 September 2018 - 07:45.


#51
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Pai si ce a gresit ca ti-a raspuns asa? Posted Image te-ai gandit tu inainte cat costa pe ebay, cat merita el sa faca profit si apoi te-a socat ca nu a negociat? Posted Image
Cred ca pui gresit problema, daca nu e scris ca e negociabil ti-a raspuns f corect.
Eu am cateva chestii pe olx de vanzare (si gratis unele), te doare capul ce oameni sunt. Dau gratis niste adidasi si haine pentru copii, folosite dar in stare f buna, singura conditie e sa vina sa ii ia, si incep ”clientii”: ”pai da, dar eu nu pot sa vin cu metroul pe magistrala 2, vino tu pe magistrala 1”, ”hai pana in nu stiu ce comuna langa bucuresti sa mi-i aduci”, noaptea mintii. Plus ca este evident ca unii le iau sa le vanda mai departe, ori nu asta e scopul meu, ci sa ajut daca pot.
Sau, alt exemplu, vand un produs, ma uit pe olx si se vinde cu minim 70 lei, pana la 120 lei, acelasi produs, identic (ca ma pricep). Il pun cu 40 si nu e negociabil, sa vezi cate mesaje cu ”ofer acum 20 lei” sau ”n-are cum frate sa fie original”. Pana la urma o sa fac ce am mai facut, o sa il pun la 70 lei/bucata ca sa ”fie original” si il vand (am mai facut asta). In fine, ideea e ca si cumparatori si vanzatori de tot felul sunt, dar in cazul tau nu a de ce sa te plangi, tu te-ai ofticat ca ai pierdut timp sa ii faci analiza de piata si calcule si el ti-a raspuns sec. Posted Image

Edited by nepot, 06 September 2018 - 08:36.


#52
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,422
  • Înscris: 05.07.2018
Totusi, nu consider ca s-a lamurit motivul pentru care a fost deschis acest topic. Poate... o fi doar pentru pretentiosi sau cunoscatori.

#53
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,658
  • Înscris: 13.12.2006
pai motivul cred ca e ca sa-si verse unii naduful pe aici...indiferent ca-s vanzatori sau cumparatori.

#54
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,422
  • Înscris: 05.07.2018
Adica inca un topic de umplutura? Ca cei de pe site-urile cu vanzari / cumparari (nu neaparat olx) vad ca o duc bine-mersi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate