Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Misterul preturilor de pe OLX

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
552 replies to this topic

#19
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 06.07.2005

View Postsuper8, on 20 august 2018 - 19:17, said:

Ei prefera sa ramana cu ele decat sa le vanda.
Un tip s-a cramponat pentru 20 de lei (ceva la 450 de lei, iar eu aveam buget fix 400 pentru achizitie, moft neesential).
Am gasit intamplator anuntul dupa un an! De data asta nu a vrut sa imi lase sub 450. Ii aduc aminte de vechea negociere, la care tipul spune " 450, 420, tot aia e. 30 de lei nu inseamna nimic pentru mine ".Posted Image

Am mai intalnit matematicieni adevarati de-a lungul timpului.
Exemplu: Vand x, o bucata = 14 lei, 2 bucati = 30 lei

Edited by vimann, 20 August 2018 - 19:35.


#20
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,843
  • Înscris: 01.12.2003

View PostAhasverus, on 20 august 2018 - 17:49, said:


O specie aparte sunt aia cu "doar predare personala in #orasdeprovincie".




Eu sunt unul din specia aia aparte.Specia aparte care da de alti speciali care fac comanda si apoi nu ridica pachetele din diferite motive.Sunt multi care fac asa , foarte multi.Poti sa ceri banii inainte , dar mi se pare alta bataie de cap.Le-am dat personal , a vazut si respectivul ce a cumparat , nu am avut niciodata probleme.

#21
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Se aplica si pe olx tehnici de marketing, nu numai la tarabele din piata,
Olx nu este un loc unde unii scapa de lucrurile de care nu mai au nevoie (desi sunt functionale), a devenit un mare magazin online.
Si eu am gasir de exemplu in Auchan ceva ce cautam; avea pret 29 lei, pe olx sub 50 nu gaseam!
Mai rar sunt si situatii cand persoana care vinde nu o face pentru a avea castig, vinde pentru a-si recupera o parte din bani. Am intalnit si asa ceva.

#22
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,847
  • Înscris: 24.04.2013
OT:

View PostAhasverus, on 20 august 2018 - 17:49, said:

… O specie aparte sunt aia cu "doar predare personala in #orasdeprovincie". …

View Postslai, on 20 august 2018 - 18:02, said:

nu am inteles aia cu predare personala si oras de provincie. sau asta e marca exclusiva bucuresti?
Cred ca ideea nu era ca predarea personala ar fi rezervata pentru Bucuresti, ci ca e putin probabil sa gaseasca un client intr-un oras mic dinainte fixat. Deci cu o asemenea conditie vanzatorul isi limiteaza drastic (chiar fatal) sansele de a si vinde acel produs. Cel putin eu asa inteleg afirmatia initiatorului.

Edited by sags, 20 August 2018 - 20:27.


#23
CrocodiluMereuVesel

CrocodiluMereuVesel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 23.07.2018
Probabil ca pe acest OLX vind si firme in toate regula acelasi produse care le vand si la retail. Care ar fi problema ?
Initiator tu te-ai dus la pomul laudat cu sacu.
Ce ai zis: talcioc virtual :lol:

Edited by CrocodiluMereuVesel, 20 August 2018 - 20:43.


#24
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007

View Postsags, on 20 august 2018 - 20:27, said:

OT:


Cred ca ideea nu era ca predarea personala ar fi rezervata pentru Bucuresti, ci ca e putin probabil sa gaseasca un client intr-un oras mic dinainte fixat. Deci cu o asemenea conditie vanzatorul isi limiteaza drastic (chiar fatal) sansele de a si vinde acel produs. Cel putin eu asa inteleg afirmatia initiatorului.
io am 3-4 vanzari pe olx, dar nu vand in afara localitatii, si niciodata nu am stat mai mult de cateva zile cu produsul. ambalarea, livrarea, mi se par ca nu merita efortul.
asa ma intalnesc cu omul, vede produsul, ii dau o zi, doua, de test, si stiu ca daca ne mai intalnim si ne dam buna ziua, nu ne injuram.

#25
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Eu am dat gratis niște chestii de care nu mai aveam nevoie pe olx și apoi erau la vânzare :)
Și asa cum sunt vânzători magari, nici clienții nu sunt mai prejos, am vândut niște chestii, vorbeam cu omul de un preț și apoi incepea cu "hai tu în metrou ca nu am cartela sa intru înapoi" sau "frate, știu ca am vb de 900 de lei (de ex) dar am la mine doar 800". Pt mine era ok 800 decat sa raman cu un telefon in sertar, scopul era sa scap, dar prefer sa nu vand decât rromii d-astea

#26
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostVipeR85, on 20 august 2018 - 19:30, said:

cand am citit toate comentariile mi-a rasarit un gand si nu mi-a dat pace...l-am identificat : "strugurii sunt acrii" se potriveste exact la toti de pe aici.
Incerci tu sa spui ceva, dar cand vezi ca in magazin pretul unui Samsung J5 2017 variaza intre 735 Lei si 1.200 Lei nou cu garantie iar pe olx se vinde cu 750-850 desfacut sau telefoane cu sticla sparta la 650-750 Lei ca "reparatia nu costa mai mult de 40, 50, 84 de Lei", parca strugurii chiar sunt acrii.


p.s.:
ce vedeti sub 600 Lei sunt telefoane (J5 2017) folosite vandute "ca noi".
Ca deh, dai 1 Leu la prelungire abonament, il folosesti 3-6 luni, te plictisesti de el si apoi ceri 500-550 Lei "nou-nout putin folosit"  Posted Image

#27
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Depinde, îs care atâta cred ei ca face produsul respectiv. Nu e treaba ta aici, dacă nu vrei mai ai alte anunțuri.
Da media prețului e cam mare dar asta pentru că le cumpără din magazin la rândul lor. Cine vrea doar să “se scape” de ceva ? Doar dacă ...
Nici nu prea merită, mai bine din magazin, stai mai liniștit.

#28
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postvimann, on 20 august 2018 - 19:32, said:

Am mai intalnit matematicieni adevarati de-a lungul timpului.
Exemplu: Vand x, o bucata = 14 lei, 2 bucati = 30 lei
Eu am intalnit chestii din astea la magazine.

#29
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Cand ma refeream la predarea personala, ma refer ca pui un anunt pe un site national, iar tu iti limitezi posibilii clienti din bula ta, adesea un oras mic.

Mie imi place cum s-au atacat unii, probabil vanzatori de pe OLX :)

Sunt... convins ca nu se va intampla o minune pe Olx in urma acestui thread. Era o constatare a unei stari curioase de lucruri.

#30
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
N-am privit si nu voi privi vreodata OLX-ul ca sursa de chilipir... Nu-s pasionat de telefoane iar, daca imi iau odata la 5 ani un telefon, il iau din sursa sigura, cu garantie cu toate alea.
In rest, nu stau sa ma uit zilnic ce mai scoate lumea la vanzare pe OLX... De vandut, cand am avut ceva de vandut, au fost mai mult chestii IT pe care le-am dat la pret redus si am scapat relativ repede de ele, ca oricum stateau degeaba prin casa.
Nu am niciun fel de asteptari de la OLX sau de la cei care vand acolo telefoane laolalta cu capace de roti, cantare de bucatarie, deck-uri defecte si altele similare...   Chiar nu stiu ce as putea cumpara dintr-un astfel de bazar, sa-mi foloseasca in casa.

O singura data am gasit ceva la pret de chilipir si nu pe OLX ci pe Okazii - un carucior pliabil, pe care l-am luat cu 60 lei (nou costa vreo 150 lei) de la un baiat care voia sa plece din tara si voia sa mai scape de niste lucruri.  In rest, de pe OLX chestii marunte de IT.. dupa cum am avut nevoie si numai cu proba.

#31
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007

View PostAhasverus, on 20 august 2018 - 22:28, said:

Cand ma refeream la predarea personala, ma refer ca pui un anunt pe un site national, iar tu iti limitezi posibilii clienti din bula ta, adesea un oras mic.

Mie imi place cum s-au atacat unii, probabil vanzatori de pe OLX :)

Sunt... convins ca nu se va intampla o minune pe Olx in urma acestui thread. Era o constatare a unei stari curioase de lucruri.
sunt și site-uri locale?

#32
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 19.05.2005

View PostAhasverus, on 20 august 2018 - 17:49, said:

Imi plac chilipirurile, asa ca adesea caut pe OLX diverse chestii, dar sunt din ce in ce mai uluit.

Un mic rezumat al frustrarilor mele:

1. Romanul este sigur ca ceilalti sunt mult mai prosti ca el.

- pun preturi mai mari sau ~ egale cu cele din magazine
- cu cat vanzatorul este dintr-o regiune mai saraca, cu atat pretul e mai aproape de cel din magazin.
O specie aparte sunt aia cu "doar predare personala in #orasdeprovincie".


Iti explic eu, nu ma complic cu posta sau curierul, pentru niste chestii care le vand, o data sau de doua ori pe an, sa stau sa trimit si eventual pachetul sa nu fie ridicat.. nu, merci.
Prefer predare doar la mine in oras.
Pun pretul mai mic decat e piata pe OLX, dispus sa negociez de la primul mesaj si astfel vand produsul.

#33
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View Postsuper8, on 20 august 2018 - 21:14, said:

Incerci tu sa spui ceva, dar cand vezi ca in magazin pretul unui Samsung J5 2017 variaza intre 735 Lei si 1.200 Lei nou cu garantie i
Economie de piata, la restaurant nu te lasa sa vi cu ciorba de acasa.
o sticla de apa minerala, la restaurantul din sancraieni este mai scumpa decat la supermarchet.

#34
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View PostAhasverus, on 20 august 2018 - 17:49, said:

Un mic rezumat al frustrarilor mele:
1. Romanul este sigur ca ceilalti sunt mult mai prosti ca el.

exact. romanul e sigur ca ailalti sunt muritori de foame si ca trebuie sa-si vanda tot de prin casa la preturi de nimic, pe cand el e rege cu cei 120 de lei din buzunar cu care vrea sa-si ia aifon. si nu intelege de ce aia de pe olx cer mai mult pe aifoane, in loc sa le dea cu 100 lei cat are el (ca trebuie sa-i mai ramana bani si de o shaorma).

#35
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Se poate și invers, am văzut un Thinkpad T41 (la naiba un t41) cu peste 400 de RON.

#36
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Post_Smiley_, on 21 august 2018 - 08:56, said:

exact. romanul e sigur ca ailalti sunt muritori de foame si ca trebuie sa-si vanda tot de prin casa la preturi de nimic, pe cand el e rege cu cei 120 de lei din buzunar cu care vrea sa-si ia aifon. si nu intelege de ce aia de pe olx cer mai mult pe aifoane, in loc sa le dea cu 100 lei cat are el (ca trebuie sa-i mai ramana bani si de o shaorma).

In primul rand cei care sunt morti dupa telefoane noi, la pret de chilipir sunt niste saraci care se straduiesc sa negocieze un 20 lei cu orice pret.  Intr-o tara cu oameni cu venituri cat de cat normale, forme de bazar de Obor, de tip OLX, n-ar merge sub nicio forma.. Oricat de mare ar fi dorinta omului sarac de chilipir.. cine drku mai cumpara haine si incaltaminte "purtate dar curate" de pe OLX?
Sa fim seriosi - un om pasionat de telefoane isi ia drku un telefon nou.. nu se uita la bani, sau se intinde cat si-e plapuma (in cazul meu, eu n-as da nici mort mai mult de 600 de lei pe un telefon).

Nu pentru asta are OLX utilitate - sa vanda toti boschetarii telefoane pe care le-au luat la reinnoirea abonamentului sa faca rost de bani sa-si ia ceva si mai si... OLX are utilitate in privinta pieselor IT pe care le ai prin casa si care mai pot functiona in calculatorul cuiva, care poate vrea sa faca un sistem cu costuri mai reduse.  Asta nu inseamna sa te scobesti in cour.. ci sa incropesti un sistem cu cerinte mai reduse din componente SH, care iti ieste suficient.   Ca, daca gasesti, sa spunem, un procesor Dual-Core de acu 10 ani cu 30 de lei pe OLX si poti sa faci un calculator pentru un copil sau pentru niste pensionari ... de ce sa nu incerci?  Asta nu inseamna ca ai prins un chilipir, pentru ca se gasesc pe toate drumurile astfel de componente si ala e pretul lor corect, raportat la anul in care ne aflam.

Deci, sa te apuci sa te oftici, ca nu gasesti telefoane de generatie recenta, mai ieftine cu 500 de lei decat s-ar gasi noi pe piata... e chiar noaptea mintii....  Cumparati-va, frate, ce va puteti permite. Tot in cazanul cu smoala ajungeti.

Edited by rosix, 21 August 2018 - 12:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate