Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Protestatar mort

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
221 replies to this topic

#1
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Cati oameni trebuie sa mai moara ca PSD-ul sa plece?
Si nu ma refer doar la cazul mentionat de presa in ultimele orae, ci si la victimele facute de lipsa dotarilor, nepasarea si mizeria din sistemul medical.
Anual in Romania mor vreo 30.000 oameni din cauze asociate aerului poluat, a auzit cineva de vreo masura luata in ultima perioada? In afara de cea in care statiile de monitorizare in timp real a calitatii aerului au fost inchise complet.


Quote

Unul dintre cei care l-au însoțit pe Gâzea la protest, vecin cu acesta, Costel Vai, ne-a povestit: „Am fost plecați pe 10 la București, am ajuns în Piața Victoriei în jur de ora 16.30. Am fost 10 sau 15 persoane din Turnu Măgurele. Toți am fost gazați, dar eu am fost un pic mai departe. I-a dat sângele pe nas instantaneu. La câteva zile după ce am ajuns acasă am auzit că pe Ilie l-a luat salvarea. Dar după ce a inhalat gaze el a vomat tot timpul și a avut hemoragie nazală. Acum am înțeles că a murit.”

Olimpia Culcea a fost și ea în Piața Victoriei cu Ilie Gâzea: „Există și filmare cu el acolo și avem martori că l-am dus la salvare. I-a dat sângele pe gură și pe nas, a leșinat, l-a luat SMURD-ul acolo. După ce i-a pus o soluție în nas el a plecat acasă cu unul dintre noi și din noaptea aceea e la spital. Acum e la morgă în Alexandria. Noi am întrebat mereu de el, dar din noaptea aceea e mereu la spital.”
https://realitateade...-din-10-august/


Quote

UPDATE 12.00: S-a deschis dosar penal în acest caz, după ce polițiștii au fost sesizați de medici.
Moarte subită a unui protestatar din judeţul Teleorman. Bărbatul a pierit în urma unor probleme grave de sănătate. Potrivit medicilor, teleormaneanul de 62 de ani a fost răpus de o hemoragie digestivă superioară, la doar o săptămână dupa ce participase la protestele din 10 august din Piaţa Victoriei, atunci când manifestanţii au fost atacaţi cu gaze lacrimogene. Anunțul a fost făcut de jurnalistul Alexandru Căutiș, într-o postare pe Facebook.

lie Gâzea, un bătrân de 62 de ani a decedat la o săptămână după ce a leșinat în urma acțiunii cu gaze lacrimogene. Pe 10 august, la mitingul din Piața Victoriei, în jurul orei 20, acesta a avut o puternică hemoragie nazală și bucală. A primit îngrijiri medicale și a plecat acasă. A doua zi s-a simțit foarte rău și a mers la spital. Ironia sorții face ca acest bătrân să fie din Turnu Măgurele, decesul înregistrându-se la spitalul din Alexandria. Revin cu alte detalii”, a scris Alexandru Căutiș pe Facebook.
Într-o intervenție telefonică în cadrul Știrilor B1 TV, Alexandru Căutiș a ținut să sublinieze că nu se știe cu exactitate dacă bărbatul a murit din cauza gazelor inhalate în Piața Victoriei.
”Vreau să îmi mențin rezerva în privința cauzelor care au dus la moartea respectivului domn. La ora actuală nu știm 100% dacă a murit din cauza atacului cu gaze, dar un lucru ne îndrumă spre această ipoteză, anume faptul că domnul respectiv a leșinat în urma acțiunii cu gaze din Piața Victoriei, a avut o hemoragie nazală și bucală destul de puternică, a fost dus la echipajele SMURD pe 10 august după această hemoragie, și-a revenit puțin și a hotărât să plece acasă. A doua zi s-a simțit foarte rău și a mers la spital. Astăzi am aflat de decesul domniei sale. Până la această oră, acestea sunt informațiile pe care le am. Am considerat că se impune să dau această informație în forma aceasta neverificată, în stadiul incipient în care o aveam, pentru că este posibil să se încerce o mușamalizare a cazului, având în vedere că decesul s-a înregistrat la spitalul din Alexandria”, a declarat Alexandru Căutiș, într-o intervenție pentru B1 TV.
https://b1.ro/stiri/...ste-237113.html

Edited by gumball3000, 20 August 2018 - 13:04.


#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Și tu Gumball?! Din nou?! Corupția este mama relelor. A existat la noi și înainte de '89 și după, chiar dacă nenumărate partide au fost bune, apoi rele.
Faptul că dai vina pe PSD, nu va schimba nimic. România este dat fără câini. Suntem vânduți pe o mie de generații și pentru asta, merităm să plătim. Oricine va conduce de mâine, nu va veni pentru mine. Dacă susții că unii sunt răi și alții buni, fă o propunere. Arată prin ce, alte partide politice care au deținut majoritatea, au fost în slujba cetățeanului. Altfel  e ca la fotbal. Țin cu Steaua pentru că fotbal.


#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu reiese de nicaieri ca din cauza Jandarmeriei a murit omul ala.   Se moare, la greu, fara cauza, sau din cauze obscure, in spitalele romanesti.. asa ca trebuie investigat.

Daca totusi se va dovedi ca a fost lovit de jandarmi si ca loviturile i-au grabit sfarsitul.. atunci da, putem vorbi de stat opresiv- tortionar condus de pesede.

Edited by rosix, 20 August 2018 - 12:41.


#4
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postgumball3000, on 20 august 2018 - 12:33, said:

Cati oameni trebuie sa mai moara ca PSD-ul sa plece?
Si nu ma refer doar la cazul mentionat de presa in utlma ora, ci si la victimele facute de lipsa dotarilor, nepasarea si mizeria din sistemul medical.
Anual in Romania mor vreo 200.000 oameni din cauza poluarii aerului, a auzit cineva de vreo masura luata in ultima perioada? In afara de cea in care statiile de monitorizare in timp real a aerului au fost inchise complet.
digi24
Abia asteptam sa redeschida cineva subiectul pe aceasta tema, sa citez asta (ca nu am mai apucat in celalalt):

Quote

Surse locale au declarat corespondentului MEDIAFAX că bărbatul a leşinat în urma acţiunii cu gaze lacrimogene, la mitingul din Piaţa Victoriei, din urmă cu mai bine de o săptămână. Bărbatul ar fi suferit o puternică hemoragie nazală şi bucală, iar de atunci starea sa de sănătate s-a înrăutăţit.
Sursa Mediafax
Apropo de gaze, fiti si voi atenti cum face un jandarm test:  Un jandarm a stat țintă la gazele lacrimogene ale colegilor, ca să arate că nu pățește nimic
tinand seama ca ei au dat cu gaze direct in fețele protestatarilor sau de la distante extrem de mici.

Edited by stlk, 20 August 2018 - 12:42.


#5
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008

View Postrosix, on 20 august 2018 - 12:40, said:

Nu reiese de nicaieri ca din cauza Jandarmeriei a murit omul ala.   Se moare, la greu, fara cauza, sau din cauze obscure, in spitalele romanesti.. asa ca trebuie investigat.
ai rabdare nitel

#6
wolfmanro

wolfmanro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 04.02.2012
Nu a fost internat sau nu a fost transportat la spital? Din cate cunosc eu procedura celor de la SMURD, singurul mod in care cineva nu este transportat la spital este daca respectivul refuza transportul.
Daca a fost dus la spital, exista doua cazuri posibile: ori a refuzat el internarea, ori nu a fost internat pentru ca medicii au decis ca nu este nevoie.

Oricum, pana nu apar rezultatele necropsiei, stirea este cat se poate de partinitoare si manipulativa.

As sugera, asadar, sa asteptam rezultatele si eventul datele de la SMURD, si abia apoi sa ne dam cu parerea.

Edited by wolfmanro, 20 August 2018 - 12:43.


#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostYOUR_GOD, on 20 august 2018 - 12:40, said:

Și tu Gumball?! Din nou?! Corupția este mama relelor. A existat la noi și înainte de '89 și după, chiar dacă nenumărate partide au fost bune, apoi rele.
Faptul că dai vina pe PSD, nu va schimba nimic. România este dat fără câini. Suntem vânduți pe o mie de generații și pentru asta, merităm să plătim. Oricine va conduce de mâine, nu va veni pentru mine. Dacă susții că unii sunt răi și alții buni, fă o propunere. Arată prin ce, alte partide politice care au deținut majoritatea, au fost în slujba cetățeanului. Altfel  e ca la fotbal. Țin cu Steaua pentru că fotbal.
Mi-am ales cu mare atentie cuvintele, initial voiam sa scriu "pana scapam de corupti", dar brusc mi-am reamintit ca toti penalii din PNL au migrat la PSD+ ALDE, ori cand a fost votul pt demiterea lui Grindeanu, ori cand s-a dat votul pt legile injustitiei.
Deci da PSD-ul in sine este definitia coruptiei in acest moment. A strans in ultimii ani o adevarata colectie de spagari, pentru ca toti au interesul sa scape de temnita si au realizat ca asa nu se mai poate, trebuie sa puie si ei umarul la treaba daca vor sa scape de dosare, nu mai merge ca pe vremuri cand PNL-ul astepta ca PSD-ul sa-i faca treaba murdara, iar dupa alegeri imparteau banii din spagi.

Edited by gumball3000, 20 August 2018 - 12:55.


#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Bineînțeles. Propagandă de la disperații de scaun (a nu se înțelege că fac referire la inițiator) pentru inculții cască gura.
Știți cum stau lucrurile?  Pentru mine, ca privitor din afara politicii, toată campania anti PSD și pro ai noștri, nu face decât să ridice PSD. Nu știu dacă merită, dar nu pot fraterniza cu clasa socială sau politică ce a ales să se exprime folosind sintagma deja consacrată.
Lupta pe ciolan e maximă. Cineva acolo, a știut că zarva asta nu va ajunge în mințile tuturor. Gloata a reacționat pozitiv, fără a ști că nu se urmărește altceva decât schimbarea stăpânului.
Pentru cine a fost greu de ani, va fi și înainte. Nimeni, dar nimeni nu se luptă pentru omul de rând

#9
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007

View Postwolfmanro, on 20 august 2018 - 12:42, said:

Nu a fost internat sau nu a fost transportat la spital? Din cate cunosc eu procedura celor de la SMURD, singurul mod in care cineva nu este transportat la spital este daca respectivul refuza transportul.
Daca a fost dus la spital, exista doua cazuri posibile: ori a refuzat el internarea, ori nu a fost internat pentru ca medicii au decis ca nu este nevoie.

Oricum, pana nu apar rezultatele necropsiei, stirea este cat se poate de partinitoare si manipulativa.

As sugera, asadar, sa asteptam rezultatele si eventul datele de la SMURD, si abia apoi sa ne dam cu parerea.

Si chiar credeti ca va fi pe bune aceasta autopsie, sa nu uitam ca vorbim de Alexandria aici, fieful "liderului" rosu... o sa scoata o chestie cu insuficienta cardiaca sau ceva de genul si vor sublinia ca nu are nici o legatura cu gazele inhalate la protest (mai ales ca omul protesta impotriva lor).

#10
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Posttico18, on 20 august 2018 - 12:46, said:

Asta-i din seria daca o baba sau un mos se impiedica si cad in haznaua din curte..... tot pesedeaua este de vina? ca n-a a sfaltat curtea aia Posted Image


Scrie "frumos" babaiatule Posted Image
In mandatul PSD-ului sistemele de monitorizare in timp real a aerului au fost oprite, ghici de ce?
Pentru ca Romania are cea mai poluata capitala din Europa, iar spagarii au lucruri mai important de facut, cum ar fi sa creeze societati de tocat banii, societati care nu au nicio activitate.

#11
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

View Poststlk, on 20 august 2018 - 12:41, said:

Apropo de gaze, fiti si voi atenti cum face un jandarm test:  Un jandarm a stat țintă la gazele lacrimogene ale colegilor, ca să arate că nu pățește nimic
tinand seama ca ei au dat cu gaze direct in fețele protestatarilor sau de la distante extrem de mici.
Citire din linkul pus de tine::

"Legat de direcționarea jetulului de gaz iritant direct către față unei persoane, jandarmii susțin următoarele:

Alexandru Dinică, subofițer tehnic: “Nu-mi îngrădește nimeni dreptul să o folosesc și de la 1 metru. ”
Jurnalist: ”Orientată către ce parte a corpului?
Alexandru Dinică: ”Pot să dau cu ea de la șold”.
Jurnalist: ”Și către față?
Alexandru Dinică: ”Dacă te lași pe ciuci da.”
Jurnalist: ”Regulamentul nu interzice să dai către față?”
Alexandru Dinică: ”Nu știu, eu nu am citit așa ceva.”


Daca chiar au vrut sa faca reconstituire / simulare / test, trebuiau luati dragnea, dancila si cu dan (+ arafat as zice eu), alergati 50 metri, dat cu gaze de la un metru direct in mecle, dat 5 pulane in cap si bagat srapnele in glezne.
Abia asta ar fi fost simulare!

Edited by BlueKing-69, 20 August 2018 - 12:50.


#12
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

View Postgabrolio, on 20 august 2018 - 12:47, said:


Si chiar credeti ca va fi pe bune aceasta autopsie, sa nu uitam ca vorbim de Alexandria aici, fieful "liderului" rosu... o sa scoata o chestie cu insuficienta cardiaca sau ceva de genul si vor sublinia ca nu are nici o legatura cu gazele inhalate la protest (mai ales ca omul protesta impotriva lor).

pai s-o faca la Langley daca n-ai incredere aici!

#13
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

View Postgumball3000, on 20 august 2018 - 12:48, said:

In mandatul PSD-ului sistemele de monitorizare in timp real a aerului au fost oprite, ghici de ce?
Poate ca le-a spus dreapta sa faca asta sa aibe si ei pretest de cearta Posted Image

Edited by tico18, 20 August 2018 - 12:50.


#14
wolfmanro

wolfmanro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 04.02.2012

View Postgabrolio, on 20 august 2018 - 12:47, said:



Si chiar credeti ca va fi pe bune aceasta autopsie, sa nu uitam ca vorbim de Alexandria aici, fieful "liderului" rosu... o sa scoata o chestie cu insuficienta cardiaca sau ceva de genul si vor sublinia ca nu are nici o legatura cu gazele inhalate la protest (mai ales ca omul protesta impotriva lor).

Ultima oara cand am verificat, trebuia sa aduci si dovezi in sprijinul unor atare afirmatii. Poti, deci, sustine cu probe faptul ca necropsia este sau va fi trucata? Daca da, te rog sa ne luminezi, si eventual sa mergi cu dovezile si la un procuror. Daca nu, vorbesti doar ca sa te afli in treaba.

#15
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Un coleg a deschis un topic despre articolul asta

https://evz.ro/iohan...nea-mortul.html

Un moderator sluga l-a șters.

Sa vedem ce reacție va avea moderatorul slugă la topicul de față .

Nu stiu care "sluga" a sters topicul, insa tu ai 1 p si 5 zile de pauza de la mine

Edited by iladi, 20 August 2018 - 13:23.


#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,885
  • Înscris: 20.10.2015

View Postgumball3000, on 20 august 2018 - 12:37, said:

Cati oameni trebuie sa mai moara ca PSD-ul sa plece?

in 89 au murit oameni pentru ca romanii sa aiba drept sa-si aleaga conducatorii.
mai departe tine de romani, nu de PSD

PSD pleaca doar daca romanii nu-i mai vor. Daca ne uitam la rezultatul alegerilor peste 75% ii accepta.
Ce-ar trebui sa faca PSD? Sa plece?
Pai, n-ar fi democratic

#17
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Posttico18, on 20 august 2018 - 12:49, said:

Poate ca le-a spus dreapta sa faca asta sa aibe si ei pretest de cearta Posted Image
Adica ce vrei sa spui, ca PSD-ul e un partid de slugi care actioneaza la comanda celui care da spaga mai mare?

#18
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

View Postgumball3000, on 20 august 2018 - 12:48, said:

Pentru ca Romania are cea mai poluata capitala din Europa, iar spagarii au lucruri mai important de facut, cum ar fi sa creeze societati de tocat banii, societati care nu au nicio activitate.
Wow, pe bune? Da' chestia ca am ajuns "cimitirul auto" al Europei aducand samsarii auto vechituri care abia se mai tin pe ele scotand fum in draci.... cum ramane?

Edited by tico18, 20 August 2018 - 12:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate