Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

renovare apartament - putin ajutor

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012
Salut
Am de gand sa renovez un apartament acuma in toamna, chiar si in iarna si as vrea sa stiu la ce anume sa ma astept. Bugetul ar fi undeva la 8000-10.000 de euro (fara mobilier, doar materiale si mana de lucru. As vrea sa stiu daca e de ajuns si acuma am dat si ceva anunturi pentru a cauta o firma. O sa revin cu preturile lor.

Scriu aici pentru ca nu prea am cu cine sa ma sfatuiesc in urmatoarele cazuri si in cazul in care aveti ceva recomandari as fi bucuros sa le aud. O sa scriu tot ce am de gand sa fac si ce am facut pana acum :


Ce s-a facut pana acum
Momentan am renovat doar baia si m-a ajuns undeva la 4000 de euro din cauza prostiei mele. Am ales sa lucrez cu "mesteri" si m-au tinut o luna jumate. Ce-i drept a fost destul de lucru dar au fost si zile in care nu au venit. In timpul cat au renovat baia, noi inca locuiam acolo dar sotia fiind la lucru si eu lucrand de acasa, ma trimiteau sa cumpar diferite piese. Am zis ca fac cu nervii. Au fost zile in care faceam si 3-4 drumuri la acelasi magazin iar cand imi comandam la pranz sa mananc, le comandam si lor, ca imi era rusine sa mananc doar eu. Am facut undeva la 2000km prin oras intr-o luna jumate umbland de la un magazin la altul (am bagat si motorina in pretul de 4000 de euro) . In schimb sunt foarte multumit de baie dar nu as mai repeta experienta. Intre timp am mai luat un apartament si o sa stam acolo pana se renoveaza. O sa le las cheia si o sa merg doar din cand in cand sa verific

Ce avem de gand sa facem ;
Fara sa ne atingem de baie, au mai ramas vreo 80mp de renovat (2 dormitoare, living, bucataria si un hol spatios (relativ))
1. Vrem sa punem parchet peste tot ... nu am vrea sa investim prea mult in apartament dar nici chestii de proasta calitate nu as lua. Am ajuns la concluzia ca parchetul va fi unul dintre cele mai scumpe "mofturi". Am zis sa luam dublustratificat sau tripustratificat , undeva la 17mm ... Aveti vreo propunere ? Pareri PRO & CONTRA ?
In legatura cu parchetul am auzit tot felul de variante .. ca se umfla, ca cel mai bine e sa fie lipit cu smoala, ca cel mai bine e cu adeziv ... etc ... imi poate spune cineva experientele neplacute care le-au avut ? as vrea sa stiu la ce sa ma astept si cum sa evit astfel de lucruri


2. Blocul e din caramida, iar apartamentul se afla la etajul 3 (utimul) . Acoperisul e in stare buna, chiar au fost niste futuri &vant foarte puternice si a fost ok .. nu sunt scurgeri. Grosimea peretelui este de 50cm. Am vrea totusi sa il izolam pe interior pentru ca pe exterior nu vrea nimeni din scara. Ceva recomandari la izolatie ? Eu ma gandeam la ceva vata minerala. Am vrea sa izolam peretii + tavanul .

3. Vrem sa schimbam caloriferele . Eu initial am vrut pe aluminiu dar am vazut cazuri in care crapa , sau mai ziceau unii instalatori ca pot aparea probleme la imbinaturi ... as vrea sa renunt la cele de fonta. La celelalt apartament am calorifere simple, de tabla cred ca sunt , si am impresia ca emana mai bine caldura. Ce-i drept se racesc mai repede, dar se si incalzesc mai repede.

4.  Daca totul e ok la final dar in timp incepe sa crape sau sa se degradeze din cauza constructorilor iar firma refuza sa repare conform garantiei, pot face ceva ? A avut cineva probleme de genul acesta ?

Edited by Andreysc7, 13 August 2018 - 11:40.


#2
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
4.000 de euro renovarea unei bai de apartament?
Si daca o placam cu marmura, nu cred ca ajungeam la aceasta suma.
si mai vrei sa cheltuiesti inca 10.000?.
Daca nu vorbim de bucuresti, asta-i buget de cumparare a unui apartament, nu de renovare.

Edited by OPEDI, 13 August 2018 - 12:02.


#3
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012
opedi

Cum am zis , am bagat tot in pretul ala, de cand s-au apucat pana au terminat (materiale, mobilier, mana de lucru , drumuri, mancare, etc) ... am zis aprox 4000 euro. in RON a fost undeva la 16.000 RON . instalatia a fost refacuta de la 0 , a fost sparta masca de la chiuveta si refacuta de la 0 pentru ca riscai sa pice pe tine... etc.
Am zis maxim 10.000 nu stiu la ce sa ma astept, am 27 de ani , nu sunt asa trecut prin viata Posted Image (in domeniul asta) ...
in plus ... am bagat la saci de material de mi-au iesit pe ochi , ca erau peretii strambi si am vrut ca placile de gresie sa se imbine la linie, sa nu imi faca pene de alea ca ar fi aratat urat. Hai ca o sa caut ceva poze si pun Posted Image ...
din cate imi amintesc, manopera a fost undeva la 1000E .. ceva de genu

Attached Files


Edited by Andreysc7, 13 August 2018 - 12:11.


#4
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
caldura pardoseala ai?
la parchet sa cauti cat mai bun stratul de uzura
eu acum mi-am pus de 10 grosime,stejat,astept sa vad cum se va comporta,finisarea(uleirea lui) s-a facut dupa montaj,lipit cu un fel de perlandez la miros
NU IZOLA INTERIOR prostie mai mare nici ca poti face

#5
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012
nu stiu daca sa optez pentru incalzire in pardoseala ... asta e inca un lucru de luat in calcul. stiu ca e foarte fain si calduros , am vazut prin unele locuri prin care am fost. Trebuie schimbata cumva si centrala ? Sau ?
De ce ar fi rau cu izolatie pe interior ? cat am fost in franta, majoritatea isi izoleaza pe interior ca sa lase pietrele aparente la exterior ... da, eu nu am pietre sa le las aparente la exterior, dar am impresia ca asta e doar un mit romanesc in care unii au dat chix pentru ca izolatia a fost prost facuta

Edited by Andreysc7, 13 August 2018 - 12:17.


#6
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
acu vazu pozele
peretele de sticla ti-a papat ceva,
ce marca ai pus bateriile?
atatia bani si vad un simplu wc de zeci de ani,cat ai dat pe el

peretii devin mai fragili,cand tre sa pui ceva pe,pereti iti vei aduce aminte de mine
se izoleaza pe exterior pt a nu lasa sa vina frigul inauntru
alte teorii nu-si au rostul

#7
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012
sincer nu mai stiu preturile ... cada plata stiu ca a fost undeva la 2500RON, peretele culisant vreo 1500RON . Bateriile le-am luat de la romstal , nu mai stiu cat au fost . Chiuveta si mobilierul de sub au fost vreo 1700RON
WC-ul da, e unul simplu .. nu am vrut incastrat in zid pentru simplul motiv ca daca ar fi sa se intample ceva, trebuie spart ca sa ai acces la bazin. In schimb, tevile sunt ascunse in perete. Daca chiar iti e musai, o sa caut facturile cand o sa am timp.
Baia a fost renovata toamna trecuta, de asta am o problema in a-mi aminti preturile

#8
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
trebuie facut calcul la centrala de acum ce poti face si ce nu
daca bagi in pardoseala(trebuie sa ai loc pt asa ceva)nu poti pune parchet asa gros

#9
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Nu-i vorba de nici un calcul. O centrala de 24kw, face fata la incalzirea unui apartament de 150mp.
Temperatura, desprea asta-i vorba.
In pardoseala nu poti circula apa la 90 de grade. Fortele de dilatare ar distruge orice pui deasupra.
La incalzirea in pardoseala trebuie sa circule apa la maxim 40 de grade.

Edited by OPEDI, 13 August 2018 - 12:36.


#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostAndreysc7, on 13 august 2018 - 12:03, said:

opedi
.....
eu te sfatuiesc sa-ti revizuiesti repede filozofiva...
ca pentu restul casei nu-ti vor ajunge nici 100.000e

pe scurt:
baia aia a papat prea mult.
- nu ai etajeta sub oglinda
- nu ai un dulap deasupra wc-ului
- lumina trebuie sa ai pe perete desupra oglinzi sau pe langa oglida alfel domana Andreysc7 nu se va putea machia in baie.
- nu vad scurgerea din pardoseala
- perete de sticla trebuia sa fie mat
- gemul de la baie cu plasa si mat
- o sa vizezi si nopatea coltul ala de chiuveta, si o sa ma pomenesti de fiecare data cand o sa dai in el.

Edited by arg, 13 August 2018 - 13:04.


#11
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012

View Postarg, on 13 august 2018 - 12:59, said:

1. nu ai etajeta sub oglinda
2. nu ai un dulap deasupra wc-ului
3.  lumina trebuie sa ai pe perete desupra oglinzi sau pe langa oglida alfel domana Andreysc7 nu se va putea machia in baie.
4.  nu vad scurgerea din pardoseala
5.  perete de sticla trebuia sa fie mat
6.  gemul de la baie cu plasa si mat
7. o sa vizezi si nopatea coltul ala de chiuveta, si o sa ma pomenesti de fiecare data cand o sa dai in el.

1. Amandoi am decis ca nu e nevoie. Ne luam din sertarul de sub chiuveta ce avem nevoie.. mobilierul are o singura usa dar in interior mai are un sertar
2. Nu avem nevoie. La intrarea in baie e un hol spatios unde tinem masina de spalat si deasupra o sa fie un dulapior dupa ce renovam
3. Crede-ma, e foarte multa lumina in baie, o sa fac o poza raw cu dslr-ul daca vrei si iti trimit :)
4.. Scurgerea e sub dush. Nu e de genul rigola, dar am un fel de cadita, de 2-3 cm inlatime. O sa ii fac o poza daca esti curios :)
5. Da, asta asa e . nu de alta dar dupa fiecare dush raman urme de apa si sapun .. poate o sa gasesc ceva folie sa lipesc dar nu e batut in cuie
6. geamul de la baie are plasa, dar nu e mat, oricum nu se vede nimic de afara
7. Sincer nu, ca intrerupatorul e inafara baii si nu am intrat niciodata cu lumina stinsa. Si chiar daca e stinsa, intra ceva lumina de afara ca sunt ceva becuri prin spate. Sincer nu m-am lovit niciodata de mobilier. Mi-a fost frica de chestia asta, recunosc, dar e destul spatiu

Edited by Andreysc7, 13 August 2018 - 13:10.


#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
mai omule eu am dat pe o baie similara:
1000lei manopera (dat tot jos, tencuiala 2-5cm, spart mozaicul, gresie, faianta si lavabila)
300lei manopera la instalatii
pastrat doar cada.
2000lei materiale + wc + chiuveta + tevi + baterii + calorifer.

sa zicem rotund 4.000lei

tu mai ai:
instalatii electrice
apa + gaze bucatarie
ferestre, glafuri, usi, lavabila, parchet, usa intrare, 2 ac-uri. + maruntisuri + BUCATARIA

Edited by arg, 13 August 2018 - 13:12.


#13
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View PostAndreysc7, on 13 august 2018 - 13:01, said:

Cum ar fi ... ?
Renunta la incalzirea in pardoseala, la bambusul calcat in picioare, etc.
Ce-ai sa faci daca kinderul o sa verse calimara-n dormitor???
Mai putine fite, mai multi bani in cont.
Ma jur pe ce am mai sfant, ca de fiecare data cand am avut ocazia sa raman gazda cu un kinder din asta( femeile mergeau de ex. la pereecerea de 8 martie),
primul lucru pe care l-am facut a fost sa-l invat sa foloseasca markerul, peretii si sara-n pat.

Edited by OPEDI, 13 August 2018 - 13:13.


#14
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Când am citit primul post, m-am gândit că o să fie niște poze cu Grohe peste tot, walk-in shower și cadă de fontă sau quartzit separat și alte minunății ce se pot face de banii ăia.
Eu în 4000 Euro am reușit să adaug și ardezie.

Cineva și-a luat o țeapă destul de mare ...

#15
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012
pai am venit aici in speranta sa nu mai imi iau teapa Posted Image ... dar cum am zis , baia in sine sa fi fost vreo 3000 iar restul , chestii ce nu tin de baie " dumuri + mancare" , dar oricum, in jurul a 4000E m-am invartit. Cum am zis , mana de lucru a fost 4500 RON (instalatie + zidarie)
Stiu ca mi-a cerut 2000 cand a inceput si 2500 la final. In rest, au fost materialele cumparate de la Romstal si alea au fost preturile

Edited by Andreysc7, 13 August 2018 - 13:19.


#16
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Soarta. Ce-a fost s-a dus.
Nu mai intorci mortul de groapa.
Dar trage invatatura necesara.
Mai- taie din pretentii.
sa-ti mai zic ca de fiecare data cand merg in vizita la unii din astia cu apartamentul "tata de maimuta", aleg drept cadou doar chestii care fac mizerie ???
Toc si calimara ( am minim 30 de buc. recuperate de la un fost oficiu PTTR), acuarele la tub, vopsea la spray, elastic pentru prastie, sticlute cu ului parfumat, etc.???

#17
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012
@Opedi
Nu cred ca ar fi doar pretentii , dar as vrea sa ma simt bine si sa am parte de confortul pe care mi-l doresc. Nu imi pare rau de banii dati pe baie, deloc dar daca ar fi fost mai ieftin, era mai bine. A avea un parchet in loc de "podele laminate" nu mi se pare o pretentie sincer. Mi se pare ceva normal. Am acuma prin casa podele laminate, si nu imi plac. Ce-i drept cred ca au fost puse demult. Au fost puse peste mozaic si pocnesc cand calci pe ele iar prin anumite locuri au inceput sa se departeze intre ele. Noi apartamentul pe care vrem sa il renovam l-am luat anul trecut prin februarie, in toamna am facut baia ca era vai de ea, si acuma am zis sa facem si restul.
Suma de care am zis, ar fi orientativa, de asta am si postat, ca nu stiu la ce costuri sa ma astept. Am trimis acuma ceva mail-uri la anumite firme sa ma int cu ei , si sa imi faca eventual un deviz. O sa il postez aici :)

Edited by Andreysc7, 13 August 2018 - 13:32.


#18
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
parchet bambus,o porcarie, in schimb arata super pt poze si altele,doar de uz nu

stejar

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate