Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

renovare apartament - putin ajutor

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 05.02.2012
dar nu am zis niciunde ca vreau din bambus sau alt lemn exotic :) .. ma gandeam la ceva stejar sau fag

#20
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
si eu am preferat lemn(cel din poza) in defavoarea laminat,acum sa vad cum se va mentine in timp

Edited by ceanu1980, 13 August 2018 - 14:05.


#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 ceanu1980, on 13 august 2018 - 13:46, said:

parchet bambus,o porcarie, in schimb arata super pt poze si altele,doar de uz nu

stejar
gresia o poti pune continua dintr-o camera in alta, dar parchetul nu. in caz de probleme o sa desfaci toata casa.
eu am pus parchet si pe hol si in final l-am scos si am pus gresie (am venit cu modelul din bucatarie).

#22
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 05.02.2012
@arg :

ceva de genu' am acuma. La intrarea in apartament, e o "fasie" de 1m lungime (2.8m latime) de gresie iar apoi continua podelele laminate. As vrea sa pastrez acelasi tip (dar schimbata gresia) pentru ca atunci cand vi de afara, sa nu dai buzna direct pe parchet.

#23
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008

 arg, on 13 august 2018 - 14:10, said:


gresia o poti pune continua dintr-o camera in alta, dar parchetul nu. in caz de probleme o sa desfaci toata casa.
eu am pus parchet si pe hol si in final l-am scos si am pus gresie (am venit cu modelul din bucatarie).
ce probleme,ce desfacut toata casa? chiar daca vor fi ceva, intervin doar unde trebuie

#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
daca si cum desfaci parchetul "doar unde trebuie"?

#25
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
tre sa ma uit la resturi
nu este cu clic
parchetul mi l-a lipit

#26
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Nici baile mele nu au fost ieftine, cele de la casa au ajuns 5 respectiv 6.000 EUR/bucata acum vreo 4 ani cand am terminat-o, dar au 9 mp fiecare, gresie si faianta de calitate rectificate / granit (100-150 ron/mp), coltare de aluminiu, instalatie pex cu distribuitoare, incalzire in pardoseala cu agent termic / electrica cu fire, calorifer inox, cada mare de baie / cabina mare de dus, instalatii ingropate in pereti, wc, lavoar si bideu suspendate, baterii Grohe.
Cea de la apartament vreo 4.000 EUR, 6 mp, cu mutat un perete si in rest cam acelesi materiale ca primele. Diferenta e ca ma pricep la instalatii si constructii, am facut eu unele lucrari si am stiut ce sa le cer mesterilor care nu au sarit calul la manopera. La tine sincer nu vad nimic care sa justifice pretul ala, iar 1.000 EUR manopera la ce e acolo e jaf la drumul mare.

Ponturi:
- daca tot umbli la pardoseala, trage conducte de agent termic din pex cu tub gofrat prin sapa si monteaza radiatoare cu alimentare pe jos. La bai daca ai loc sa te inalti pot pune IP cu agent termic sau cabluri electrice, e alt confort la picioare
- lemnul masiv nu prea se impaca cu umezeala si o sa ai destula de la adezivi, gleturi si var. Un parchet laminat il ajustezi sau schimbi usor fara sa faci toata casa praf daca se umfla, degradeaza sau te-ai plictisit de el; cu masivul faci curat in casa din nou. Nu uita de separatoare cu rost de dilatare la zonele de imbinare
- vezi si cablurile de la instalatia electrica, daca ai de aluminiu sau circuite putine acum e momentul sa actionezi

Spor la treaba !

#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 danutlupu, on 23 august 2018 - 11:16, said:

....6.000 EUR/bucata .....  granit  (100-150 ron/mp) ....coltare de aluminiu ....
coltare de aluminiu la granit?

coltarele sunt o carpeala.

#28
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

 arg, on 23 august 2018 - 11:36, said:

coltarele sunt o carpeala.
La fel ca si tiichia de margaritar.
Cum sa faci asemenea renovare intr-o baie de apartament comunist?
Daca pui ruleta nu are 2*2=4 metri patrati.

#29
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 05.02.2012
@danutlupu

Quote

- daca tot umbli la pardoseala, trage conducte de agent termic din pex cu tub gofrat prin sapa si monteaza radiatoare cu alimentare pe jos. La bai daca ai loc sa te inalti pot pune IP cu agent termic sau cabluri electrice, e alt confort la picioare

E o idee buna cea cu tevile prin sapa

Quote

- lemnul masiv nu prea se impaca cu umezeala si o sa ai destula de la adezivi, gleturi si var.
Ai pus parchet ? Te intreb pentru ca sunt 2 tabere : mesterii care o tin in sus si in jos cu smoala.... si eu care ma gandesc ca sunt si variante mai ok , si ca sunt adezivi speciali . Cum e ok ?

Quote

vezi si cablurile de la instalatia electrica, daca ai de aluminiu sau circuite putine acum e momentul sa actionezi
ma gandeam sa trec cablurile electrice prin dupa plinta, sau  ?

#30
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
@ arg. Coltarele de aluminiu evident au fost puse la faianta sau la plinta de gresie, am incercat si varianta cu slefuitul la 45 grade dar e foarte migaloasa si in plus mai crapa din kit. Am sa pun poze cand ajung acolo, arata mai bine cu acele coltare zic eu.

@Andrey. Am ajutat-o si pe sora la renovarea apartamentului ei unde s-a scos parchetul masiv vechi, era lipit pe pat de aracet si in unele locuri s-a smuls cu tot cu sapa, asa de al dracului era prins. S-a taiat canal in sapa cu flex cu panza vidia + ciocan percutor mare si s-au pus trasee noi din pex cu distribuitor, dupa care s-a reparat cu adeziv de gresie si s-a pus gresie, deci s-a renuntat la parchet masiv pe holuri. In camere s-a pus parchet laminat peste parchetul masiv care era foarte vechi si cam flamba, nu mergea doar raschetat, trebuiau inlocuite cateva rigle.

Parchetul masiv se lipeste cu adeziv special nu dupa ureche cum spun mesterii batrani, sunt destule variante pe piata. Sapa trebuie sa fie foarte uscata, daca ai reparatii la ea recente cu adeziv trebuie asteptat sa se usuce cateva saptamani, dar sa stii ca un parchet masiv de fag/stejar + adeziv, lac si manopera (montare, raschetare si lacuire) trece de 200 RON/mp. Si inca o data, o sa ai foarte multa umezeala in casa dupa renovare si risti sa se umfle parchetul masiv, vezi de un dezumidificator in cazul asta.

Cablurile electrice de preferinta se inlocuiesc prin tragere in conductor in locul celor vechi. La apartamentul renovat am avut cabluri de aluminiu plin in tub de instalatie de 18 mm mufat la cald la imbinari. Am avut noroc, tuburile erau intregi si necrapate si am inlocuit toate firele cu cupru litat de 2,5 mm cositorit in doze (si legatura si aparataj); au mers toate trase afara, ba inca am mai avut loc si de 2 circuite in plus. Dar se mai intampla sa ai tuburi de 16 mm, crapate si infundate cu tencuiala, sau chiar cabluri trase prin tencuiala fara tub si atunci trebuie taiat canal in tavan si pereti ca sa inlocuiesti. Sa nu te puna pacatul sa tragi cablu electric prin plinta la parchet ca sigur se gaseste un Dorel sa bage un diblu in el, pe acolo se trece in caz de avarie un cablu tv, utp pt net sau interfon sau de sunet pt boxe nu electric de 220 V. Eu si pt astea am pus traseu separat tras prin tub in pardoseala.
Daca nu poti sa inlocuiesti cablurile prin tuburile in care au fost si nu vrei sa spargi peretii, le poti trece tot prin sapa si faci dozele de legatura mai jos, dar fa poze sa stii pe unde le-ai tras. Desi stiu ca majoritatea folosesc, eu as evita tubul gofrat in cazul asta pentru ca are diametru exterior mare si diametru util mic si as folosi sistemul de tuburi cu accesorii.
Attached File  _5363_1_1530176453.png   547.11K   4 downloadsAttached File  17046_large.jpg   14.96K   4 downloadsAttached File  download.jpg   2.7K   4 downloads

Edited by danutlupu, 23 August 2018 - 12:42.


#31
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 danutlupu, on 23 august 2018 - 12:34, said:

...., am incercat si varianta cu slefuitul la 45 grade dar e foarte migaloasa...
la 45 le-am facut grosier cu flexul si finisat pe slaif... nu-i migala si se fac repede dar necesita un pic de atentie.

#32
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 05.02.2012
M-am intalnit azi cu cineva de la o firma care a venit sa vada despre ce e vorba :
Pentru un apartament de 85mp , cu exceptia baii care e gata , au zis ca ma va ajunge unde la 5000-5500E mana de lucru ,
Asta insemnan :
- demolare debara
- instalatie calorifere
- izolatie vata (tavan + peretii exteriori)
- pus parchet
- instalatie electria
- restul finisarilor : glet , zugravit, etc

ceva pareri ?
Se ofera factura + garantie 3 ani iar apartamentul va fi gata in 3-4 sapt

#33
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Pare cat de cat manopera, nu pot sa ma pronunt, cel mai corect ca sa faci o comparatie ar fi sa iti spuna pretul pe mp pe lucrare (ex o mana de glet grosier = x lei, o mana de lavabila = y lei).

Eu vreau sa iti transmit altceva, tie si celor care mai sunt in situatia ta. Daca vrei sa te tii de un buget incepi prin a-l stabili, asta inseamna sa faci estimari pe baza pretentiilor tale, degeaba stabilesti tu 1000E buget pentru o baie daca vrei sa pui marmura de 200 lei mp in ea. Deci odata facuta estimarea corect (iei preturi pentru materiale si alte lucruri neceare de pe net sau mergi la pas prin magazinele de profil) incerci sa te tii de ea, fa-ti un tabel frumos cu etape, materiale, costuri si eventual timpi de executie.

Vorbesti de la inceput clar cu executantii despre pret, nu accepti cacaturi de genul aici am vorbit 5 lei mp dar uite sefu ca e stramb si nu stiu ce. Ii lasi de la inceput sa vada ce lucrare e de facut, la fata locului si sa iti spuna un pret. Daca nu vei fi pe acolo se poate sa mai dispara din materiale, mai ales daca oamenii vad ca esti habarnist si nu stii ca 1L de vopsea lavabila ajunge pentru 10 mp nu pentru 2 (ca exemplu din burta, nu real). Deci cand faci necesarul de materiale cu ei discuta un pic si despre consum sa nu te trezesti ca dai banii pe 100 de saci de glet pentru un apartament de 85mp.

Cel mai bine pentru un beneficiar este sa stie de la bun inceput ce inseamna lucrarile respective si sa aiba un mijloc de control al calitatii. Nu trebuie sa stii tu sa gletuiesti dar trebuie sa stii ca in general se da o mana de glet de incarcare si inca 2 de finisaj. Trebuie sa stii ca finisajul propriu-zis se obtine prin slefuire de fapt, acolo e secretul peretelui. Trebuie sa stii ca daca tencuiala unui perete e stramba, acest lucru nu se poate indrepta din glet (mai circula o vorba printre meseriasi lasa domne ca se indreapta cu lavabila :)) ). Deci incearca sa pari cat de cat cunoscator si relatia ta cu mesterii va fi cu totul alta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate