Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandare router gigabit wifi RDS?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#37
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
Am si eu o intrebare. Daca imi iau acestrooter pt rds 300 prin fibra optica, merge?

#38
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Chiar pe asta l-am recomandat initiatorului acestui topic, adica Admin-ului.
Asta e din ciclul "mananci calule ovaz"? Normal ca merge si inca extrem de bine!
Mai multe nu-ti spun.Cumpara-l si ai sa-mi multumesti mai tarziu!

Si... din partea mea,posesor al cestui router ce doresti sa-l cumperi, felicitari fiindca te-ai orientat catre routere si nu catre pocnitori!
MikroTik este MikroTik si atat!

Edited by Tehnicianul1970, 05 September 2018 - 15:13.


#39
geomarcs

geomarcs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.01.2007
Pentru RDS Fiberlink 1000 Mbps recomandari are cineva la un router cu acoperire mare (buna) în AC.

#40
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
In aceeasi camera majoritatea au acoperire/throughput bun. Daca pui un perete intre router si client atunci treci automat pe 2.4ghz. However, depinde (totusi in mica masura) si de client.
Revenind la intrebarea ta: ce buget?

#41
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Recomandați-mi vă rog un HDD compatibil cu routerul TP-LINK TL-WR1043.
Mi s-a spus că sunt compatibile doar HDD-urile USB 2.0.
HDD-ul să fie doar de la EMAG. (am niște vouchere de vreo 300 de lei la EMAG)
Eu l-aș vrea pe acesta : https://www.emag.ro/...k/pd/D2JCXBBBM/
dar e USB 3.0, și deși scrie că e compatibil și cu 2.0, vreau să fiu sigur că merge cu routerul meu TP-LINK TL-WR1043.

Attached Files


Edited by eddy_teer, 29 September 2018 - 14:55.


#42
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009

View Posteddy_teer, on 29 septembrie 2018 - 14:48, said:

Recomandați-mi vă rog un HDD compatibil cu routerul TP-LINK TL-WR1043.
Mi s-a spus că sunt compatibile doar HDD-urile USB 2.0.
HDD-ul să fie doar de la EMAG. (am niște vouchere de vreo 300 de lei la EMAG)
Eu l-aș vrea pe acesta : https://www.emag.ro/...k/pd/D2JCXBBBM/
dar e USB 3.0, și deși scrie că e compatibil și cu 2.0, vreau să fiu sigur că merge cu routerul meu TP-LINK TL-WR1043.

Orice HDD USB e compatibil cu routerul tau ; interfata USB e forward/backward compatible (orice device cu orice versiune USB daca respecta standardul e compatibil cu un device cu interfata USB indiferent de versiunea USB a acestuia , cu viteza limitata de device-ul cel mai incet ); In concluzie poti cumpara linistit HDD-uri compatibile USB 3.0/3.1 .
O problema cu care te poti totusi intalni e ca portul USB al router-ului sa nu furnizeze destul curent (amperaj suficient) functionarii HDD-ului ; porturile in router-e sunt gandite in special pt. stick-uri USB/imprimante care nu sunt mari consumatori .
Poti depasi aceasta potentiala problema ( in manualul router-ului nu scrie cati Wati furnizeaza pe port doar ca pot exista probleme cu anumite HDD-uri) cu un HUB USB alimentat intre router si HDD sau cu un cablu Y USB (au si la emag produs similar dar aparent nu am voie sa pun link catre ei) in care in unul din porturi vei putea pune un alimentator USB normal (gen incarcator telefon 5V/2A) dar asta doar daca intr-adevar ai aceasta problema

#43
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Atunci, dacă există riscul să nu poată fi alimentat cum trebuie de router, am să îmi iau un stick USB de 256 GB, sper să îmi ajungă pentru colecția de FLAC-uri...
Am citit multe review-uri absolut de groază, despre aproape toate HDD-urile de pe piața noastră...

#44
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009

View Posteddy_teer, on 29 septembrie 2018 - 19:34, said:

Atunci, dacă există riscul să nu poată fi alimentat cum trebuie de router, am să îmi iau un stick USB de 256 GB, sper să îmi ajungă pentru colecția de FLAC-uri...
Am citit multe review-uri absolut de groază, despre aproape toate HDD-urile de pe piața noastră...

Nu am scris mesajul de ieri sa te conving sa nu iei HDD ( consider ca nu merita sa te limitezi din prima ca spatiu disponibil doar din cauza unei posibilitati nu certitudini ca nu va merge) ; l-am scris tocmai sa nu te sperii in cazul in care nu ar merge din prima sa stii ca exista un motiv relativ banal si usor de rezolvat . Daca punctele eMAG iti permit returnarea produselor ca in cazul unei achizitii normale atunci poti comanda HDD-ul si cablul Y si vezi daca merge sau nu de unul singur ; teoretic fiind doar de 1 TB , adica cu un singur platan , nu ar trebui sa consume f mult deci cel mai probabil va functiona .
Oricum inainte de toate poti testa functionalitatea dorita cu un stick USB (presupun ca ai unul deja de capacitate mai mica) ; banuiesc ca vrei sa folosesti functia de Media Server sa serversti device-urilor fisierele FLAC (sa vezi daca mini DLNA server-ul din router stie/poate sa iti satisfaca cerintele) ; daca vrei doar sa fie share SMB atunci nu sunt probleme .

#45
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Am testat cu un stick USB 2.0 vechi, de doar 4 GB, și pe receiver am ascultat mp3-uri și FLAC-uri, și pe TV am văzut niște MKV-uri cu subtitrare. Problema e că uneori (chiar și la mp3-uri de 128 kbps) redarea face pauze chiar și de un minut, după care piesele continuă de unde au rămas. Nu știu dacă de vină e stick-ul USB, sau routerul...

#46
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
Redarea a fost facuta via DLNA sau device-urile au citit de pe stick ca pe un share normal de retea ; ca DLNA imi imaginez ca e posibil ca un film Full HD sa fie totusi un pic cam mult pt. router .
Daca a fost sitire SMB atunci o rata sustinuta de ~7-8 MB/s ar trebui sa fie suficienta ; cand scrii/citesti de pe calculator pe stick-ul in router ( mapped network dirve ) cam cu ce viteza se intampla asta ?
E posibil ca si stick-ul acela sa fie de vina (fiind de doar 4 GB banuiesc ca e desul de vechi si nici viteza lui nativa cand e direct in USB-ul calculatorului nu e asa mare); totusi un mp3 cu bitrate asa mic nu ar trebui sa creeze probleme .

#47
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Am folosit exclusiv funcția "USB" a router-ului. Nu mă pricep să îți spun altceva. Am băgat stick-ul USB în router, și am activat acea "share media" din router. Am făcut un shortcut pe desktop cu locația USB-ului văzut de router ca "volume 1", și din My Computer gestionez fișierele de acolo...

#48
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
Mda , cred ca e vorba de server-ul mini DLNA din router functie care implica un pic mai multa munca din partea procesorului router-ului comparat cu un share SMB simplu .
Poti incerca sa ii faci un upgrade de firmware router-ului (din cate imi pot da seama tu ai v2 hardware version al router-ului) poate acest firmware mai nou ajuta in ce doresti ; din ce vad cel putin macar poti castiga trecerea de la N300 Mb/s la N450 Mb/s pe wireless . Fii atent totusi ca interfata se va schimba si ca aparent toate setarile vor fi pierdute deci va trebui sa te descurci sa reconfigurezi de la 0 router-ul ( Old firmware’s configuration file can’t be imported into this new firmware. Your device’s configuration will be lost after upgrading, which means you need to configure your device again..).
Te poti juca un pic inainte cu  simulatorul de interfata de la versiunea v4 >> https://www.tp-link....lator/Index.htm care teoretic ar trebui sa fie similara cu posibila noua interfata .

#49
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Mă tem că am să-l brick-ui, nu vreau să risc deocamdată nimic, cel puțin pentru muzică e OK, chiar dacă mai face uneori câte o pauză... Cel mai mult aș vrea să găsesc cea mai bună soluție pentru a mări capacitatea de stocare atașată routerului.

Edited by eddy_teer, 30 September 2018 - 13:33.


#50
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
Nu ai de ce sa il strici ; normal el face verificare a integritatii firmware-ului incarcat cat si a device-ului pentru care e facut (ce versiune HW a modelului respectiv) .
Acum daca intr-adevar va ajuta sau nu pentru use case-ul tau asta e discutabil  ; daca in schimb ai alte probleme de stabilitate cu el (de ex. in release note-urile unei versiuni de fw >>Bug Fixed:
1.Fixed the security bug caused by overflowing of kcodes buffer.
2.Fixed the bug that PPPOE dial-up abnormal when enabled hardware NAT in Romania.) atunci poti incerca pentru rezolvarea acestor probleme  .
Anyhoo daca si in versiunea actuala esti multumit de el si ce ofera .. mergi in continuare asa

#51
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Deocamdată îl las așa, oricum am multe de învățat, întâi să mă lămuresc ce stocare să pun la router, HDD-ul e mai mare la același preț cu stick-ul de peste 128 GB, dar are probleme pe care stick-ul nu le are, în schimb, stick-ul trevuie să fie doar USB 2.0... numai probleme...

#52
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009

View Posteddy_teer, on 30 septembrie 2018 - 17:01, said:

Deocamdată îl las așa, oricum am multe de învățat, întâi să mă lămuresc ce stocare să pun la router, HDD-ul e mai mare la același preț cu stick-ul de peste 128 GB, dar are probleme pe care stick-ul nu le are, în schimb, stick-ul trevuie să fie doar USB 2.0... numai probleme...

Nu trebuie sa fie doar USB 2.0 ; orice stick cu port USB va functiona indiferent ca e USB 1.0/1.1/2.0/3.0/3.1 (la fel ca in cazul HDD-urilor toate sunt compatibile doar ca vor functiona limitate de viteza portului in care sunt introduse). Standardul USB obliga ca device-urile certificate sa functioneze cu orice device indiferent de versiunea acestuia .

#53
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Am încercat cu un USB 3.0, și pur și simplu nu a intrat fizic ! E drept, e cam înghesuială acolo unde e router-ul, și poate nu l-am potrivit eu bine, dar USB-ul 2.0 a intrat ușor din prima !

Edited by eddy_teer, 30 September 2018 - 18:10.


#54
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Buna seara .
Poate ma lamuriti si pe mine intr-o problema .
Am acasa doua routere wireles , modele vechi care au maxin 300Mb viteza . Sunt la RDS si am 500Mb .
Unul este lynksis si unul tp-link . Ambele pierd semnalul , se intrerup si trebuie sa scot decuplez /cuplez alimentatorul ca sa isi revina . Am fibra optica pana in modemul lor .
Sa fie vreo configurare gresita , sunt prea vechi , caci de prea multe ori imi spune ca pierd adresa ip ?
In atasament sunt cele doua modele .
Cu stima .

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate