Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recomandare router gigabit wifi RDS?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Al meu trusty Asus RT-N56U a crapat.
Iubeam firmware Padavan, dar acesta nu a mai scos nimic pt routerele din aceasta era.

Sunt foarte multe routere pe piata acum, cu preturi de la incredibil de ieftin, pana la "au innebunit".

Provider: RDS - PPPoE - Gigabit cu 5+1 porturi.

Doresc un router de preferinta cu WIFI si Nat Hardware pe PPPoE.

In ultima instanta un Mikrotik, dar imi prind urechile la configurarea sa.

Nu as dori sa dau epste 100 eur pe el.

Asadar, recomandati!

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Adica Microtik, nu?

Din categoria TP-LiNK urmatoarele modele, in functie de buget, coane Fanica:
https://www.emag.ro/...5/pd/DV7X5JBBM/
https://www.emag.ro/...7/pd/DG2WXBBBM/

Din categoria Microtik:
https://www.mikrotik...tc-hap-ac2.html
https://www.mikrotik...-5hact2hnt.html

Edited by rosix, 11 August 2018 - 16:29.


#3
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
Recomand tplink, mai exact acest model: https://www.emag.ro/...7/pd/DG2WXBBBM/

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Mda, e clar ca Archer C7 are cel mai bun raport pret/performanta.

Cum ziceam, Mikrotik imi surade ca idee, pentru ca pare mai PRO, dar:
- imi prin urechile la setare
- au multe modele si nu prea inteleg diferenta dintre ele dpdv practic si al performantelor.

Attached Files



#5
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Eu nu as recomanda Mikrotik oricui. Pt ca din cauza asta au inceput sa fie si atacate de hackeri pt ca multe sunt administrate de oameni nepregatiti.
adm nu am inteles daca mai vrei sau nu Asus, dar in categoria ta intra si AC58U. Pacat ca s-a scumpit in ultima vreme.

Edited by diZy, 11 August 2018 - 16:54.


#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Vad ca in ultima perioada crapa pe capete N-56-U-rile dobandite intre 2010 si 2014. Al meu N-56-U (intr-o locatie) merge din martie 2014 si acum are 231 zile uptime (record).

Acasa folosesc tot Asus dar AC-56-U (septembrie 2016) pentru HW NAT si la IPv6 si acoperire Wi-Fi mai buna decat N-56-U (vila), dar cred ca ambele modele, N si AC 56, nu se mai gasesc pe piata, asa ca raman colegii sa recomande pentru admina noastra. Sper sa faca o alegere buna.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Eu am o banuiala ca al meu a crapat de la caldura.

#8
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Pai si la mine chiar daca am AC, routerele nu prea beneficiaza de el (beneficiaza PC-ul acasa), N-56-U e la parter de bloc cu orientare nordica, AC-56-U la casa la etaj cu orientare vestica, 87 C la CPU acum, AC-ul merge in dormitor si pe hol dar nu prea ajunge unde e AC-56-U, in camera din capat.

Routerele Asus se incing tare, dar si vestigia Speed Touch 546v6 se incinge si inca functioneaza, din 2007, un amplif CATV din 2005 prajesti oua pe el si tot merge.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu sunt multumit de o jucarie Linksys, raman fidel Linksys, doar ca e peste bugetul stabilit de Adm. La emag il vad la aproape 800 de lei, Linksys WRT1200AC. Spre deosebire de concurenta vine cu niste dotari care fac cu ochiul, eSATA + USB3 + USB2 + dual core CPU la 1.2GHz sa enumar dintre ele. Plus suport pentru el din partea LEDE / OpenWRT + HW NAT cu LEDE.

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Vad ca Archer C7 are suport LEDE cu HW Nat, ceea ce e foarte promitator :)

#11
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Fara nicio ezitare... daca mai este subiectul de actualitate, recomand NUMAI acest router!
De ce spun asta? De ce asta? De pe el va scriu acum. NUMAI daca intrati in posesia lui veti vedea ca aveti prima data in viata... si nu exagerez cand spun asta, veti avea spuneam un ROUTER!
https://www.mikrotik...-5hact2hnt.html
Restul... am testat de-am inebunit pana la asta... apa de ploaie!
Configurarea complicata nu trebuie sa sperie pe nimeni! Nu va descurcati... sunati frate la MikroTik si vi se explica si veti primi de asemeni toate indicatiile necesare! Eu ma descurc cu el,lucrez in domeniu.
De ce il recomand?
1 - Stabilitate in functionare
2 - Compatibilitate perfecta cu echipamente mai vechi
3 - Putere si sensibilitate REALA extrem de buna... n-o sa intalniti la alte routere acoperire ca la acesta!
Repet,numai achizitionandu-l veti vedea ce poate REAL nu frunza-n vant ca "pleava" de pe piata E-MAG,Altex,FLANCO and... sa nu mai spun cum!
Pentru mine si colegii de breasla,exista MikroTik si alte routere... motive 100% reale,palpabile.
Eu ca posesor si utilizator... am spus ce aveam de spus.Restul depinde de DVS 100%!

Edited by Tehnicianul1970, 11 August 2018 - 22:40.


#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Ok, o sa merg pe Mikrotik

Am un CRS125-24G-1S in alta parte, si am alergie sa ii fac modificari.

Daca nu ii dau de cap, te-ai pricopsit cu mine!

#13
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Voi incerca sa te ajut cu placere!Posted Image

#14
JohnnyUSA

JohnnyUSA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 27.01.2006

View PostTehnicianul1970, on 11 august 2018 - 23:33, said:

Voi incerca sa te ajut cu placere!Posted Image

Salut, de hAP Ac2, ce parere ai pentru home use, casa p+1+mansarda? Momentan detin un Asus Rt-n18 cu fw FreshTomato.

#15
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 31.12.2013
Eu vreau un router care să-mi permită să-i atașez un stick USB/HDD pe care și de pe care să pot muta/copia/șterge foldere sau fișiere (MKW,MP4,FLAC etc.) direct din My Computer (Windows 7,8,10). De asemenea să pot accesa fișierele respective prin rețea Wirelless sau cablu pe un Smart TV, pe un receiver Yamaha RX-V477 și bineînțeles pe smartphone. Acum am un TPlink 1043 (parcă)
Poate face tot ce am spus mai sus ?

#16
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View PostJohnnyUSA, on 12 august 2018 - 13:38, said:

Salut, de hAP Ac2, ce parere ai pentru home use, casa p+1+mansarda? Momentan detin un Asus Rt-n18 cu fw FreshTomato.
Este la fel de bun ca si cel recomandat de mine si mai nou ca generatie.Acuma... n-am cum sa garantez ca va acoperi perfect toata suprafata.DVS aveti si o mansarda iar daca este placa de beton (normal ca este),o atenuare veti avea.Trebuie testat la fata locului.Puterea unui Mikrotik este reala dar in functie de necesitatile de acoperire,poate va fi nevoie si de un AP.
Personal il recomand maxim! Dar... si mai bine il recomand pe cel anterior adica pe cel care il am in folosinta.Diferenta de bani consta intr-un etaj de amplificare superior,triple chain fata de double chain si o intrare cu mufa SFP pentru fibra optica - DVS nu va este insa de folos.
Puterea de emisie - lucru CRUCIAL,este mai mare la cel recomandat de mine TX power: 29 dBm (800 mW) fata de TX power 27 dBm (500 mW),ai lui hAP Ac2! Va rog sa tineti cont si de acest aspect care diferentiaza MikroTik-ul recomandat de mine de alte routere si va garanteaza o mai buna acoperire cred eu fara necesitatea unui echipament suplimentar.Daca puteti face un efort financiar si sa luati unul ca al meu si implicit recomandat Admin-ului,ar fi cel mai OK.
Va dau jos doua link-uri pentru a vedea diferentele dintre routere si magazinul de unde l-am achizitionat eu (este cel din LINK).
Routeru meu (recomandat): https://wifimag.ro/m...2uigs-5hact2hnt
Routerul ales de DVS (bun si asta dar mai slab la emisie): https://wifimag.ro/mikrotik/hap-ac2

View Posteddy_teer, on 12 august 2018 - 13:56, said:

Eu vreau un router care să-mi permită să-i atașez un stick USB/HDD pe care și de pe care să pot muta/copia/șterge foldere sau fișiere (MKW,MP4,FLAC etc.) direct din My Computer (Windows 7,8,10). De asemenea să pot accesa fișierele respective prin rețea Wirelless sau cablu pe un Smart TV, pe un receiver Yamaha RX-V477 și bineînțeles pe smartphone. Acum am un TPlink 1043 (parcă)
Poate face tot ce am spus mai sus ?
Cel recomandat de mine permite cuplarea unui stick USB sau HDD extern pentru transferul de fisiere si mai permite prin configurarea USB-ului din meniul routerului,mai permite spuneam si atasarea unui stick 4G de la orice operator de telefonie mobila si accesul mai multor dispozitive la Internetul routat de pe acel stick.Mai exact,are un USB configurabil intrare/iesire.Atentie,nu vreau sa ascund acest aspect,USB-ul NU este 3.0, este 2.0. Daca nu va deranjeaza acest aspect,este super OK! Aveti link-uri mai sus ca sa va edificati!

Edited by Tehnicianul1970, 12 August 2018 - 14:21.


#17
JohnnyUSA

JohnnyUSA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 27.01.2006
Multumesc pentru raspuns.
Sunt constient ca nu poate acoperi toata suprafata fara ajutor, nici actualul nu o face. Ma gandeam sa nu dau bani in plus pentru niste functii pe care probabil nu le voi folosi niciodata in sistemul “homeuse”, totodata, mi-a facut cu ochiul faptul ca AC2 este multicore.

Partea nasoala este ca sunt persoane care se plang pe partea de WiFi(cel putin la FW-urile mai vechi), o sa mai “sap” pe subiectul asta. Pentru mine este importanta acoperirea WiFi desi nu am foarte multe dispozitive wireless (2 telefoane, 1 consola, 2 TV).

#18
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
@JohnnyUSA - Cu mare placere!
Daca acoperirea este criteriul principal,alegeti routerul recomandat de mine.Se va simti o diferenta CLARA,nu vand vise la taraba,este singurul router din peste 25 testate pe banii mei si nu exagerez cu absolut nimic,este singurul spuneam,care stie sa acopere REAL o suprafata mare! Puterea de emisie se simte nu ca la pocnitorile vandute la E-MAG & shit!
L-am mai recomandat la cineva din Timisoara care se saturase de teste si retururi peste retururi la E-MAG,acest router a acoperit perfect o casa tip vila (nu viloi ca la cei cu pensii nesimtite!) fara necesitatea unui echipament suplimentar,acoperire REALA! Mi-a trimis omul filmulete pe WhatsApp din Tmisoara la Ploiesti ca sa ma conving!
In datacenterul unde lucrez,ghici cu ce se routeaza mii de calculatoare - cu MikroTik... asta spune totul!
Cam asta am avut de spus,repet - totul depinde de alegerea DVS! Alegeti intelept,nu va bateti joc de bani! Chiar daca acest router costa putin peste 500RON,merita fiecare banut,va spun ca posesor nu ca samsar! Si eu am dat aceasta suma pe acest router si nu regret nicio secunda!
Uite un clip pentru exemplificare:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/doXTmb6fdqk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Tehnicianul1970, 12 August 2018 - 15:31.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate