Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Evolutia preturilor la alimentele/servicii de baza

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
116 replies to this topic

#109
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
problema mea cu pezedeul e ca ne-a taiat din pix 20% din salariul net pe hartie

iar diferenta o primim daca are chef patronul

mie si la inca vreun milion de angajati care aduc banii la buget

iar daca mai pun si cei aproape 6% pierduti din inflatie, cresterea euro si rate la banca din robor... imi vine sa sparg capete


https://startupcafe....tia-fiscala.htm


si astea doar ca sa minta pezedeul ca le-a dat la bugetari 25% ?????

Edited by Oxigen1234, 17 August 2018 - 07:36.


#110
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostOxigen1234, on 17 august 2018 - 07:33, said:

problema mea cu pezedeul e ca ne-a taiat din pix 20% din salariul net pe hartie

iar diferenta o primim daca are chef patronul

mie si la inca vreun milion de angajati care aduc banii la buget

iar daca mai pun si cei aproape 6% pierduti din inflatie, cresterea euro si rate la banca din robor... imi vine sa sparg capete


https://startupcafe....tia-fiscala.htm


si astea doar ca sa minta pezedeul ca le-a dat la bugetari 25% ?????

Pai in cazul asta patronul e porc, de ce nu va luati si de el?
Stai caln, analizeaza, gandeste inainte de a sparge capete...asta se si vrea, manipulare cu dezinformari ca sa enerveze lumea, sa se creeze ura si dezbinare in societate.
Pana la urma, patronul lui matale chiar ti-a scazut salariul?

Edited by epetroiu, 17 August 2018 - 08:49.


#111
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
patronul de la 1.2 milioane de angajati e porc? pai au acelasi patron?

oare?

de ce sa te iei de patron, el a schimbat legea ???

ce simplu e sa dai vina pe altii....

in afara de cei cu leafa minima (schimbata obligatoriu) - pentru restul, TOTI angajatii ne-bugetari, 75% nu au avut CIM modificat cu noua leafa ...


repet: revolutia aia fiscala e inca temporara prin OUG, in aproape 1 an pezedeii nu au adus-o in legalitate prin LEGE, au alte prioritati... puscaria lu' mustata...

Edited by Oxigen1234, 17 August 2018 - 08:56.


#112
wolfmanro

wolfmanro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 04.02.2012

View PostWestPoint, on 09 august 2018 - 11:07, said:


Sper ca nu ma iei peste picior, bineinteles ca erau imatriculate in RO, respectiv CJ.


Motociclete "SCOALA" de toate tipurile, 125, 400, 600, 1000, 1200, vreo duzina. Imi amintesc de scoala de soferi din Frankfurt,
care a avut exact 4 motociclete, toate niste jafuri care abia se tineau pe roti.

Asta n-are legatura cu bogatia, ci cu legea tampita. Acum vreo 3-4 ani s-a modificat legea in sensul in care moto de scoala trebuie sa nu fie mai vechi de 10 ani parca (sau 5, nu mai stiu), iar alea cu care se iese in trafic pentru traseu trebuie sa fie de minim 600 cc, cu comanda dubla pentru frana si ambreiaj. Partea a doua nu e neaparat rea, dar sa ma pui sa am moto noi in poligon, unde toti incepatorii le tavalesc, e o tampenie.

View Postrosix, on 09 august 2018 - 11:51, said:


pepenii stationeaza la preturi nesimtite de 2 lei /kil desi n-ar trebui sa coste mai mult de 0.6-0.8 lei/kil
.

Anul asta s-au facut mult mai putini pepeni fata de alti ani. D-aia sunt scumpi. Problema si mai mare e ca plouand foarte mult, nu s-au facut ada dulci ca in alti ani. Deci sunt si mai scumpi, si mai prosti. Dar asta nu e vina producatorului. A plouat prea mult unde nu era nevoie.

Edited by wolfmanro, 17 August 2018 - 09:35.


#113
wolfmanro

wolfmanro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 04.02.2012

View PostAndreysc7, on 09 august 2018 - 15:35, said:


Total de acord, nu putem fi toti bogati, dar sa-mi fie cu iertare, ti se pare corect ?



Pe de o parte mwe pesede, pe partea cealalta marxisme d-astea cu "nu e corect ca unii-s mai avuti decat altii". Hotarati-va bre, ori scuipati ciuma rosie, ori o pupati in c*r.

View PostAndreysc7, on 09 august 2018 - 15:35, said:


Inteleg, au o anumita functie, dar e penibil ... stiu ca sareau unii de cur in sus ca guvernatorul BNR are salar mare si chestii de genu .. perfect normal, mi se pare normal sa aiba un salar decent pentru functia pe care o are ...
dar rahatii astia cu ochi , de ce sa aiba pensia asa mare cand in urma contributiilor sociale ar trebui sa o aiba mult mai mica ?
In Romania, magistratii/prcurorii/judecatorii.... ma abtin ca imi iau warn sau suspend insa vedem cum merge justita Posted Image
Normal ca iau speciale .. le iau cu un motiv anume Posted Image . Vorba aia, nu musca mana care te hraneste

practic.. in ficare luna isi primesc un salar ca si cand ar fi muncit aprox 9-10 luni

PS : in Romania sunt 6979 de magistrati/procurori/judecatori ... zic doar :)

Te duci matale la scoala, termini Dreptul, dai examen la Maistratura, te faci judecator si te umpli de parale. Greu? Greu taica, tre' sa tocesti.

View PostOxigen1234, on 17 august 2018 - 07:33, said:

problema mea cu pezedeul e ca ne-a taiat din pix 20% din salariul net pe hartie

iar diferenta o primim daca are chef patronul

mie si la inca vreun milion de angajati care aduc banii la buget

iar daca mai pun si cei aproape 6% pierduti din inflatie, cresterea euro si rate la banca din robor... imi vine sa sparg capete


https://startupcafe....tia-fiscala.htm


si astea doar ca sa minta pezedeul ca le-a dat la bugetari 25% ?????

Problema ta, cum ti s-a explicat si pe topicul dedicat, e doua. Una e patronul cacanar care va "trage" la salariu si a doua esti tu, ca inca mai lucrezi pentru el.

Edited by wolfmanro, 17 August 2018 - 09:38.


#114
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru ce plătim mai mult: Energia electrică, combustibilul, ţigările şi alimentele s-au scumpit cel mai mult în ultimul an

costurile cu energia electrică s-au majorat cu 16,9%,
gazele cu 10%,
combustibilii cu 17,4%,
ţigările cu 7,2%,
untul cu 21,2%,
ouăle cu 13,5%,
conservele de legume cu 12,9%,
fructele proaspete cu 11%
laptele cu 5,4% ,

arată datele publicate într-un buletin al Institutului Naţional de Statistică - INS.

Edited by MembruAnonim, 17 August 2018 - 14:07.


#115
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostMembruAnonim, on 17 august 2018 - 14:07, said:

untul cu 21,2%,


Zi-le alora de la INS ca untul expirat e mai ieftin cu 200%, prostii naibii

#116
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostMembruAnonim, on 17 august 2018 - 14:07, said:

Pentru ce plătim mai mult: Energia electrică, combustibilul, ţigările şi alimentele s-au scumpit cel mai mult în ultimul an

costurile cu energia electrică s-au majorat cu 16,9%,
gazele cu 10%,
combustibilii cu 17,4%,
ţigările cu 7,2%,
untul cu 21,2%,
ouăle cu 13,5%,
conservele de legume cu 12,9%,
fructele proaspete cu 11%
laptele cu 5,4% ,

arată datele publicate într-un buletin al Institutului Naţional de Statistică - INS.
Hai ,dom'le,lasa-ne cu manipularile astea.Totul s-a ieftinit,salariile au crescut cu 600%,romanii sunt multumiti...Eu doar cand citesc preturile lui Doxan la oua ,unt si zahar,imi trece foamea.

Edited by daniMMM, 17 August 2018 - 16:12.


#117
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Oarecum Offtopic; 1Kg Paine e mai scump decat 1 kg de bananele, Apa mai scumpa decat telefonia si tv-ul luate la un loc. Acum 20 de ani asa ceva era de neconceput. Grau e mai mult ca pe vremea lui Ceausescu.  Apa rece/canalul si salubritatea erau practic gratis.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate