Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Izolare plafon beton.

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
fuzi26

fuzi26

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.06.2017
Buna ziua,
Am nevoie de parea cuiva care a facut sau are cunostinte despre. Am casa din BCA si tavanul este din beton, peretii exteriori sunt izolati cu spuma poliuretanica. Pana sa pun geamuri termopan nu au fost probleme. Iarna trecuta, doar, doar in dormitor la un colt din camera mi-a mucegait groaznic tavanul. Acum vreau sa izolez podul si nu prea am idee cum si cu ce. Vreau sa mentionez ca vreau sa pot folosi podul pentru depozitare ulterior si am in plan ca in urmatorii 2 ani sa fac mansarda, dar pana atunci vreau sa elimin problema asta. Ca si buget, vreau sa nu fie ceva de mantuiala dar nici ceva exagerat de scump. Ma puteti ajuta cu ceva sugestii?

#2
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
O dată ce a apărut mucegaiul, greu îl mai scoți definitiv.

Quote

spuma poliuretanica
Adică de aia de la tub?

Tavan de beton neizolat, BCA + izolație dubioasă, termopane, toat semnele pentru pericole gen condens au fost acolo.

#3
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015

 britneysbitch, on 02 august 2018 - 15:17, said:

O dată ce a apărut mucegaiul, greu îl mai scoți definitiv.


Adică de aia de la tub?

Tavan de beton neizolat, BCA + izolație dubioasă, termopane, toat semnele pentru pericole gen condens au fost acolo.
Adica aia bicomponenta care se pune in executie prin pulverizare cu un pistol pentru asa ceva. Cauta pe net "spuma rigida".
Va trebui sa elimini toate sursele de umezeala/aburi/vapori din casa, in primul rand.

Edited by wagmich, 02 August 2018 - 15:39.


#4
fuzi26

fuzi26

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.06.2017
Am vrut sa spun ampora expandata pe exterior. Ma gandeam la altceva.

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
Peste placa de beton pui un polistiren rigid (extrudat) si peste el torni o sapa armata de 5-10cm.

Edited by arg, 02 August 2018 - 15:45.


#6
fuzi26

fuzi26

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.06.2017

 wagmich, on 02 august 2018 - 15:37, said:

Adica aia bicomponenta care se pune in executie prin pulverizare cu un pistol pentru asa ceva. Cauta pe net "spuma rigida".
Va trebui sa elimini toate sursele de umezeala/aburi/vapori din casa, in primul rand.
O solutie ar fi sa cumpar un dezumidificator?

 arg, on 02 august 2018 - 15:44, said:

Peste placa de beton pui un polistiren rigid (extrudat) si peste el torni o sapa armata de 5-10cm.
Extrudat de cati cm?

#7
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
e bine sa izolezi, parca aveam si noi tot tavanul negru cand era neizolat deasupra si am incalzit camera ; cat era neincalzita era ok :D Stergeai tavanul cu clor si se facea la loc negru. Al doilea an, s-a izolat tavanul, s-a dat cu lavabila antimucegai si a disparut. Parca am pus polistiren + vata (sau polistiren dur la o camera si vata la alta camera.. nu mai retin) si apoi o mica tencuiala/sapa peste.

#8
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Daca poti elimina sursa de apa, (flacara aragaz, scutece puse la uscat, flori in exces,...) incepe cu aia . Apoi eventual un  dezumidificator.  Caldura uscata, gen soba, calorifere aeroterma electrica si un regim termic cat mai constant, fara prea cald sau mult prea rece din economie de combustibil. Si extrudat de 4-5 cm grosime, mai subtire e cam inutil, mai gros nu se justifica la interior.(viitor) Plus clor sau alt antimucegai puternic si vopsea lavabila antimucegai de interior la camera cu pricina.

Edited by wagmich, 02 August 2018 - 18:17.


#9
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Pentru cerintele actuale de eficienta energetica izolarea planseului ar trebui sa se faca cu 30 de cm de izolant. Cel mai la indemana este polistirenul, cel mai ieftin. Il insiri pur si simplu pe placa de beton. Ca sa poti calca peste poti sa faci atat de putin cum ar fi sa pui niste osb sau sa faci dedesubt o structura de lemn pe care sa fixezi osb-ul. Daca vrei spatiu de locuit acolo in curand nu mai are sens sa pui toata izolatia asta pe placa, ci vei pune grosul izolatiei la acoperis, intre capriori.

O solutie de compromis ar fi sa pui polistiren de 10 (expandat, nu are rost extrudat) si in momentul in care vrei sa amenajezi spatiul de locuit il iei de pe podea si il pui intre capriori, eventual il suplimentezi sau mai pui vata peste sau ce iti da tie prin cap. Oricum tine cont de recomandarea pe care ti-o fac - 30 cm.

Nu am inteles cum ai izolat peretii exteriori cu spuma. O poza se poate?

#10
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 25.01.2007
Si eu am placa de beton peste etaj. Peste ea am pus vata de 10cm intre rigle de 10cm. Peste rigle am pus osb de 18mm.

#11
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008

 fuzi26, on 02 august 2018 - 15:13, said:

Buna ziua,
Am nevoie de parea cuiva care a facut sau are cunostinte despre. Am casa din BCA si tavanul este din beton, peretii exteriori sunt izolati cu spuma poliuretanica. Pana sa pun geamuri termopan nu au fost probleme. Iarna trecuta, doar, doar in dormitor la un colt din camera mi-a mucegait groaznic tavanul. Acum vreau sa izolez podul si nu prea am idee cum si cu ce. Vreau sa mentionez ca vreau sa pot folosi podul pentru depozitare ulterior si am in plan ca in urmatorii 2 ani sa fac mansarda, dar pana atunci vreau sa elimin problema asta. Ca si buget, vreau sa nu fie ceva de mantuiala dar nici ceva exagerat de scump. Ma puteti ajuta cu ceva sugestii?

macar 2 straturi de EPS 100 de 10cm puse perpendicular (adica un total minim de 20cm) + OSB deasupra

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate