Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!
 Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...
 Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m
 Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...
 

Adevarul despre veganism

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
715 replies to this topic

#613
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Lasati-l pe exit...el se crede "immortal"... :)

#614
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
exit nu mai e, ce-ai facut epetroiu cu el, ti-a fost foame ?

#615
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,691
  • Înscris: 29.03.2010
Dacă mănânci un om, măcar să mănânci unul ce la randul lui a mâncat sănătos, nu un vegan să îți intoxici organismul

View Postentry, on 16 octombrie 2018 - 17:55, said:


Cum adica imposibil ? Grupul A are 100 de morti dupa 10 ani, grupul B are 75 de morti dupa aceeasi perioada. E mai mica mortalitatea in grupul B cu 25 % ?

Da, este

#616
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
Pai atunci de ce carnivorii mananca vita, oaie, animale vegane ? Nu se intoxica ? Sa manance doar din alea carnivore Posted Image

#617
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,691
  • Înscris: 29.03.2010
Nu stiu, trebuie intrebate direct ele.

Banuiala mea este ca or fi avand ele cod secret, carnivorii sa nu se manance intre ei doar in caz de foamete

#618
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,528
  • Înscris: 04.05.2006

View Postentry, on 16 octombrie 2018 - 19:08, said:

Pai atunci de ce carnivorii mananca vita, oaie, animale vegane ? Nu se intoxica ? Sa manance doar din alea carnivore Posted Image
Fail again :)
Animalele respective sunt ierbivore, deci ele se hrănesc corect, deci nu se intoxica.
Omul fiind omnivor, veganii se hrănesc incorect.


#619
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
ai ratat gluma, era vorba de exit care a disparut si banuiala a cazut pe carnivorul de serviciu :)

#620
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
Solgar
50 vegetables capsules  500 micro grames bucata
se administreaza 1 pe zi

sunt suficiente cele 50 de capsule pentru 3 sau 6 luni?

e 30 de lei
stiu ca s a mai discutat subiectul , zicea cineva ca e interest sa ia , dupa 2 ani de vegetale.

eu le am cumparat si o sa iau cum zice pe prospect 1 pe zi.

#621
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,691
  • Înscris: 29.03.2010
Dacă urmezi dieta vegană, nici pastilele pastilelor nu te vor ajuta :)

#622
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
R10
Numa in ciuda ta
voi urma aceasta dieta
cum gura leului stii tu
ca nici mama pastilei nu ma va ajuta
cand spun ca am testat megadoze de b3 niacin , si am vorbit cu zeci de oameni care spun toti ca ti ia depresia cu mana , anxietatea etc..

Tu
Ai luat vreodata Niacin ?
Sa vezi ce se intampla?
Dupa ce iei
Mai vorbim

#623
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View Postrichelieu, on 17 octombrie 2018 - 19:00, said:

Fail again Posted Image


Grele "logicile" astea...

Edited by epetroiu, 18 October 2018 - 18:45.


#624
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
Solgar ? Vitamine ?

#625
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Istefanescu14,

Incearca dieta vegana, si daca o poti duce un an, doi(sau poate si mai putin) , vei avea probleme de sanatate!
Dureri de coloana, dureri de cap, furnicaturi in maini si picioare, precum si stari de slabiciune, anxietate, si fara chef de nimic.
Am spus-o si o mai spun: o dieta ce are nevoie de suplimente alimentare(sintetice, din farmacii, facute in laboratoare, adica chimicale) cum e cea vegana, nu e sustenabila si nu e recomandata pe termen lung, pentru ca duce la probleme de sanatate!!
Dieta vegetariana e OK pe termen SCURT, pentru detoxifierea organismului, maxim o luna, doua.
O spun din proprie experienta, si nu glumesc. Dar, fiecare se joaca cu sanatatea lui, pe banii  lui.
Cheia in toate e moderatia. O dieta alimentara echilibrata: cu carne, lactate(cu exceptia celor cu intoleranta la lactoza, dar si aici exista variante de lapte vegetal), oua, cereale, legume, leguminoase, fructe, oleaginoase si multa apa e mult mai buna si recomandata decat cea vegana. Aaa, si mult sport, limitarea stresului si somn 8-10 ore zilnic!

Edited by MembruAnonim, 19 October 2018 - 18:42.


#626
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011

View Postentry, on 19 octombrie 2018 - 17:48, said:

Solgar ? Vitamine ?
Asa scrie
solgar
vitamina b12
50 capsule vegetale
mai bine spune mi cum de sunt capsulele vegetale , daca vitamina b12 nu se gaseste in vegetale .
aici mi se lasa ceata.

View PostMembruAnonim, on 19 octombrie 2018 - 18:37, said:

Istefanescu14,

Incearca dieta vegana, si daca o poti duce un an, doi(sau poate si mai putin) , vei avea probleme de sanatate!
Dureri de coloana, dureri de cap, furnicaturi in maini si picioare, precum si stari de slabiciune, anxietate, si fara chef de nimic.
Am spus-o si o mai spun: o dieta ce are nevoie de suplimente alimentare(sintetice, din farmacii, facute in laboratoare, adica chimicale) cum e cea vegana, nu e sustenabila si nu e recomandata pe termen lung, pentru ca duce la probleme de sanatate!!
Dieta vegetariana e OK pe termen SCURT, pentru detoxifierea organismului, maxim o luna, doua.
O spun din proprie experienta, si nu glumesc. Dar, fiecare se joaca cu sanatatea lui, pe banii  lui.
Cheia in toate e moderatia. O dieta alimentara echilibrata: cu carne, lactate(cu exceptia celor cu intoleranta la lactoza, dar si aici exista variante de lapte vegetal), oua, cereale, legume, leguminoase, fructe, oleaginoase si multa apa e mult mai buna si recomandata decat cea vegana. Aaa, si mult sport, limitarea stresului si somn 8-10 ore zilnic!

Tu ai avut doar o problema de acnee parca , altceva nu aveai.
Eu am multe, incepand de la ameteli generate de anxietate , care vine din urma de vreo 10 ani de la atacuri de panica , colesterol , trigliceride , tensiune , digestie varza daca mananc carne ,am 1,78 , 77 de kile , da am burta balonata ,probleme de respiratie ,insomnie , cred ca sunt destule.

Daca nu merge , nu merge , dar sa vedem , ce zice organismu.

#627
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Am avut acnee, dar s-a mai ameliorat.In sensul ca, imi mai apar 2-3 cosuri odata la cateva zile, dar le tin sub control cu solutii antiacneice si evitarea prajelilor IN ULEI(nu folosesc niciun fel de ulei in alimentatie, consum alimentele fierte, in cuptor sau prajite in tigaie fara ulei) , glutenului, dulciurilor, zaharului rafinat, grasimilor, lactatelor,fast-food, soia, si beau doar apa plata si sucuri de fructe facute de mine. Consum carne, fructe, legume, leguminoase.

Edited by MembruAnonim, 19 October 2018 - 19:08.


#628
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
Acneea si dieta
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DbjcyCSZAO8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

O explicatie mai detaliata
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1L2zinb7QM8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostMembruAnonim, on 19 octombrie 2018 - 18:37, said:

Istefanescu14,
Incearca dieta vegana, si daca o poti duce un an, doi(sau poate si mai putin) , vei avea probleme de sanatate!
Vei avea probleme de sanatate daca nu suplimentezi cu B12 asa cum ai facut tu.

View Postlstefanescu14, on 19 octombrie 2018 - 18:52, said:

Asa scrie
solgar
vitamina b12
50 capsule vegetale
mai bine spune mi cum de sunt capsulele vegetale , daca vitamina b12 nu se gaseste in vegetale .
aici mi se lasa ceata.
Aha, nu stiam ce sunt, daca e B12 si zice ca sunt capsule vegetale e din cauza ca nu contin produse de origine animala, B12 e produsa de bacterii.

#629
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
ADEVARAT SAU FALS?

- Telomerii sunt fragmente de ADN, iar descoperirea lor revoluţionează aproape tot ceea ce s-a ştiut până acum în medicină. Înţelegerea lor este echivalentul găsirii elixirului tinereţii, de către alchimiştii medievali. Sună a scenariu de film ştiinţifico-fantastic? Ei bine, este vorba de ceva cât se poate de concret şi real, o descoperire premiată în anul 2009, cu Nobelul pentru medicină -

În celule, telomerii sunt terminaţiile cromozo*milor şi au rolul de a păstra tinereţea şi integri*tatea materialului genetic uman. Savanţii au descoperit că lungimea telomerilor este direct pro*por*ţională cu tinereţea biologică şi cu speranţa de viaţă a oamenilor. "Descoperirea unei căi de a activa telomerazele, adică enzimele care controlează telo*merii, va ajuta oamenii să trăiască mult peste o sută de ani. În plus, ei vor ajunge la aceste vârste de ne*conceput acum, păstrându-şi aspectul corpului, dar şi agerimea minţii, undeva la o vârstă situată în jurul valorii de 24 de ani."

Medicamentul de un milion de miliarde de dolari
Asta caută de ceva ani marile com*panii farmaceutice: o substanţă care poate fi protejată printr-un brevet şi care să acţioneze asupra acestor mis*te*rioşi telomeri, determinând păstra*rea sau chiar redobândirea tinereţii pa*cienţilor. Evident, din punct de vedere comercial, ar fi de preferat o substanţă de sinteză, ce poate fi produsă în canti*tăţi nelimitate şi printr-o tehno*logie atât de sofisticată, încât să des*curajeze orice concurenţă. Vă vine să credeţi sau nu, dar a fost descoperită nu una, ci peste o sută de sub*stanţe care activează telo*me*razele, adică enzi*mele care prelun*gesc telomerii. Şi-atunci, de ce nu avem încă medi*camentul tinereţii veşnice în farma*cii?

Pen*tru că natura e mai complexă decât cuprinde gândirea noas*tră. Substanţele chimice care activează telomera*zele au funcţionat perfect pe culturile de celule din labo*rator, dar în lumea reală, adică pe organisme vii, experimentele s-au transformat în dezastre: toate substanţele de sinteză, cu efect de pre*lungire a telo*merilor, s-au dovedit a fi stimulatoare ale dez*voltării celulelor canceroase. Într-adevăr, şori*ceii din labora*toare întinereau ca în basmele cu Făt-Frumos, în urma administrării medicamentelor expe*ri*mentale, dar nu apucau să se bucure prea mult, că mureau imediat de cancere galopante. S-a creat, ast*fel, un impas aparent de netrecut: substanţele care întinereau produceau cancer, iar cele care nu aveau acest efect erau prea slabe ca eficienţă. Care să fie soluţia?

Dacă substanţele de sinteză folosite pentru acti*varea telomerazelor s-au dovedit mult prea canceri*gene, alimentele care realizează aceeaşi acţiune sunt, paradoxal, printre cele mai puternice antitumorale cunoscute. Cercetări făcute de mai multe echipe medicale arată că alimentaţia curată, naturală, are un efect pozitiv incontestabil asupra telomerilor, reînti*nerind, în timp, organismul. Cele mai puternice acti*vatoare de telomeraze sunt - conform ultimelor des*coperiri - următoarele:
* Coaja fructelor închise la culoare - este foarte bogată în resveratrol, o substanţă puternic antioxidantă, care prelungeşte telomerii şi fereşte ADN-ul celulelor umane de mutaţii nefaste. Cele mai bogate în resveratrol sunt: prunele, strugurii negri, coacăzele negre, afinele.
* Cruciferele - sunt o familie de legume care-şi datorează numele florii lor cu patru petale, în formă de cruce. Ele se*cretă în mod natural substanţe pe bază de sulf, cu puternic efect anti-tumoral, dar care activează şi telome*ra*zele. Dintre crucife*re, cele mai active sunt: broccoli, varza roşie, varza albă, co*nopida.
* Oleaginoasele naturale - conţin cantităţi mari de acizi Omega 3-6-9, cu efect de reîntinerire. Cele mai puternice în acest sens sunt: uleiul de rapiţă, miezul de nucă, seminţele şi uleiul de in, germenii de grâu, migdalele neprăjite, măs*linele netratate pentru culoare.

Principalul duşman al integrităţii telomerilor este constituit din hrana super-procesată, ce scurtează telomerii şi, implicit, viaţa. Ceea ce, cu de*ce*nii în urmă, naturiştii numeau hrană moartă, îşi me*rită din plin numele, în lumi*na noilor desco*periri. Într-adevăr, zahărul, cerealele decorti*ca*te, prăjelile, grăsimile modificate, majori*ta**tea E-urilor sintetice, excesul de carne roşie sau de alcool reduc într-un ritm foarte rapid dimensiunea telo*merilor. Consecinţa? Celule*le îmbătrânesc prematur, suferă mutaţii malig*ne, accelerând apariţia cancerului, a bolilor degenerative, micşorând dramatic speranţa de viaţă. To*tuşi, alimentaţia este doar o compo*nen*tă a acestei probleme, de viaţă şi de moarte (în sensul propriu al cuvântului), a telome*ri*lor. Plantele medicinale, datorită concentraţiei lor mari de principii active, sunt o soluţie şi mai pu*ternică, vizavi de reîntinerirea organismu*lui.

În final, au fost descoperite doar două (!) specii de plante, cu un efect suficient de pu*ternic asupra terminaţiilor cromozomilor umani, care sunt telomerii. Aceste reîntineritoare sunt cunoştinţe mai vechi ale revistei noastre:
* Chlorella (Chlorella pyrenoidosa) - este o algă unicelulară, care creşte în apele dulci, având efecte puternic detoxifiante, dar şi de mărire a telo*me*rilor. Efectul său cel mai pregnant este la nivelul ce*lulelor pielii şi al ţesutului hepatic, care vor fi întinerite.
* Astragalus (Astragalus membra*na*ceus) - se foloseşte rizomul plantei, care în medicina tra*diţională chineză este considerată printre cele mai bune reînti*ne*ritoare. Sub formă de extrac*te foarte concentrate (de 15-20 de ori mai bogate în principii active decât simpla plantă), Astragalus acţionează în primul rând asupra telomerilor celulelor imunitare, ceea ce face din această plantă un fel de leac universal, eficient într-o gamă uluitor de vastă de boli.

#630
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,696
  • Înscris: 24.10.2015
Pare destul de interesant.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate