Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Xiaomi Mi A2 Lite

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1367 replies to this topic

#1315
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Acest telefon este bun, pentru mine se aseamana cu un cal de povara care-si face treaba, dar nu straluceste prin ceva anume.
Mi-am luat un P40 lite cu 5G si e in probe acum. Macar la camera e mai bun.

#1316
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
ultimul update (Android security update: November 1, 2020) pare mai ok in ce priveste ram management

#1317
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Probabil va mai primi un update de securitate si cam atat. Xiaomi a renuntat la AndroidOne pe device-urile din seria Mi.

#1318
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
n-are cum, pt security ar trebui forever. defapt si pt one sa-i puna cat poate rula pe el.

#1319
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Nu știu ce să zic, forumurile dedicate și articolele despre Xiaomi spun altceva
https://techfused.in...iwP5XC1_2Qc

Edited by primuministru, 01 December 2020 - 12:42.


#1320
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
Din articol inteleg ca renunta la programul One si ca urmatorul telefon mi4 nu ar mai fi sub programul Android One.
Logic ar fi sa mai primim updateuri de securitate pana la 3 ani de la lansare, adica pana in iulie 2021!

#1321
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Asta am spus și eu, update-uri de securitate. Și cam atât. E un model deja ieșit din uz, care se mișcă încet fata de modelele mai noi din aceeași gamă.

#1322
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Si e un model la care crapa ecranul des si rapid. E al 3-lea ecran schimba pe garantine.. intr-un a si 4 luni. Urmeaza al 4-lea, cat de curand.

#1323
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
eu il am de doi ani si nici macar nu e zgariat si crede-ma e folosut la servici chuar si ca lanterna

#1324
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,723
  • Înscris: 21.08.2008
I-am luat mamei (74 de ani) un A2 Lite si e ca in prima zi. Tanc de telefon. Protectie Cubz si atat.

#1325
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

View Postcipinet, on 11 decembrie 2020 - 19:20, said:

eu il am de doi ani si nici macar nu e zgariat si crede-ma e folosut la servici chuar si ca lanterna

Nici la mine nu e zgariat pe exterior.. e impecabil. Problema la mine a fost si este aparitia petelor galbene pe cran, fix in aceasi zona, la taote cele 3 ecrane: langa muchia laterala stanga, lungime de 30-35mm si pata galbena unde arata ora, colt stanga sus.  Zona identica pe toate cele 3 ecrane.... si cred ca si la urmatorul va fi la fel. Telefonul e folosit in medie 4-5 h pe zi.

ps: acum vad ca am folosit cuvantul "crapa" in postul anterior.

#1326
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Si al meu e OK estetic , dar parca a scazut sensibilitatea la touchscreen. In sistem merge ok, dar pe net nu raspunde prea bine. bateria e super.

Edited by keta, 12 December 2020 - 14:31.


#1327
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010

View Postgozmyn, on 12 decembrie 2020 - 14:28, said:



Nici la mine nu e zgariat pe exterior.. e impecabil. Problema la mine a fost si este aparitia petelor galbene pe cran, fix in aceasi zona, la taote cele 3 ecrane: langa muchia laterala stanga, lungime de 30-35mm si pata galbena unde arata ora, colt stanga sus.  Zona identica pe toate cele 3 ecrane.... si cred ca si la urmatorul va fi la fel. Telefonul e folosit in medie 4-5 h pe zi.

ps: acum vad ca am folosit cuvantul "crapa" in postul anterior.

pai nu poti sa ceri sa ti-l schimbe daca a fost de 3 ori in garantie? parca asa era (sau chiar sa dea bani inapou)
ai avut tu ghinion

#1328
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

View Postcipinet, on 12 decembrie 2020 - 16:39, said:

pai nu poti sa ceri sa ti-l schimbe daca a fost de 3 ori in garantie? parca asa era (sau chiar sa dea bani inapou)
ai avut tu ghinion

Am intrebat.. nu fac asta. Au zis ca il schimba doar daca nu se mai poate repara. Si nici nu mi-am batut capul cu ei, am zis ca 2 ani de zile il duc mereu la garantie si apoi il dau parintilor. Consider ca un telefon de 700lei si-a facut treaba timp de 2 ani de zile, chiar excelent, pentru ce a fost proiectat. Problema e ca nu e primul telefon de dupa 2016 la care imi apare pata galbena pe ecran...

Edited by gozmyn, 13 December 2020 - 08:44.


#1329
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,723
  • Înscris: 21.08.2008
Eu l-am "prins" cu 400 de lei, cutie sigilata. Pana acum fara probleme, maica-mea e multumita de el, autonomie foarte buna desi are ecran FHD.

#1330
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010

View Postgozmyn, on 13 decembrie 2020 - 08:43, said:



Am intrebat.. nu fac asta. Au zis ca il schimba doar daca nu se mai poate repara. Si nici nu mi-am batut capul cu ei, am zis ca 2 ani de zile il duc mereu la garantie si apoi il dau parintilor. Consider ca un telefon de 700lei si-a facut treaba timp de 2 ani de zile, chiar excelent, pentru ce a fost proiectat. Problema e ca nu e primul telefon de dupa 2016 la care imi apare pata galbena pe ecran...

de unde l-ai cumparat? la cine ai garantia?

#1331
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
L-am cumparat de la blacktech iar service pentru garantie : esd-rom.

#1332
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Am reusit sa rezolv, in sfarsit, problema cu aplicatiile recente.

Ce se intampla:
Uneori cand ieseam dintr-o aplicatie folosind back pentru a reveni la ecranul Home (deci nu apasand Home sau sa aleg alta aplicatie din ecranul aplicatii recente), nu mai puteam elimina aplicatiile din ecranul aplicatii recente. Adica le inchideam dar erau afisate in continuare, cu captura ultimului ecran al aplicatiei. Daca incercam sa selectez o aplicatie sa intru in ea primeam mesaj de eroare ca nu poate fi gasita.
Pentru a scapa de aplicatiile efisate eronat in ecranul aplicatii recente trebuia sa deschid o alta aplicatie, sa ies din ea apasand Home, sa accesez apoi ecranul aplicatii recente si sa le inchid. Doar asa functiona...
Nu stiu daca si voi patiti la fel, nu stiu cat folositi multitasking-ul, nu stiu daca v-ar deranja un fenomen din asta.


Acum am dezactivat aplicatia Google, adica cea mai mare aplicatie din telefon, am instalat Microsoft Launcher si chiar functioneaza!


Acum am scapat de casuta de cautare de pe ecranul principal iar aplicatiile recente sunt afisate corect. Se pare deci ca pana la urma Quickstep, adica launcherul stock Android era cel care nu gestiona bine acel ecran.
Gasiti cateva capturi de ecran aici: https://gsmrange.ro/...launcher-30745/
Probabil si cu un alt launcher obtineti aceleasi rezultate dar mie asta mi-a placut, se misca bine si are putine bug-uri.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate