Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 

Program de liniste la bloc - administratie vs lege

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#55
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,076
  • Înscris: 14.10.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aLpKufDRNYM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#56
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 adisz, on 26 iulie 2018 - 10:17, said:



Explicati-mi va rog si mie ce inseamna si la ce se refera sintagma cartier-dormitor?Este un termen peiorativ,un termen care vrea sa scoata in evidenta lumpenul,promiscuitatea si saracia?

Nu chiar.
Ci cartiere construite la norma, siruri lungi de blocuri anoste, xonstruite doar cu scopul de a oferi o locuinta, comfort mediu sau minim, blocuri, parcari si strazi. Fara parcuri, fara posibilitati de petrecere a timpului liber in afara, zona utilitarista si atat, locuite, cum era pe atunci, de cei ce au primit repartitie de la fabrici.
Ce spui tu, e mahala.

#57
marin-ion

marin-ion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 03.06.2018
argentum - Te pricepi la imobiliare mai mult de o grămadă. Vezi că și Floreasca și Cotroceniul sunt cartiere dormitor.

#58
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 17.04.2015
marin-ion@
argentum a incercat o oarece definitie, poate incompleta si nu 100% precisa, dar e, in principiu, cam exact ce intelegem cu totii cand ne gandim la intelesul termenului ori il folosim.

Poftim o si o alta incercare:

Cartier dormitor e un termen folosit in arhitectura, studii urbane, sociologie si alte domenii, in exprimarile referitoare la cartierele construite ”artificial”(adică care nu s-au format organic), in special in spatiul comunist unde acest tip de dezvoltare urbana a atins apogeul (si cu o viteza specifica), care au fost gandite ca aglomerari de blocuri in care noua populatie urbana, in special muncitori in fabrici, sa traiasca.
Sunt numite asa si pentru ca, de cele mai mult ori, nu au zone verzi, institutii culturale sau de agrement, locuri de relaxare sau alte elemente ale vietii cotidiene.

Edited by AroundYou, 26 July 2018 - 23:34.


#59
Cristi-jxt

Cristi-jxt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 17.02.2015
@dygey

Exact de aceeasi parere sunt si eu.
In primul rand, nu renovezi ca neaparat iti "permiti", cum spun mai sus alti useri (de ce sa renovezi un apartament de bloc?! Sa raspund la intrebarea lasata mai sus de alti colegi). Renovezi pentru confort, dar cel mai important pentru siguranta (a ta si a celor din jur). Ce inseamna asta? Pai, apartamentul nu a fost renovat din '76, de cand a fost facut blocul. Va dati seama ce riscuri sunt (de la instalatii sanitare pana la electrice).
In al doilea rand, si se renoveaza si pentru confort, ca doar nu sunt ipocrit sa zic ca nu si pentru asta. Si daca ar fi sa merg pe principiu "oricum nu il iau cu mine pe lumea calalta" inseamna ca nu ar trebui sa stau intr-un apartament/casa, ci pe strazi sub pom. Normal ca nu "il iei cu tine", dar cat existi aici, sa ai si tu minimul de confort. De exemplu, apartamentul alor mei, stam din 2002, o singura renovare majora a fost facuta, in 2002. In rest, o zugraveala si cam atat (doar mobila ce a fost schimbata anul trecut, partial). Iti dai seama ca daca renovez acum, cel putin 10-15 ani nu se mai intervine MAJOR asupra locuintei. Mi-am facut calcule in asa fel sa nu mai intervin chiar deloc in urmatorii 10 ani, cel putin asa mi-am propus.

Asa cum spuneam, nu m-am dus la usa vecinilor - ca renoveaza, ca fac galagie, ca ma trezesc din somn de la ora 8 dimineata - in unele situatii inteleg, merg pe ideea ca poate am facut si eu, poate fac si eu, poate voi face si eu galagie!!
Imagineaza-ti ca in fiecare seara, vara, sub geamul meu se strang vecinii si stau la o vorba (mai incet, mai tare, mai tipa copii) si nu le-am spus nimic.  Poate sunt eu o persoana care trece cu vederea peste multe sau poate ma gandesc ca o sa fiu nevoit sa "provoc" galagie candva,

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate