Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Cum functioneaza un card de cumparaturi ca dobanda 0?

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
VladislavP

VladislavP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.11.2016
Buna ziua.

Imi poate explica si mie cineva cum functioneaza un astfel de card? Am inteles ca daca returnezi in fiecare luna rata pana la o anumita data esti scutit de dobanda ok.

Intrebarea mea este urmatoarea. Daca se acorda un credit pentru 5.000 RON de exemplu, si eu luna asta imprumut 3.000, de luna viitoare trebuie sa incep sa platesc rata pentru cei 3.000 RON? Sau trebuie sa incep sa platesc ratele doar cand am utilizat toti cei 5.000 RON? Si a doua intrebare este ca daca platesc toti cei 5.000 RON, pot sa ii imprumut din nou?

Multumesc mult.

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Platesti, in rate egale, daca ai facut cumparaturi cu rate zero, exact suma consumata. Din 5000, platesti in rate egala cei 3000 consumati.

#3
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Cardul de camparaturi cu dobinda 0% se foloseste numai sa cumperi de la magazinele partenere, sau in functie de banca emitenta, ai ~3 rate daca cumperi de oriunde, daca scoti banii, ai dobanda de a 2 zi la suma scoasa.

#4
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
Platesti rate din luna urmatoare.
Platesti la ce ai imprumutat.
In timp ce platesti rata la primii 3000 poti cumpara inca ceva in aia 2000 ramasi.
Dupa ce achiti, poti lua din nou.


Atentie, dobanda e 0 - insa exista niste cheltuieli suplimentare, un comision anual (undeva pe la 50 ron +/- ceva) + asigurare la suma imprumutata.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Citeste articolul asta care te lamureste 100%
https://laurentiumih...card-de-credit/

Sfat dezinteresat - stai cat se poate de departe (foarte departe) de credite + carduri - mai ales carduri

Edited by Naijax, 24 July 2018 - 17:33.


#6
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 baribalu, on 24 iulie 2018 - 17:24, said:

Cardul de camparaturi cu dobinda 0% se foloseste numai sa cumperi de la magazinele partenere, sau in functie de banca emitenta, ai ~3 rate daca cumperi de oriunde, daca scoti banii, ai dobanda de a 2 zi la suma scoasa.
La BT nu ai dobanda la cash din prima zi, doar un comision de 1% la ridicare la ATM. Daca ii pui inapoi pana la data scadenta, de pe extras, nu platesti dobanda.

#7
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007

 Naijax, on 24 iulie 2018 - 17:33, said:


Sfat dezinteresat - stai cat se poate de departe (foarte departe) de credite + carduri - mai ales carduri

Nu lua in seama sfatul asta. este cea mai avantajoasa metoda de a cumpara bunuri. Pana strangi tu banii, se scumpeste produsul echivalent sau devine obsolete ala pe care ai pus ochii!

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 Chifteluta, on 24 iulie 2018 - 17:58, said:

Nu lua in seama sfatul asta. este cea mai avantajoasa metoda de a cumpara bunuri. Pana strangi tu banii, se scumpeste produsul echivalent sau devine obsolete ala pe care ai pus ochii!

Deci incurajezi cumparatul pe datorie
OK - No Comment

#9
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
De ce nu? Asta inseamna dezvoltare si acces imediat la tehnologie. Aaaaa! Daca faci credit ca sa joci la pacanele, asta-i alta poveste!

#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 Chifteluta, on 24 iulie 2018 - 18:06, said:

De ce nu? Asta inseamna dezvoltare si acces imediat la tehnologie. Aaaaa! Daca faci credit ca sa joci la pacanele, asta-i alta poveste!

NU

Asta inseamna exact lipsa educatiei financiare
De fapt, comisioanele de administrare pentru cardurile care oferă astfel de facilităţi sunt mai mari decât cele cu funcţii de bază - dar matematica e grea.
De fapt, majoritatea clientilor nu reusesc sa plateasca rata integral sau la timp şi ajung astfel sub povara ratelor de dobândă de 25-30% pe an - o poveste interesant de dureroasa.
De fapt, banca incaseaza comision si de la  comerciantul care a vândut bunul sau serviciul care face obiectul tranzacţiei - o manevra interesant de josnica.

Repet - cel mai bun credit este ala pe care nu il faci niciodata iar cel mai bun card de credit este ala pe care nu il ai in portofel.

#11
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Pai cardul de credit in primul rand, cum ti-am spus si mai sus (ma rog, se subintelege), nu este pentru prosti, drogati si persoane cu dizabilitati. Comisionul anual este de maxim 50 de lei pe an, din ce carduri cunosc eu. Serios? "Comisioane mai mari decat cele cu functii de baza"? Adica Unele banci inca mai au comision la retragere (bani din salariu), care crede-ma, este mai mare decat aia 50 de lei pe an! Nu ma intereseaza ce comision incaseaza banca de la comerciant. Ai vazut vreodata cazul "in rate fara dobanda costa 1000 de lei, cash 900"?
Welcome to the 21 century! Fara suparare. Iti respect decizia ta de a nu face rate, credite, sau alte smecherii bancare, dar nu o argumentezi cum trebuie!

Edited by Chifteluta, 24 July 2018 - 18:26.


#12
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 Naijax, on 24 iulie 2018 - 18:14, said:

NU

Asta inseamna exact lipsa educatiei financiare
De fapt, comisioanele de administrare pentru cardurile care oferă astfel de facilităţi sunt mai mari decât cele cu funcţii de bază - dar matematica e grea.
De fapt, majoritatea clientilor nu reusesc sa plateasca rata integral sau la timp şi ajung astfel sub povara ratelor de dobândă de 25-30% pe an - o poveste interesant de dureroasa.
De fapt, banca incaseaza comision si de la  comerciantul care a vândut bunul sau serviciul care face obiectul tranzacţiei - o manevra interesant de josnica.
Comisionul de card de credit e in general 30-50 de lei pe an, pentru cine 30-50 de lei e vreo suma mare, da, e mai bine sa stea departe de carduri. De exemplu eu ca detinator de Wizzair Bancpost primesc automat abonament la Wizzair Discount, care doar ala costa 60 de euro/an (si care ma ajuta in fiecare an sa economisesc pe bilete de avion cam 700 de lei). Deja doar din atat si e super avantajos sa dau 50 de lei comision pe an si sa am reduceri de 700 de lei/an. Dar pe langa asta am plati in 3, 6 rate fara dobanda (la orice plata peste 500 de lei) sau chiar mai multe rate (la unii parteneri), ceea ce pentru majoritatea e un avantaj de luat in seama. La fiecare plata mi se intorc 2% din suma platita in puncte bonus Wizzair (fac peste 2.500 de lei din puncte bonus pe an), la fiecare plata de bilete Wizzair am inca 4% reducere, etc.

Daca nu esti in stare sa platesti ratele la timp deja da, nu ai de ce sa-ti faci credit card.

Normal ca banca incaseaza comision de la comerciant, altfel de unde vrei sa-mi dea bonus pe an de 50 de ori mai mare decat le dau eu lor comisioane?

Educatia financiara inseamna sa stii cum sa faci ca avantajele cardurilor de credit sa fie mai semnificative pentru tine decat dezavantajele, nu sa te feresti sa le folosesti. Altfel e ca si cum ai zice ca nu trebuie sa folosesti autoturisme pentru ca poti sa faci accidente si mai dai bani si pe benzina, intretinere, etc. Dar daca masina te scuteste zilnic de o ora pierduta pe transportul in comun, deja isi merita banii cu varf si indesat (pentru mine cel putin).

Edited by utopium, 24 July 2018 - 19:29.


#13
VladislavP

VladislavP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.11.2016
Nu o sa fie probleme cu neplata ratelor. Vreau sa cumpar un laptop mai performant pentru programare si nu vreau sa dau salariul pe o luna deodata pentru a cumpara unul. Multumesc mult pentru sfaturi.

#14
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 VladislavP, on 24 iulie 2018 - 19:42, said:

Nu o sa fie probleme cu neplata ratelor. Vreau sa cumpar un laptop mai performant pentru programare si nu vreau sa dau salariul pe o luna deodata pentru a cumpara unul. Multumesc mult pentru sfaturi.

Plateste rata integral si la timp. Si n-ai nici o treaba. Intr-adevar, nu e pt ciobani. Pt mine, e o forma de economisire.

#15
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Vezi credit cardul de la CEC Bank ... ei permit 12-24 de rate la sume mai mari fara dobanda (pana la sfarsitul anului permit 24 de rate pentru sume de peste 2.400 de lei, standard permit 12 rate), iar dobanda in caz ca nu ai platit la timp e cea mai mica de pe piata. Desi pentru plati catre Emag/Altex/etc gasesti diverse carduri de credit cu plati in 12 rate. Dar cel de la CEC mi se pare chiar interesant ...

https://www.cec.ro/p...edit/mastercard

Si nu te uita ca e CEC si e o banca "ramolita", si la Prima Casa au avut cea mai mica dobanda, asa ca am luat credit de la ei. Si ma declar multumit, mult mai multe probleme am avut cu BCR sau Bancpost.

Edited by utopium, 24 July 2018 - 19:54.


#16
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Si eu am BT din aprilie, varianta Flying Blue, cobranded cu Tarom. In 3 luni de utilizare a cardului nu am platit nicio dobanda si am strans pana acum de un bilet dus-intors Bucuresti - Barcelona. Aia cu cardul de credit ochiul dracului e cea mai mare tampenie pe care am auzit-o. Da, daca imi cumpar un televizor de 15.000, ale carui rate nu imi permit sa le platesc la timp, si dau pana la urma 20.000 pe el, aia e mare tampenie. Insa, in cazul initiatorului, poate vreau sa imi iau un laptop de 5.000. Si, chiar daca am banii aia cash, de ce sa ii dau ca prostul in avans? Nu mai bine platesc 400 lei pe luna timp de un an?

La subiect: ai o limita de credit de 5,000 lei, din care folosesti 3,000 maine, pe 25.07, ca sa iti cumperi un laptop in 12 rate egale. Luna viitoare, pana in 15/20/25 ale lunii, in functie de banca, trebuie sa pui inapoi pe card 250 lei, rata lunara.

Ceilalti 2,000 care iti raman, ii poti folosi pentru alte rate. Sa zicem ca iei si un mouse, cu 120 lei, tot in 12 rate. Pana in 15/20/25 ale lunii trebuie sa pui inapoi 250 rata laptop + 10 rata mouse.

Daca nu te atingi de ceilalti 2,000, pe masura ce pui inapoi ratele, acestea reintregesc soldul si il poti refolosi. De exemplu, dupa ce rambursezi 250 lei in prima luna, vei avea disponibil ca si limita cei 2,000 ramasi + 250 restituiti, deci 2.250.

#17
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006

 Naijax, on 24 iulie 2018 - 17:33, said:

Sfat dezinteresat - stai cat se poate de departe (foarte departe) de credite + carduri - mai ales carduri
Sa presupunem ca tocmai ti-ai cumparat un apartament, nemobilat, neutilat, si constati ca ai avea nevoie de: aragaz, frigider, masina de spalat.
Sa presupunem ca ti-ai permite sa pui deoparte 500 de lei lunar ca sa iti cumperi cele necesare.
Ai doua variante:
1) strangi timp de 3 luni banii, cumperi aragazul (intre timp, in alea 3 luni mananci doar hrana rece/mananci in vecini). Mai strangi timp de 4 luni banii, cumperi frigiderul (deci in primele 7 luni nu ai unde sa iti tii mancarea, o tii prin vecini sau cumperi doar chestii care nu se strica). Mai strangi inca 4 luni banii, cumperi masina de spalat si in sfarsit dupa 11 luni nu mai speli de mana haine, clatindu-le in vana, ci ai ca omul civilizat si masina de spalat ;).
2) cumperi cu un card de cumparaturi (BT/Raiffeisen/CEC/altele) cele 3 chestii si le ai din ziua 2. Platesti lunar din cei 500 de lei pe care ai calculat de la inceput ca ti-i permiti ratele. Dupa un an, platesti si cei 25-50 lei comision anual la cardul ala.
Ce zici, care varianta iti suna mai bine?

#18
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Calculul, pentru a nu le plati dobanzi mari, trebuie facut cat mai simplu: in cazul in care te "mananca" in buzunar cardul, poti suporta rata in cazul in care golesti cardul din prima? Eu de exemplu, am 10.000 linie la ING si 14.000 linie la BT. Total 24.000. Daca ar fi sa maxez ambele carduri in rate pe un an, ar insemna sa pot suporta o rata de 2.000 de lei lunar. Daca ai o linie de 5.000, in asa fel iti faci calculele incat sa stii ca poti suporta cei aprox 400 care ar veni rata lunar pe maxim.

A doua chestie sfanta, nu scoate niciodata cash de pe cardul de cumparaturi.

In rest, spor la shopping si la invatat cum sa folosesti beneficiile cardurilor si sa jonglezi pe banii bancilor platind cat mai putin. Ca ei cand ne prind ne ard, asa ca, orienteaza-te :D

Cauta si carduri cu extra-beneficii, desi la noi nu sunt asa raspandite. Ai abonament Vodafone? Ia Raiffeisen cobranded Vodafone, vei primi puncte de fidelitate Voda. Cumperi des de pe eMag, ia Raiffeisen Emag, ai cash-back la fiecare achizitie. Mergi in city break-uri? Ia BT Flying Blue (Tarom) sau, daca mai e disponibil, BancPost Wizz, desi BancPost nu mai exista, iar BT nu cred ca vor prelungi intelegerea cu Wizz pentru ca au deja cardul Tarom. Intr-un an poti strange mile care sa depaseasca cu mult comisionul de administrare. Nu-i ierta, milele tale si alte beneficii sunt platite de catre cei care nu pot acoperi ratele si platesc dobanzile alea de 28-30 de procente. Intra pe ING si vezi unde au reduceri in ING Bazar, si, daca iti convine, ia ING Credit Card.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate