Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum functioneaza un card de cumparaturi ca dobanda 0?

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 04.10.2007
Card de cumparaturi iti faci doar daca sti ca nu o sa intarzii nici macar o zi cu plata ratelor.

Eu am card de cumparaturi la Raiffaisen Bank cu care am facut cumparaturi de ~ 50000 Ron in 6 ani de cand il am si nu am platit nici macar 0.01 RON in plus dar nu am intarziat nici macar o zi cu plata ratelor.
Plateam cu spre exemplu un produs de 3000 RON si alegeam 12 rate si dupa 2-3 luni achitam produsul, apoi cumparam altceva.... si tot asa.

Singurul comision pe care in am e de 1.5 Ron/Luna (18 Ron/An)

Edited by mirel3003, 24 July 2018 - 23:31.


#20
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Cardurile de cumpărături, sunt carduri de credit.

Ai o limita de credit in funcție de diverși factori. Limita asta e limita totala de creditare.
Poți cumpara orice pana in limita de credit
Poți alege dacă faci rate sau plătești integral in perioada de gratie. Poți alege sa cumperi ceva de 3000 RON cu rate și sa folosești lunar, pentru rulaj, 4000 RON fără rate

Cardurile de credit sunt mult mai sigure. Mult, mult mai sigure.
Poți avea diverse beneficii, eg cashback, puncte, mile și altele.


#21
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
La mine asa functioneaza. Cumparaturile mari, de genul electronice / electrocasnice, si alte de genul rate fara dobanda. Toate celelalte cheltuieli, inclusiv un pachet de tigari sau o paine, card de credit, bani pe care ii pun inapoi luna urmatoare. Astfel, 90% din cheltuieli genereaza cashback, la mine sub forma de mile Tarom/AirFrance/KLM.

Dar, da, repet, trebuie sa ai putin grija si sa nu te arunci mai mult decat poti transfera luna urmatoare si suporta ca rata.  Daca stii ca nu te poti abtine, atunci nu fa card de credit. Daca da, e cea mai buna solutie. E mai sigur, e acceptat la plata in mai multe locuri decat un card de debit simplu - de exemplu, daca vrei sa inchiriezi o masina afara, poti sa uiti de garantie cu card de debit, nu-ti accepta nimeni, toata lumea cere credit. La fel si la unele rezervari la hoteluri.

#22
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 04.10.2007
@chris_t

Exact, cand am fost anul trecut in Dubai nu se putea inchiria masina decat cu Card de Credit Embosat. Nu acceptau alt fel de card.

#23
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Nici în Spania, nici în Italia, nici în Malta, nici în Cipru. Cred ca niciunde in lumea civilizata nu iti închiriază mașină fără card de credit.

La fel și rezervările pe Booking, aveam o garanție de 200 de euro la o închiriere în Spania. I-am dat cardul de EUR, care normal ca e debit, pentru a evita conversia de schimb valutar. Refuzat, mi-a cerut credit. I-am dat credit în lei, n-am avut ce face.

#24
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007
Scrie destul de clar pe RentalCars ca iti trebuie card de credit.

#25
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010
Cu riscul de a repeta parțial ce s-a mai scris dau o altă explicație pentru cà niciuna nu a fost clară.

Cardul de credit este ca și produs un produs de credit pentru cumpărături. Nu este pentru scos bani cash și pentru diverse investiții.

La începutul unei luni ai o limită de credit aprobată. Recomandarea mea este să ceri ca și limită de credit 2-3 salarii pentru a folosi optim cardul de credit.

În prima lună plătești cam toate cumpărăturile cu cardul de credit, să spunem 75% din salariu.

La finalul lunii primești salariul 100%. Îl depui în cont, un cont de economii de preferință.

În a doua lună în primele 20 de zile mai cheltuiești cam 50% din salariu din limita de credit. Pe 20 în luna a doua se plătește din contul de economii suma de 75% pentru a acoperi prima lună. În ultimele 10 zile ale lunii se mai cheltuiesc încă 25% din salariu din limita de credit. Astfel va fi dobândă zero de plată și cardul va fi folosit eficient. Chiar se pot câștiga niște bani din salariul ținut 20 zile în contul de economii.

Limita maximă din credit care se trage este de 75+50=125% dintr-un salariu în ziua a 19a a fiecărei luni.

Apoi complicăm modelul cu rate fără dobândă. Să spunem că în luna a treia vrei să cumperi un laptop care costă 100% din salariu. Îl cumperi cu rate fără dobândă pe 6 luni (17% din salariu în fiecare lună).

În acel moment trebuie să ai limită de credit cu încă 100% din salariu mai mare, deci ai nevoie de  225% dintr-un salariu, sau două salarii și un sfert. De aceea spun că e util să ai 2-3 salarii limită de credit.

În luna a 3a pe data de 20 vei plăti 75% din salariu pentru cheltuielile curente și încă 17% pentru rata fără dobândă, deci 92% din salariu. Atenție să ai acești bani pregătiți că altfel încep să curgă costurile.

Vei plăti timp de 6 luni 92% din salariu pe cardul de credit și ai obținut avantaj maxim.

Despre asta este vorba la un card de credit/cumpărături.

Ac

Acum să vedem care sunt costurile dacă nu plătești la timp. Să luăm un card cu 24% dobândă pe an. Să spunem că în loc de 75% din salariu, plătim doar 50%. Pentru cei 25%, vei plăti dobândă din ziua în care i-ai cheltuit până în ziua în care îi plătești, se anulează perioada de grație. Deci dacă plătești cu lună întârziere, vei plăti dobânda pe 2 luni, căci vor fi 2 luni de când ai cheltuit banii (24%/12 * 2 * 25% =1% din salariu)

La rate fără dobândă este chiar mai grav. Din momentul în care nu plătești o rată, toată suma devine scadentă și se plătește dobândă, deci în exemplul de mai sus, dacă nu plătești prima rată, automat a doua zi ai de plătit 24%/12 * 100% = 2% din salariu dobândă și vei continua să plătești 2% dobândă lunar până plătești tot creditul, nu mai ai nicio facilitate, nicio rată fără dobândă.

#26
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
ce se-ntâmplă dacă calculez greșit și, pt a acoperi o rată + alte cheltuieli, depun mai mulți bani în contul cardului de credit?

#27
justthink

justthink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 22.06.2006
Raman acolo, la urmatoarea plata va folosi intai surplusul iar apoi creditul.

#28
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postgushpi, on 25 iulie 2018 - 15:12, said:

ce se-ntâmplă dacă calculez greșit și, pt a acoperi o rată + alte cheltuieli, depun mai mulți bani în contul cardului de credit?
Primesti extras lunar, pe mail sau in cutia postala, unde apare clar cat trebuie sa platesti.

La BT poti plati cat vrei, apare instant in cont si se poate cheltui. La BRD apare in "extrasold" si trebuie sa tii tu evidenta, de asta la BRD nu pun mai mult decat vor ei, am avut 80-90 lei in extrasold si doar dupa o plata de 100+ lei, a disparut acel extrasold. Daca as fi depus dublu cat era rata lunara, puteam suna la ei si faceau ei o plata din extrasold, automat nu se face...
La BT nu se complica cu extrasold, acolo scrie cat ai despus si cat mai ai de depus, si toti banii depusi devin instant disponibili. Din aceasta cauza cred ca la BT poti cumpara un produs de 5000lei, chiar daca limita de card e 3000.

#29
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postyndy, on 25 iulie 2018 - 15:00, said:

Cu riscul de a repeta parțial ce s-a mai scris dau o altă explicație pentru cĂ  niciuna nu a fost clară.

Cardul de credit este ca și produs un produs de credit pentru cumpărături. Nu este pentru scos bani cash și pentru diverse investiții.

La începutul unei luni ai o limită de credit aprobată. Recomandarea mea este să ceri ca și limită de credit 2-3 salarii pentru a folosi optim cardul de credit.

În prima lună plătești cam toate cumpărăturile cu cardul de credit, să spunem 75% din salariu.

La finalul lunii primești salariul 100%. Îl depui în cont, un cont de economii de preferință.

În a doua lună în primele 20 de zile mai cheltuiești cam 50% din salariu din limita de credit. Pe 20 în luna a doua se plătește din contul de economii suma de 75% pentru a acoperi prima lună. În ultimele 10 zile ale lunii se mai cheltuiesc încă 25% din salariu din limita de credit. Astfel va fi dobândă zero de plată și cardul va fi folosit eficient. Chiar se pot câștiga niște bani din salariul ținut 20 zile în contul de economii.

Limita maximă din credit care se trage este de 75+50=125% dintr-un salariu în ziua a 19a a fiecărei luni.

Apoi complicăm modelul cu rate fără dobândă. Să spunem că în luna a treia vrei să cumperi un laptop care costă 100% din salariu. Îl cumperi cu rate fără dobândă pe 6 luni (17% din salariu în fiecare lună).

În acel moment trebuie să ai limită de credit cu încă 100% din salariu mai mare, deci ai nevoie de  225% dintr-un salariu, sau două salarii și un sfert. De aceea spun că e util să ai 2-3 salarii limită de credit.

În luna a 3a pe data de 20 vei plăti 75% din salariu pentru cheltuielile curente și încă 17% pentru rata fără dobândă, deci 92% din salariu. Atenție să ai acești bani pregătiți că altfel încep să curgă costurile.

Vei plăti timp de 6 luni 92% din salariu pe cardul de credit și ai obținut avantaj maxim.

Despre asta este vorba la un card de credit/cumpărături.

Ac

Acum să vedem care sunt costurile dacă nu plătești la timp. Să luăm un card cu 24% dobândă pe an. Să spunem că în loc de 75% din salariu, plătim doar 50%. Pentru cei 25%, vei plăti dobândă din ziua în care i-ai cheltuit până în ziua în care îi plătești, se anulează perioada de grație. Deci dacă plătești cu lună întârziere, vei plăti dobânda pe 2 luni, căci vor fi 2 luni de când ai cheltuit banii (24%/12 * 2 * 25% =1% din salariu)

La rate fără dobândă este chiar mai grav. Din momentul în care nu plătești o rată, toată suma devine scadentă și se plătește dobândă, deci în exemplul de mai sus, dacă nu plătești prima rată, automat a doua zi ai de plătit 24%/12 * 100% = 2% din salariu dobândă și vei continua să plătești 2% dobândă lunar până plătești tot creditul, nu mai ai nicio facilitate, nicio rată fără dobândă.

Sunt convins ca e asa cum spui, dar cand cataloghezi explicatiile colegilor de forum ca fiind “neclare” trebuie sa iti pui intrebarea si cata lume citeste expozeuri extensive, ca al tau...

#30
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010

View Postdenky, on 25 iulie 2018 - 21:45, said:

Sunt convins ca e asa cum spui, dar cand cataloghezi explicatiile colegilor de forum ca fiind “neclare” trebuie sa iti pui intrebarea si cata lume citeste expozeuri extensive, ca al tau...
Din păcate mai scurt de atât nu am putut să-l fac şi în acelaşi timp să surprind cele mai importante aspecte. Dacă cineva nu vrea să citească ceva atât de lung este mai bine să nu îşi facă un card de credit.

#31
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,172
  • Înscris: 07.08.2003
Eu am doua carduri de credit de 3 ani și nu am plătit nici un leu dobânda. Pentru asta:
- nu scoate cash
- plătește ratele la timp
- fa card de credit la banca al cărei partener e magazinul de la care vrei sa cumperi.


#32
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 31.07.2006
BRD Carrefour cu linie de credit 4000 lei, s-a cumpărat un laptop de 2500 lei cu rate fără dobândă pe perioadă de 9 luni.

Restul disponibil poate fi folosit pentru alte cumpărături în rate?

#33
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postmirel3003, on 24 iulie 2018 - 23:29, said:


Singurul comision pe care in am e de 1.5 Ron/Luna (18 Ron/An)

Vezi ca ai uitat comsionul anual de 40 lei.

View Postlk1, on 29 iulie 2018 - 14:40, said:

BRD Carrefour cu linie de credit 4000 lei, s-a cumpărat un laptop de 2500 lei cu rate fără dobândă pe perioadă de 9 luni.

Restul disponibil poate fi folosit pentru alte cumpărături în rate?

Da.. adica 1500 lei... suma ramasa.

#34
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 09.04.2008
Pe moment cel mai rentabil card e Unicredit Premium. 2% înapoi, costă 180 de lei pe an. Merită doar dacă rulezi măcar 4-5000 pe lună (dar nu mai mult de 10000). Altfel cardul Wizz e ok, nu știu dacă mai dă și Visa Gold de la Bancpost gratis la el, eu așa am. Visa Gold iarăși e genial, 1.5% inapoi, rulaj cât poate mușchiul tău cu limitare de conversie puncte de 980 de lei pe lună (de fapt 1000, dar atunci de fapt e doar 1% randamentul pentru 2000 de lei).
Cu rate fără dobândă nu prea îmi place să mă complic, mănâncă degeaba din soldul disponibil.

Edited by blotunga, 29 July 2018 - 20:00.


#35
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postblotunga, on 29 iulie 2018 - 19:59, said:

Pe moment cel mai rentabil card e Unicredit Premium. 2% înapoi, costă 180 de lei pe an.

Scump, nene, scump... In primul rand nu punctele sunt miza la cardurile astea de credit ci comisioanele sa fie cat mai mici, spre deloc... si ratele fara dobanda.
Nu are rost sa platesti 180 lei pe an comisioane (o suma enorma) ca dupa aia sa tragi puternic sa o acoperi din puncte.. e socoteala prostului.

#36
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postblotunga, on 29 iulie 2018 - 19:59, said:

Cu rate fără dobândă nu prea îmi place să mă complic, mănâncă degeaba din soldul disponibil.

Deci faci economii, sau cum iti cumperi ceva mai scump?
Economiile nu mananca din soldul disponibil?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate