Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Hidroizolatie terasa circulabila

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Popixus

Popixus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.07.2018
Va salut. Construim o casa in Maramures , care va avea o terasa circulabila de aproximativ 200 mp. Am citit tot ce se putea citi despre hidroizolatii si nu am  gasit raspunsul  potrivit, aici in Maramures am gasit doar un colaborator Bauder care ne-a facut o oferta la membranele lor,la ei ma ingrijoreaza rezistenta la doar -20 grade . As dori ceva sfaturi, daca cineva a facut de curand, sau daca stie cineva ceva solutii de succes. Sau firme serioase cu acte si tot ce trebuie.  Va multumesc anticipat!

#2
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
La membrane trebuie sa fi atent la elasticitate in plaja temperaturilor negative, in rest nu vad unde este dificultatea in executie???

#3
Popixus

Popixus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.07.2018
Dificultatea este in alegerea solutiei , noi avem momentan doar solutia data de colaboratorul Bauder si am dori inca cateva pareri sau sfaturi utile si indrumari spre firme serioase care executa asa ceva. Va multumesc

#4
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Cea mai buna solutie?
Un acoperis.
Exista si acoiperis retractibil, daca banii bu-s o problema

#5
Popixus

Popixus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.07.2018
Vrem sa incercam prima data fara acoperis :)) E o casa patratoasa, ar arata tare urat cu acoperis. Nu stiu sa pun poze aici, v-as arata despre ce povestesc. Acoperisul retractabil e o solutie si el, dar ar fi penultima, ultima e acoperisul clasic  Multumesc

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,801
  • Înscris: 12.01.2018
nu te încredeîn garanțiile vânzătorilor.observă acoperișurile caselor acoperite cu ONDULINE de acum mai bine de 10 ani și sunt praf.ei spun de 50 de ani.vorbe

#7
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Eu am folosit cu succes Ceresit CR100. Recomandarea am primit de la reprezentantii Ceresit. Pe terasa am turnat o sapa, apoi am aplicat cu pensula lata sau bidinea acest Ceresit. Dupa ce s-a uscat am pus gresie. Deja a trecut un an de la montaj, fara urme de infiltratie.  Ai grija sa te asiguri ca ai pante de scurgere.

http://www.ceresit.r...ing/CR-100.html

https://www.dedeman....25-kg/p/5014381

Attached Files


Edited by feribalint, 24 July 2018 - 07:31.


#8
nila1984

nila1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 28.10.2013
Tata lucreaza in domeniu si lauda Mapelastic.
http://www.mapei.com...AiAAEgIPePD_BwE

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
la terasa circulabila cam astea sunt  straturile.
de jos in sus:
-lavabila
-glet
-tencuiala
-placa beton armat
-beton de panta
-termoizolatie (sau invers termoizolatie si beton de panta)
-protectie termoizolatie
-hidroizolatie
-protectie hidroizolatie
-strat de uzura (dale, gresie, pavele, etc)
orice alta solutie"salvatoare" este o improvizatie periculoasa.

Edited by arg, 24 July 2018 - 09:04.


#10
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

 nila1984, on 24 iulie 2018 - 08:43, said:

Tata lucreaza in domeniu si lauda Mapelastic.
http://www.mapei.com...AiAAEgIPePD_BwE
tot la doar -20 e garantata

#11
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Oricum la -20 este inca flexibila. Deci, este ok.

 nila1984, on 24 iulie 2018 - 08:43, said:

Tata lucreaza in domeniu si lauda Mapelastic.
http://www.mapei.com...AiAAEgIPePD_BwE

Da, am auzit si eu ca sunt foarte ok. Vad in fisa tehnica consumul de material care este la jumatate fata de Ceresit 100, deci ca pret sunt tot pe acolo.

#12
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
EPDM cauciuc Clasic bond, asta folosim la acoperise pietonale. Elasticitate/ contractare 300%. Se Pune peste izolatie un osb apoi al lipesti de osb.
Nu vei gasi ceva mai bun Si ati recomand foarte mult sa te feresti de invelitori cimentoase. In timp vor crapa.

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
pe vremuri se puneau 4-5 straturi de bitum cu 4-5straturi de corton cu protectie la soare din pietris sau dale si rezistau zeici de ani fara probleme.
aum se pune un carton de 2-3mm cu 1-2mm de pietricele deorative pe rol de protectie la soare si in 2-3 e ciur.

@RaulPV
am vazut asa ceva, teoretic era uau, practic il luase vantu...

#14
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Nu cred ca vorbim despre acelasi produs. Vintul trebuie sa ia osb ul cu tot apoi izolatia ca osb ul e fix at cu suruburi lungi prin izolatie in structura.

Cartonul/fibra bituminoasa e ok 15-20 ani Daca are protectie UV.

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
ti-am zic ca am vazut mai multe lucrarii executate corect dar care s-au desprins.
tine cont ca fortele din vant sunt de ordinul zecilor...sutelor de kg/mp

#16
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Daca ai vazut tu EPDM luat de vint care a fost instalat corect, ati sugerez sa te mai documentezi Si sa intelegi pe deplin metodologia , etapele Si componentele sistemului de Instalare a EPDM ului.
Am instalate destule pe coasta de vest a UK , Si nordul Tara galilor. Acolo e vint cateodata depaseste 120mph.
In America sunt instalate de peste 50 de ani Si inca in stare buna.
Romania e cu fite, Nu e bun d-le ca al ia vintul.
Mai este un produs numit Resitrix, pentru terase Si acoperise plate.
Hai zi ca Si asta e naspa, e plina germania de Resitrix pe blocuri . E un cauciuc cu Pinza deasupra Si se sudeaza fain cu pistolul de aer cald. Foarte bun Ptr dale, faianta , piatra etc.

#17
Popixus

Popixus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.07.2018
Numai sa nu va certati , ca nu asta a fost scopul topicului. Am mai gasit niste discutii de prin 2016 si si acolo oamenii s-au luat la cearta. Intre timp am mai primit o oferta de la Penetron Romania, ce parere aveti ? Multumesc

#18
florin-vm

florin-vm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 24.01.2017
Eu cred ca voi folosi Mapelastic de la Mapei pentru hidroizolarea terasei si a balconului...
(bineinteles dupa ce montez balustrada, lipesc extrudatul pe toata suprafata, sapa sau beton de minim 4 cm armata cu plasa de buzau, apoi aplic Mapelastic si probabil gresie de exterior lipita cu adeziv elastic de exterior pe toata suprafata)
Am vazut si la Dede....n, de acolo am atasat fisa tehnica.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate