Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 

merita investitia intr-un apartament din Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,075
  • Înscris: 24.02.2006

View Postbusiness11, on 23 iulie 2018 - 17:01, said:

Acum as dori sfaturile voastre, celor care cunosc piata imobiliara si situatia din Romania daca merita asa ceva. Va multumesc in avans!


eu as zice ca nu prea merita, pentru ca:
-piata acum e sus, se cam asteapta ceva scaderi (relativ curand)
-cred ca subestimezi piata imobiliarelor si supraestimezi piata chiriilor. adica te astepti sa cumperi ieftin si sa inchiriezi scump, si probabil ca va fi fix pe dos
-un singur apartament o sa fie o povara, pentru ca o sa-ti manance o gramada de timp (renovare, alergat pe la anaf, reparatii, gasit chiriasi, verificat chiriasi etc) si vei primi in schimb o suma relativ mica. de pe la 5-6 apartamente in sus chestia devine o afacere adevarata

#20
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Si eu spun la fel... ai pierdut valul in care faceai profit din nimic, doar din umflarea bulei imobiliare.
Mai bine pune economiile la loc sigur si asteapta urmatorul val. Ca orice bula supraumflata se va dezumfla.

La cate advertoriale platesc cei ce activeaza in specula imobiliara sa urce pretul e semn ca a ajuns disperarea in randul lor deja.

#21
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
El vrea sã investeascã niste bani in ceva. Nu sa trãiascã din asta. Vrea sã aibã un apartament și la nevoie sa l vândã mai încolo.



#22
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Eu am 2 apartamente inchiriate la famili cu copii si nu mai vor sa plateasca, de dat afara nu pot s-ai dau ca asa sunt legile... doar prin tribunal find famili cu copii
o sa le scot la vanzare.

#23
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Nu ti le cumpara nimeni cu chiriasi ilegali pe acolo, ca doar nu e nebun. Sau daca chiriasii sunt ai dracu s-au mai inscris si in cartea funciara deci chiar e urat.
Ii dai in judecata, si ii scoti in cativa ani din casa. De aia in domeniul asta trebuie sa fii tare vigilent si categoric, cum misca unul in front il sperii cumva :)

#24
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Cred ca a vrut sa spuna ca le vinde dupa ce termina circul cu squatterii.

De vandut in stadiul actual le poate vinde la interlopi la pret de dumping... se ocupa ei de evacuarea binemeritata a squatterilor. Au ei firma de mutari care e dotata la standarde Posted Image

Edited by lexis1, 23 July 2018 - 19:40.


#25
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Sparg usa, schimb yala. PA si pusi. Dar nu despre asta e vorba aici.  E vorba ca omul are niste bani si vrea sa-i stockeze in ceva. Optiunile sigure sunt banca, imobiliare.

Voi sunteti speriati de scaderea si urcarea preturilor apartamentelor. Ok si ce importante are? omu are bani, castiga bine, nu e nevoit sa vanda apartamentul cand piata e jos.  Si nu e nevoie sa-l vanda, la o adica daca are nevoie urgenta de bani (motive medicale) il vinde la pretul pietei sau sub.

#26
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017

View PostSethNY, on 23 iulie 2018 - 19:36, said:

Nu ti le cumpara nimeni cu chiriasi ilegali pe acolo, ca doar nu e nebun. Sau daca chiriasii sunt ai dracu s-au mai inscris si in cartea funciara deci chiar e urat.
Ii dai in judecata, si ii scoti in cativa ani din casa. De aia in domeniul asta trebuie sa fii tare vigilent si categoric, cum misca unul in front il sperii cumva Posted Image
Chriasi sant legali cu acte in regula, daca erau ilegali spargem usa si schimbam doar yala.

#27
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Daca au contract sunt legali, chiar daca nu au platit chiria la timp sau de juma de an. Partea cu spartul usii e ilegala si iti poate aduce neplaceri.
Daca nu au contract, or fi ei ilegali dar tot neplacut este sa folosesti forta. Usor de zis, cu practica e mai greu ... Cine a fost in situatii din astea stie.

#28
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostDeenman, on 23 iulie 2018 - 19:03, said:

El vrea să investească niste bani in ceva. Nu sa trăiască din asta. Vrea să aibă un apartament și la nevoie sa l vândă mai încolo.


Poate sa aiba, dar cand mascarada asta imobiliara se va prabusi, o sa fluiere a pabuga multa vreme de acum incolo, de ce ai investi intr-o tara fara infrastructura, fara economie reala, fara productie, fara nimic ?  De ce ai investi intr-o tara abandonata de cetatenii ei ?

#29
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,472
  • Înscris: 24.02.2017

View Post_Smiley_, on 23 iulie 2018 - 18:59, said:

de pe la 5-6 apartamente in sus chestia devine o afacere adevarata


Ori asa ori un bloc intreg. Un amic are o cladire de birouri cu 4 etaje pe Calea Dudesti.  Nu isi face probleme cu chiriasi rau platnici sau probleme cu inundatiile sau neplata chiriei. Asa da .....

Plus ca el sta in Bucuresti si se duce tot timpul pe acolo ....

#30
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013

View PostPlaton, on 23 iulie 2018 - 20:04, said:



Poate sa aiba, dar cand mascarada asta imobiliara se va prabusi, o sa fluiere a pabuga multa vreme de acum incolo, de ce ai investi intr-o tara fara infrastructura, fara economie reala, fara productie, fara nimic ?  De ce ai investi intr-o tara abandonata de cetatenii ei ?

Pentru ca tot timpul o sa fie fraieri care o sa vina in orasele mari sa munceasca. La un moment dat, o sa vina forta de munca dinafara sa munceasca in Ro. Si deja vin, echipe de constructori chinezi, taiwanezi, si asa mai departe. Orasele mari vor absoarbe toata populatia de la sate. O sa ramana foarte putini la sate pentru ca nu au cum sa se intretina. Ca sa faci agricultura sustenabila la noi trebuie sa scoti mult, altfel doar pe gama bio ai sanse reale.

Nu ai sanse cu produse rare, deoarece la noi daca pune unu ardei kapia anul asta, la anul tot satul pune ardei kapia. si uite asa am cumparat ardei kapia din satele de langa Braila la 1 leu kg cand in Kaufland erau 5 lei kg.

E bine si in Romania, oameni sunt peste tot, chirii sunt peste tot, studenti sau chiriasi sunt peste tot. Ai de unde alege. Un apartament ramane, si la nevoie e ca si cum ai avea o suma mare de bani la saltea.

#31
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postvbn, on 23 iulie 2018 - 19:10, said:

Eu am 2 apartamente inchiriate la famili cu copii si nu mai vor sa plateasca, de dat afara nu pot s-ai dau ca asa sunt legile... doar prin tribunal find famili cu copii
o sa le scot la vanzare.
Cum? Ai avut contract legal pe termen de inchiriere si nu poti sa ii dai afara la sfarsitul perioadei de inchiriere?

#32
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,597
  • Înscris: 17.08.2007

View Postvbn, on 23 iulie 2018 - 19:10, said:

Eu am 2 apartamente inchiriate la famili cu copii si nu mai vor sa plateasca, de dat afara nu pot s-ai dau ca asa sunt legile... doar prin tribunal find famili cu copii
o sa le scot la vanzare.
In ce tara/oras se intampla asta?

#33
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postvbn, on 23 iulie 2018 - 19:58, said:

Chriasi sant legali cu acte in regula, daca erau ilegali spargem usa si schimbam doar yala.
Pai care sunt termenii contractului de inchiriere? Trebuia sa treci ca daca nu platesc o luna, pleaca.

#34
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postbusiness11, on 23 iulie 2018 - 17:01, said:

merita asa ceva?
Sigur ca merita. In 10 ani din chiria incasata si din reevaluarea imobilului, vei acoperi deja valoarea lui.

#35
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,891
  • Înscris: 13.07.2011
Din pacate nu am reusit sa raspund mai devreme si observ ca s-au cam strans multe impresii si raspunsuri impartite pe aici. Ca sa raspund unora situatia este cam asa:

- pentru cei ce mi-au recomandat o investitie in imobiliare aici in Austria tin sa mentionez ca detin si aici imobiliare cumparate in anul 2008 cand preturile erau la pamant. In momentul de fata un apartament in Viena (relativ nou 2010 in sus), costa 50 qm - 250.000-300.000 eur. Nu s-ar merita in momentul de fata pentru ca prin chirie mi-as recupera banii dupa 30-35 de ani. Eu am cumparat 2 apartamente in 2008 in Viena, care intre timp au o valoare estimata la 200-250% fata de pretul de cumparare.

- in Bucuresti am persoane de legatura care s-ar ocupa de apartament, administratia nu ar fi o problema.

- apartamentul l-as inchiria mereu pe o perioada limitata de timp, spre exemplu 3 ani sau 5 ani, dupa care reinnoim in cazul in care este necesar sau nu. As face contractul la un avocat ca sa nu am surprize mai tarziu, plus ca as cere si veniturile din ultimele 6 luni ca sa ma asigur ca au posibilitatea sa achite si in viitor + depozit de 3 chirii in avans.

- din ce am observat cum spune si un coleg mai spus, preturile imobiliarelor in Bucuresti inca sunt scazute pe cand chiriile au crescut. As spune ca raportul dintre chirie si pretul de cumparare ofera cel mai mare randament in Romania in momentul de fata.

#36
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

View PostQuantum, on 24 iulie 2018 - 05:51, said:

Sigur ca merita. In 10 ani din chiria incasata si din reevaluarea imobilului, vei acoperi deja valoarea lui.
Aici prezumi ca o sa aiba grad de ocupare 100%, grad de teapa 0%.
Doar ca ala e idealul... in realitate poti sa stai lejer si 2 ani de zile cu el liber.
Cunosc pe cineva care a stat peste 1 an cu el liber... nici macar nu il contacta cineva sa inchirieze.
In final a gasit pe cineva, dar pe bani mai putini decat spera.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate